Recommended Posts

N-aș avea încredere în precizia manometrelor de plastic. Fie tot cumperi din astea ieftine pentru măsurări aproximative, fie iei un manometru digital de calitate (gen acest Topeak sau acest Schwalbe ieftin sau acest SKS).

Pentru furcă trebuie o pompă specială, scurtă și subțire, cu manometru, care să poată băga așa presiune ridicată. N-are rost să cumperi una, mai bine iei una împrumut sau găsești un atelier de biciclete unde să-ți poți regla presiunea la nivelul dorit.

Topeak-ul e firav si per total pare de proasta calitate pentru cei 28 euro. Comparat cu Schwalbe, al meu indica cu 0.1 bar mai putin (probabil si de la rotunjire - are 1 singura zecimala, in timp ce Schwalbe are 2).

Nu il recomand.

• Upvote 1

Am nevoie de o pompa mica pentru cursiera care sa impinga cel putin 6-7 bari si sa o pot purta in buzunarul de la spate.

Ceva recomandari din cele 2 de mai jos

SKS INJEX ZOOM ALU

SKS INJEX LITE ZOOM

sau de aici

POMPE

Scuze ca dau referinte altele decat cele pomenite de tine, insa eu m-as orienta spre Lezyne Pressure Drive S Pump 2011 Am vazut la Ion in Crangasi modelul mai mare (M) in jur de 120 lei. A si mai exista si modelul dedicat pentru cursiere...

eu sunt foarte multumit si recomand pompa de mai jos; este foarte mica, usoara, si baga presiune mare:

http://www.magazinuldebiciclete.ro/accesorii/pompe/control-pocket-road-1354

singura problema e ca are volum destul de mic; pentru a umfla un cauciuc de cursiera e ok, MTB de 26 - acceptabil, insa pt a umfla un cauciuc MTB de 29 trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare ;)

Ma tot bate gandul sa renunt la pompa in favoarea unor airgun-uri. A mai folosit/foloseste cineva asa ceva.

Imi par ok ca le pot baga in geanta de sub sa, singura mea problema fiind cu dimensiunile foarte mari ale "capatului cu valve", nu am cautat prea mult, dar mi se pare f mare.

O alta intrebare, la care nu am gasit momentan raspuns, e ce presiune poate baga, inteleg ca la mtb ar face fata cu brio, dar la o cursiera poate baga 8 atm?

sau spray d'asta pt tubeless a mai folosit cineva, vad ca la concursuri, cel putin la italieni mai toata lumea are cate unul atasat de tija de sa, de unde banuiesc ca sunt bune.

A ajuns si pe la noi tehnologia asta, sau sunt primul tzaran care am iesit pe asfalt. La decathlon am vazut ca au din astea si chiar si produsele lor, dar habar nu am cum functioneaza si ce solutie au in ele.

@hipopotanu

Referitor air gun : cred ca merita daca nu vrei sa ocupe spatiu dar pentru presiune iti mai trebuie si un manometru ...

Despre spary : eu nu sunt foarte multumit. Am folosit vreo doua, dar rezultatele nu au fost cele mai bune...

Am reusit sa reparam cat de cat problema dar dupa cativa kilometri am pus o camera noua.

Pompa.

Mica, de foarte buna calitate si daca are manometru precis cu atat mai bine. O porti permanent.

Pompa mare(de podea), cea mai buna calitate, precizie mare la manometru. O ai o viata. Poti umfla (daca te ajuta brandu') si Tubeless( mai dificil fara zama dar nu imposibil).

Cartusele din pacate nu au acuratete mare si nici nu sunt acceptate pe avion( in caz ca ai nevoie).

Spray da, dar numai in competitii si nu de oricare.

Cartusele din pacate nu au acuratete mare

Spray da, dar numai in competitii si nu de oricare.

Pompa am mica si voinica (baga vreo 10 dupa specificatii, 8 am reusit eu, restul cu pompa de picior ca de aia am dat banii pe ea) nu vroiam sa stau sa o mut de pe cursiera pe mtb.

Cum o sa merg pe tubeless, ma gandeam ca nu are asa mare rost sa iau pompa dupa mine, un cartus de ala ar fi trebuit sa-si faca treaba. Mic, usor, simplu de depozitat.

Si de care spray zici tu ca-si merita bautzii. Si de ce nu si ini viata de zi cu zi. Pe mine ma rupe ca nu dau detalii, pe eticheta de la spray scrie 3 rahati si pe site-ul producatorului nici macar atat.

Spray in competitii pentru ca trebuie "tare", "repede", eventual "mult"/"repede".

In viata normala asa ceva nu este necesar. In timpul in care umfli roata la pompa, mai restabilesti respiratie, pozitie, admiri peisajul(cazul in care nu esti langa tomperoane printre blocuri).

De care ...

Depinde de teren si de posibila dimensiune de perforatie, ca-s de 1, 2, 3 mm.

Dupa asta te orientezi.

Hutchinson, Zefal, Vittoria, in functie de tipul de gume.

La MTB alea cu sealant inclus fac treaba. Alelalte is doar paleative, daca nu si-a facut treaba zama din anvelopa(ca inteleg ca te preocupa pt Tubeless).

Eu am folosit doar Hutchinson, zama sau spray si este in regula.

daca te apuci sa dai la pompa si trebuie sa bagi la greu (de exemplu la cursiera), atunci adio restabilire respiratie, asa bagi cartusul umfli instantaneu si ai timp si de o bere rece, fara sa transpiri ca porcu dand la pompa. in sensul asta ma interesa mult mai mult.

