Axe

Constructie bicicleta reclinata : poze, proiecte, modele, idei

Recommended Posts

E bine daca gasesti si aluminiu pt a scoate acest triunghi, si eu l-am inlocuit pe cel vechi, am gasit un cadru de trekking merida rupt :rolleyes:

e mai aratos, si mai usor putin...

Buna treaba, este o piesa destul de complexa, cred ca ai redus greutatea cu cel putin 500-700gr. fata de otel.

Uite cum iese cu cadru de trial:

Imagine postată

Linia verticala e la jumatatea distantei dintre roti iar punctul rosu e centrul de greutate al biciclistului (pe la buric pe undeva, depinde de conformatia fiecaruia).

Scaunul (e cel pe care-l ai tu si e pus la scara) ar trebui dus si mai in fata pt un 60/40 dar nu merge pt ca risti sa-ti sifonezi bijuteriile.

P.S. Un lucru care nu e in regula e ca BB vine mai jos decat scaunul. Asta inseamna ca atunci cand impingi in pedala te ridici (aluneci) in sus pe scaun. Trebuie sa ai BB cel putin la nivel cu scaunul daca nu chiar mai sus (ideal e ca forta sa fie perpendiculara pe spatar dar nu e practic).

Asta am vrut sa spun si eu referitor la BB, ca pozitie e mai aproape de adevar a ta insa cu cat dai scaunul mai in fata te si ridici e normal.

Pentru mine a devenit clar, pt o pozitie corecta a scaunului, tubul care pleaca din HT trebuie sa fie cat mai aproape de verticala ! ;) Asta nu o gasesti nicaieri, la niciun cadru decat daca il confectionezi.

Pentru touring, care ar fi inclinatia optima a scaunului si inaltimea BB fata de pozitia riderului ?

Auzisem undeva ca cel mai ok ar fi la inaltimea inimii !?

Nu de alta dar sa stim cum le pozitionam la "proiectare" :P

Mai demult am scos o medie a inclinarii scaunului pt touring luand toate modelele ce se fabricau si mi-a iesit un 35 de grade.

Mai depinde si de preferinte, mie imi place mai mult un 30 dar merg de obicei pe 35.

Inaltimea BB-ului e undeva intre inaltimea sezutului si centrul de greutate.

Daca te-ai hotarat pt varianta lui atom, poti citi ce planuri vindea el mai demult (acum le da free) ca sa te obisnuiesti cu stilul de lucru si sa mai prinzi un hint sau ceva (vezi planurile pt atomblaster).

Gasesti link-urile la http://www.bentrideronline.com/messageboard/showthread.php?t=74392

Tot acolo gasesti si desenul in format 1:1 ca sa-l scoti la plotter in caz ca vrei sa lucrezi pe masa de montaj. Pozele lui sunt toate gramada la https://picasaweb.google.com/atombikes/AtombikesV26MBBFWD

Daca-ti trebuie sablon pt taiat tevile, gasesti unul bun (inclusiv ranforsari - iti trebuie la head tube, el parca n-a pus dar eu as pune) la http://www.cycle-frames.com/bicycle-frame-tubing/Tabbed-Tube-Notcher.html

Mai intai sa le incerci pe niste tevi de plastic de instalatii, poate trebuie calibrata imprimanta sau ceva si-ti faci si mana pe ele.

Excelent multumiri CipM, sper sa ne fie de folos :)

Marturisesc deschis ca mult mai visez ! Imaginati-va cat tupeu pe mine, am inceput sa visez la profile de carbon si tulpini de bambus !!! :blink:

No radeti ca am si gasit distribuitor de bambus in bucurtesti, tulpina de 2,5-3m diverse grosimi 11E fara tva.

Problema mea ar fi cum se imbina aceste materiale ?! As folosi pt partea din spate la un fwd o furca normala, infipta direct cu gatul intr-un astfel de profil si lipite/mufate cu Loctite http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif Dar ce fac la head tube ?

