Axe

Constructie bicicleta reclinata : poze, proiecte, modele, idei

Recommended Posts

Anul acesta am mers destul de mult offroad, cu tzoagla mea fwd fara suspensii. Problema e ca trebuie sa ma limitez la viteza, si aderenta ce scade la tractiune pe catararile mai abrupte. 

Acest model e placut si la vedere, simpla si bine gandita.  Sunt convins ca este si comoda, singura problema pentru mine ar fi pedalierul inalt, dar cred ca m-as obisnui... :)

Bun revenit  CipM

Da, bascula cred ca este eficienta, ghidonul l-as fi bagat totusi direct in furca

referitor la unghiul mare al unghiului furcii , stiu ca nu e normal sa fie asa dar cadrul asta a ramas din alt proiect pe asta l-am folosit, sunt sigur ca la viteze mici reclinata o sa fie mai putin manevrabila,  atasez un filmulet in care unghiul furcii pare sa fie similar cu al meu, multumesc pt. interesul acordat proiectului meu, deja am invatat unele lucruri gen TRAIL ......ETCETC...

Unghiul este asemanator, diferenta in acest caz face inclinarea furcii (acel offset, distanta dintre axa furcii si axa rotii) prin care se reduce trailul. 

Parerea mea e ca o furca curbata sau inclinata ar fi de ajutor.

Oricum, spor la treaba....

furca este usor inclinata in apropierea gatului..din fabricatie..... 

foarte interesanta ultima schita....

de unde fac rost de un scaun....ceva asemenator celui de pe prima bicicleta reclinata a ta...daca nu chiar la fel...:)...macar  ''vesca''  sau ''coaja''  ..

Da, bascula cred ca este eficienta, ghidonul l-as fi bagat totusi direct in furca

E foarte interesanta suspensia spate, pt.ca actioneaza progresiv, adica la inceput f.usor, pt.confort pe denivelari mici, iar apoi mai tare, pt.hopuri mai mari. Problema e ca pare destul de vulnerabila, mai ales tija aia ...

Acolo in Finlanda nu au catarari f.lungi si abrupte, de aceea e OK acolo, in cursele lor, dar un pedalier asa inalt cam duce, zic eu, la amortirea picioarelor, deci nu e chiar solutia ideala. E si cam grea (17,5 kg). Iar ghidonul e facut/gandit tot pt.conditiile de acolo. Nu te poti ajuta tragand de el ca la Cruzbike. Apropo, nu v-a placut deloc ideea mea?

CipM, multumesc pt.link-uri. Eu stiam doar de prima varianta. Apropo, ce nu iti place la filmuletul celor de la Azub?

Primul era cu on spatar cadru de rucsac, ce nu facea fata solicitarii. S-a rupt de mai multe ori. Dupa aceea am trecut la scaunul din tabla de aluminiu, striata de 5mm indoita la presa. Avantajul e ca oricnd se poate modifica curburile sa fie cat mai ergonomic. Pot s spun ca este o reusita, pentru ca in afara de mine mai au 3 prieteni scaune la fel. Invelisul este Recusit de 3cm de la Ambringa.

1375296_863240800437974_8434712516560637

Recusit2.jpg

• Upvote 1

AXE....te rog sa masori cand ai timp distanta de la varful scaunului partea de sezut.....pana la butucul pedalier....la reclinata portocalie......deoarece nu am cum sa iau alta masura inainte de a suda partea frontala cu butucul pedalier......eventual sa stiu si ce inaltime ai....1.80 m..?

Pt cea portocalie te poate ajuta poate actualul proprietar, pot sa-ti spun ca la cea verde am 70cm la 1.85

Daca ajuta cu ceva

x-seam.jpg

Scaunul va avea posibilitate de reglaj?

... scaune la fel. Invelisul este Recusit de 3cm de la Ambringa. ...

Fain. Cat costa? E pe dimensiuni?

Sunt 3 variante de grosime 2, 3 si 4 cm. Eu am de 3 cm, care este facut din trei straturi. Asta costa 14990 HUF.  Celalalte +/- 1000. Trebuiesc date dimensiuni ca lungime si latime.

