Axe

Constructie bicicleta reclinata : poze, proiecte, modele, idei

Recommended Posts

Trimite-mi te rog linkul in mesaj

Ar merge o firma de mutari cu asa ceva

• Upvote 1

Am fost atentionat sa fac o rectificare la o poza postata in 2012. Acea bicicleta nu este Vendetta by Lompi, ci este ISU bike, dupa numele constructorului. M-a indus in eroare scaunul care este facut de Lompi.

• Upvote 1

Azi prima defectiune mai serioasa, mi-a crapat rulmentul incercuit in foto si eram la vreo 30km de casa! :( Dupa ce au sarit toate bilele, am ajuns totusi fara probleme cu camasa rulmentului frecand pe miez. Se mai incingea axul dar m-a dus pana acasa :D

Performerfwdrecumbent1_zps0c9a2ea6.jpg

Am mers la o firma specializata si am luat doi rulmenti, 10lei ambii. Acum am unul de rezerva in borseta :)

Culmea e ca nu simteam efort suplimentar!

Incredibil cum dupa aprox. 12.000km, in lant nu intra lera la 0.75!

• Upvote 2

Voi realizati ce a construit baiatul asta aici?!!! Sa fie oare mai eficient asa decat pedalatul insusi?! @-)

• Upvote 4

Sa inteleg ca daca pedaleaza se reincarca bateria ?si daca da oare cata autonomie o avea in acest mod ?

Mai eficient nu este pt. ca intervin, in plus, randamentele generatorului si motorului electric (cam 98% fiecare) cat si al acumularii/restituirii energiei electrice.

Acumulatorul asigura, insa, perioade de deplasare fara sa pedalezi.

Dar daca da de o urcare la care nu face fata motorul?! Poate sa dea din craci, inutil...

Dar daca da de o urcare la care nu face fata motorul?! Poate sa dea din craci, inutil...

Evident.

Pt. astfel de situatii era util un sistem (ambreiaj) care sa decupleze transmisia pedale-generator si s-o cupleze direct la roata.

Poți face o paralelă la mașinile hibride, în care propulsarea este asigurată exclusiv de un motor electric, alimentat fie de la o rezervă de energie în acumulatori, fie de la un generator de curent acționat de un motor pe benzină (și care generează atât de multă energie încât alimentează motorul electric și încarcă acumulatorul în același timp).

În cazul de mai sus, nu ai motor pe benzină, ci doar niște pedale care să acționeze un generator de curent. Tot ansamblul trebuie gândit de așa natură încât tu să poți genera pedalând cel puțin tot atâta energie câtă îi este necesară motorului pentru a asigura propulsarea la un oarecare nivel de efort. Dacă traseul e mai puțin dificil, atunci chiar mai rămâne un pic de energie care să se ducă în acumulator, încărcându-l. Dacă traseul e mai abrupt sau încărcarea e mai mare pe biclă, atunci energia produsă de tine va fi suplimentată o vreme de către acumulator.

Avantajul la sistemul hibrid este că poți încărca acumulatorul și de la priză, iar pe trasee foarte scurte și plate (regim urban în principal) nu prea mai ai nevoie să te strofoci tare cu pedalatul că acumulatorul poate duce greul. Dar la drum lung, altfel se pune problema. Dacă vrei să faci și cicloturism cu o remorcuță, deja e interesantă opțiunea unui panou solar mare peste toată remorca, dar cu atenție la greutate (dacă e sticlă, e grea ca naiba).

Există motoare acționate în curent continuu care, controlate electronic, pot asigura un cuplu și o eficiență energetică foarte bune la turații diferite. De-astea se folosesc la metrourile și trenurile moderne.

• Upvote 1

Panoul solar (fotovoltaic) nu ofera foarte multa energie.

Pe un mp de suprafata cade o intensitate maxima a radiatiei solare de 1000 W, din care panoul poate converti cca. 14-16 %.

Adica sub 200 W in zilele/orele cu insolatie maxima si doar la o expunere perpendiculara a panoului pe radiatia solara incidenta.

Adevărat, dar tot înseamnă ceva energie în plus, cu țârâita pe durata unei întregi zile. Rămâne de evaluat câștigul de energie adus vs. creșterea de consum prin faptul că adaugi niște greutate - ca la toate celelalte componente, de altfel.

Adaugi niste greutate si niste banuti.

Care pot sa depaseasca valoarea totala a bicicletei.

As spune ca pt a completa inovatia de mai sus ar fi bun un panou solar