Recommended Posts

În principiu, majoritatea nu avem forța de a umfla mai mult de 4-5 atmosfere cu pompa portabilă. Adică ai pană și umfli cât să poți rula rezonabil cu ea după aia. Iar acasă bagi cele 7.5 atm cu pompa de picior. 

2 hours ago, Traveller said:

În principiu, majoritatea nu avem forța de a umfla mai mult de 4-5 atmosfere cu pompa portabilă. Adică ai pană și umfli cât să poți rula rezonabil cu ea după aia. Iar acasă bagi cele 7.5 atm cu pompa de picior. 

La naiba cu marketingul asta...ce bine era daca întrebam inainte de a cumpara- m am aruncat si eu la una de 70 de lei. In cazul asta cred ca o pompa de 5-6, la vreo 10 RON era suficientă...Mulțumesc, poate am norocul sa nu mi se întâmple...prea des...sa fac pana...

Pompa e luata acum, lasa ca n-ai facut rau. Pene se intampla, important e sa inveti sa le repari, ca degeaba ai pompa daca nu stii cum. Greu nu e, poate ai prieteni de tura care o sa-ti arate. E foarte important sa pleci de acasa cu presiunea corecta in anvelope, altfel riscul de pana creste.

Pasul urmator: ia pompa de picior cu manometru. La cursiera e cam musai. La MTB si te descurci chiar si numai cu una portabila. 

8 hours ago, Traveller said:

Pompa e luata acum, lasa ca n-ai facut rau. Pene se intampla, important e sa inveti sa le repari, ca degeaba ai pompa daca nu stii cum. Greu nu e, poate ai prieteni de tura care o sa-ti arate. E foarte important sa pleci de acasa cu presiunea corecta in anvelope, altfel riscul de pana creste.

Pasul urmator: ia pompa de picior cu manometru. La cursiera e cam musai. La MTB si te descurci chiar si numai cu una portabila. 

Ok, mulțumesc mult pentru sfaturi... De obicei casc ochii si la drum, pe unde merg, asa ca trag nădejde ca n oi avea incidente...prea des...Spor!

Am de mai multi ani (5-6) un model asemanator (luat tot de la decathlon, cu 120 de lei mi se pare). Difera doar capatul, care este unic, compatibil si cu valva presta, si auto, avand levier de blocare.

E foarte buna pompa, n-am avut nicodata probleme cu ea.

Ceva mai ieftina este pompa asta de la Beto.

O foosesc de vreo 4 ani si nu am de ce sa ma plang.

Pompa de podea Gyro sau Topeak JoeBlow Sport II. Prima e nitel mai ieftina ~100-120lei, a doua e nitel mai scumpa ~130-150lei. Modelul Topeak il avem 3 persoane, pana acum totul ok.

On 9/18/2017 at 7:05 PM, Mookyama said:

Hmm, as putea sa ii fac chiar un review pe l....................... :)

Dupa care o sa dai copy-paste pe forum catre link, ca sa-ti mai faci niste vizualizari, asa-i?

ontopic: in principiu cam orice pompa de podea, cu manometru, care baga peste 100 psi, va functiona fara prea mari emotii ani de zile in regimul de utilizare "casnica" (1-2 utilizari pe saptamana). Prima pompa de genul asta pe care am cumparat-o a costat undeva la 35 de lei si functioneaza bine-mersi si in ziua de azi, dupa cel putin 5 ani de utilizare.

• Upvote 1

22 minutes ago, majikstone said:

Dupa care o sa dai copy-paste pe forum catre link, ca sa-ti mai faci niste vizualizari, asa-i?

ontopic: in principiu cam orice pompa de podea, cu manometru, care baga peste 100 psi, va functiona fara prea mari emotii ani de zile in regimul de utilizare "casnica" (1-2 utilizari pe saptamana). Prima pompa de genul asta pe care am cumparat-o a costat undeva la 35 de lei si functioneaza bine-mersi si in ziua de azi, dupa cel putin 5 ani de utilizare.

Si ce e rau in asta? Eu nu inteleg, incerc sa fac ceva din timpul meu, fara vreun suport sau ajutor din partea cuiva. Si imi ocupa chiar foarte mult timp. Credeam totusi ca stand in afata tarii lucrurile sunt vazute altfel si oamenii sunt si se deschid la minte. Nu sunt sarcastic, dar nu inghit rautatea gratuita. Altii nu scriu deloc pe forum. Nu observi ca suntem vreo 10 oameni care scriem? Ma rog, cel putin din partea ta ma astept mai mult si ma voi astepta la mai mult. Sau te-am prins pe picior gresit fiind luni? Am scris ceva gresit cumva, ca nu imi dau seama? Am facut doua recomandari, ambele chiar foarte testate. 

Iar legat de replay la comentariu tau, aveam pompa de 65lei, chiar decenta, merge brici,  insa reuseam sa ma descurc cu ea la cauciucurile pentru cursiera. La mtb nu a fost nici o problema, motiv pentru care am facut upgrade, iar pe a mea am donat-o cuiva care face cyclocross/mtb/touring. Iar la majoritatea pompelor ieftine manometru merge nu merge...diferenta fiind chiar si de 1 atm, daca nu mai mult si asta pe testate. Eu cauciucurile mele le stiu la deget, fara sa fie neaparat nevoie sa ma uit la manometru, desi nu recomand asta.