Îl am de 2 ani si sunt foarte multumit, nu s-a lungit, largit si nu s-a adunat nici in grosime, isi mentine forma.

E foarte confortabil. 

MirceaDP, pe drumurile forestiere vei avea nevoie de el...

• Upvote 1

nu am presa trebuie sa bat tabla  cu ciocanul.....:)....sa vad pe unde gasesc asa ceva......app...maine sudez gatul furcii la un unghi normal ......

tot planuind, proiectand,  am ajuns la concluzia ca si pegasul de la usa al nevestimii merita o mica modificare , daca ii pun un scaun pe portbagaj si ii sudez o bucsa pentru butucul pedalier in fata direct pe gat.. iese o bicicleta semireclinata exceptionala...marimea si forma cadrului de pegas , de ala cu portbagaj mare,   este ideala pt asa ceva...!

rezultatul incercarii mele de a transforma o bicicleta normala in reclinata se afla pe drumul cel bun ... :)....ceva poze cum a evoluat proiectul ..

PS:  CUM ATASEZ POZELE SA SE VADA MAI MARI ..?

in prima poza puteti vedea un esec total...... reclinata avea o forma destul de ciudata .. + ca m-am grabit si sudurile nu au iesit chiar bine....

in a doua poza am renuntat la o bucata de cadru... am pastrat doar bascula spate aceasta fiind de fapt bucata de bicicleta ''cheie'' in acest proiect...mai am de lucrat la ea oricum...

in a treia poza apare o reclinata  care  imi place cum arata...:)....sper sa semene si a mea cu ea..:).

post-18706-0-78184300-1447420107_thumb.jpg

post-18706-0-67721100-1447420145_thumb.jpg

post-18706-0-41647100-1447421863_thumb.jpg

Mie mi se pare ok prima, doar ghidonul trebuia alt model si montat pe o pipa spre spate

Ar fi pacat sa renunti la cadrul ala, acum si unghiul furcii ar fi in regula. Partea din fata trebuie taiata, si sudata ca axul pedalier sa fie cu cca 15 cm mai jos. Dupa unghiul scaunului ce ai tu, diferenta dintre sezut si ax pedalier ar trebui sa fie 10, max 15 cm.

Aici ai un link care poate fi folositor   http://www.jetrike.com/ergonomics.html

Daca sudurile au peobleme numai de frumusete, slefuirea si chitul le repara.. :)

Cu ghidonul iti poti face calcule, abia dupa ce ai si scaun si pedale pe ea.

E bine de luat in calcul si un desfacator de bere

kjhgkhkhkjhkh_zpsg82g2stl.jpg

• Upvote 1

am mai lucrat la reclinata... DAR ..nu reusesc sa adaug o imagine postului...bine era o imagine care se vede pe pagina indiferent daca esti sau nu logat ..ca un fel de wallpaper ..nus ...daca ma puteti ajuta cu inf ..raman dator..:)..

scaunul ma deranjeaza cel mai mult .....prinderea pe cadru.... tot ce tine de el....daca stit un site care vinde ceva rezonabil o bucata de tabla indoita macar...sau un blueprint ceva....pur si simplu nu pot sa inventez asa ceva in capul meu....din poze e clar ...dimensiuni alte chestii ma deranjeaza acum...daca am scaunul in max 2 zile ies la plimbare cu reclinata nevopsita:)..

.Ibordi  ..daca vrei sa iti faci alt scaun  stam de vorba ..:)...macar vesca daca o am tot e ceva.....merg asa ....fara burete...

Un profil "U", sudat pe cadru rasturnat, gaurit si prins scaunul cu QR

Mai simplu nu cred ca se poate, si eu am ceva asemanator tot cu doua coliere. La prima vedere nu pare ceva solid dar te pot asigura ca tine bine. Eu am taiat din acelasi material din ce este si cadrul, putin mai mult de jumatate, peste care este sudata o teava prin care trece un surub de 8 mm.

vasteve_012-640x480.jpg

vasteve_021.jpg

merci merci.....

cum ai atasat poza....nu gasesc calea..:)..