Apocalips

Cum ati cazut cu bicicleta?

Recommended Posts

la mine tine de oras , azi vara prospat pe cursiera noob intr-un cuvant, imi plac slalomurile printre masini in orele de varf si sprinturi pana la 50 , faceam slalom printre masinile care stateau la o trecere de pietoni in stanga mea nici un pieton in dreapta 2 autobuze si nu am vazut nimic de ele asa ca am intrat pe banda cea mai din stanga accelerez frumos si ma trezesc cu unul dintre pietoni in fata nici nu apucasem sa trag de frane si il calc pe calcai aveam vreo 30 si ceva parca , eu am zburat vreo 2-3 metri in fata bicicleta a zburat doar un metru pietonul nu a patit nimic eu doar o julitura la genunche, o sperietura ca ma ia la palme sau ceva :| si unpic de vopsea de pe casca data jos (purtati casti niciodata nu se stie) consecinte asupra biclei:| vopsea julita si un 8 micut in concluzie a fost vina mea sau cea mai stupida faza (nu stiu cum sai zic) mergeam pe trotuar cu mtb si era destul de liber cine sar fi gandit ca din dreapta din cladire ar putea iesi cineva : a iesit o blonda nici nu s-a uitat daca vine careva sau ceva (pana la urma cine se gandeste ca un maniac circula pe trotuar) si am luato din plin eu nu am cazut ea a zburat ceva si a dat cu capul dar s-a ridicat si ma bagat in origini :oops: ...sorry

Gheo frumoasa cazatura....lunga fraza:p

Trebuia sa raspunzi scurt la "Cum ati cazut....." , replica ta - "rau de tot"

am zis ca o scriu pe o foaie si o public in ceva revista , azi maine poate voi fi creanga al sec XXI:p

Va povestesc si eu 2 cazaturi care mi-au ramas pe creier.

1. Mergeam pe un drum forestier, cu coburi pe portbagaj, sac de dormit, izopren si altele... La un moment dat ma intalnesc cu niste colegi din club care mergeau pe jos in aceeasi directie si mai erau inca 5-6 km... asa ca ma gandesc sa ii scap de cortul care il duceau in maini... Il pun deasupra pe coburi si il leg binisor cu sfoara... Drumul era in mare parte descendent si era un macadam foarte mare, cam cum e pe calea ferata. Va dati seama cum imi clantaneau dintii in gura mergand cu 35-40. A! Bicicleta n-avea pic de suspensie... Desi legat, cortul nu prea statea cuminte, si in loc sa opresc si sa il leg mai bine, il tot aranjam din mers cu o mana. A ajuns de vreo 2 ori sa atarne intr-o parte... La un moment dat, aranjand mai bine cortul si intorcandu-mi privirea spre portbagaj, roata fata a muscat dintr-o piatra foarte mare. Va dati seama ce a urmat. Pe ghidon, mana stanga, singura, s-a dovedit ineficienta, roata fata s-a intors 180 de grade si eu am decolat catapultat de pe bicicleta vreo 5-6 metri. In aer am realizat cat de prost am fost si am decis sa nu inchid ochii (ca sa ma pedepsesc). M-am julit destul de mult, mi-am rupt tricoul. Antebratul drept era numai un sange, parca era dat cu smirghel. Din barba imi picura sange. Noroc ca am avut casca si manusi. Manusile s-au rupt de tot, pielea din palma ramanand intacta.

2. Mergand la facultate, era o bucata pe care mergeam ilegal, pe contrasens. Stiu, mea culpa! Strada respectiva, desi sens unic era foarte larga. Pe langa masinile parcate mai incapeau sa circule lejer inca 2 masini in paralel. Eu circulam langa bordura din partea dreapta. La un moment dat vine din fata (normal, eu eram pe contrasens) un taximetrist, care, desi avea loc berechet se indrepta direct spre mine. Eu m-am oprit din pedalat mergand foarte aproape de bordura. El tot venea spre mine desi avea loc in dreapta lui cat sa treaca un camion... La un moment dat inevitabilul s-a produs. Cand era la vreo 10 metri in fata mea, el mergand destul de tare, neavand cum sa incalec bordura, am cazut in partea dreapta datorita faptului ca am atins mai serios bordura. Roata fata s-a distrus complet, am dat cu pieptul in pipa si ghidon. 2 luni am avut vanatai in zona pieptului. Am avut noroc ca in cadere am culcat un copacel foarte subtire plantat pe spatiul verde dintre trotuar si strada, fapt care mi-a mai atenuat contactul cu solul. Am urcat bicicleta in tramvai asa rupta cum era si am mers acasa.