O idee buna in cazul in care folosim un cadru normal si vrem sa lasam botul bicicletei mai jos: se foloseste roata de 20 pe fata si 28 pe spate ;) Linkul meu

GATA !!! L-AM LUAT :D Este otel pentru roti de 26

Nu cred ca voi putea duce scaunul prea in fata pentru un fwd dar daca nu merge incerc un model de rwd, posibil ceva asemanator cu cel de AICI

Imagine postată

Rog impresii si idei ... :)

GATA !!! L-AM LUAT :D Este otel pentru roti de 26

Bravo Axe

Imi place ca insisti :) Eu as vrea un cadru asemanator dar pe suspensie ca sa pot folosi doar partea din spate.

Am avut si eu in cap asta dar nu gasesti unul de forma asta cu o suspensie pe rulmenti, toate isi fac joc pt ca sunt pe o bucsa ordinara.

Rezista cadrul aia? Nu de ala, ii DHS.Imagine postată

Edited by Shiva
Greseala de ortografie

A sosit cadrul, o problema ar fi ca ma obliga la furca de 1 tzol, a doua, datorita geometriei ar fi dificil un rwd, in concluzie iata un plan grosier a ceea ce urmeaza sa fac:

LE: pana acum investitie 80ron ;) Prin amabilitatea unui coleg forumist am primit un cadru(pentru partea din fata) si o furca moka http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Imagine postată

E promitator, arata bine...

La anu sa fie doua fwd-uri pe trans...

Am luat furca cu gatul cat toate zilele, cuvete de 1 inch si acu' alta-n curu popii: cum curbez furca sa iasa profesional ?!

Ma gandeam la o masina de roluit de la firmele care fac evacuari auto sau astia cu fier forjat !? Ceva alte idei de cum as putea sa curbez bratele in forma de "S" sa ajung la 135mm ?

Am luat furca cu gatul cat toate zilele, cuvete de 1 inch si acu' alta-n curu popii: cum curbez furca sa iasa profesional ?!

Ma gandeam la o masina de roluit de la firmele care fac evacuari auto sau astia cu fier forjat !? Ceva alte idei de cum as putea sa curbez bratele in forma de "S" sa ajung la 135mm ?

De ce te chinui tu cand poti sa rezolvi problema relativ simplu?

http://www.raptobike.nl/components/raptobike-parts/forks/26-fork-black-vrbrake-disc.html

Transportul este 15 euro(standard)

Super tare, daca avea si gat de 1inch era exact ce-mi trebuie.

Lasand asta, costa vreo 450ron, eu am dat 30 si la un sudor bun mai dau o ciunga sa-mi sudeze ureche si suport disc.

Urechile alea de prindere nu permit folosirea rotilor cu prindere rapida, trebuie sa pui butuci cu piulita si strangi bine, altfel fuge pe partea cu pinioanele din cauza cuplului. La partea de furca ai putine alternative si de obicei proaste. Eu zic ca ai facut o alegere nefericita. E buna doar sa-ti faci o idee, dar vei investi bani cam degeaba in cadrul asta.

In furca spate nu ai cuplu pt ca tractiunea va fi pe fata iar pe fata roata sta in urechi normale de furca.

Gata si furca, cracanata fix la 135mm, dupa cum se vede perfect centrata, urmeaza suportii de disc si schimbator. Am inlaturat si vranele "V".

Astept inca scaunul de la domnul Misa caruia i l-am imprumutat pentru testele pe bicicletele orizontale pe care zicea ca le va confectiona. Sper sa ajunga cat mai repede si in perfecta stare inapoi la mine. ;)

Imagine postată

Imagine postată

Pai unde ai "cracanat-o" asa frumos?

Dupa ce am umblat de mi-au sarit capacele la cele mai renumite intreprinderi bucurestene(evident fara rezultat pt ca nu se gasea utilajul cu pricina), l-am cracanat manual, adica asa cam cum tai gaina, in aceeasi pozitie !!!! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif