Axe

Constructie bicicleta reclinata : poze, proiecte, modele, idei

Recommended Posts

http://imageshack.com/a/img907/1756/W2xPbk.jpg

ma opresc deocamdata cu proiectul reclinata deoarece m-am apucat si de transformarea unei biciclete full susp in    skibike ... ...sa nu ma prinda zapada nepregatit.....cica ninge in ianuarie --februarie ..pe schiuri patine role nu pot sa ma dau...asa ca trebuie sa alunec pe frumoasa partie de nivel mediu din Piatra Neamt cu un skibike.....

PS: IN Piatra Neamt nu exista reclinata sau skibike asa ca o sa fiu un deschizator pt ambele proiecte... :)...

PS:  ma descurc destul de greu deoarece atelierul,  cu exceptia sudurilor,  este in SUFRAGERIE....:)

PS: SARBATORI FERICITE...., sanatate multa va doresc , spor la proiectele pe care le aveti in minte si multi km in siguranta admirand pesisajele frumoasei noastre tari....pe reclinate..

Bravo, arata bine, vrei sa montezi angrenajul invers si sa folosesti BB-ul de sub scaun ca multiplicator?! :)

Sarbatori fericite tuturor "orizontalilor" din romanaia!

da....la asta ma chinui...nu neaparat ca multiplicator  ...macar ca DRIVER...adica in fata o foaie de 20 ...sub sea alta...tot de 20 de dinti..lantul intins, foaia din poza e de proba,  ( ma pricep la intins lanturi pe bicicleta cu dropuri verticale fara intinzator  deoarece ma dau pe una cu butuc cu viteze integrate si m-am lovit de aceasta problema '' lantul intins fata intinzator si dropuri care sa ma ajute''......astfel ca folosesc un lant relativ uzat si unul nou....atasez lantul nou si schimb o bucata din el pana ce se potriveste aproape la fix...)......bun   reiau :  o foaie de 20 la pedalat una sub sea,( foile sunt mici sa nu ma incurce si sa ajunga in scaun lantul intins fara a mai fi ajutat de  rotite sau alte dispozitive, inclusiv geometria sau forma cadrului a fost gandita pe lucrul asta.. ,  iar pe partea normala unde vine foaia pe un cadru ma joc cu  una doua sau trei foi dupa plac...pot sa atasez  intinzator schimbator de foi etcetc.....cred ca e cea mai buna solutie ...sa ai o bucata de bicicleta reclinata care sa lucreze la fel ca una  upright.....nu imi plac cele cu 3 foi in fata schimbator etcetc....sunt urate....trebuie sa ma duc cu cablu pt schimbator ..o gramada de fire + ca nu da bine o foaie mare sau un grup de foi in fata.. una mica schimba fata reclinatei plus ca solutia este foarte practica...

http://imageshack.com/a/img907/1654/M4nNVw.jpg

atasez o poza mai mare.. :)..acum , deoarece  stiu cum se face,  nu ma mai opresc din atasat.. :))  , multumesc BeBe....pt ajutor...

Trebuie luat in calcul si ca lantul ruleaza mult mai lin pe foi mari, daca s-ar putea de 53, iar un lant uzat, doar de "placerea" de a sta intins intre cele doua foi, fara intinzator, ruleaza mai greu decat lant nou+ foi noi! :(

Trebuie luat in calcul si ca lantul ruleaza mult mai lin pe foi mari, daca s-ar putea de 53, iar un lant uzat, doar de "placerea" de a sta intins intre cele doua foi, fara intinzator, ruleaza mai greu decat lant nou+ foi noi! :(

da ....un aspect la care nu m-am gandit pana acum....

