Sign in to follow this  
v2sms

Road cycling shoes

Recommended Posts

Salut, mi am cumparat recent o Bianchi si acum am probleme in a gasi incaltaminte pentru bicicleta de sosea. Am incercat la mai multe magazine si fara succes (doar pe wiggle am gasit), daca ati avut aceasi experienta si ati gasit solutie, scrieti un replay mersi.

Nu sunt nici sigur daca am nevoie neaparat sau pot folosi si pedale clasice cu adidasi, nu stiu cat as castiga in performata cu achizitia aceasta.

Nu am nici pedale dar m am hotarat sa comant de la bike24 si road shoes si pedale cam acestea ar fi alegerea:

Shimano 105 pedals

SIDI road shoes

Cum e cu dimensiunea,(port la pantofi o dimensiune de 43) e o solutie sa le trimit un mail cu dimensiunea in cm celor de la bike24 sau pot alege direct dimensiunea 43 ?

Mersi de reply

@v2sms

Poate un Caragiale a zilelor noastre raspundea cu un "Fuck the road Jack, fuck the road"; din pacate alde Caragiale care sa comenteze titlul topicului tipic si mioritic romglez a devenit cam rar.

P.S. Pe un replay nu pun pret, BTW ;) .

@v2sms

Poate un Caragiale a zilelor noastre raspundea cu un "Fuck the road Jack, fuck the road"; din pacate alde Caragiale care sa comenteze titlul topicului tipic si mioritic romglez a devenit cam rar.

P.S. Pe un replay nu pun pret, BTW ;) .

Am sa iti urmez motoul tau si o sa consider ca nu ai dat reply.

Un sfat modest de patit: Nu cumpara de pe net incaltaminte de ciclism! Daca nu-i probezi este problema maxima. Nici macar de la acelasi brand nu o sa gasesti un standard de masura dupa o referinta comuna. Eu am doua perechi de la Shimano, una de sosea si una de mtb si diferentele de dimensiune sunt uriase. Am probat pantofi de la Specialized, Sidi si Bontrager dimensiunea 43 si imi erau imposibil de mici. Un numar 44 ar fi rezolat problema asa ca am comandat de la Shimano 44 si imi sunt barci. Patineza piciorul in ei ca pe parchet insa cei de MTB sunt 43 si se simt pe picior ca soseta. Solutia ultima ar fi sa masori laba piciorului si sa selectezi dupa mondo point recte lungimea brantului. In afara de criteriu "calitate si gramaj" masura este o loterie :)

Si mai trebuie sa tii cont de latimea piciorului, Sidi este pentr picioare fine. Modelele cu rachet cu siguranta dar la trei velcro o mai joci din stransoare

Sidi am impresia că are fiecare model pe două calapoade, lat şi îngust.

Oricum, eu am stabilit, pe încercate, că în mare regula mărimilor este cam aşa:

Dacă la pantoful de stradă ai 42,

La Northwave poţi cumpăra 42 sau 42 jumate.

La Shimano ai nevoie de 43.

La Sidi trebuie minim 44.

De alte mărci nu ştiu.

Are cineva pantofi Giro, sa imi spuna cum sunt marimile lor? Ma intereseaza sa cumpar online o pereche de Giro Treble 2 si nu stiu ce marime ar trebui sa aleg. Port cam 44,5-45 la incaltamintea de strada si am piciorul destul de lat, zic io.

La nr.asta, te cred ca e lat.

Pantofi Giro n-am, am Shimano, Sidi, Specialized si Lake.

39. O singura data am ales 40, la sfatul "cunoscatorilor" si a trebuit sa-i schimb cu 39.

Eu nu inteleg O intrebare de genul: "Am nr.N. Ore ce numar sa-mi comand?"

Salut, redeschid subiectul. Sper ca e ok.

Ceva experiente legate de Mavic?

Da, am avut Mavic ksyrium elite nr 42. Eu port 41 si am fost nevoit sa-i vand pentru ca sunt pe calapod ingust.

Daca ai piciorul lat iti recomand NW, iar la marime orienteazate dupa cm

Nu stiu daca suna aiurea intrebarea, insa am si cursiera si mtb. Ma gandeam, ca si test, sa iau prima data o pereche de pantofi cu spd de mtb si sa vad daca ma pot obisnui cu ei si daca e totul ok, sa ii folosesc si la cursiera, cel putin pentru inceput, pana mai prind curaj. Totodata ma gandeam sa nu investesc in ceva scump. Am aflat ca cele de road nu merg la mtb, insa invers da.

igabi, sincer sa fiu, nu prea stiu cum am calapodul. Multumesc pentru reply. Pana acum tot ce am cumparat marimea 44, fie ghete de munte 3 sezoane, fie low, au mers ca unsi, chiar de noi. Poate exagerez nitel, dar daca erau 3-5mm mai lati ar fi fost perfecti. Insa a mea imi zice ca il am cam lat calapodul :) Poate doamnele stiu mai bine.

