Apocalips

Cum ati cazut cu bicicleta?

Recommended Posts

Tin sa precizez ca Avram Iancu nu prea are legatura nu Baia de Cris.

"În dimineața zilei de 10 septembrie 1872, Avram Iancu a fost găsit mort, cu privirea încremenită spre cer, pe prispa brutăriei (azi muzeu) lui Ioan Stupină, zis Lieber, din Baia de Criș.[116] A fost îngropat cu funeralii naționale pe 13 septembrie 1872 la Țebea, jud. Hunedoara, lângă "Gorunul lui Horea". La slujba de înmormântare au slujit 36 preoți, în frunte cu protopopii Mihălțanu (ortodox) din Brad și Balint (unit) din Roșia Montană[117]. În fruntea convoiului funerar pășeau foștii comandanți militari ai românilor, care se mai aflau în viață: Simion Balint, Axente Sever, Mihai Andreica, Nicolae Corcheș și Clemente Aiudeanu[118]. Pentru a anunța moartea sa, clopotele au tras în munți timp de trei zile și trei nopți. Comitetul de înmormântare l-a declarat "erou al națiunii"[119]." http://ro.wikipedia.org/wiki/Avram_Iancu

M-am gandit ca se potriveste cu topicul.

Am cazut de nenumarate ori de pe la 5 ani de cand merg cu bicicleta, dar mai de curand de ex, asta toamna am cazut in intersectie la Tineretului  cam la 35kmh, pt ca mi-a alunecat roata pe linia de tramvai pe care o traversam intr-un unghi cam de 70', nu perpendicular, dar oricum nu ma asteptam sa imi alunece roata, e posibil sa fi fost si ceva pe sina ... anyway .. cazut urat ..  rupt pantaloni mapei abia cumparati tricou .. ghidon strambat ..  rusinee .. m-am invatat minte, acum trec usor peste linia de tramvai.  

Alta aproape la fel de recenta,  cand invatam sa merg cu clipsuri, si domnii de la Emedue mi-au dat  Look delta in loc de look Keo ca nu mai aveau pe stoc(dar mi-au zis ca sunt la fel.. cam aiurea), si imi ieseau cam greu picioarele din pedale .. vorbeam la telefon, am ajuns la intersectie si .. n-am mai putut sa scot picioarele in timp util, am dat cu telefonul de pamant .. 10 piese .. cazut ca idiotul.  Cumparat acum placute Look Keo Clasic, si nu mai am probleme de-asta ..

Eu...am reust performanta...caci performanta este..sa cad cu bicla..in casa..de pe trainer..

Picture this: bicla aproape prinsa in trainer (zic aproape pt ca surubul de prindere era setat pt roata de la bicla nevesti-mii, care roata e mai lata si deci suruburile de fixare mai departate.

Ma cocot, ma prind in spd-uri si la a 2-a sau a 3-a pedala pleaca bicla de sub mine..

Cad ca prostu dand disperat din picioare sa ies din spd-uri..noroc ca bicla e intre calorifer si pat..drept pt care cad cu bicla in pat, pe o parte..

Toate bune si frumoase, doar ca stiti 1. cat de tare doare si 2. cat de greu e sa iti scoti picioarele din spd-uri cand bicla nu e pe pamant ci oarecum intre cracii mei in aer?

• Upvote 3

Asta se întâmplă când iei nişte rampe din Parcul Pantelimon în viteză şi "skill"-ul tău tinde spre zero:

UevVey3.jpg

9QKWVvY.jpg

E un amic, e vindecat complet, doar o cicatrice deasupra sprâncenei i-a mai rămas... E relativ proaspătă căzătura, din decembrie.