Concluzii:

- Sunt sigur ca daca nu m-as fi ferit, taximetristul m-ar fi zburat rau de tot. Cred ca avea mare ciuda pe biciclisti. Subliniez faptul ca avea loc de inca 2 masini ca ale lui in dreapta sa...

- Recunosc ca vina imi apartine. Ulterior n-am mai mers pe acea scurtatura, am mers regulamentar, ocolind cateva sute de metri.

cazatura de milioane: intersectie si curba la dreapta. nici o masina pe sensul meu de mers (norocul meu ) ma inclin la dreapta cu o viteza de doar 25 km la ora, si fatal error - pedalez cand sunt inclinat, ating cu pedala asfaltul rupaderenta pe spate pt ca alunecam pe pedala (identic voblajelor de la motociclism viteza), continui pedalatul si am rapid aderentza si avident sunt aruncat in partea stanga. normal ar fost sa zbor peste bicicleta dar aveam un mic inconvenient"picioarele prinse in pedale ". si acum concluziile : dat cu capul de asfalt(casca data in imprumut la un prieten- mergea la concurs ) pomet rupt facut praf , ametzeala de rigoare sange pe nas ca din izvor, ochelarii undeva prin santz (cred, am uitat de ei) mers acasa tot pe bicicleta. dupa o saptamana intenare, spital , operatie rani in cavitatea buczala dupa operatie si pe deasupra nici sa manc nu mai puteam. NOROC-ul meu bicicleta fara sechele prea grave, operatia s-a facut prin cavitatea bucala si nu am cicatrici doua o fatza usor stramba

va urez cazaturi cat mai line

Am cazut decurand in giratoriul din piata Obor, noaptea, din cauza ca nu am vazut bordura dintre calea ferata a tranvaiului si carosabil. Am "atacat-o" intr-un unghi mic si gata - buff.:roll:

Acum vreo 2 luni am luat o trântă mai serioasă prin Buziaş. Am trecut cu bicicleta pe lângă 2 câini care au început să latre. De obicei nu dau importanţă câinilor, păstrez ritmul, ei mă latră vreo 5 - 10 metri şi asta e tot. Aici am dat de unu mai încăpăţânat care a alergat pe lângă mine vreo 10 metri după care a sărit în faţa roţii şi am trecut cu bicicleta peste el. Eu nu mă aşteptam la aşa ceva şi ţineam mâinile liniştit pe coarnele ghidonului, nici frână nu am pus, şi cum câinele s-a zbătut sub roţi m-am dezechilibrat şi am tras o trântă de toată frumuseţea. Cred că vreo 3 - 4 metri am raşchetat asfaltul, aveam vreo 20 - 25 km/oră şi nu am apucat nici să pun mâna pe frână. Am avut o julitură urâtă la cot şi 2 nesemnificative în plamă şi la genunchi, dar şi o durere nasoală la umăr care s-a ameliorat după 3 săptămâni de fizioterapie.

