Recommended Posts

Salut!

Am ajuns cu cumparaturile la achizitionarea unor pantaloni pt mtb-ing.

Intrebari:

- pantalonii de mtb difera de cei de sosea?

- lungi, scurti sau 3/4?

- cu bretele sau fara?

- voi de care folositi?

p.s. - am citit ca e ok fara chiloti pt ca te jeneaza cusaturile. e adevarat?

Multumesc!

Salut!

Am ajuns cu cumparaturile la achizitionarea unor pantaloni pt mtb-ing.

Intrebari:

- pantalonii de mtb difera de cei de sosea?

- lungi, scurti sau 3/4?

- cu bretele sau fara?

- voi de care folositi?

p.s. - am citit ca e ok fara chiloti pt ca te jeneaza cusaturile. e adevarat?

Multumesc!

Salutare.

În principiu nu, nu diferă cei de MTB şi cei de şosea.

Şi lungi, şi scurţi şi 3/4 :) În funcţie de temperatură. Mie sub 20 de grade îmi place să-mi fie genunchii acoperiţi, şi dacă e rece, merg clar pantaloni lungi.

Cu bretele, mai ales la MTB, pentru că altfel tind să alunece în jos şi sunt enervanţi.

Da, clar fără lenjerie, deaia e fff important să nu-i cumperi la mâna a doua. Vezi că este un topic undeva unde s-a discutat pe larg pro/contra chiloţi în pantalonii de biclă.

Da, diferă pantalonii MTB de cei pt. şosea.

Cei pentru şosea sunt acei iegări cu bazon care sunt lipiţi pe picior ca să ofere rezistenţă căt mai mică la aer.

La MTB se merge cu viteză semnificativ mai mică aşa că nu are rost compromisul şi îţi permiţi să arăţi a om normal. Deci pantalonii pt. MTB arată ca nişte pantaloni normali, cu buzunare, etc..., sunt făcuţi din material mai rezistent (să nu se rupă imediat dacă-i agăţi prin crengi...), au fante de aerisire şi majoritatea vin cu bazon care poate fi detaşat (în cazul în care nu-ţi place să mergi cu "pampersu'" la cur).

• Upvote 6

Ce-o zis Mladen.

Personal ii gasesc preferabili pe cei 3/4 care acopera genunchiul, zona sensibila atat la frig cat si la arsuri solare.

Părerile sunt împărțite :D Cică e „regulă” ca mountainbikerii să nu poarte echipament de șosea (colanți și tricouri mulate) când umblă pe coclauri, fiindcă pentru munte sunt tricouri mai largi și pantaloni „obișnuiți” dar cu bazon înăuntru. Vorba aia, fiecare categorie cu echipamentul specific - doar nici șoseliștii nu urcă pe cursiere în „costumație” de hipster/trickster urban.

Pe de altă parte, după ce te-ai obișnuit cu confortul unor colanți buni și tricouri cu buzunar la spate, e cam dubios să simți bulanele grele cum se freacă de piele la fiecare mișcare, plus că încă n-am găsit (la noi) pantaloni de munte cu bazon decent. Așa că poate ar trebui să rămână la alegerea informată a fiecăruia în ce se înțolește, și ce criteriu pune mai sus: confortul, tradiția, pudoarea...

Unii merg cu bicla pe munte în ce pantaloni comozi au pe-acasă și în tricou de bumbac, cu o ditamai ranița în spinare, fără mănuși și fără bazon, și bagă în ei șnițele cu pită și cola, nu banane, geluri, glucoză și electroliți. Și cu toate astea se simt bine făcând sport și ajung acasă întregi, cu zeci de poze cu care să le dea flit la colegii ce au bântuit mall-urile în weekend. E ceva rău în asta?

Absolut genial zis! :))

Cei pentru şosea sunt acei iegări cu bazon care sunt lipiţi pe picior ca să ofere rezistenţă căt mai mică la aer.

La MTB se merge cu viteză semnificativ mai mică aşa că nu are rost compromisul şi îţi permiţi să arăţi a om normal. Deci pantalonii pt. MTB arată ca nişte pantaloni normali, cu buzunare, etc..., sunt făcuţi din material mai rezistent (să nu se rupă imediat dacă-i agăţi prin crengi...), au fante de aerisire şi majoritatea vin cu bazon care poate fi detaşat (în cazul în care nu-ţi place să mergi cu "pampersu'" la cur).