Ca o paranteza, observ ca Mavic Ksyrium Elite Road Shoes 2015 sunt 103euro, la reducere, 44.7cm (bikediscount). Nu stiu care e un buget mediu pentru o pereche de pantofi pentru inceput, ma gandeam undeva intre 50-100e. Nu merg la concursuri :)

Ksyrium sunt pentru sosea, nu ii poti folosi si pentru mtb.

Parerea mea e ca pentru cei de sosea nu conteaza cat dai pe ei, daca sunt confortabili si iti plac, o sa mergi ani de zile cu ei, nu se deterioreaza ca cei folositi la mtb.

Eu am niste mavic similari cu cei din linkul tau, sunt foarte multumit de ei.

Am mers la cursiera o perioada cu pedale+pantofi de mtb, apoi m-am schimbat si am luat pedale, pantofi pentru sosea si e alta treaba, daca iti permiti i-ati 2 tipuri de pantofi si 2 tipuri de pedale. Daca nu vrei sa cheltui prea mult, cei de mtb isi fac treaba si ei.

Ksyrium sunt pentru sosea, nu ii poti folosi si pentru mtb.

Parerea mea e ca pentru cei de sosea nu conteaza cat dai pe ei, daca sunt confortabili si iti plac, o sa mergi ani de zile cu ei, nu se deterioreaza ca cei folositi la mtb.

Eu am niste mavic similari cu cei din linkul tau, sunt foarte multumit de ei.

Am mers la cursiera o perioada cu pedale+pantofi de mtb, apoi m-am schimbat si am luat pedale, pantofi pentru sosea si e alta treaba, daca iti permiti i-ati 2 tipuri de pantofi si 2 tipuri de pedale. Daca nu vrei sa cheltui prea mult, cei de mtb isi fac treaba si ei.

Asta e ideea, sa vad daca isi fac treaba ok si bineinteles, daca ma pot obisnui cu spd. Daca e totul ok, merg si pe o pereche dedicata pentru cursiera. Prin cutia cu de toate am mai gasit o pereche de Shimano R540 (link). Am avut m520, m540, a530, etc, insa le-am dat ca nu le foloseam (de frica spd-urilor :) ).

Legat de Mavic : se ia cu un numar mai mare, calapodul trebuie sa fie ceva mai ingust, eventual alte observatii?

FWIW, există adaptoare de la 3 șuruburi (șosea) la 2 (MTB).

Good to know :) Le spun si altora, nu stiam. Mersi!

Daca talpa piciorului dupa chartul de la Mavic este fix 44, 9.5, adica 278mm, urmatoarele marimi ar fi 44 2/3, 10, adica 282mm si 45 1/3, 10.5, adica 286mm. Observ ca sunt din 4 in 4mm diferentele intre marimi. Care ar fi mai indificat?

Si inca o intrebare legata de Mavic, sunt unele modele cu acelasi nume, insa au in descriere si Maxi Fit. Au calapodul mai lat?

La talpile mele de 283mm marimea 46 (Ksyrium Elite) a fost perfecta. Cei marimea 10.5 m-ar fi strans cu siguranta.

MaxiFit inseamna ca degetele au putin mai mult loc (asta nu inseamna neaparat ca au calapodul mai lat), iar breteaua cea mai de sus poate cuprinde picioare cu o arcada mai mare. La Ksyrium Elite clema in care se infige cureaua zimtata  se poate inclocui in caz ca se strica si are doua pozitii de montare in functie de arcada piciorului.

Am luat 44 3/4 si imi sunt la fix. Ma tenteaza sa ii trimit inapoi si sa iau urmatorul numar. Am impresia ca presiunea pe picior este nitel prea mare, iar la o tura mai lunga exista riscul ca piciorul sa se umfle.

Cand i-ai probat, acum dimineata sau seara? Picioarele se umfla pe parcursul zilei, cu atat mai mult daca le mai pui si la treaba.

Parerea mea e ca daca nu ai putin spatiu nu o sa te simti confortabil deloc in ei.

Sigur. Trimite-i inapoi, sa-ti de altii. Iar peste o luna, cind s-or largi, trimite-i dinnou inapoi, ca vor fi prea largi.

Pantofii de ciclism au caracteristica de a se ajusta pana aproape de varf, cu sireturi, arici, mosoare cu sarma, etc.....