ceva similar (Aditz)am avut eu parte acum vreo doi ani(poate trei), toamna. eu aveam cam 30km/ora (inca mai acceleram ) pe un bulevard intens circulat din Tg Mures, si surpriza cine credetzi ca vrea sa treaca strada (nu intersectie , nu trecere de pietoni)............. un copil cu bicicleta de pe trotuar pe strada printre masini si taman in fata mea. nu ma asteptam sa o ia perpendicular pe axu drumului si evident ca am intrat in el. cu roata din fata am reusit sa ii evit piciorul si am intrat in cadrul lui , bicicleta mea a ramas acolo infipta in el si apoi pe jos. bine inteles ca a cazut in latelal pe mana si il durea , eu ......... ZUPERMAN vreo patru metri prin aer si cu barbia in asfalt. am muscat sfaltul (lipsa de calciu) si m-am ales cu dubla fractura mandibulara(subiect de bascalie pt doctoritza care ma tratat). a doua zi in vizita la mine un prieten cu bicicleta proapat cumparata, eu pe bitza si doctorita in geam ma privea cum ma dau cu bicicleta =)). o luna de zile mancat cu paiul numai lapte cu biscuiti ceaiuri si fructe la mixer. (am slabit atunci 12kg intr-o luna jumatate).

P>S> Aditz arunca cu apa dupa caini nu mai ai treba

Iata ca mi-a venit si mie randul sa trag o cazatura - seara trecuta. Era o ceata densa, iar eu mergeam pe marginea bd M Averescu spre Crangasi. Aveam aproximativ 30km/h, am ajuns la intersectia cu bd Mihalache. Cu cativa metri inainte sa ajung la stop, se face galben, si am zis sa nu fortez trecerea asa ca am franat cam din scurt - din pacate, fara sa tin cont ca asfaltul era ud.

Rezultatul: roata din fata s-a blocat (neasteptat de usor), si bicicleta a "fugit" de sub mine - am cazut pe dreapta, si am nimerit cu lateralul genunchiului exact in bordura. Norocul meu a fost cu echipamentul de protectie, am scapat doar cu o usoara entorsa + durere de genunchi. Nici nu vreau sa ma gandesc cum mi-ar fi fost daca nu aveam genuncherele (cumparate cu o zi inainte ;) ).

Cel putin, mi-am invatat lectia in legatura cu manevrele bruste pe asfalt umed ;)

tot ceva de genu... asfalt umed, eram pe gresia de la potcoava, curba la stanga (si in ciuda faptului ca pe teren uscat mai degraba imi rup pedalele in asfalt decat sa-mi alunece anvelopa in curba) au alunecat, inspirat am fost ca am pus frana si m-am redresat.

in vara, cam acum 3 luni, voiam sa invat sa sar bordurile cu roata fata. am ridicat roata fata pe o bordura tip rampa incat a venit bicla peste cap. am cazut de la 2 metri pe spate, pe un fel de ciment acoperit cu nisip (cred ca a fost norocu meu). de curand am aflat ca am toata lombara dislocata. da' vorba aia se putea mai rau.

in schimb am obiceiul de a intra periodic (cam 1/an) in copaci, stalpi, santuri, de-astea...;)

Bump:

(lipsa de calciu) si m-am ales cu dubla fractura mandibulara(subiect de bascalie pt doctoritza care ma tratat). a doua zi in vizita la mine un prieten cu bicicleta proapat cumparata, eu pe bitza si doctorita in geam ma privea cum ma dau cu bicicleta ;). o luna de zile mancat cu paiul numai lapte cu biscuiti ceaiuri si fructe la mixer. (am slabit atunci 12kg intr-o luna jumatate).

scuze, da' eu sunt mai sadic, am ras...:D

cea mai "interesanta" cazatura a mea a fost cand eram pe un traseu foarte lung de coborare pe teren de tara. Aveam in jur de 40-50 km/h:eek: si mergeam linistit fara sa ma gandesc macar la frane.....si cum mergeam eu fericit asa facand slalom printre gropi, observ o ridicatura de cam 20 de cm si ce ma gandesc....."eh....dau drop si gata...ce s-o mai ocolesc.."(bad move)

Aveam bocancii uzi dupa alte doua coborari-asta combinat cu pedale nu prea grozave a rezultat o cazatura...de tinut minte. M-am dus eu fericit spre bolovan si cand sa aterizez,ce sa vezi,mi-a alunecat piciorul drept de pe pedala...si m-am rostogolit de 4 ori pe pamant....si cand sa cred si eu ca am scapat...m-am trezit cu bicicleta peste mine....acoperindu-ma ca un capac.:D

Dupa ce-am stat vreo 20 de secunde pe sub bicicleta sa-mi revin,am dat-o la o parte si m-am rezemat de o stanca....mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca pantalonii mei aveau ruptura lunga de vreo jumatate de metru:cool:...exact in dreptul chilotilor....va dati seama ca se uita lumea prin sate la intoarcere ca la circ...dar macar aveam maieul mai lung si nu se vedea nimic din ce nu trebuia

@alternator frumoasa povestea ta , la ora de educatie fizica la baschet un coleg a cazut in fund si i s-au rupt pantagacii intre craci si i se vedeau toate cele ce rusine pe le saracu :D

nu ii urez nimanui (pe care il agreez:D)sa i se intample asa ceva indiferent unde ar fi:D

Kids....dont try this at home....believe me:))

Nu ma mai mir c'ai reusit sa rupi urechea de la schimbator !

Si eu am cazut la intrarea in Brasov la trecerea peste calea ferata, mia alunecat roata pe sina, si am tras o tranta .M-am ales cu julituri la cot si genunchi. Calea ferata nu intersecteaza drumul perpendicular si e destul de periculos de traversat cu cursiera.

Intr-adevar mare atentie la calea aceea ferata. Am avut fff mare noroc acolo. Mergeam in coloana de masini (masinile mergeau in viteza mea si atunci m-am bagat intre ele pentru ca deobicei asflatul e mai bun pe mijlocul benzii) am vazut calea aceea ferata, mi s-a parut dubios de paralela cu soseaua asa ca m-am dus pana pe mijlocul drumului si dupa aia am inceput sa fac un pic dreapta asa ca sa merg mai perpendiculat pe sina dar tot degeaba. porbabil si din cauza pozitiei un pic inclinate, cu roata din fata am trecut, dar cea de spate a inceput sa alunece pe sina si nu stiu prin ce minune nu am cazut. Daca cadeam sigur ma calca cel din spate sau macar imi turtea bicicleta. M-am gandit ca poate era si inghetata sina. (era 7 dimineata. dormisem in moeciu si ma indreptam spre brasov)

Deci ATENTIE la acea sina.

Zilele acestea am avut si eu primul accident mai "frumos"...unul a taiat dubla-continua sa intre pe o stradutza , nu ma vazut ca veneam ...a franat in ultimul moment , eu am tras dreapta cat am putut, am intrat in bordura de pe margine si de aici...pe jos vro 10 m taras.Urmarile:..contuzie puternica la genunchi(am cazut pe el),julituri frumoase pe mana dreapta si bicla cateva urmari de vro 2-5 mil .Partea frumoasa..o sapt de concediu si relaxare:p:p, cu putine dureri si multe creme:).

Iar acum o campanie tare de tot:......nu trisati ..nu cititi comenturile din josul pagini doar urmariti pana la final filmultul!!!!!!...dupa care sa ridice doua-degete SINCERE!!!! , cine a "reusit".!!!!!

Super test de atentie - Funny

Din capitolul incepatori:

Lacul Morii asta vara. Subsemnatul pedala foarte linistit inspre Roshu (venind dinspre Crangasi) mergand pe partea unde sunt cladirile. De pe contra sens venea un autovehicul de teren. E si m-am speriat ca boul si am strans pana la refuz frana fatza. Roata s-a blocat (pe vremea aia eram pe Vbrake-uri) si animalu' a cazut cat a fost de lat pe dreapta, in boscheti, executand o semitumba. Motiv de haz pentru amici, de zgarieturi la genunchi si coate si de cuparat protectii in regim de urgenta pentru "atletul" in cauza.

cea mai tare cazatura o fost anu asta...fiind prima tura pe "asfalt inmuiat":D

=BOTEZU= nu am stiut cum sa abordez curbele .rezultatul...de la cazatura aia virusu nu o iesit o inceput sa se dezvolte si mai tare.IN SPECIAL OFF ROAD

multumesc pentru poze colegului de la club, radu mititean...:D

p.s după cum spunea radu...adrenalina si-a facut efectul in primele ore

a 2-a zi am inceput sa vad efectele...gatul il puteam misca doar in partea stanga, barba mă durea iar genunchiul stang .....botezu o fost sambata iar luni mergeam ca un anchilozat.

Am mai avut un accident care putea fi cu urmări GRAVE.

Veneam de la o tură de pe deal. De deştept ce sunt am vrut să revin pe E nu ştiu cât -Bistriţa-Cluj.

Mergeam aproape de limita cu viitorul trotuar- şoseaua era ridicată vreo 100 de cm cel puţin-

Un bou care nu avea loc pe cele 2 benzi goale o claxonat puternic. Din cauza suflului am fost aruncat în şanţ. Eram jumătate pe şosea, jumătate pe banda de lângă drum...am avut norocu că din spate venea o dacie. O depăşit,dar fără zgomot.

urmari

genunchiul stang praf, cot stang praf.

Edited by V.Vicos

Iar acum o campanie tare de tot:......nu trisati ..nu cititi comenturile din josul pagini doar urmariti pana la final filmultul!!!!!!...dupa care sa ridice doua-degete SINCERE!!!! , cine a "reusit".!!!!!

Super test de atentie

Super test :)

Prima mea cazatura , asa zisul " botez " :

Acum 2 zile , ud pe jos de la ploaie , mergeam cu aprox 15 km/h.

Nu am observat poleiul de pe jos dintr-o curba. Am franat putin sa ma incadrez in curba si a fugit roata din spate , dand cu mine de asfalt.Noroc ca era o strada mai ascunsa.

Pagube : hainele si bicla murdare :)

Am fost nevoit sa ma intorc acasa sa ma schimb ( am intarziat si la servici )

Acum o astept pe urmatoarea care sper sa fie la fel de banala :)

eu am cazut chiar ieri cand o dobitoaca mi a iesit in fata am fost nevoit sa franez brusc, pana aici totul ok, dar sa nu uitam de calitatea asfaltului din bucuresti, in plina franare:) m am trezit ca roata din fatza s a blocat intr o crapatura de la doua "plombe" puse pe jus, m am trezit zburand in fatza am aterizat pe mana stanga si apoi in picioare, eram fericit de acrobatie si ca am scapat usor, dar cand am vrut sa ridic bicicleta am constatat ca mana mea stanga ma durea ingrozitor, acum sunt in fata calc a doua zi inca cu o durere incredibila si cu mana prinsa de gat, nu am acceptat sa o pun in ghips:D

Eu am o listă lungă...

Prima mea cursieră am făcut-o praf când m-am izbit la vreo 30 km/h în aripa stângă faţă a unui ins cu un cielo care a întors "din trei mişcări" fără să se uite dacă vine cineva pe stradă (era şi pantă). S-a lăsat cu contuzii multiple şi casca schimbată.

Anul trecut în noiembrie mergeam acasă de la servici şi m-am ales cu o uşă de maşină în bot. Mi-a îndoit cadrul şi mi-a făcut ceva contuzii. Cică nu m-a văzut cucoana...

Ultimul accident mi l-am făcut cu mâna mea ca să zic aşa. Am alunecat pe linia de tramvai şi mi-am dislocat un umăr (au!!!). S-a lăsat cu ambulanţă şi imobilizare 3 săptămâni. Noroc că nu venea nici o maşină.

Asta e viaţa de biclar... Poţi zice că e noroc când şoferul suportă cheltuielile de reparaţii!

in afara de cazaturile din timpul scolii de ciclist;))...am luat o cazatura serioasa pe o coborare de 9 la suta...foaie mare pinion mic dorind sa prind cat mai multa viteza, cand deodata vad ca drumul are un unghi de 90 grade spre stanga...aveam viteza destul de mare am franat roata spate deoarece mai aveam doar 15m iar in fata un sant, si dupa sant un gard de scanduri...roata s-a infranat si m-a dezechilibrat, si m-am trezit aruncat pe jos cu mult sange pe maini...de atunci urasc viteza pe coborari:-q