La MTB, tubeless, cand spargi, iese si din presiunes si din zeama, acum fiind total nestiutuor ma gandeam ca nu e rau sa mai reumpli si din zeama si din presiune.

Banuiesc ca adaca iei pt o gaura de 3mm, acopera lejer si una de 1mm, parerea mea iei una buna, dar scumpa si ai posibilitatea de a acoperi mai multe domenii, ca sa zic asa.

daca te apuci sa dai la pompa si trebuie sa bagi la greu (de exemplu la cursiera), atunci adio restabilire respiratie, asa bagi cartusul umfli instantaneu si ai timp si de o bere rece, fara sa transpiri ca porcu dand la pompa.

Daca e o pompa tampita atunci da. Daca e una in firea ei, dai si baga. Daca misti bratele mai alungi fleicile de atarna, deci tot un castig, mai arzi niscai calorii(n-ai de unde?).

Boon. Bagi cartusul, si pac. S-a umflat. Dar fie n-ai cautat cum trebe si mai avea o perforatie, fie faci alta(ghinion). Iar cartus, iar pac roata.

Si din pac pac in pac pac, ioc cartus. Prima chestie ce-ti vine in minte? Unde o fi pompa aia? A! N-am luat-o :-S

Daca ai trecut pe tubeless, ai zama buna si suficienta, si casti ochii pe unde meri sa nu dai in cioburi groase, potcoave, alte lame de plug, uita pompa.

Eu in ultimii 3 ani am carat pompa doar pentru altii. La mine nu a fost necesara nici macar o singura data. Dar gumele is alea mai groase si mai zdravene, cu lapte in ele bat spre kil :D

Are careva pompa de picior cu manometru de la Hervis?sau o parere?

Am vazut sapt.trecuta la 70 lei insa nu stiam preturile asa ca nu m-am avantat.Specificatiile nu le-am luat.

Am nevoie pt.cursiera, anvelopa imi indica 6 atm.

Ma tot bate gandul sa renunt la pompa in favoarea unor airgun-uri. A mai folosit/foloseste cineva asa ceva.

Imi par ok ca le pot baga in geanta de sub sa, singura mea problema fiind cu dimensiunile foarte mari ale "capatului cu valve", nu am cautat prea mult, dar mi se pare f mare.

O alta intrebare, la care nu am gasit momentan raspuns, e ce presiune poate baga, inteleg ca la mtb ar face fata cu brio, dar la o cursiera poate baga 8 atm?

Eu folosesc deastea în concurs, pun o cameră de rezervă şi un cartuş deăla. Sunt OK, umflă foarte repede, dar evident sunt de unică folosinţă.

Sunt OK, umflă foarte repede, dar evident sunt de unică folosinţă.

nu-i problema, ca le duc inapoi si zic ca mi le-au dat defecte =))

un link cu ce ai tu, daca se poate?

problema mea nu ar fi cartusele, ci capetele care se ataseaza la ele, din ce am vazut sunt f mari, sau cel putin fata de ce ma asteptam eu.

port la mine o gentuta cu prindere sub sa in care am o camera, multitool, power link, petice, ar incapea si un cartus, dar nu ma asteptam sa fie capetele atat de mari, ma asteptam la ceva micutz. Pe niciunele (din ce am vazut eu) nu scrie cate atm ar baga intr-o camera. As fi luat unul de proba sa vad cat baga intr-o camera la cursiera, ca de MTB cu siguranta ca nu-mi fac griji.

da, de astea am vazut si eu.

Mie personal, mi-ar fi placut un cap mic, micutz, cat sa intre doar mufa pt valva nimic mai mult, il folosesti il arunci, nimic mai mult sau mai putin, ca nu vreau sa pastrez cartusul sa mai umflu de 2-3 ori dupa aia, nu-mi trebuie sa imi fac presiunea la manometru ca o simt la mana si nu-s fixist sa am exact 2.2 in ele.

Mai caut ca nu am nicio graba.

Aha, pe astea chiar scrie cat poate sa bage, super tare frate, prima data cand vede si ochiul meu asa ceva.

O capsula de asta de 16grame ajunge sa umfle un balon de 26x2.25 la ~3atm?

Un singur cartus umfla un cauciuc MTB pana la 40 psi (2.8 bar) iar un cauciuc de sosea pana la 125 psi (8.2 bar) ei cam asa ceva zic, al cele de la BBB, asta era si nedumerirea mea.

Daca gasesc undeva ceva sa ma satisfaca, stric 2 cartuse lejer, unul la MTB celallt la cursiera si va tin la curent, asta numai daca gasesc ceva cu un capat de doamne ajuta, sa-mi incapa in gentuta

Văd că s-a vorbit în mare parte doar de pompe mini. Dar pompe de podea de presiune mare? Ceva recomandări?

• Upvote 1

http://www.bike24.co...5:108;orderby=3

http://www.bike-comp...rder=price_desc

http://www.bike-disc...or+pump&x=0&y=0

http://www.actionspo...mp&sorting_id=4

etc

De la 50-60 Euro in sus poti baza pe ea.

Una ireprosabila sare de 100 :-S

Dar aia daca scrie 11-12 atat baga. Toata viata ei, care va fi mai lunga ca a celui ce o cumpara.

Si umfla si Tubeless :)

Intre sks air champ si air gun ce ati alege?Capsulele de air champ merg la airgun?

La airchamp sunt capsulele fara filet, la airgun au filet. Cred ca cele cu filet merg si la airchamp, invers sigur nu.