Recommended Posts

Se pare că Manuel Fumic de la Cannondale a vrut să facă un "fashion statement" ieri la Nove Mesto, concurând în bermude :))

Oare l-or fi strâns colanţii?

Poate cineva sa recomande un model de pantalon cu bazon la magazin din Romania sau din afara? Suprapantaloni am, imi trebuie doar bazon, insa accept si combinatii pantalon-bazon detasabil.

Bugetul ar fi in jur de 200 RON (50 euro). Se poate urca daca e ceva care chiar merita (sincer nici nu stiu cam pe la ce pret incepe un bazon de calitate).

Deocamdata am mai multe perechi luate din Decathlon (diferite modele), insa sunt toate cu burete si apar niste probleme:

- desi dimensiunea pantalonului e buna pentru mine, bazonul in sine e prea lat, sau prea lung, sau de o forma dubioasa (sa zicem ca nu e tocmai anatomica) si nu sta complet mulat cand ma asez pe sa

- marginea bazonului se freaca de interiorul coapsei, la ture lungi deranjeaza

- in timp (destul de scurt), buretele se subtiaza si isi pierde calitatile

au la Bicishop pantaloni Endura la banii astia si au ceva la 250. Sunt foarte faini si laudati prin afara, poti sa te uiti pe bikeradar la review-uri. Ideea e ca nu stiu daca au combinatie de bazon+sort sau daca le cumperi separat. Poti sa te uti sa vezi. In afara de Decathlon de unde am si eu nu mai stiu pantaloni la pret ok. Poate TLD de la Playbike dar sunt scumpi, pe la 350 ron si putini prea colorati dupa mine.....

Colanţi cu un bazon mediu spre subţire, textil, preferabil Coolmax. Cei cu gel sunt prea groşi şi cazi în capcana şeilor/huselor cu gel: comprimă ţesutul moale şi taie circulaţia, produc amorţeli, etc...

Am mai multe tipuri de panaloni (Crivit&co) si cu toti patesc aceeasi figura, sau poate am patit-o candva si de atunci nu apuc sa ma vindec, pentru ca diferenta de timp intre ture este mica.

Am o rana intre picioare, arsura, oparire, piele luata, ii putem spune oricum. Port pantalonii cu bazon direct pe piele, fara chiloti, pentru a evita o frecare de cusatura. Daca ii port cu chiloti atunci este si mai rau.

Poate problema mea sa fie de la pantalonii cu bazon si ar trebui sa-mi cault altii sau este de la sa? Am o sa Fizik Gobi XM, din cele care au circulat pe forum. Pare a fi originala, nu fake. Sa-mi caut sa cu decupaj inghinal?

Poate nu este cel mai bun loc in care sa postez problema asta, dar eu cred ca frecarea intre buretele bazonului si pielea mea delicata este problema :).

Poate şaua nu este "compatibilă" cu posteriorul tău. Încearcă (dacă poţi) o şa puţin mai îngustă şi eventual una mai lată.

diferenta de timp intre ture este mica.

Te joci cu cele sfinte? Pana nu iti trece beleaua poti sa schimbi cate sei iti permiti si cel mai probabil degeaba.

Am probat vreo 3 sei de diferite forme, latimi, duritati samd. Problema persista. Gobi-ul este foarte tare si ingusta. Nu am probleme de amorteli sau dureri de alt fel, decat arsura/jupuiala asta cam pe 1cm patrat. E mica, nu sangereaza, dar ustura al naibii. O sa incerc sa dau cu bepanthen.

Incearca Second Skin. Am avut aceiasi problema, de cand folosesc crema asta (de la Radu Vadan am auzit de ea prima data) totul e in regula, nu mai mai irit deloc.

O sa incerc, multumesc!

Second skin nu am procurat inca, pt ca nu am avut de unde. Exista alternative pe care sa le gasesc la noi?

Am incercat: cutaden, bepanten si unt de cacao. Nici o schimbare, ma incing de ma ia naiba si apoi nu mai pot sta in sa. Saptamana asta sper sa primesc o noua sa si sa incerc si cu aceea, dar nu cred ca asta e problema. Eu port pantalonii direct pe piele fara chiloti. Cand ma ridic din sa, la o secunda apoi se dezlipeste bazonul ca scotch-ul :(. As incerca sa-mi cumpar alti pantaloni, mai rasariti nu genul lidl sau decathlon, daca as sti ca asta ar putea fi problema. Ceva recomandari?

PS: se pare ca am gasit si la noi si am mai vazut o crema anti-chafing in decathlon.

Nu-i cremă, e vaselină albă ușor mată. Am folosit-o cu rezultate notabile la tura prin Transilvania, când pedalam câte 50-80-100km pe zi în zile consecutive. Am văzut acum că a apărut și o variantă la tub, nu doar la cutiuță.

Trebe urgent un colant cu bazon, vechiul b-twin cu bazon rosu ma rupe, nici nu amortizeaza si e si incomod rau.

Saptamana asta tre' sa-mi iau, din Bucuresti. Repet celelalte 2 conditii: sa fie bazonul gros, sa fie cat de cat comod.

Decathlon, ala cu bazon portocaliu? Alte idei n-am.

Mersi!

Cel de culoare portocalie(mai nou albastru) e mai bun decât cel rosu. Am 2 perechi si sunt foarte multumit. Daca te ajuta constitutia poti lua colantii de la femei. Sunt putin mai scurti(ca pantalonii scurti) mai ieftini, iar bazonul e la fel ca cel de la barbati.

Pantalonii de la femei cu acest tip de bazon sunt alb cu negru si cu o dunga subtire rosie sau albastra.

• Upvote 1

Decathlon, ala cu bazon portocaliu? Alte idei n-am. Mersi!

Eu folosesc deja de un an pentru ture nu mai lungi de 80 km si-s multumit.

• Upvote 1