Apocalips

Cum ati cazut cu bicicleta?

Recommended Posts

In fata depoului "Dudesti", cand ploua se cade "ca-n codru".

Ps: acum ma bucur ca nu m-am zgarcit cand mi-am luat casca si manusi, totusi regret ca am luat decizia total neinspirata de a nu-mi cumpara si cotiere...

Eu nu am avut nici o cazatura grava decat una nu foarte grava. Anul trecut mergeam pe strada cu un prieten si vrea sa imi dea ceva (nu mai stiu sigur ce) si ma uitam la el cat timp mergeam cu o mana si nu am fost atent si am cazut. Prima care a atins asfaltul a fost barba .Am avut o rana aproape pana la os cred ca mi-a curs cam un pahar de sange sau mai mult, bicicleta nu a patit nimic.

Dar eu la 2 zile aratam asa :

primele doua cazaturi cu bicla mi leam achizitionat pe vremea cand nu stiam sa merg cu bicla, in schimb stateam pe porbgajul unui prieten in picioare.

prima cazatura: un sifon pe care il cara l-a dezechilbrat, eu am cazut mai rotund decat el

a doua: a zis: acum (in sensul de acum cobori) eu m-am dat jos cu 2 secunde inainte de adevaratul "Acum".

nimic deosebit, inafara de orgoliu ranit si praf. oricum, la varsta aia, de la fotbal si baschet aveam mereu cate un semn

hai sa ma laud si eu :mrgreen:

Pana, azi... am facut doar o singura cascadorie, care sa ma catapulteze de pe bicicleta, si un singur acident, care sa imi faca cunoscuta prezenta asfaltului (si raceala de care e capabil).

Prima, a fost acum mai bine de 10 ani, cand pegasului meu (mandria mea) abea ii reparasem furca rupta. Mergeam pe o strada putin circulata, si la un moment dat am inceput sa intind de lant fara sa mai tin mainile pe ghidon.

O groapa a fost suficient sa imi intoarca roata, din fata, la 90 grade fata de directia in care am continuat sa ma deplasez. (tinsa multumesc pe aceasta cale, coatelor si palmelor, care mi-au ferit moaca, de cruzimea asfaltului :D )

A doua, nu mai conteaza... fu un accident auto.

In timp, mi-am mai exersat reflexele, si chiar in situatii in care era sa dau cu sezuta de pamant, mi-am corectat traiectoria, revenind in sa, ori macar in picioare, langa bicicleta.

Ultima "aproape cazatura" a fost cand am vrut sa urc o panta mult prea inclinata, iar roata din spate a luat-o inainte. (sa se fi saturat sa fie "coada"?)

Sal'tare.

Am avut parte de o singură căzătură, ce a avut loc chiar săptămâna trecută.

Mergeam cu circa 20km /h, din fericire pe trotuar, când mă trezesc că făr' nici un avertisment se blochează roata din spate a bicicletei. N-am putut frâna normal, aveam o singură mână pe ghidon, în cealaltă ţineam telefonul. Am căzut, m-am ales cu julituri la cot şi la genunchi (nu le-am îngrijit şi au făcut puroi).

Roata s-a blocat din cauza unui şnur de la ghiozdan ce se desprinsese şi se încolăcise în jurul lanţului.

În rest, pot spune că am evitat în ultima clipă de zeci de ori, şoferi ce coborau din maşină fără să se-asigură dacă vine cineva.

(...) se blochează roata din spate (...) N-am putut frâna normal, aveam o singură mână pe ghidon, în cealaltă ţineam telefonul (...)

Mersi ... Voi fi atent sa nu fac niciodata asa.

Bafta!

Ieri am ridicat bicicleta (Cube Analaog), iar azi am decis sa fac o tura de 2 ore prin zona Bran-Moieciu. Traseu: Moieciu de jos-Pestera-Magura-Moieciu de Jos. Ca peisaj si traseu foarte fain, cu pante de aprox 20% (dupa parerea mea). In chiar centrul satului Magura, din nefericire mi s-a facut sete, am luat bidonul cu mana dreapta, iar pana sa beau drumul a inceput sa coboare lejer, am ciupit un pic frana cu mana stanga, m-am dezechilibrat si am fost jos. A fost prima cazatura dupa vreo 8 ani. M-am adunat, m-am sters de praf, am inspectat bicicleta, parea ok, doar ghidonul s-a strambat, l-am indreptat si am plecat. Inca nu s-a terminat!!! Pe ultima parte a traseului e o coborare destul de severa, coboram nu foarte tare, chiar lejer, insa dupa o curba mi-a aparut in fata o creanga (cu ceva ghimpi), din instinct am incercat sa ma feresc, tragand un pic stanga si un pic frana si nu stiu cum dar din nou am fost jos. Nu mi-a venit sa cred. In urma acestor 2 aterizari, s-au julit mansoanele si palsticul de la manetele de frana si bineinteles mainile mele, un genunchi, ceva pe la picioare. Fata a ramas neatinsa. Dvdv tehnic, roata spate a capatat un opt. Sper sa se rezolve la reparat. Cam asta a fost prima zi cu noua bitza. Mai e de invatat si sa fiu mult mai atent !!!

Îmi pare foarte rău de o asemenea inaugurare.

Curiozitatea mea e: deraiorul spate a scăpat nevătămat?

Pentru că el e călcâuil lui Achile.

Tot ce am vazut eu ca ar fi prob este optul de la roata din spate, maine o sa o scot in curte sa o sterg un pic si verific mai amanuntit (cat o sa-mi dau eu seama)

ce bicicleta ai frate ?:) de ti se blocheaza rotile

Magellan Crater... ce importanţă are? nu cred că a fost vina bicicletei

Ma bag si eu in discutie in speranta ca unii de aici ar putea invata ceva din patania mea. Eram pe un drum european cu un amic de-al meu si ne intorceam de la o mica drumetie. in timpe ce trag eu tare, vad ca ma tine ceva la picior si ma strange. Neexperimentat fiind, am incercat sa ma eliberez tragand picioru ca animalu! De fapt, sireturile mele care le-am lasat PREA lungi mi-ai intrat la foi si nu stiu cum s-au infasurat puternic in jurul bratului pedalier. Rezultatul? am ajuns intr-o rapa adanca de vreun metru plina de noroi. Eram alaturi de o intrare in sat, asa ca vreo 10 tarani de la o bodega crapau de ras la vederea mea. Am scapat usor: haine murdare si o julitura la genunchi. Mai rau a fost cu angrenajul care s-a lovit de asfalt si acum trebuie schimbat cu totul( A NAIBII CHINEZARIE:-x) Sfatul meu: puneti sireturile inuntrul adidasilor cand mergeti cu bicicleta!

Întoarcerea pe dos a adidasului, ca să fie cu şiretul înăuntru mi se pare destul de complicată, pentru că talpa groasă o să vină în interior. Şi e şi plină de murdării.

Asta mi-aminteşte de vechiul meu vis: pepenii verzi cu sâmburii în afară...

• Upvote 1

Oi fi înţeles eu ceva greşit. Mi-amintesc că şi lui frate-miu, Păcală, i s-a-ntâmplat, când i s-a spus să tragă uşa după el.

am avut si eu o cazatura chiar acum 3 saptamani.veneam de la semafor sa fac stanga si cand ajung pe partea calalta se trezeste si unu cu o masina din sensul opus care veneam eo` si el in loc sa cedeze trecerea m-a luat din spate si m-a inghesuit pana m-a bagat intr-un taxi stationat langa bordura.:evil:asa de repede s-a intamplat ca nu am mai avut timp decat sa pisc putin franele si sa ma feresc sa nu intru in spatele acelui taxi parcat(daca intram eram lat 5 min pe asfalt) asa ca i-am agatat oglinda fata stanga.

m-am ales cu o intoarcere in aer cu tot cu bicicleta:shock: si un stop pe coate si genunchi pe asfalt.:cry:

norocul meu ca am purtat manusi;casca nu aveam dar nu m-am lovit la cap.

totusi juliturile de pe coate si genunchi mi-au dat un medical la munca de vreo 4 zile :)

sfat pt toti purtati manusi si casca.te ajuta cat nu crezi tu intr-o situatie ca asta

Intradevar, sfatul meu e acelasi: purtati manusi si casca. Pe mine m-au ajutat enorm la cazatura de acum 2 zile (MTB, offroad, ceva viteza, semi-slickuri). Desi am dat cu arcada zigomatica de pamant, vanataie in sold, genunchi, julituri pe antebrat si pe piept, totusi am palmele intregi si capul la locul lui :-S

Take care!

intradevar, casca e buna. saptamana trecuta mi-a scapat dovelacul intreg dupa ce m-am aplecat sa pun lantu la bicla si am dat cu capul intr-o teava de fier care statea dintotdeauna acolo.

De azi, repar bicla cu casca in cap!:mrgreen:

Se poate folosi şi în baie. De aia are şanţurile alea, ca să te poţi spăla pe cap.

Baia e considerată unul din cele mai periculoase locuri din casă.

Mulţi o evită. Constatăm asta în autobuz, în zilele toride.

El se ţine de bară ca să nu cadă din mersul maşinii. Tu te ţii ca să nu cazi din cauza a ceea ce vine de la el...

Tu te ţii ca să nu cazi din cauza a ceea ce vine de la el...

vezi? cu casca ai putea sa te tii de nas cu ambele maini

Coboram de la Paltinis , partea prosta-drum ud si pietre cubice in curbe..

partea si mai prosta-mana rupta si o lovitura de un parapet de piatra...

Numai eu stiu cum am ajuns inapoi in Sibiu in ziua aia numa cu mana stanga pe ghidon si mana dreapta rupta si cu dureri la clavicula de la impactul cu parapetul... Cum zicea un prieten de-al meu.. " Las ma bine ca nu ai stricat bicicleta ca mainii rupte ai mai avut" :-o :-o :-o

interesant este faptul ca n-ati avut experiente cu masini....de exemplu o skoda octavia care "se asigura" inainte sa intre pe drumul cu prioritate si a dat peste mine, aruncandu-mi bicicleta in mijlocul traficului iar pe mine pe capota:cry:

cazatura ce nu o pot uita a fost in momentul in care am avut pana la roata din fata si am plecat de pe loc cu o viteza mai lejera, fiind dimineata iar eu nefiind omul matinal, in momentul in care cauciucul s-a miscat de pe cerc, ghidonul a luat-o la fuga din mainile mele(s-a rotit cu aporx90 grade) iar eu cum eram ridicat din sa am picat in cap:neutral:

pana sa-mi dau seama ca s-a intamplat am mai cazut si cand am coborat bordura, pe urma mi-a picat fisa...faina dimineata am avut:mrgreen: