Recommended Posts

Hello,

As vrea sa-mi iau o pompa - dinaceea mare si cu manometru. Am vazut ca si in cazul unei singure marci exista o multime de modele la diferite preturi. Aveti idee care este deosebirea? Inafara de calitate nu vad ce altceva poate diferentia aceste pompe (repet, ma refer numai la cele cu care se umfla roata stand in picioare si apasand pe o tija)

Ceva recomandari sau experiente placute cu anumite pompe? :)

Tot un Giyo am si eu si e f ok. In plus, pretul este acceptabil.

Am gasit-o pe निषिद्ध (noua), sunt niste baieti care au magazin si pe Nerva Traian.

Eu folosesc o pompa TCM luata din talcioc,are manometru de presiune pana la 9 atm. m-a costat 25ron si o am de 2ani si functioneaza perfect.

Ce de raspunsuri rapide :)

Probabil o sa iau un SKS, am gasit mai usor pe site-uri. Cum pe cauciucuri scrie sa le umflu la max 4 atm, o sa iau o pompa de 6 sau 8 atm.

Multumesc pt raspunsuri, weekend placut!

E proasta rau pompa , intamplator cand am avut pana , mi-a imprumutat la un maraton cineva o astfel de pompa .

Manometru nu iti arata presiunea decat dupa ce scoti pompa si o bagi la loc , trebuie sa dai la pompa de iti vine rau(aveam impresia ca nu umfla deloc) si pompa respectiva avea o gramada de jocuri , aveai impresia ca o rupi la fiecare apasare .

Am avut pompa lezyne , sks si inca ceva de la decathlon , toate 3 pana in 100 ron si pot spune ca cel mai mult mi-a placut lezyne .

Eu am un model similar de pompă Bontrager fără manometru, scurt și grosuț. Având diametrul mai mare, pompează mai repede la început, însă după ce treci de 1,5 atmosfere faci mușchi serioși. Spre comparație, pompa anterioară era un pic mai lungă și mai subțire; dura un pic mai mult să umfli roata (poate cu 30 secunde), dar nu simțeai deloc efort și deja băgaseși 3 atmosfere. Păcat că s-au stricat valvele din cauciuc :( Nu mă aștept nici de la asta Bontrager să țină prea mult, deja a trebuit să o demontez și să o ung că scăpa aer.

Concluzia la care am ajuns e că o singură pompă nu e suficientă. Iei una compactă doar pentru urgențe în timpul unui concurs sau în mers. însă pentru schimbat cauciucuri acasă și pregătit de drum, o pompă verticală, mare, e de neînlocuit.

salutare tuturor.

nu stiu daca acesta este cel mai potrivit loc pt acest post(eventual rog un moderator sa-l mute acolo unde-i este locul), insa rugamintea mea este sa va dati cu parerea pt a ma ajuta sa iau o decizie.

am un cube attention cu care adeseori plec la distante mari de casa si de fiecare data am facut acest lucru cu o oarecare strangere de inima fiindca nu am pompa! pana acum e drept ca am fost ferit de neplaceri insa nu as vrea sa ma mai supun riscului si de aceea va rog sa-mi spuneti ce pompa buna(de calitate) imi recomandati. ca brand am luat in calcul SKS conform unor discutii de pe forum din care reiesea aprecierea fata de aceasta marca, iar de curand am inceput sa iau in calcul si produsele BONTRAGER(mai ales ca cei de la surmont au reduceri in aceasta perioada). ideea este ca nu stiu catre care din modelele acestor marci sa ma indrept si de aceea apelez la cunostintele voastre(ma intereseaza in special pareri despre produsele testate/detinute).

daca mai exista si alte marci care considerati ca merita aduse in discutie, va rog sa le mentionati(sa ofere fiabilitate in primul rand!)

mentionez ca suma maxima alocata acestei achizitii este de 20 euro.

Asta:

Imagine postată

Te va ţine mult şi bine şi dacă cumva se strică sau o pierzi, îi doar vreo 15 RON.

• Upvote 2

Giyo e intradevar tata lor la pompe. Multi iau de la ei si rebranduiesc. Orienteaza-te catre cea mai simpla, mai ales la sistemul de schimbare a valvei de la auto la presta. Sa nu se faca din clapeta ci s-o intorci cu mana. Alea-s cele mai fiabile.

Giyo e intradevar tata lor la pompe. Multi iau de la ei si rebranduiesc. Orienteaza-te catre cea mai simpla, mai ales la sistemul de schimbare a valvei de la auto la presta. Sa nu se faca din clapeta ci s-o intorci cu mana. Alea-s cele mai fiabile.

informatia referitoare la schimbarea valvei mi se pare utila!

cat despre gyo, cu tot respectul pt cei ce au asa ceva, este un produs ieftin iar experienta mi-a aratat de-a lungul timpului ca aceste produse trebuiesc evitate(putin dai, putin te tine).

informatia referitoare la schimbarea valvei mi se pare utila!

cat despre gyo, cu tot respectul pt cei ce au asa ceva, este un produs ieftin iar experienta mi-a aratat de-a lungul timpului ca aceste produse trebuiesc evitate(putin dai, putin te tine).

Am si eu pompa Giyo ca in poza, o folosesc de vreo 5 ani si nu are nici o problema. Mai am un Sks telescopic (in Sighisoara), care merge mai greu, e mai grea, si-o folosesc foarte rar. Giyo-ul ala simplu e mult mai bun.

Exact Giyo din ala am si eu. Eu stateam in fata raftului si ma uitam la pompe mini, cu manometru, din carbon, etc - pompe ce sareau de 50 lei. Am venit vanzatorul, i-am spus ca-mi trebuie o pompa buna si mi-a dat-o pe asta de 15 lei. Sunt foarte multumit de ea.

Nu e o regula ca ce-i ieftin e si prost. De regula si eu consider ca dai un ban in plus ptr calitate si fiabilitate dar uite ca mai sunt si exceptii

Exact asa este si cea mai buna pompa a mea (Giyo).

Cred ca o a de aproape 10 ani, intre timp mi-am luat altele mai luat si altele mai grozave, dar care au ajuns la cosul de gunoi.

Giyo rezista.

SI pot sa bag cu ea peste 6atm fara probleme (pe "teren" n-am nevoie de manometru, pot sa apreciez destul de exact presiunea "la mina" si in functie de cite pompe bag).

Incredibil ce spuneti despre pompa asta :)) .

Imi vine sa imi cumpar si io una , chiar daca am o pompa sks nush cum ii mai zice pe care am dat o caruta de bani .

Sunt prea curios ce stie giyo asta ...

Si eu am o poma ca cea mai sus de vreo 9-10 ani si pana acum nu mi-a facut probleme desi nu am menajat-o,dar ma bate gandul sa cumpar si una pe baza de butelie de la sks.

Unde gasesc si eu un manometru bun , la un pret decent ? Am avut unul din plastic de la Cora si dupa cateva masuratori la masina a explodat tot din el :D . Pompa de acasa nu prea mai conteaza , dar manometrul chiar consider ca trebuie sa fie bun . Eu trebuie sa-mi rezolv si cu presiunea din furca , abia am reusit sa o umflu anul trecut cu o pompa de masina .