Axe

Constructie bicicleta reclinata : poze, proiecte, modele, idei

Recommended Posts

Ceva interesant:

Imagine postată

De ceva vreme am inceput sa ma gandesc cum va arata vitoarea mea bicicleta(evident daca vand orizontala actuala, am timp de proiect berechet ca nu se inghesuie nimeni :)) ) si am doua variante, una ar fi ceva asemanator cu asta :

Imagine postată

...si alta varianta ar fi ceva in genul:

Imagine postată

Dc toata lumea foloseste acelasi tip de directie... dc sa `arunci` ghidonul din stanga in dreapta... in loc sa-l invarti in jurul axei sale.. cum e la o bicicleta normala... cu suport pe tija ghidonului si o cruce cardanica intre el si `gatul` furcii.. eu zic ca e bine... cel putin mi se pare mai confortabila mie... si nu cred ca e incomoda... de complicata nici nu vine vb...

Mai fratilor, cine or fi astia ca m-au innebunit bei nene !?

La Roumanie mai Axe nu te hazarda sa faci low profile la recumbent.

O sa ai mereu tendinta de a te coji de pe emvlema de marca pusa pe radiatoare...

Ori profil cu design mai inalt, ori te muti in tari cu apa civilizata :)

Pentru urmatorul proiect am in cap cateva idei de urmat, evident, cand te apuci renunti la unele si te napadesc altele ! :))

- sa folosesc roti de 20 cu gume galbene sau verzi

- sa fie joasa dar nu periculos de joasa !?!?!?! :-W :-

- cat mai usoara si aerodinamica

Comentariul nr.6 m-a uns pe suflet :D

http://www.recumbent...iy-bucharest-4/

La ultima tura cu baietii, oprim sa luam si noi cateva beri la o terasa. Doi "consumatori" la o masa:

-Bah, tu stii cat face una de asta(ref la bicla mea) ?!

-2000-3000E bah..... =))

Comentariul nr.6 m-a uns pe suflet :D

Ala ce zice cum ca ar fi d`ale .... cannondale ? :)

Saracu....

Pai ce vrei, daca asa scrie pe el !? >:) =))

Intr-o buna zi o sa le dau un mail cu linku' alora de la Cannondale, daca nu dai jos stickerele alea :P

Am, da' dimineata la cafea e vreme si de-un mail >:)

Pentru bicicletele cu roti mici(20 sau 16), sistemul din fotografie cu doua deraioare pare o alegere foarte buna, grupul de pinioane suplimentar putand fi folosit atat ca multiplicator de turatie cat si ca foi suplimentare. Astfel poti folosi un angrenaj simplu cu o singura foaie. Remarcabil :)

Imagine postată

Imagine postată

Salutari mecanicosule si bine ai venit :)

Arata bine fwd-ul tau, ai avut ceva de mestereala acolo, totusi am sa continui cu criticile pt ca asa ne perfectionam:

-desi m-am gandit si eu la varianta unui cadru subtire mufat pur si simplu la spate cu o furca normala, profilul ala e cam subtire pentru otel, ar fi mers daca era de titan. Eu la otel as merge pe un "fi"50-60 si bratele furcii confectionate de la 0 din profile.

-scaunul ala desi poate functional, estetic lasa mult de dorit. As face orice tip de reclinata insa la scaun nu m-as baga, este singurul pe care trebuie sa-l iei de la un fabricant(fibra sticla sau carbon) pe masura ta.

-ai dus prea in fata scaunul si asta a atras pozitia prea joasa a angrenajului.

-reglajul scaunului la spate trebuie sa-ti permita sa-l lasi mai mult pe spate.

Sper ca nu te-am descurajat, pentru prima incercare a iesit de nota 9 :D

Pentru prima e perfecta in timp le vei face si mai bine sunt sigur ,bravo Mecanicosule !

Felicitari pt beciucletul tau! Multi kilometri fericiti!

Scaunul e Ok daca e comod, nu e neaparat nevoie sa dai o mica gramada de bani pe un scaun daca poti sa ti-l faci calumea. Eu am 8000 Km cu spatarul din cadru de rucsac si chinga, si nu am planuri sa-l schimb..., eventual chinga sa schimb cu plasa, pt ca acu transpir in dungi.

Poti sa ai orice scaun de fibra sau carbon daca nu ai VENTISIT

Axe are dreptate scaunul e cam inalt. e mai bine sa ai BB-ul mai inalt cu cca 10 cm fata de scaun, si spatarul mai coborat, dar si eu am inceput mai ridicat si cum am prins mai mult curaj tot am coborat, spatarul fiind reglabil...

La cei 800E pe care-i cere trebuie schimbat sistemul de franare, sudati suporti etrier, schimbat ghidonul, manete, schimbatoare, trecuta pe roata de 20 si pe fata si poate iese ceva bun din ea.

Bicicleta asta nu e pt distante lungi, dupa parerea mea. Am mai scris si mai inainte undeva ca m-as feri de rotile de 20....dar de 16 si mai.....

In rest pt distractie poate fi Ok.

Va multumesc pentru informatii....asa ma gandisem si eu...in legatura cu roata de 16 tre schimbata cu 20....iar pe spate ma gandeam la un 24...daca are loc...poate cu o anvelopa mai putin inalta...cu franele-cred ca o sa optez pt cele de cursiera(mai simplu si mai ieftin)...da rotile mici pot afecta viteza...dar eu sper la 20km/h constant.Va multumesc Ibordi si Axe.

Am cumparat bicicleta(multumita bunavointei vanzatorului care a vandut-o la 2500ron).Am mers 40km in Bucuresti cu ea si ma declar multumit.Bineinteles ca dupa ce mai imi revin cu banii vad ce schimb la ea...deocamdata ma minunez de pozitie...Acum va inteleg de utilizati asemenea biciclete. :)>-