Axe

Constructie bicicleta reclinata : poze, proiecte, modele, idei

Recommended Posts

Ai dreptate, manichiura este destul de expusa ! :D Pozitia mainilor este parca mai odihnitoare ...

Desi ma straduiesc de cava vreme, nu am descoperit recumbentul perfect sau aproape perfect. Asa cum si cea clasica are multe dezavantaje, nu cred ca exista nici recumbent sa se apropie de perfectiune sau mai bine zis sa nu-i gasesti decat dezavantaje minore. In orice caz varietatea este mult mai mare aici.

..In orice caz varietatea este mult mai mare aici.

Asta una din partile bune. Multe feluri pe gustul si posibilitatile fiecaruia.

Perfectiune nu exista, nici macar pe aproape. Altfel toti fabricantii ar fi facut modelul acela, exclusiv sau nu.

Ia una din cele pe care le-ai aratat p-aici, oricare iti face cu ochiul. Nu da multi bani, vezi sa arate multumitor, mergi o vreme, mai incerci altele de la altii, o vinzi, iei alta de alt tip etc. Hai ca nu-i nevasta, nu mai alege atata :D

Daca era dupa mine deja o calaream, am ceva probleme(rezolvabile) in achizitionarea cadrului. In rest 90% dintre componente le am deja. Oricum nu vreau sa ma grabesc pentru ca este un tip de bicicleta la care inca nu avem decat presupuneri, vreau sa ma informez bine inainte cu speranta ca aleg bine atat modelul cat si echiparea finala.

Stiu ce am patit cu tandemul pana l-am optimizat la o varianta care sa-mi convina 99%, am schimbat 3 ghidoane, 3-4 pipe, vreo 7-8 sei, 2 furci, 3 sisteme de frana si lista poate continua. Problema nu ar fi ca le schimbi ci pierderea de bani si timp, probe etc.

LE: in mare am ramas fidel modelului Slyway sau Bacchetta pe care le-am aratat mai sus(post 657)

Ce spuneti de modul in care a fixat ghidonul tipul asta ?! Simplu si cu mari avantaje, parghia lunga cu care a prins ghidonul de furca atenueaza aproape total balansul stg-dr creat de picioare in timpul pedalarii.

Acest Recugbens a fost mult discutat si criticat pe Bikkmag forum, dezavantajele lui le-a vazut si prezentat foarte bine CipM, sunt si eu de acord cu cele scrise...

Foarte utila furca insa sunt convins ca este si foarte grea ! :(

Barca asta tandem ar fi o adevarata pasiune pentru cei care pescuiesc, ar imbina fericit ambele activitati. Oare cat ar costa una ca asta ?

Am ajuns la momentul intrebarilor de finetze: alegerea dimensiunii rotilor si in consecinta a angrenajului ! :)

In mod cert butucii vor fi pe disc insa la dimensiunea rotii inca nu stiu ce sa aleg, 20", 26" sau 28" ?!?

Rotile de 20 de bmx ar fi poate cele mai rezistente, ar micsora garda la sol, poate ar scadea manevrabilitatea si ar necesita angrenaj cu placa de 53(sau mai mare) !

Cele de 26 mi se par cele mai potrivite ca rezistenta, cu niste slickuri bine alese si angrenaj 50/39/30 ar trebui sa prinzi lejer 40-45.

Rotile de 28 ar avea un rulaj excelent, o rezistenta mai scazuta(mai ales daca vorbim de cadru fara amortizor si furca fixa) dar ar merge cu angrenaj de mtb 44/32/22 pe care deja il am ! :)

Estetic vorbind cred ca varianta cea mai haioasa ar fi cu roti de 20", astept parerile voastre mai ales referitor la acestea !?

Urarea pe acest topic ar trebui sa fie "Stati intinshi" (dupa variantele "fir intins" sau "asfalt uscat") http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

daca ar fi sa aleg din nou rotile as exclude 20-ul, ba chiar am planuri sa trec la 28, cu schimbator in butuc si trei foi.

pe cel cu 26 pe care il am, am angrenajul de 48/38/28 si imi este deja prea mic, l-as schimba cu ceva 52/...

https://picasaweb.google.com/reku.papa/Techno#5343800628811245394

sau ceva de genul...pentru ca peste 40 e cam mare cadenta si este incomod, mai cere cel putin o treapta.

estetic poate ca e haioasa cea cu 20 dar in trafic nu prea,

e bine sa fii cel putin la inaltimea soferilor de autoturisme, si chiar si asa se intampla sa nu fi observat.

sau daca esti observat esti enervant pt viteza de deplasare care la mine, in oras este 30+, si nu am cauciucuri de sosea...

urarea: stati intinsi pe vant din spate :D

Cam astea ar fi cele mai apropiate de felul cum visam sa arate si vad ca nu le-au echipat cu angrenaje monstruase. Arata chiar a biciclete indestructibile. Ma gandeam chiar la jantele bmx anodizate si cu gauri... :P

Din pacate s-a mai discutat despre manevrabilitatea scazuta la garda la sol redusa si roti mici, pe langa neajunsurile povestite le Lbordi :(

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Dar totusi nu lasa sa moara virusul in tine.

Eu vreau sa-mi schimb si ghidonul, pe langa angrenaj, cauciucuri si scaun..., si tocmai acest nene mi-a dat o idee geniala

scaunul va vi asa

http://rekumbens.matetelki.hu/5/IMG_9908.JPG.html

acesta s-a mai vazut aici

daca nu va fi foarte comod, si nu-l voi folosi mult nu pierd, trebuie sa cumpar doar sipcile, cred ca nu costa prea mult.

Da, din reglajul ala al ghidonului poti alege pozitia cea mai potrivita insa modul cum se strage bicicleta aia e criminal, ia vreo 30 minute :blink:

Referitor la scaunul ala din surcele cred ca mai bine comanzi unul de afara din fibra, este undeva sub 100E si ai confort.

Astazi am terminat si eu rotile dupa multe calcule si ganduri, am ales niste jante pe 26" de DH din AL6085 si butuci Novatec. Cauciucurile sunt pe balon de 1.5 si rotile cantaresc 2600gr.

Am ales asa pentru ca trebuie sa fie solide si bune la sosea, astept critici dar mai ales laude ! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif :P

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Numai laude, un pas mare si bun :D

Merci :D Referitor la pinioane, e clar ca e bicicleta pentru sosea cu toate ca unii fac si DH cu ele. Ma gandesc ca pinioanele de mtb sunt mai potrivite pt ca cele mari sunt utile pe urcari, ce ziceti ?

Depinde si de ce foi vei folosi.

Ai putea folosi pinioane care incep cu 11, 12, 14 dinti si se ternina cu 28, 32, 34

Imagine postată

Depinde si de ce foi vei folosi.

O sa iau angrenajul binecunoscut 50/39/30 de la Truvativ

Tura mea de azitazi cu bicicletul meu reku

http://www.bikemap.net/route/989765

Man dar ai mers ceva ! :)

Intrebare de 11puncte: de unde as putea lua un tandem recumbent sau doar cadrul ?!

Ati auzit de cineva care poate fabrica un astfel de cadru ?

Prin ungaria gasesc asa ceva ?

Frank, astea cu tractiune separata pe fiecare roata nu cred ca sunt o solutie viabila pt ca daca nu exista sincronizare perfecta intre angrenaje, in cadru iau nastere niste torsiuni si niste forte pe care nu le mai poti stapani, pedalatul pe un asemenea tandem devine o lupta obositoare de contracarare a acelor forte ! ;)

O alta solutie ar fi un recumbent cu doua roti pe spate, tractiune spate si care se leaga cu o articulatie de saua sau furca spate ale unei biciclete normale.

Am gasit candva niste fotografii dar nu le mai gasesc acum. Jucaria asta ar fi o solutie buna in loc de tandem mai ales ca femeile nu rezista prea mult pe saua normala, pe o asemenea "remorca" recumbent cred ca ar fi ok !

lucrezi la `bacchettul` tau, cand apare pe drumuri?

nu trebuie lungit prea mult :)

am reusit sa merg 72 km fara sa pun talpa jos, in ritm de plimbareala in trei ore, pe un drum pe alocuri catastrofal...

Din pacate nu depinde de mine, era bine sa fie in lucru dar mi-am cam pierdut sperata. Persoana din ungaria care confectiona cadre iti este prieten ? Parca spuneai ca postezi cateva modele de cadre cu preturi sau am inteles eu gresit ? :)

Din pacate nu depinde de mine, era bine sa fie in lucru dar mi-am cam pierdut sperata. Persoana din ungaria care confectiona cadre iti este prieten ? Parca spuneai ca postezi cateva modele de cadre cu preturi sau am inteles eu gresit ? :)

am discutat mai demult cu el, el face numai acele modele cu tractiune pe fata, are deja multe si reusite, cei care le folosesc sunt multumiti,(citesc asta pe forum.bikemag.hu)

am cerut atunci si un pret pt cadru si ghidon si parca 200 euro era

el face pt oricine, si lucreaza repede, si are deja experienta, si scule, tot ce trebe

aici sunt bicicletele facute de el

si nu sunt toate

ultimul e pe roti de 700

si warriator pe 28

As fi interesat de un cadru cu discuri fata/spate(pentru ca am deja rotile(26"), sa intre lejer cauciucuri de 1.5, poate chiar 2.0, pentru 100kg :)

Crezi ca poti sa-i faci o intrebare ca nu prea le am cu limba !? :D

ce inaltime ai pt ca e important

pretul ar fi 70000huf cadru ghidon si scaun, dar i-am scris sa scada scaunul pt ca il ai deja...

in plus ar mai fi vopsitul

discurile ce marime au?

el poate sa faca pt discuri de 160, daca ai mai mari poti folosi adaptoare

incerc sa traduc ce a scris in legatura cu franele.

pot sa fac franele pt disc de 160 pt ca dinasta am cu adaptor avid, asta inseamna ca si in fata trebuie adaptor de spate, daca e bine asa?

si ar mai fi problema prinderii scaunului...

el ar avea nevoie de scaun ca sa faca suportul

sau il montezi tu?

Multumesc foarte mult pentru ajutor ! :)

Scaunul il am, nu am suportii dar daca ii poti arata modelul poate imi face si componentele de prindere pe cadru, apoi il montez eu.

Imagine postată

Inaltime am 1.85, vopsitul daca il poate face mai deosebit vorbim separat, discurile vor fi de 180(poate suda suport etrier direct de 180).

LE: daca omul este de acord pot incerca eu sa vorbesc cu el prin google translate ca sa nu te mai chinuim pe tine, doar sa-mi dai adresa lui ! :D

nu am adresa am discutat doar pe forum, in PM

dar am sa-i cer adresa de mail eventual messenger...

in orice caz google translate, produce multe gogonele

am facut cateva incercari acum, cam cum ar decurge convorbirea, dar e JALE

ar fi bine sa stie engleza, dar nu cred...

aici mai are adunate poze mesterul lompi