Recommended Posts

@iacobdoc care model? Sunt 5 modele Race Rocket, poate facem o comparatie cumva. Pe George il prind la un test, insa nu am echipament dedicat pentru masurarea presiunii decat jucaria aceea albastra de la Schwalbe.

@KTL daca o cumperi, asteptam pareri :) Totusi pretul pompei e nitel cam piperat ~40euro.

Yep, la Tudor gasesti preturi bune mai mereu fata de ceea ce gasesti pe la noi.

Topeak Race Rocket mini 120psi - 96lei

https://www.marosbike.ro/pompe/pompa-mini-topeak-race-rocket-argintie-rosie.html

Si variantele pompelor de podea Blow de la Topeak

https://www.marosbike.ro/search/blow/

@Mookyama Am testat-o in doua metode.

1. Am umflat roata la 80 PSI cu o pompa de podea dupa care am vrut sa vad daca pot baga peste cu pompa asta. Semzatia a fost ca poti baga peste, cu un efort acceptabil.

2. Am umflat de la zero, o guma, cat am considerat eu ca e suficient (pana se face roata beton). In acest caz, se instaleaza oboseala. Am ajuns pe la 70 PSI dar nu era maximul.

Prin educare, eventual numarare a pomparilor, cred ca se pot atinge echivalente cu pompa cu manometru.

Ce m-a interesat cel mai mult e ca se poate pompa la 80-90 PSI fara sa faci ruptura musculara ba dimpotriva.

Am avut pompe de doi lei la care iti rugai moartea pe la 50 PSI.

Exista ceva minusuri. 

Infiletarea furtunului pe valva nu este intotdeauna lejera din cauza dificultatilor de mentinere a alinierii valvei cu furtunul dar e acceptabil. Trebuie doar putina atentie.

Un alt mare plus e dimensiunea si aspectul compact.

• Upvote 1

50 minutes ago, Tomm said:

Corect. Si daca ramai in pana pe centura cred ca tot ar trebui sa gasesti sa dai o pompa mai ieftin. Sau mai bine o iei in spate si la picior...

Ideal e sa nu mergi singur pe coclauri, chiar daca ai o pompa testata. Ca tot romanul lenes si inventiv, ma gandeam sa iau un adaptor de presta in ideea de a il folosi la Peco, problema e ca nu are destula presiune compresorul sau cel putin asa am inteles, nu am incercat. 

10 minutes ago, iacobdoc said:

@Mookyama Am testat-o in doua metode.

1. Am umflat roata la 80 PSI cu o pompa de podea dupa care am vrut sa vad daca pot baga peste cu pompa asta. Semzatia a fost ca poti baga peste, cu un efort acceptabil.

2. Am umflat de la zero, o guma, cat am considerat eu ca e suficient (pana se face roata beton). In acest caz, se instaleaza oboseala. Am ajuns pe la 70 PSI dar nu era maximul.

Prin educare, eventual numarare a pomparilor, cred ca se pot atinge echivalente cu pompa cu manometru.

Ce m-a interesat cel mai mult e ca se poate pompa la 80-90 PSI fara sa faci ruptura musculara ba dimpotriva.

Am avut pompe de doi lei la care iti rugai moartea pe la 50 PSI.

Exista ceva minusuri. 

Infiletarea furtunului pe valva nu este intotdeauna lejera din cauza dificultatilor de mentinere a alinierii valvei cu furtunul dar e acceptabil. Trebuie doar putina atentie.

Un alt mare plus e dimensiunea si aspectul compact.

Eh, mai faci o pauza, o banana, o cola, o guma, nu ne grabeste nimeni mai ales daca poti trage la umbra. Ha, 90-95 PSI e ideal. La presiunea asta merg in general pe 25c. E bine de stiut legat de furtun, e chinuitor nitel intr-adevar. Mie imi era frica sa nu il rup furtunul, preferand metoda clasica, cea cu degetul mare deasupra cauciucului. Inca nu i-am facut un test in variantele mentionate, urmeaza. Sper sa tina capacelul ala de protectie de la pompa care vine peste furtun.

Ideal era pompa de la Specialized, incapea in gentuta de pe spate Topeak, momentan cea de la Topeak o tin la spate in buzunarul de la tricou.

Aveam in plan in rennkompressor de la SKS. Nu mi.am permis.o in momentul asta (costa 60E) si m.am orientat in partea de jos a gamei Si m.am facut cu un airworx la jumatate de pret (30E) din Decathlon. Greseala mare. Pompa face presiune cat scrie.e solida,metalica.umfli repede orice balon. Dar nu ai nici un control pe ea. Pana in 7 bari lucreaza progresiv dupa care trebuie sa te lasi pe ea cu forta sa bagi pe capatul cursei presiune in balon...cate juma de bar o data...Nu e dimensionata sa lucreze corect la 8-10 bari, desi presiune face.Pentru MTB.uri e OK. Pentru rutiere pompa cu sectiune mica fratilor...zic si eu.

7 bari e ok, te întorci liniștit acasă pe cursieră. Ca să fie și de calitate, și ergonomică in utilizare, și compactă, deh... e normal să coste. 

Totuși, vezi că a dat @iacobdoc exemplu mai sus, pompa lui chiar e bună. Însă pentru presiuni mari oricum îți trebuie ceva forță în brațe.

Am pus doua gume noi care cer 85-115 PSI. 

Confirm ca se poate folosi pompa pentru a umfla fara probleme pana la 70 PSI dupa care ceva mai dificil la 85 PSI dar am putut pompa si la 100 PSI.

Salutare,

Vreau să îmi cumpăr o pompa de mână pentru cursieră care sa nu ocupe foarte mult loc și cu care sa pot umfla pe la  7-8 bari fără să îmi rup mâinile. De asemenea aș vrea să aibă furtun ca să nu risc să forțez ventilul atunci când bag presiune și să fie compatibilă cu ambele tipuri de valve(Presta respectiv Schrader). Ce modele îmi puteți recomanda? Am vazut de pildă asta și m-ar interesa niște păreri. 

Eu folosesc Lezyne Road Drive cu care am umflat destul de usor pana pe la 7 bar (nu aveam manometru la mine). Singura chichita la pompa asta e ca furtunul se infileteaza pe miezul valvei si ca sa nu risti sa desfaci furtunul cu tot cu miezul valvei trebuie:

- ori sa apesi be butonul de eliberat aer din furtun si sa mai astepti poate un minut sa se raceasca

sau (cel mai bine) scoti miezul valvei si o montezi la loc cu niste pasta de blocat filete (gen Locktite Blue 242) .

Topeak Mini Rocket HP. O are și @iacobdoc, dacă îmi aduc bine aminte. Pe a doua cursieră am o pompă de la Specialized și este in aceeași situație cu cea a lui @LucianLS. Confirm și faptul ca am rămas cu valva in mână. Am pus-o la loc, reumflat la loc, totul ok, dar până acasă. A doua zi era “pe pană”. 

Cele cu infiletare pe valva sunt mai compacte.

Mi s-a intamplat ca la desfiletarea de pe valva, sa se desfileteze si ventilul. Este vorba de camere la care ventilul este infiletat in valva si se poate demonta, in special pentru a putea introduce solutii anti-pana.

Nu am renuntat la pompele cu fixare prin infiletare dar, fie cumpar camere la care ventilul nu poate fi dat jos de pe valva, fie aplic pasta antidestrangere pe filetul ventilului pentru a preveni desfiletarea.

R19lp.png

• Upvote 1

Camerele pe care le am eu au valve fără filetul respectiv (sunt netede). În legătură cu dimensiunile pompei aș vrea să se încadreze undeva până în 25-26 cm lungime deci nu neapărat să fie super compactă. Mă interesează mai tare calitatea construcției și ușurința cu care se pot atinge presiunile uzuale pentru anvelopele de cursieră.  

Eu am pompa asta de ceva vreme si o recomand: https://www.bike24.com/p2228237.html

Duce fara probleme presiuni de cursiera, are furtun "inteligent", suportul cu care vine e solid si tine pompa strans, lungimea e de 24.5 cm, iar calitatea fabricatiei pare foarte buna.

E o alternativa mai ieftina, dar de la fel de buna calitate, a pompelor de la Lezyne sau Topeak.