Recommended Posts

@iacobdoc avea una jmechera rau, nu mai stiu ce model era, dar tiu minte ca era compacta, si se putea "transforma" intr-un fel de pompa de picior, sa bagi aer si in gume de cursiera.

• Like 1

Hai că-ți fac preț bun. :D:))

L.E. Pompa e luată de la Surmont. Pe vremea aceea erau foarte puține magazine pe aici.  
Și erau câțiva băieți foarte ok acolo (chit că produsele au fost și încă sunt un pic cam overrated... plătești "marca"). Oscilam între un SKS și un Topeak  care erau cam tot p-acolo ca preț. La recomandarea lor am luat-o. Mi-au spus că aveau și ei una identică în service de ceva vreme și că n-are nicio greață.  La vreo 2 ani  după, am ajuns din nou cu ceva treabă pe la ei și am recunoscut pompa (avea niște zgârieturi pe care mi le aminteam). Deci hai să zic 3 ani de folosire intensivă în service  și nema prablema. Bine, sunt convins că e tot o marcă cunoscută dar brandată "Bontrager"... 

Eu am o pompa de buzunar de 10 lei din Decathlon si cand am nevoie de ceva serios merg la orice bike shop si imprumut pentru moment una de podea cu manometru. Best deal ever.

3 hours ago, akebono said:

De fapt este chiar foarte ontopic: ultimul schimb de replici se potriveste foarte bine cu subiectul pompa. V-ati "umflat" baieti.

Ontopic de-adevaratelea: eu am o pompa din lidl, foarte buna dar are capul varza dupa doi ani de folosire. Nu mai pot umfla presta, nici cu adaptor schrader peste 6bar, face abort si-mi dezumfla aproape instant toata agoniseala. Inca nu m-am decis, dar imi face cu ochiul capul asta:  https://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=20041, cam scump insa. 

Poate asta este la fel de bun: https://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=18318

Daca nu gresesc, capul acela de la Topeak merge direct si pe presta si pe schrader. La cel de la Giyo trebuie sa rotesti plasticurile din el in functie de valva.

Deci daca predominant umflii doar un tip de valva mergi pe cel de la Giyo.

49 minutes ago, BodoC said:

@Traveller, sigur este Topeak. Nu stiu sigur ce model, dar cred ca era asta.

Am pompa [url=http://www.giyo.com.tw/web/03product/07minifloor/GM-61.htm]asta[/url], ii asemanatoare cu aia.

Mi-am luat-o pentru ca-i portabila si o pot lua cu mine in ture.

în urmă cu 22 minute, Invitat special said:

Best deal ever.

Mie nu mi se pare. Adica nu ar fi mai simplu sa ai pompa ta de picior, sa poti sa bagi aer oricand ai nevoie, pe loc?

NIci eu n-am avut pompa de picior de la inceput, dar m-am linistit repede cu mersul la  magazin (nu aveam nici unul aproape, oricum) si mi-am cumparat.

Cred ca e o cheltuiala care merita. Sa pleci de-acasa cu cauciucurile umflate corespunzator, mai ales cele de sosea, unde ai nevoie peste 7 bari, mi se pare esential.

• Upvote 1
  • Like 1

Chiar dacă ai doar o bicicletă, presiunea scade după câteva zile chiar și în cele mai bune camere.

Chiar dacă costă un leu sau nimic per tură, e incomod să mergi cu rotile dezumflate până la Shop, ca să nu mai punem faptul că un cauciuc moale are riscul de pană mult mai mare.

Eu am un mega la 15 metri de scară, chiar și dacă ar fi bike shop tot aș lua o pompa. Plus că nu e chiar o avere și e posibil să te țină vreo 10 ani

Am trei pompe, una de picior menționată mai sus, de la Topeak, iar în service există Giyo (corectez autocorectul din celălalt post), două Specialized Air Tool mini și Air Tool flex, ușor nu prea reușite. Sau nu sunt eu prea încântat de ele. Ce e mișto e faptul că cea mini îmi încape într-o gentuță mică prinsă la șa de la Topeak small.

https://www.specialized.com/us/en/equipment/accessories/air-tool-flex-pump/132659

https://www.specialized.com/us/en/equipment/accessories/air-tool-co2-road-mini-pump/130683

(varianta fără CO2)

https://www.merlincycles.com/topeak-aero-wedge-bag-48678.html

(varianta small)

Din aceeasi gama eu am varianta asta. N-are manometru, dar e ceva mai compacta si in cele 2-3 situatii in care chiar am avut nevoie de ea si-a facut cu brio treaba, umfland la presiuni corecte cauciucuri de cursiera fara prea mare efort. Cred ca @MaC® mi-a sugerat sa incerc o pompa "de ture" cu furtun, in TTS, i-am ascultat sfatul si nu regret nici un moment decizia :P 

280 gr, credeam ca e mai grea. Are ceva suport de prindere de cadru? Nu îmi dau seama de dimensiuni, deși diametrul pare a fi 3cm.
Din aceeasi gama eu am [mention=5274]MaC[/mention] mi-a sugerat sa incerc o pompa "de ture" cu furtun, in TTS, i-am ascultat sfatul si nu regret nici un moment decizia  

Mie mi-e frică să nu îl rup când împing în fata și în spate, furtunul nu e lung și mi-e să nu trag prea tare de pompă.

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=99502;menu=1000,5,71

Cu cealaltă pompă pare mai comod; bag supapa în ventil degetul arătător sub ea și cu degetul mare prind de cauciuc, deci ca un clește.

LE asta fără furtun are 80gr, deși nu am cântărit-o... 80gr are, fix.

E foarte rezistent furtunul, si oricum prefer sa cedeze ala decat sa smulg valva de pe camera (ceea ce am patit cel putin o data cu o valva presta si o pompa portabila clasica, fara furtun). Oricum, discutam de pompe pe care le folosesti probabil de doua-trei ori pe an, nu care sunt supuse la o uzura constanta (pentru aia s-au inventat pompele mari, de podea, care sunt mult mai robuste si mai practice din toate punctele de vedere).

Si eu am rupt o valva odata la o camera Mavic. Au valva Presta ca un bat de plastic si am rupt-o de la baza, spre mirarea mea, chiar inainte de a pleca de acasa...ce bucurie a fost, eram si in intarziere. Am facut o singura pana pana acum, la GR9, anul asta.

Oricum, important e sa ai pompa la tine, macar una la 2-3 oameni, daca se merge in grup si cu bagaje mari. Si sa fie minim doua pompe neaparat. Daca se merge cu masina pana la locul x arunc si pompa de picior in portbagaj, sa fie.

1 hour ago, Mookyama said:

...bag supapa în ventil degetul arătător sub ea și cu degetul mare prind de cauciuc, deci ca un clește.

Ce dește puternice ai... :X

Io am avut un pitic. Căruia i-a dat apă la moară Sorin de la Spokes.
Deci:
ieftină - a fost 55 lei
ușoară - are 103 grame
prindere de cadru + sistem de asigurare ca să n-o pierzi (puteam să fiu bill gates/steve jobs dacă adunam pompele – și bidoanele – de pe la concursuri și le vindeam după) - e beton
furtun - 2 valve rupte mi-ajung. De atunci nada.
O cheamă Giyo GP 87.  

Important în turele BBB (grup) a fost s-avem fiecare câte-o pompă. Și bună dispoziție când cineva face totuși o pană. Deși a fost cvasi-inutil cu atâtea pompe, pt că statistic vorbind au fost EXTREM de puține pene per mia de kilometri.
Și recunosc cu modestie că pompa mea a dat clasă/fum/lecții celorlalte pompe.
Dar să nu facem reclamă.
Nici lu' pompa și nici lu Sorin de la Spăucs

• Upvote 1

@MaC®Pai tat de acolo vine si povestea cu Topeak si Giyo, dar aia mica chiar nu am vazut-o pe la ei in shop. E de tinut mine modelul, daca zici ca e si ok, pretul ala bate pretul multor pompe.

Totusi, ca veni vorba de preturi, eu am luat kitul de la Specialized (gentuta, pompa, prindere pompa, suport bidon + surubele, 2xleviere) cu 15lire pentru doamna. Pompa si kitul de prindere pe cadru sub suportul de bidon, cat si gentuta, erau necesare, doar ca e tare mica gentuta. Sau de aici.

Edited by Mookyama
LE.

Cat timp am avut roti cu regim de presiune max 50-60 PSI, aveam o pompa Gyio cu un pic de manometru si fara furtun. Balonajul rotilor nu prea punea problema snakebyte.

In momentul in care am trecut la roti si gume de sosea si distante mari, cel mai prost scenariu era acela al unei pene rezolvate dar cu roata umflata insuficient si urmata de un snakebyte iremediabil.

Cerintele au fost cam asa:

- capacitate de a baga presiuni mari

- manometru

- furtun

- debit decent

- cat de usoara

Din punct de vedere al presiunii si masurarii ei, prototipul ar fi fost pompa pentru furca. Debitul ar fi fost un dezastru.

Raportat la cerinte asta a fost alegerea mea.

Avea si ceva sistem de prindere dar din cauza furtunului, nu mi s-a parut sigur. Drept urmare merge fie in geanta de portbagaj, fie intr-un rucsac minimalist.

După ce am făcut o pană când eram singur pe la barajul Mihăilești și mi s-a rupt pompa încercând să umflu roata, mi-am luat Topeak Racerocket.

Are 18 cm, 85 grame și cică ar băga până la 120 PSI. Nu am avut ocazia să o folosesc până acum în teren, însă de curiozitate am umflat o roată de cursieră când eram acasă și am băgat cam 90 PSI în aproximativ 3 minute, dar cu puțin efort cred ca ajungeam la 100-110 PSI.

Topeak-_Race-_Rocket.jpg

Edited by george_o.

Eu la ture iau așa ceva. Are 26cm, nu știu câte grame, dar a costat 19 lei. Pe trasee am făcut pană o dată în 2009, aveam un First Bike căruia îi ieșise spițele prin jantă și încă una acum 2 săptămâni cu cursiera (m-am întors cu autobuzul acasă). Cu MTB-ul nou, în 8000km n-am făcut nicio pană, dar m-a ferit tubeless-ul de câteva, deci nu prea o folosesc. :) 

IMG_20170921_092212.jpg

IMG_20170921_092227.jpg

După ce m-am săturat de umblat pe la vulcanizare să reglez presiunea, dar mai ales de umflat cu pompa asta când schimbam cauciucurile, mi-am luat o pompă de podea SKS căreia n-am ce să-i reproșez.

Acuma mi-aș luat o pompă mică și ușoară să încapă într-un bidon de scule.

Exact aia o am si eu de mai bine de 6 ani la MTB. Este un model de la PRO, vine cu prindere pe cadru, am dat 10 (zece!) lei pe ea. Foarte foarte buna. Am zis ca daca se va strica voi lua una identica, insa nu vrea sa cedeze. Ma asteptam partea telescopica de plastic sa sufere uzura rapida, insa nu a fost deloc asa.

Am o pompa Lezyne Sport Drive HV. E mult mai usor de folosit decat cele clasice pentru ca are un racord flexibil care se scoate dinauntru si se monteaza in capat. Nu stresezi valava camerei si pompezi din orice pozitie descrisa in Kama Sutra. :P