Ibordi: ......Da, puntea fata ai amintit, dar din experienta spun ca nu e asa mare scofala..., bine ca m-am documentat inainte.
Am avut si directia directa, si indirecta....ambele functionand perfect.

am gasit o conversatie pe un alt topic mai vechi.....Ibordi poti sa ma ajuti cu detalii despre DIRECTIA DIRECTA LA UN ''TADPOLE''.?.....POZE  SAU  CE MAI GASESTI.........sper ca nu sunt offline cu aceasta cerere....

ma intereseaza un proiect de tadpole la care directia sa fie similara cu a unui carut cu rulmenti de faceam noi prin anii 80'.....este viabil sistemul oare...? ...este cel mai simplu sistem de viraj pt un trike dar nus daca functioneaza.....DIRECTIA  DIRECTA ....REPREZINTA ACEST SISTEM SAU MA INSEL....

ma intereseaza un proiect de tadpole la care directia sa fie similara cu a unui carut cu rulmenti de faceam noi prin anii 80'.....este viabil sistemul oare...? ...este cel mai simplu sistem de viraj pt un trike dar nus daca functioneaza.....DIRECTIA  DIRECTA ....REPREZINTA ACEST SISTEM SAU MA INSEL....

Cunosc pe cineva cu quad bike cu directia, ca la carut. Nu este recumbent dar asta nici nu are importanta. Am incercat masinaria dar nu mi-a placut, este greu de condus,  Mai ales pe drumurile noastre pline de gropi si denivelari. Daca o roata cade intr-o groapa trebe sa tii tare de ghidon sa nu ti-l smulga din mana. Nu te-as sfatui sa-ti pierzi vremea cu asa ceva.

Eu am avut doua tadpole traikuri, una cu directia directa (in poza), alta cu suspensii cu directia indirecta. Ambele se conduceau usor chiar si cu o mana pe orice teren. 

19990_374333399328719_118713396_n.jpg?oh

Sunt nou pe aici,dar astazi am facut proba la bicicleta recumbent facuta homemade.Putina obisnuinta cu ea,nu merge ca una normala dar este o satisfactie si functionalitate total diferita.As dori sa stiu unde gasesc un scaun pt ea.Atasez niste poze cu "capodopera".Salutari

post-18803-0-12502900-1452526862_thumb.jpg

post-18803-0-80162900-1452526911_thumb.jpg

Salut, bine ai venit, ma uit cu ochi critic la proiectul tau si cred ca principala ingrijorare ar fi de fapt furca spate, scaunul ar fi pe locul doi! :)

Incearca doua traverse in genul celor din poza

post-18803-0-80162900-1452526911_zpsvkcn

nu vad unde ai putea monta un scaun dedicat recumbent....avand in vedere configuratia proiectului tau..... daca cureti tot ce tine de scaunul actual, sezut + spatar iese un midracer excelent...

E prea in spate, scaunul e bine sa fie cat mai aproape de cuvete

da...desenul a fost facut  la mod general....asa ca proiect.....fata de ce are el acum....

Pentru cine vrea sa incerce un proiect de inceput, ar fi bun un cadru asemanator cu asta. Eventual trecut pe roti de 24 sau chiar 20, pt a fi cu scaunul mai jos, are deja si amortizor...:

75378816_1_1000x700_cadru-full-26-alba-i

Exact un cadru din acesta modificat...dar cum spuneai (@@Axe)scaunul este prea departat de cuvete.Eu l-am folosit asa cum a fost nevrand sa tai sudura de la imbinarea tevilor,dar se pare ca va trebui sa aduc mai aproape axul pedalelor de scaun.

dar se pare ca va trebui sa aduc mai aproape axul pedalelor de scaun.

Dupa care iti dai seama ca nu poti pleca de pe loc pt ca derapeaza roata fata, de urcari nici nu mai pomenesc...!

Astazi am facut proba la tandemul conceptie proprie petru 2 adulti si 1 copil.Urmeaza "cosmetizarea" si pana vine vreme mai calda sper sa fie gata de drum.Atasez niste poze.Salutari si drumuri bune...

post-18803-0-07106900-1453998546_thumb.jpg

post-18803-0-16896900-1453998604_thumb.jpg

post-18803-0-61429500-1453998684_thumb.jpg

post-18803-0-98314200-1453998753_thumb.jpg

• Upvote 1

Este limuzină, drăguță !

Dar nu cred ca intra la categoria reclinata?!