Recommended Posts

Se pare ca daca las cartusul in airchamp, se goleste, desi las butonul pe blocaj,iar pentru a umfla decent un cauciuc de mtb(26x2.25) ai nevoie de 2 cartuse ..nu recomand acest produs.

post-11406-0-09864100-1338809049_thumb.jpg

Chestia cu golitul e normala, asa fac toate. Specificatia e de 2.7 bar (presupun ca la 2.1), nu stiu ce intelegi tu prin decent. Documenteaza-te inainte sa cumperi si apoi fa "recomandari".

Daca e normal (si nu mi se pare normal sa car 2 chestii separate) de ce mai are buton de lock?

O fi 2.7 specificatia dar te asigur ca nu umflii un balon de 2.1 cu 2.7 cu un singur cartus ,cu un cartus bagi undeva sub 2 atmosfere.

Mai intai probeaza ,nu din citite, si pe urma tine altora prelegeri ce recomandari sa dea.

Am pipait pompe prin toate magazinele prin care am ajuns. Vroiam neaparat una scurta, preferabil si mica per total si ma descurc la sosea cu ea, adica macar 6-7Atm. Sunt pretentios si ba nu-mi placeau ca-s lungi, mari, ca n-au suport de valva auto, ca nu se simt bine in mana, ca arata de parca se vor strica a doua zi etc. Ce sa mai, cautam un accesoriu fashion sa-mi umfle roata.

Si l-am gasit.

Am umflat pana la 8 cu ea si nu dadea semne de oboseala. Ce mi-a placut si nu se vede clar in poze e ca se insurubeaza pe ambete tipuri de valva (auto sau Presta, ultima cu adaptor) si deci nu scapa aer, nu sare de acolo, nu indoi ventilul etc. E foarte mica si evident umfla relativ greu, dar mai bine asta in buzunar, decat una mare pe care o las acasa ca n-am unde s-o pun. E constructie solida, de metal si suportul pentru cadru are si un sistem inteligent de blocare, cat si loc pentru adaptorul Presta.

Foarte multumit si recomand daca vreti o pompa foarte mica dar potenta.

P.S. mie cartusele de CO2 de la Decathlon imi baga 6-7Atm in 23x622.

Văd că s-a vorbit în mare parte doar de pompe mini. Dar pompe de podea de presiune mare? Ceva recomandări?

Eu folosesc foarte des pompa in atelier si evident imi trebuie una (sau mai multe) mare si buna. Am testat si stricat destule pompe de-a lungul timpului pana am decis sa pun piciorul in prag.

Am ales pompa Giyo GF-54 fara sa stiu nimic despre ea, dar am fost inspirat. E din otel, solida si rezistenta, pot sa bag aer doar cu o mana, iar capul se muleaza automat pe orice valva, fara a fi nevoie de vreun adaptor. Manerul e mare si ergonomic, talpa lata si stabila, manometrul clar si precis.

Eu folosesc doar Giyo! Acum e randul tau! :)) Sper sa primesc ceva pentru reclama asta...

http://www.dhsbikeparts.ro/catalog/accesorii/pompe/giyo-gf-54-de-podea-valva-avfv/

Nu am apucat sa o testez pe o anvelopa de cursiera buna sa vad cat baga maxim. Pana la 7 atm am bagat lejer doar cu o mana.

Exista vreau adaptor la pompele pentru valva auto ca sa pot monta furtun?

PS: Nu am gasit un topic mai potrivit. Mutati posturile in cel corect daca stiti vreo unul, va rog.

Sunt de acord Frank dar am deja pompa.

Ma gandeam sa iau valva de la o camera, scot ventilul si le lipesc prin cositorire. Eu zic ca ar merge, nu?

Credeti ca pompa asta ii capabila sa bage 8 bari? Vad pe poza cu manometrul ca are scala pana la 11bar/160psi. Chiar atat nu stiu daca baga, dar macar 8 bari o fi in stare? M-ar costa 60 de lei daca o iau de pe sportsdirect printr-un prieten, iar in Romania am vazut ca se gaseste pe la 90 lei, probabil comandata tot de pe SD.

http://www.sportsdirect.com/muddyfox-alloy-floor-pump-931166

domnilor,o recomandare de pompe micute (care se pot transporta la ture,adica),se poate?si care ajung pe la 7-8 bari?Pt cursiera,evident.Pompa mea de mana baga maxim 4,si la o tura cu bitza de sosea este inutila.Am vazut cateva care urca (teoretic) la 7,8 atm,insa nu stiu daca si in practica treaba sta chiar asa.O alternativa mai buna sunt tuburile cu CO2?

O recomandare pentru o mini pompa care sa o tin mereu cu mine la ture (MTB 26" max 3.5 bari valva auto schrader)? Nu e pentru folosire intensa ci doar la nevoie. Acasa am compresor.

Am avut pompa care a fost la reducere in Lidl acum vreo 2 luni (in jur de 10 lei parca a fost) si care dupa 3 folosiri si-a dat duhul... o porcarie.

Ce ziceti de asta: http://www.dkbike.ro/pompe/2269-pompa-giyo-gp-96-mini.html sau asta: http://www.bikexpert.ro/pompe_38/pompa-giyo-gp-46e_5788_16258.aspx?

Eu folosesc pentru urgenţe cartuş de dioxid. Este cea mai compactă şi rapidă soluţie.

La cati bari umfli o roata cu un cartus? Ajunge un cartus ptr 2 folosiri?

Edited by otsdr
E de ajuns să scrii o singură dată

(cele la care furtunașul culisează sunt fragile).

Acum zici ? Tocmai ce mi-am luat-o ieri :(

Ce-i drept, nu mi se pare asa fragila, e destul de solida si baga bine.

La cati bari umfli o roata cu un cartus? Ajunge un cartus ptr 2 folosiri?

Depinde mult de balon. La cursieră face vre-o 7 bari, la un MTB mai cărnos face o idee peste 2.

Sunt de unică folosinţă.

• Upvote 1

Buna, nu stiu daca postez bine aici...Dar ma macina o intrebare... Tocmai mi am luat prima cursiera, si stiu ca presiunea in roti este fff importanta...Cum naiba stiu ce presiune am bagat in camera, daca nu am manometru...? Mentionez ca am o pompa, ca sa fiu si ontopic, Zefal xl, care cica baga pana la 9bar...insa pe cauciucuri scrie ca maxim recomandat ar fi 7.5. Multumesc...

Umfli pana cand cauciucurile sunt ferme la control cu mana. Ce fel de pompa ai, portabila sau de picior?

Ar fi recomandat sa-ti iei o pompa de picior si sa umfli pana pe la 7 atm, daca limita trecuta pe cauciuc e 7.5.

8 hours ago, Traveller said:

Umfli pana cand cauciucurile sunt ferme la control cu mana. Ce fel de pompa ai, portabila sau de picior?

Ar fi recomandat sa-ti iei o pompa de picior si sa umfli pana pe la 7 atm, daca limita trecuta pe cauciuc e 7.5.

Hm, este o pompa de mana, am preferat asa in ideea ca o voi lua cu mine in curse... Iar faptul ca se specifica faptul ca baga pana la 9, m a făcut sa ma gândesc ca va merge cel mult pana pe la 8 (deh, marje, erori). Iar vorba fiind de un manometrul...mai car si asa ceva cu mine? In ideea in care găsesc unul care indica bine... se pare ca nu mi mai rămâne decât sa folosesc mâno-metrul. 

Multumesc pentru răspuns...