Adica toti oamenii care se dau cu pantaloni mulati la MTB sunt oameni anormali? Hai sa ne uitam la niste poze din concursurile de afara (nu de la noi, ca poate noi suntem mai tantalai) si sa vedem cati MTB-isti au pantaloni normali, cu buzunare, din material rezistent, etc.

Cusaturile de la pantalonii aia normali or sa te jeneze de numa numa! Nu vorbesc de DH, acolo poate chiar nu da bine sa ai casca de juma de metru in cap si sa ai colanti stramti pe picior, dar ptr XC, pantalonii mulati iti aduc doar avantaje.

Aia largi sunt purtati de oamenii carora nu le place sa umble in colanti si le e rusine cu statutul de biciclist echipat corespunzator. Asadar, eu folosesc colantii atat la MTB cat si la cursiera (ii prefer pe cei cu bretele) si nu ma simt deloc anormal cand merg mulat pe munte!

Pana la urma, pantalonii potriviti sunt cei in care te simti tu bine, indiferent ca sunt largi, mulati, cu bazon, fara bazon, cu bretele , fara bretele, cu burete, cu gel, etc.

Sa te vad eu cu pantaloni "normali" sus pe o creasta cu vint din fata cam cum este treaba. La asta daca mai adaugi si un tricou larg deja ajungi ca un yacht. Dar unu' care merge in directia pe care ti-o impune vintul.
  • Upvote 2

Hai sa nu exageram cu avantajul aerodinamic :P

In ceea ce ma priveste, am o singura mare boala impotriva colantilor: lipsa buzunarelor. Ma enerveaza sa caut telefonu', cheile sau banii in "poseta" http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

(desigur, intr-o competitie in care iti impingi performantele spre limita pericolului probabil nu-ti doresti sa cazi pe o legatura de chei aflata in buzunar, dar cand mergi cumintzel sansele sa reusesti asta sunt mici)

• Upvote 2

Din ce am observat eu, o pereche de pantaloni specifici MTB, care sa aiba si bazon, cum descria Mladen mai sus, costa considerabil mai mult decat o pereche de pantaloni mulati. Cel putin modelele pe care le-am vazut eu prin magazinele de pe la noi si cand e vorba de aceeasi calitate a bazonului. Asta ar fi un turn-off destul de mare. Adica mai bine dai 300 RON pe o pereche de pantaloni de lycra cu un bazon excelent decat sa dai banii aia pe o pereche de pantaloni de MTB cu un bazon de calitate indoielnica. Ca in final cam asta e tot ce conteaza la o pereche de pantaloni cu bazon: bonusul de confort in zona prietenoasa pe care ti-l ofera bazonul.

Exemplu: astia (nici macar cei mai scumpi din oferta, nici nu sunt sigur ca au bazon) vs. astia (acelasi pret, bazon excelent cu gel, extrem de confortabili).

On the other hand, si eu aveam intr-o vreme dileme ca as arata gay in pantaloni mulati cu bazon, am cautat de-aia de care zicea Mladen si am vazut ca sunt al naibii de scumpi, asa ca am ajuns sa cumpar tot lycra. Si dupa 3 ani de folosire nu mi-am schimbat orientarea sexuala. Cunosc cateva persoane care pot sa va confirme. Vara asta am luat si prima pereche cu bretele si am aflat cum e sa pedalezi fara sa te apuce crampele digestive.

PS: Mladen are o problema cu lumea care poarta pantaloni mulati.

• Upvote 1

Cea mai mare grijă a mea în pădure e că arăt "gay". Poate aşa scap de urs ...

• Upvote 2

Nevastă-mea zice că arăt bine în lycra. Părerea ursului nu mă interesează :)

• Upvote 6

Ar mai fi un aspect: bazonul e consumabil, din motive de igienă trebuie schimbat cu o oareșcare frecvență mai mare decât arunci niște pantaloni scurți obișnuiți. Deci dacă iei niște pantaloni de MTB în interiorul cărora se prind și niște izmene de plasă respirabilă pe care e prins bazonul, mă aștept să pot schimba partea interioară mai frecvent decât partea exterioară, dar n-am văzut niciunde la vânzare separat. Nu merge să port colanți de șosea pe dedesubt, că poliesterul ăla se scămoșează/rupe de la frecarea de cusăturile bumbacului purtat pe deasupra, și pantalonii de deasupra alunecă de pe mine în lipsa prinderii cu nasturi.