• Upvote 1

Ma bag si io cu o poveste frumoasa :D , Cand mi-am cumparat Trek-u de la profil , am auzit si io ca , carbonu' este slab , si ca se creapa usor , la mine fiind doar furca fata si tija din carbon...ma luasem dupa povesti...nu stiam nici eu multe atunci :))
Veneam de la scoala , intr-o zii de vara , faceam naveta 60 de km/zii cu bicla  :X , bineinteles ca imi placea si in al doilea rand si pentru bani ! , faceam economie de 20 de lei/zii  :D , Plec de la scoala , si ma duc in alt oras , Campia Turzii , 15 km de scoala , scoala fiind la Turda .
Ajung in Campia Turzii , si ma aveam vreo 2 km pana la scoala de soferi , instructoru' meu era in spatele meu pe sosea cu camionul cu alt elev , iar eu sa dau tare sa ajung inaintea lui , mergeam pe margina , cand deodata masinile s-au oprit la trecerea de pietoni iar eu ma uitam la camion (in spatele meu) , a fost prea tarziu si m-am bagat in niste "oameni de culoare" , tziganusi  , sa le zic asa....Am cazut in cap , desigur fara casca , asa m-am invatat... mi-am rupt tricoul la umar...si mi-am julit pantofii cumparati de curand   :(( , cand eram jos , nu m-am ridicat pana nu m-am uitat la furca , sa nu se fii rupt sau fisurat ca faceam tziganii praf :)) , ma ridic de jos , ma scutur , ma uit dupa tzigani , nimeni :| , au fugit cat au vazut cu ochii...cand eram jos ii injuram :)) , ma pun pe bicla , ajung la scoala de soferi , ma spal si pe cot , aveam umpic de sange , si ma "holbam la bicicleta" ;;) 
Din fericire c-am asta a fost singura mea cazatura in 3 ani de "munca" 

• Upvote 1

Asta se întâmplă când iei nişte rampe din Parcul Pantelimon în viteză şi "skill"-ul tău tinde spre zero:

UevVey3.jpg

9QKWVvY.jpg

E un amic, e vindecat complet, doar o cicatrice deasupra sprâncenei i-a mai rămas... E relativ proaspătă căzătura, din decembrie.

N-avea casca?

UevVey3.jpg

Asta m-a facut sa nu ma mai dau pe rampele din tineretului...

Am cazut si eu odata si consider ca am patit-o destul de rau. S-a intamplat acum 3 ani, aveam 11 ani parca si am decis sa merg cu baietii din sat ( de la bunici ) sa gasim o panta sa ne eliberam adrenalina. Eu n-aveam experienta si i-am lasat pe ei sa se duca primii s-au dus frumos si urma sa ma dau eu. Nu era foarte inclinata panta dar daca nu luai curba sau nu puneai frana cand ajungeai jos riscai sa plonjezi de pe o margine a raului Olt ( avea vreo 2 metri ) si sa cazi in apa( era mica apa si plina de pietre, cred ) dar nu asta mi s-a intamplat. Mi-am luat avant si cu avantul am ramas ca am inchis ochii cand incepeam sa cobor si pe la jumatatea pantei am tras de frane( si fata si spate,cred ) si am plonjat frumos. N-am ajuns la rau ca mai erau vreo 15 metri dar m-am trezit jos in fund tinandu-ma de mana si ma durea rau. Nu stiam cum am ajuns in pozitia aia pentru ca eu cu 1 secunda in urma eram pe sa ,coborand panta. In fine, ma ridic si incep sa le zic celorlalti ca mi-am rupt mana , nu ma credeau. Am incercat s-o indrept si nu se indrepta ( mana ) si am decis ( genial ) sa trag mai tare si s-a indreptat. A venit tata asa intr-o ora si jumatate m-a luat si am mers la spital. La spital frumos radiografie si vad ca mana mea nu era din 3 oase ci 4. Reactia mea catre tata : Asa e normal ? Tata ( ca sa nu ma sperie chiar asa de rau): Nu cred, da sa vedem ce spune doctorul. Vine doctorul se uita la radiografie dupa vreo 10 minute ( avea o urgenta cu o femeie muscata de un porc  :@)  ) si imi zice : Pustiule nu e rupta .... e facuta praf. Mi-a picat fata dar ce sa si faci in momente ca alea. Nu m-a bagat la operatie m-a rezolvat in viu ,cand ai rupt capatul osului cred ca e normal sa faci operatie, tije nu stiu dar el m-a pus pe o masa a inceput sa traga de mana in toate partile si m-a rezolvat. O luna am stat cu mana in ghips.

Eu am crescut la tara si am avut bita de la 6 ani (Pegas Kent, modelul cu sa scurta si top tube demontabil), asa ca trante au fost multe. Cea mai dura a fost pe la 12-13 ani si am realizat-o cu semisursiera Pegas a fratelui meu. Mergeam pe un drum asfaltat, atat de repede pe cat imi permitea conditia fizica si am inceput o coborare. Dupa aproximativ 200 metrii de coborare, intalnesc un vecin care urca facand pushbyke la o Ukraina, bicicleta mea, pe care i-o imprumutasem cateva ore mai inainte. Eu, mergand pe mijlocul drumului pentru a ma putea inscrie in curbe, nu am sesizat ca amicul are chef de sotii, iar cand mi-a pus bicicleta de-a latul drumului, nu am mai avut ce face, lovind in plin roata spate. 

