Axe

Constructie bicicleta reclinata : poze, proiecte, modele, idei

Recommended Posts

Stiu ca se numeste `Constructii biciclete reclinate` topicul  ... dar  mai sunt si altele achizitionate... pe bucati sau intregi....

Mii de scuze daca a deranjat intrebarea mea, nu asta a fost intentia.

O zi buna in continuare!

• Upvote 1

Nu m-a deranjat deloc,atata timp cat eu le construiesc  ;)

Nu ai pentru ce sa te scuzi,chiar ma bucur ca ai clarificat ca a monta nu e acelasi lucru cu a construi.

Observati la asta sub cadru a intarit cu un cablu, o idee care m-a bantuit mult si care rezolva atat rigiditatea cat si greutatea redusa a cadrului. ...

Greutate redusa, poate, dar rigiditate (si eficienta), sa fim seriosi. La tractiune pe fata poate ar mai merge, da' nici acolo.

Ma gandesc cum ar fi cu asta pe coborare, cu frana spate (SAU fata) stricata ... :)

De-a dreptul incredibil: 6000km si inca nu se vede nicio uzura pe lant ! m/

IMG_1735_zps64b8e34f.jpg

IMG_1736_zps1efd03ca.jpg

azi m-am dat si eu cu o minunatie de-asta. E foarte misto si nu am cazut :) 

O are un coleg si vrea sa o vanda. 

Saua nu e prea reusita, dar noah..e facuta de om din placaj :) Cred ca ii place s-o simta tare sub fund :))

1385969_538406749575003_196886749_n.jpg

O sa destul de reusita folosesc eu acum, e facuta de mine, batuta din ciocan de cauciuc  :)  din tabla striata de aluminiu, de 5mm.

Este comoda si ergonomica, imi place mult mai mult ca cel care l-am avut inainte.

poza e de pe pagina anterioara

a1_2013_11_6_x3rka32wxs.jpg

Idea este daca tot te apuci sa faci modelul asta, sa o faci ceva mai lata iar cauciucul folosit ca invelitoare sa il lasi ceva mai lat decat scaunul ;)

Mai poti lua scaun ca al meu de la Ocean dar cu transport face vreo 600lei, fiecare banut merita.

E mai lata invelitoarea, si e numai provizorie, si la drum mai lung tranpir destul de tare...

Dar am cumparat la ambringa aceasta `perna` respiranta 

Recusit2.jpg

care maine soseste in tara..., si  imi va rezolva problema...

Cu scaunul nu ma grabesc, deocamdata ramane acesta...

Buna asta ca o poti spala cand vrei, se demonteaza usor. Cat a costat cu transport ?

azi m-am dat si eu cu o minunatie de-asta. E foarte misto si nu am cazut  :)

O are un coleg si vrea sa o vanda. 

Saua nu e prea reusita, dar noah..e facuta de om din placaj  :) Cred ca ii place s-o simta tare sub fund  :))

shine:faptul ca este tare si alunecoasa(saua) iti permite sa te reasezi in timpul mersului fara sa opresti... :) 

Ma apropii vertiginos de 7000km cu broasca dilie si inca lantul pare ca scos din cutie ! Masurat cu lera, nici vorba sa intre 0.75-ul in el !

Cu nicio orizontala nu am ajuns la km astia pt ca le-am vandut undeva la 3000km. Pun asta pe seama fortei suportate de lant la o recumbenta, fata de o bicicleta clasica pe care te lasi mai tot timpul cu greutatea maxima pe pedale.

Se pare ca voi ajunge si chiar depasi 10.000km cu acest lant care nici macar nu este unul de top ci un LX :)

Ce spuneti de baiatul asta din Chile ? :D

1796862_10202543235255240_713760879_o_zp

Nu ti se pare ca ai frecari mari in butucul ala cu integrate ?

Nu am observat mari schimbari in mediile de viteza. Dar ca comoditate in mediul urban, merita,,,, si in oras adun majoritatea kilometrilor.

Am vazut asta seara in Tineretului o chestie ca un recumbent, dar transmisia era actionata cu mainile (daca nu ma insel avea 3 sau 4 roti).

Stie cineva despre ce este vorba?

L-am mai văzut, e o tricicletă al unei persoane cu picioarele paralizate. Angrenajul pe care îl acționează cu mâinile, are rol și de "ghidon".

Asta seamana  izbitor cu cea a lui lbordi, se vinde doar cadrul pe ebay

_57_zps8d0409bb.jpg