Pentru mine, cel puțin, colanții scurți cu bretele (bibs) constituie cel mai bun echipament pentru pedalat. Pentru protecție la vânt/soare/răcoare pot trage pe deasupra niște leg warmers sau colanți pentru alergare (Decathlon are o ofertă chiar decentă la capitolul ăsta), sau pentru sezonul rece pantaloni lungi de ciclism cu protecție windproof și neopren. De aspect și ce cred alții mă doare-n bască; au fost vremuri când lumea se holba la un costum de baie care avea mâinile și picioarele descoperite, chiar și în zilele noastre unii fac mișto de ochelarii complet transparenți.

Cea mai mare grijă a mea în pădure e că arăt "gay". Poate aşa scap de urs ...

Poate de ursoaica scapi, dar cu ursu' s-ar putea sa ai probleme maaaaaari.

Nimeni nu zice nimic de izmenele cu pampers (underwear)? Eu unul prefer varianta pantalon baggy + lenjerie cu pampers (nu-i ieftin, dar nici nu am nevoie de mai mult de 2 schimburi). Arat penibil in colanti, nu gay, doar penibil, sunt prea multe curbe cand ma uit din profil inainte sa plec de acasa, si nu sunt acolo unde ar trebui sa fie, dar asta-s eu...

• Upvote 1

Nevastă-mea zice că arăt bine în lycra. Părerea ursului nu mă interesează :)

A mea zice ca ca toti biciclistii arata bine in lycra. Intotdeauna, la start se pune in spate sa aiba o imagine de ansamblu.
  • Upvote 2

No, ce v-aţi ofticat ca nişte cocoşei! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Păi dacă nu vă pasă de părerea mea (sau a lumii) atunci de ce aţi sărit de cur în sus? :rolleyes:

Stuparul a întrebat dacă pantalonii de MTB sunt diferiţi de cei pt. şosea. Şi răspunsul este DA.

Puteţi merge şi în costum, şi în chiloţi de sumo, dar asta nu schimbă cu nimic răspunsul de mai sus. ;)

Toate motivele de ce folosiţi iegări la MTB sunt doar nişte bla-bla-uri off topic, şi din păcate multe sunt aruncate aiurea.

De ex. preţul:

http://www.decathlon.ro/RO/sort-5-negru-149055575/# <- suficient de accesibili?

sau: "îs prea largi".

1 la mână, nu-s prea largi, îs normali. De fapt o pereche de "bermude" sunt mai largi decăt pantalonii pt. MTB.

2 la mână se iau la grămadă tricourile cu pantalonii şi se amestecă toate disciplinele MTB, ceea ce este o tâmpenie. Tricourile folosite la FR/DH sunt întradevăr largi deoarece se poartă peste armură. De căte facultăţi îi nevoie ca să-ţi dai seama de asta?

Tricourile folosite în restul MTB-ului sunt la fel ca cele de şosea, deci aici puteţi respira uşuraţi, măcar de la brâu în sus arătaţi a MTB-işti :P

Pantalonii "normali" de MTB sunt diferiţi de cei de FR/DH. Cei din urmă nu prea au aerisiri, sunt făcuţi dintrun material mai gros şi mai rezistent (sunt ca cei de MX), sunt fără bazon, se poartă eventual cu impact pants.

sau: "să ne uităm ce poartă ăia din străinătate la concursuri de XC"

Mai bine ne-am uita ce poartă cei ce ies la ture dincolo, nu la concursuri ;)

etc...

etc...

etc...

Şi acuma să vedem cine are coaie să recunoască că a greşit şi cine defapt şi-a băgat o pereche de şosete în iegări :D

• Upvote 2

http://www.decathlon...gru-149055575/# <- suficient de accesibili?

Da, numa ca perechea de pantaloni gayuți cu acelasi bazon costa 35 RON. Vezi aici. Bazonul ala e aproximativ 0 din punct de vedere al confortului (am o pereche de pantaloni lungi cu bazonul ala).

O pereche cu un bazon cinstit, tot de la Decathlon ar fi astia, care costa 170 RON. Acelasi bazon il gasesti pe pantalonii astia la 110 RON. Diferenta aia de 60 RON (+55%) merita sau nu, depinde ce vrei de la echipament. Argumentul ca, la bazoane echivalente, pantalonii de MTB costa mai mult ramane, totusi, in picioare.

Acuma fiecare ramane sa decida ce e dispus sa poarte. Dispus din punct de vedere al portofelului, gusturilor, parerilor celorlalti sau problemelor de imagine. Da, exista modele de pantaloni specifice MTB si da, unii le prefera pe alea in detrimentul celor mulate. Dar la fel de bine, n-o sa fie nimeni stigmatizat daca iese la o tura de MTB cu pantaloni cu lycra. Sau cu pantaloni casual, fara bazon.