Nu știu cum e modelul tău, Florin, dar SKS au chestii bune. Am rămas mască că ai găsit în Decathlon așa ceva. Eu am fost in Weekend să caut niște lumini și m-am uitat și pe alte raioane, dar SKS nu am văzut.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ieri la decathlon mi-am luat Pompa podea Zefal Profil Max FP30 rosie cu 109Lei.

Pe site-ul lor este 135lei, la fel si pe orice alt site, insa probabil printr-o eroare de gestionare ea acum costa mai putin.

Da o tura pana la un magazin si vezi daca si acolo costa tot atat :)

1 hour ago, ovidiu_m said:

Pompa podea Zefal Profil Max FP30 rosie

Asta o folosesc si eu de vreo 2 ani. Foarte buna. O recomand cu caldura.

On 9/18/2017 at 9:08 AM, black rider said:

Am vazut-o pe asta http://www.decathlon.ro/p/8224360_pompa-de-picior-flp-7000.html#/17-235-_ .A mai incercat cineva modelul respectiv, cum se comporta?

Foarte buna si asta, o are un vecin la care mai umflam rotile cand plecam in tura si uitam sa fac acasa operatiunea. Spre deosebire de cea Zefal de mai sus are manometrul mai mic si mai greu de citit, altfel e buna si fiabila.

în urmă cu 20 ore, Mookyama said:

Nu observi ca suntem vreo 10 oameni care scriem?

Hai să nu fim răutăcioși! Puțin respect! S'tem  cel puțin 30, i-am numărat io, parol! 

• Upvote 1
  • Like 2

8 minutes ago, Traveller said:

Hai să nu fim răutăcioși! Puțin respect! S'tem  cel puțin 30, i-am numărat io, parol! 

M-as bucura sa fie si mai multi. Chiar mult m-as bucura. Intentia nu a fost rea, ci mai mult una trista...

LE. Iar likeul de la mine l-ai luat cu bucurie si sper sa fie si mai multi care sunt implicati pe forum.

Edited by Mookyama
later edit

Mai existam si cei care preferam sa vorbim doar atunci cand avem ceva de spus, si nu de dragul de a ne vedea vorbind. ;)

• Upvote 7
  • Like 1
  • Haha 1

Mai existam si cei care preferam sa vorbim doar atunci cand avem ceva de spus, si nu de dragul de a ne vedea vorbind.

Ca acum, nu? Ai așteptat mult ca să zici ceva sau mi se pare mie ? Tu, de obicei, suferi de efectul tanga. Dacă nu știi ce e ăla sau aia, îți pot trimite PM. Nici eu nu știam, dar l-am inventat acum, pe loc, pentru tine. Sau te numeri și tu printre cei 30 și păreai uitat de lume?

Noi doi am avut o discuție cândva. Eu nu am uitat. Îți recomand cu încredere încă o dată să mă eviți. Nu ai nimerit anul bun pentru mine, așa că te rog încă o dată și insist să mă eviți. Dacă vrei, îți scriu încă o dată pe pm, cu bold, ca să vezi mai bine. Nu glumesc, evită-mă și nu mă calca pe nervi, stau foarte prost cu ei în perioada asta.
  • Sad 1

:))

Si eu ti-am scris in trecut ca scrii mult si prost, si totusi ai continuat. Din moment ce tu nu tii cont de ce iti scriu eu, de ce as tine eu cont de ce imi spui tu?

Daca crezi ca esti singurul care are probleme pe lumea asta inseamna ca esti tare egocentric.

In loc sa te plangi ca ai probleme, mai bine ai mai rezolva din ele. Vrei sa te evit? Evita-ma si tu. Mai simplu de atat nu se poate.

Nu esti ok. Problema cea mai mare a ta esti chiar tu. Nu incerc sa te oftic, doar constat chestia asta. Poti reactiona la asta facand icter ca acu' sau te poti corecta.

In cuvintele marelui poet Ice Cube: "check yo self before you wreck yo self"

On topic.

Eu recomand pompe de la Giyo. Calitate buna, preturi decente, multe modele.

Am folosit mai multe pompe de la ei, inclusiv cele pt. suspensii, deci nu imi bazez opinia pe o singura pompa.

• Upvote 5
  • Like 1

De fapt este chiar foarte ontopic: ultimul schimb de replici se potriveste foarte bine cu subiectul pompa. V-ati "umflat" baieti.

Ontopic de-adevaratelea: eu am o pompa din lidl, foarte buna dar are capul varza dupa doi ani de folosire. Nu mai pot umfla presta, nici cu adaptor schrader peste 6bar, face abort si-mi dezumfla aproape instant toata agoniseala. Inca nu m-am decis, dar imi face cu ochiul capul asta:  https://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=20041, cam scump insa. 

Poate asta este la fel de bun: https://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=18318

Mergi liniștit pe cel Giyo. 
seamănă terbil cu cel de pe pompa mea Bontrager luată în 2008 :) Și care merge perfect.

De la lidl si a mea sa prapadit repede, capul in cateva zile... Pompa in sine mai este buna...

Pompa de Lidl o am si eu, e bună, dar până vrei sa scoți mufa de pe valvă. Tragi de ea în toate directiile până se dezumflă. Iar treijdăpompe, iar se dezumflă. Până la urmă trag mai tare de ea si invariabil ma lovesc la degete.
Pe cea pe care o are MaC® as cumpara-o si eu, caci o cunosc :) si e excelentă.

Na, 31 Sic!