Axe

Constructie bicicleta reclinata : poze, proiecte, modele, idei

Recommended Posts

Problema se pune in felul următor. Băiatul ăsta stă pe gânduri de trei ani să-şi sacrifice bicicleta (aia de doi  lei)

Odată hotărât, l-am întrebat ce recumbent vrei?

- Ca a ta, pe măsura mea.  

Atunci asta trebe sa fie rezultatul

Am vâzut un tip pe Lompibaik, cu scaunul ala din plasa de sarna, mergea fara invelis, si spunea ca e foarte comod. Avea el materialul ACS10 numai ca ii era lene sa-l croiasca.

Din seria materiale reciclabile, o copie Bacchetta Bellandare, facuta sa pot incerca si LWB-ul. Este putin diferit de am eu si ce am mai incercat dar e foarte placut mersul pe ea.,Din lipsa spatiului de depozitare am reusit sa fac fericit pe cineva care visa de mult la un Tour Easy, care difera putin ca constructie dar in rest pozitia de pedalare ghidon se aseamana.foarte mult.

13181128_1098171220278263_981796721_n.jp

• Upvote 1

Frumos, nu prea inteleg cum ai trecut lantul pe rola de sub scaun? Era nevoie de doua role pe acelasi ax.

Hai sa va bag in boala, uitati-va cu grija, poate cauza dureri de cap!

• Upvote 1

Este o rola pe sub care trece partea trasa a lantului,  iar cea de jos trece printr-un tub de plastic.

Le-as fi pus pe doua role si ambele lanturi pe deasupra. Nu mergea asa?

Una trebuia oricum dedesubt, celalalt deasupra, asa mi s-a parut mai simplu, Frecarea pe bucatica aia de teava nu poate fi mare.

84125dc539088e58f2f58e8ddd5611988a98c811

Am si eu o intrebare : Cand iti faci o bicicleta indiferent de model fie ea rucomebt sau tricicleta .... poti circula cu ea in oras fara vreo  revizie tehnica sau stiu eu vreu act doveditor de siguranta circulatiei in trafic? N-a oprit pe nimeni politia sa se bage in seama cu vreun biciglist cu confectie propie ?

:-W  ... traim intr-o lume flamanda si motive se pot gasi ... :-W

De pe forumuri vin ideile astea. Abia așteaptă să mai taxeze ceva. Gândește-te câți nebuni suntem care ne-am făcut biciclete din bucăți. Ce-ar fi să existe omologare de tip pentru orice configurație? Să îți ia talonul pentru cauciucuri neconforme...

Eu zic să lași discuția asta că e neproductivă...

Odată m-a oprit organul că nu purtam vestă, când era ceaţă. Atunci l-am întrebat dacă are probleme şi cu bicicleta, dar a zis că legea se referă numai la echipare.

Eu eram cu trike-ul pe sosea si mi-au facut semn din masina sa trec pe pista. Le-am aratat pe degete ca am trei roti, deci nu sunt bicicleta, au inteles si au plecat :))

Am facut dupa 2-3 ani de stat pe ganduri un LWR. Doresc o parere legata de rola pe care culiseaza lantul. Momentan am pus o roata ajutatoare de la o bicicleta pentru copii dar la efort mare axul pe care este montata rola se stamba. Ma gandeam sa pun o rola de scripete cu tot cu suport

A doua problema este spatarul, este facut din spatarul unui scaun tapitat si transpir dupa 500 de metrii.

Ce puteti sa imi recomandati?

http://www.uploadhouse.com/imgs/22981663/

Edited by Popovici sorin
  • Upvote 1

On 13.10.2016 at 22:41, Popovici sorin said:

... A doua problema este spatarul, este facut din spatarul unui scaun tapitat si transpir dupa 500 de metrii.

Ce puteti sa imi recomandati?

Salut si felicitari pt. LWB! E cam lunga dar pare solida. Sper sa fie OK :)

Legat de scaune as recomanda: https://sites.google.com/site/recycledrecumbents/seat-covering

(vezi mai multe aici: http://www.ciclism.ro/forums/topic/10865-scaune-reclinate/).

Cum ai facut directia? Cu tija? Merge bine?

Nu e cam grea?

On 25.10.2016 at 17:29, MirceaDP said:

Salut si felicitari pt. LWB! E cam lunga dar pare solida. Sper sa fie OK :)

Legat de scaune as recomanda: https://sites.google.com/site/recycledrecumbents/seat-covering

(vezi mai multe aici: http://www.ciclism.ro/forums/topic/10865-scaune-reclinate/).

Cum ai facut directia? Cu tija? Merge bine?

Nu e cam grea?

Directia este cu tija, dar trebuiue sa ii aduc cateva imbunatatiri. Voi revenii in primavara cand sper ca va fi si operationala  (roti noi, frane functionale, transmisie, oglinzi, scaun modificat, vopsire si multe altele)

....si uite asa, ajungem la pretul uneia importate sau secon hand! :D

Chiar ieri discutam cu un prieten, cum ca nu-mi imaginez dezinteresul publicului fata de aceste biciclete. Ce-i face pe oameni sa nu incerce ceva ce este descris de altii, ca mine de ex., ca fiind sublim?!?