Eu personal nu mai concep o tura de peste 30-40 km, indiferent de suprafata, fara un bazon de calitate sub fund. Si cat merg prin oras, cate 10-15 km o data, imbracat cu haine casual, resimt un oarecare disconfort. Pe de alta parte, am si un coleg care poarta la fiecare tura la care vine cu mine bermude si are o sa cu care poti bate cuie de tare ce e si se plange foarte rar de dureri.

Evident, discutia a divagat din nou. Ca sa-l lamurim pe initiatorul topicului:

Q: - pantalonii de mtb difera de cei de sosea?

A: - da, dar asta nu inseamna ca nu poti purta la MTB pantaloni de sosea sau orice altceva; e o decizie de gust.

Q: - lungi, scurti sau 3/4?

A: - in functie de conditiile meteo, in principiu.

Q: - cu bretele sau fara?

A: - aia cu bretele stau mai fix + nu strang abdomenul cum fac cei cu elastic si/sau snur; eu am avut de cateva ori crampe destul de nasoale din cauza elasticului de la pantalonii fara bretele; pe de alta parte, e un pic mai complicat sa te duci la budă (desfacut tricou, lasat jos bretele) - unii zic ca se poate si fara mari complicatii;

Q: - voi de care folositi?

A: - cam asta ii singurul lucru la care fiecare a raspuns, mai mult sau mai putin; poate ca un poll ar fi fost mai util;

• Upvote 5

nu m-am exprimat cum trebuie... de ce am intrebat daca pantalonii de mtb difera de cei de sosea? de fapt nu ma intereseaza asa mult aspectul, ci bazonul. adica unul e conceput pt hopuri si altul pt sosea? ma gandesc ca la o tura pe munte te lovesti de sa de mai multe ori fata de sosea unde nu te lovesti cred ca deloc.

nu m-am exprimat cum trebuie... de ce am intrebat daca pantalonii de mtb difera de cei de sosea? de fapt nu ma intereseaza asa mult aspectul, ci bazonul. adica unul e conceput pt hopuri si altul pt sosea? ma gandesc ca la o tura pe munte te lovesti de sa de mai multe ori fata de sosea unde nu te lovesti cred ca deloc.

Depinde de producator, dupa cum vezi la Decathlon gasesti aceleasi bazoane (au vreo 3 sau 4 tipuri) si pe pantalonii de sosea, si pe cei de MTB. Desi nu e tocmai de referinta Decathlon, echipamentele lor sunt destul de cinstite ca raport calitate/pret.

@Mladen:

Nu ma apuc acuma sa ma scuz de ce n-am raspuns decat dupa o luna cu rezultatele experimentului aluia. Daca ai dileme chiar atat de mari legate de el, poti oricand sa-mi trimiti un mesaj privat.

No, ce v-aţi ofticat ca nişte cocoşei! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Păi dacă nu vă pasă de părerea mea (sau a lumii) atunci de ce aţi sărit de cur în sus? :rolleyes:

Pt ca nu puteau sa sara de cur in jos.

Nu poti bre sa mergi cu budihai d-aia la o tura serioasa,aia nu tin muschii stransi si calzi,nu evapora transpiratia etc etc...

dupa cum vezi si in poza de prezentare,sunt purtati de un domn de vreo 50 ani pe un mtb de plimbare cu pedale normale (parca tot tu erai cruciatul pedalelor flat)

poate faci infarct daca iti spun la ca dh inainte sa fie interzis se foloseau skinsuit-uri si protectiile pe deasupra.

@Stuparul

E identic bazonul. Poti folosi pantaloni de sosea la xc fara probleme,ce sa faci cu aia "de om normal",iei o balta se usuca intr-o ora...

Nu ii purta cu chiloti,la sfarsitul turei o sa trebuiasca sa dezlipesti chilotii aia fleasca si nu e frumos,chiloti sub pantalonii de ciclism nu au voie sa poarte decat aia cu casca intr-o parte si blanita mare pe picioare.

• Upvote 5

Acum se vede cine s-a dat serios si cine a iesit la plimbare!!!

• Upvote 1

Mladen zice bine 100%.

Pantalonii MTB sunt compusi din subpantalon si pantalon.

Se pot purta si impreuna si separat.