Chiar daca mi-am luat zborul peste ambele bicicleta si am aterizat pe asfalt, urmarile au fost asemenatoare cu cele prezentate in imaginile de mai sus, adica arcada stanga sparta si tricoul rupt iar Ukraina a avut roata spate ovalizata dar s-a rezolvat dupa respitare. In schimb semicursiera a fost dauna totala, putine componente putand fi refolosite.

Casca la trick-uri? No way....

Ce trick-uri dom'le, eram la plimbare trei insi si pe el l-a mancat in coor mai mult decat trebuia. In parcul Pantelimon e o panta mare, la baza fiind niste rampe pentru biciclisti, etc. La viteaza pe care o avea nu era indicat sa incerce sa ia rampele...dar el le-a luat. Una, la a doua s-a speriat si a cazut de pe ea. N-avea nici casca, desi era singurul dintre noi care in 90% din timp purta casca. Oricum, la cum a cazut (eu mergeam paralel cu el) tot se "rascheta" pe fata chiar daca avea casca dar probabil scapa de arcada sparta. Alta greseala pe care a facut-o a fost ca nu a dat drumul la ghidon ca sa incerce sa amortizeze cumva caderea...

Tinand cont ca pana la urma nu a fost cu consecinte mai grave, de fiecare data e luat la misto cand da ochii cu noi   :). Mai ales ca imi vine mereu in minte fraza pe care o zicea in coborare: "Uite Croco cum se face!!!" :))

Am cautat un topic dedicat acestui subiect dar nu am gasit, asa ca va invit sa impartasiti din experienta voastra, pentru ca ar putea fi de folos si altora.

Eu de exemplu am invatat weekendul asta pe propria piele ca nu-i ok combinatia sireturi lungi + pedalat.

Adidasii au niste sireturi ceva mai mari si nu stiu cum s-a intamplat ca un siret s-a prins si s-a infasurat in spatiul dintre pedala si bratul pedalei, astfel ca m-am trezit brusc cu piciorul stang strans lipit de pedala, pedala jos (pedala dreapta sus, se intelege). Mergeam pe trotuar si am mai mers cateva secunde din inertie dar nu suficient cat sa-mi dau seama ce sa fac, asa ca am incercat sa ma las pe dreapta si sa ma opresc. Doar ca-s obisnuit sa ma las pe stanga si nu mi-a iesit oprirea pe dreapta, asa ca m-am rasturnat pe stanga cu piciorul lipit in continuare de pedala si am amortizat fix cu genunchiul. Am mai stat vreo 2 minute in pozitia aia, cazut si cu piciorul prins, pana am reusit sa-mi desfac siretul. Mai tarziu mi-am dat seama ca as mai fi putut sa incerc sa pedalez invers, poate aveam sanse sa mai eliberez stransoare si sa pot sa-mi scot adidasul din picior, sa pot sa ma dau jos descult dar fara genunchi bulit. Si m-am mai gandit ca daca eram pe strada putea iesi mult mai urat.

Edited by MaC®
mutat la locul lui :)

Eu inafara de genunchi juliti nu-mi amintesc sa fi patit pe bicla. Prima bicicleta a fost primita cadou din DE, eu bucuros nevoie mare sa invat sa merg pe ea nu mai stiu ce am facut si a ajuns bicicleta fix sub o masina parcata. :-?? Ridica-te, scoate-o si dai blana ca eram pe strada.

Tranta de sambata, am fost pe munte in Muntii Calimani. Pe drumul de intoarcere la vre-o 15km de orice urma de civilizatie cica merg mai incet pe o coborare unde nu este drum, e mai mult poteca lata formata de suvoaie si rarele plimbari facute de catre biciclisti si oameni prin zona. Vine micul sant in fata rotii, eu neatent centrul de greutate fiind plasat neutru catre fata ca coborarea nu e abrupta, roata fata se blocheaza eu cad peste ghidon si pun mainiile in fata.

Si acuma daunele: bicicleta vine peste mine si ceva(ori o pedala ori angrenajul/pedalierul) ma loveste in tibie si imi decupeaza o dunga pana la os si ma zgarie si pe rotula de la glezna. Plus niste vanatai pe coapsa stanga, intercostal drept, muschi deasupra ghenunchiului drept, traumatizare a umarului stang(doar muschii) si o mica durere de incheietura la mana dreapta.

Urlu ca ce tare doare cand defapt pe mine ma durea orgoliul mai tare. Nu mai cazusem de mult timp, riscam cateodata destul de mult si mi s-a facut ciuda ca am cazut din neatentie.

A doua zi nu resimt daune mari si mai fac inca 90km cu bicicleta pe traseu mixt(asfalt si offroad), fara munte.

Nu pun poze.

Zgarietura pe tibie are cam 10cm si glezna acuma e umflata. Trebuie sa stau cu piciorul intins si cu crema antiinflamatoare si sa stept sa se vindece, dureri nu am.

Morala: 1) Daca te dai incet sunt sanse mai mari sa cazi si sa te accidentezi decat daca te dai mai repede.

2) Daca te-ai accidentat si nu observi daune majore si te duci cu bicicleta fii pregatit sa se accentueze daunele si sa trebuiasca sa stai dupa aceea.

Doctorul de garda mi-a zis ca "fortez medicina" :)). A spus ca acuma vin la spital? (eu ma dusesem sa fac antitetanos si sa dea o opinie despre glezna umflata, luni noaptea ca daca stau ziua ma tine mai mult)
I-am raspuns: "Dumneavoastra veniti la spital daca v-ati zgariat?"

PS: Radiografia a durat 5-8 minute, a facut-o si mi-a dat-o atunci. Daca vreti sa faceti radiografii mai bine mergeti seara sau noaptea la garda ca vi le face repede, nu mai stati 1-2 ore sa le scoata.

Una bucata recenta : ma plimbam prin padure impreuna cu familia ( fetita abia invata sa mearga singura pe bicicleta), eu la coada turmei ma plictiseam, m-am lasat cu toata greutatea pe coarne si ma scurgeam din inertie pana la o zgarietaura atat de mica in pamant incat o furnica in viteza nu ar fi vazut-o, dar roata mea s-a opintit in ea, s-a rasucit si am zburat in cap. Orgoliul facut zob ( va dati seama cum radea de mine familionul ) plus schimbatorul spate distrus si lantul rupt!!!

A doua, din tinerete : aveam 6-7 anisori si eram mandrul posesor al unei biciclete Pegas Modern; un vecin binevoitor, mai mare decat mine cu 5 ani, s-a oferit sa ma invete cum sa sar cu bicicleta - mergi pana la coltul strazii, vino cu maximul de viteza pe care il poti obtine, cand ajungi la dambul asta de pamant si ai simtit ca bicicleta este in aer pune si frana de mana si pe aia de picior. Cred ca bicicleta a ramas si in picioare, nu mai stiu, cert este ca nu imi imaginam ca voi putea trece in zbor printre coarne. Julituri : frunte, nas, barba, piept, burta, pulpe, genunchi, palme, coate etc. Cred ca doar pe spate nu am fost julit. Nimic rupt. Interdictie la bicicleta pt mai multa vreme, nu ca as mai fi putut merge pe ea, pt ca in cateva zile eram tot doar coaja care crapa la fiecare flexare a articulatiilor.

mergeam incet dupa 2 persoane ce mergeau pe jos. eu in fata... ma jucam [ faceam 8-uri pe sosea in fata lor cat puteam de stranse ] , am pus carma la 90 grade si jos... [ asta a fost ultima ]. Rezultat: roata indoita.

penultima a fost mai naspa... a dat un tractor peste mine... si am cazut poe asfalt proaspat turnat [ m-am si fript ]. Bicicleta nu a avut nimic...doar zgariata .... eu in schimb am fost zgariat urat... tractoristul a fugit de la locul faptei...neidentificat [ s-a intamplat in urma cu cca 10 ani ]

Ce bicicleta avea oare amaratu' care a murit stupid aseara?

M-am uitat pe net de dimineata si n-am gasit niciun film sau poza in care sa se vada bicicleta. Chiar sunt curios...

Iar acum nu-nteleg ce s-a-ntamplat.

Ce i-a intrat in gat, ca vad ca s-a rupt furca...

Alea le-am tot vazut.

In fine, probabil s-a rupt furca, ghidonu' s-a proptit cu un capat in caldaram, iar in capatul celalalt s-a dus sarmanu' copil. Tragic.