Nu stiu unde ati vazut voi ca bazonu-i la fel. La subpantalonul de set si marca serioasa (Scott, Mavic, Zoic, Fox, Shimano) bazonul este clar mai mare decat la orice pantalon colant de ciclism.

Subpantalonul nu are bretele, eventual capse sau velcro cu care se prinde de pantalon in cateva puncte(4-5).

Pantalonul MTB are buzunare(deobicei asimetrice, unul fata unu spate opuse sau doar unul, exceptie fac Zoic care au mai multe), banta este ajustabila(strangerea pe talie), elemente reflectorizante incorporate in cusaturi sau marcaje/inscriptii, unii au chiar gaici pentru curea, inchiderea la slit cu fermoar si capse.

La o tura montana sunt fara nici o rezerva mai indicati fata de colanti.

Materialul este foarte rezistent atat la agatat in crengi si vegetatie(nu se rupe nu se scamoseaza) dar si la cazaturi. Materialul, exceptand zonele ferite si dedicate arerisirii este si impermeabil.

Concursurile de MTB unde majoritatea covarsitoare a concurentilor folosesc colant, se desfasoara pe trasee marcate, amenajate, curatate. Face parte din disciplina MTB insa nu este veritabil in sensul ca exista traseul si tura nu este conceputa adhoc pe unde vezi cu ochii. Sa fiti convinsi ca toti MTBisti cu renume, cand nu se dau in concursuri si/sau antrenamente, si merg la ture de MTB for fun folosesc pantaloni MTB si nu colanti.

Ma refer strict la MTB fara DH.

De purtat porti ce ai si in ce te simti mai bine. Incercati un set bun de MTB si apoi mai povestiti ce si cum a fost Imagine postată

• Upvote 8

Bazonul nu te va ajuta semnificativ din punctul ăsta de vedere. Amortizarea denivelărilor este făcută de cauciucuri şi de suspensie. Iar când traseul devine prea accidentat te ridici în picioare.

@Mladen:Nu ma apuc acuma sa ma scuz de ce n-am raspuns decat dupa o luna cu rezultatele experimentului aluia. Daca ai dileme chiar atat de mari legate de el, poti oricand sa-mi trimiti un mesaj privat.

Mda, îţi dai seama că mi-am ţinut respiraţia în aşteptarea rezultatului http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

(de fapt mă amuză foarte mult "coincidenţele") ;)

Pt ca nu puteau sa sara de cur in jos.

Super! Hai să analizăm expresiile. :rolleyes:

Nu poti bre sa mergi cu budihai d-aia la o tura serioasa,aia nu tin muschii stransi si calzi,nu evapora transpiratia etc

Acum se vede cine s-a dat serios si cine a iesit la plimbare!!!

Mda, am uitat că pe ciclism.ro intră doar campionii. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/dry.gif

(de fapt "cu impresii de campioni")

etc...dupa cum vezi si in poza de prezentare,sunt purtati de un domn de vreo 50 ani pe un mtb de plimbare cu pedale normale,

Adică ce vrei să spui? Cei ce folosesc SPD-uri sunt anormali? :P

(parca tot tu erai cruciatul pedalelor flat)

Cruciat? Eu?... ah stai! Ai folosit şi tu o expresie ;)

Şi acolo ca şi în cazul de faţă am încercat să explic de ce şi care sunt avantajele/dezavantajele. Problema îi că mulţi când le este contrazisă credinţa reacţionează agresiv şi cu multe procese cognitive oprite (ceea ce-i face să meargă pe principiul "dacă nu eşti cu mine, eşti împotriva mea") indiferent căte explicaţii şi argumente raţionale ar primi.

poate faci infarct daca iti spun la ca dh inainte sa fie interzis se foloseau skinsuit-uri si protectiile pe deasupra.

bip, bip, bip, biiiiiiiiiiiiii..............iip, bip, bip,...

Alarmă falsă, n-am avut infarct http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Poti folosi pantaloni de sosea la xc fara probleme,ce sa faci cu aia "de om normal",iei o balta se usuca intr-o ora...

Ai încercat o pereche de pantaloni pentru MTB? Dacă da, ce marcă/model?

În rest, +1 la MBZ

Pe-eS. Prin "a arăta a om normal" m-am referit la faptul că te poţi îmbrăca în pantaloni de MTB şi să ieşi prin oraş (fără bicicletă) şi nu vei ieşi în evidenţă. Adică vei arăta ca restul oamenilor. Dar asta nu înseamnă că şi construcţia pantalonilor respectivi este la fel ca la pantalonii "normali".

• Upvote 2