Axe

Constructie bicicleta reclinata : poze, proiecte, modele, idei

Recommended Posts

Mircea, nu sunt sigur ca am inteles bine. Din 2011 din cand chibitezi pe topicul asta, nu ti-ai luat/facut o reclinata de niciun fel?

Majoritatii, nici nu-i trece prin cap ce pierde...! :D:bici-3:

Tu ai fi la polul opus. Mai ai un pic si le schimbi ca pe cămăși:)))

în urmă cu 15 ore, CipM said:

Mircea, nu sunt sigur ca am inteles bine. Din 2011 din cand chibitezi pe topicul asta, nu ti-ai luat/facut o reclinata de niciun fel?

N-ai inteles :)  Eu chibitez legat de recumbent cel putin din 2007 :))

Chestia e ca in 2008 am fost diagnosticat cu hepatita C si am fost fortat sa cam iau o pauza pana prin 2011 (in 2010 a fost tratamentul cu interferon ...), dupa care am avut (si inca am) si alte probleme & preocupari ... Cu toate astea am incercat, dupa cum am scris, cu lbordi si cu John S., dar nu a fost sa fie ... Dupa aceea, din cauza traficului tot mai mare din zona,  am ezitat sa investesc pe un recumbent de sosea. Am si probleme de depozitare (am o bitza agatata in hol + una in dormitor, ca pe balcon o batea soarele si s-a scurs lichidul din suspensia spate ...).  Deci au fost/sunt motive/explicatii.

în urmă cu 9 ore, Axe said:

Majoritatii, nici nu-i trece prin cap ce pierde...! :D

Din pacate eu stiu/banuiesc ... si pana la urma tot imi fac sau cumpar. Apropo de cumparat, te-am intrebat ceva legat de ultima ta achizitie ... Asta in special ca sa aflu cum se livreaza ditamai recumbentul si cum e cu vamuirea, mai ales daca vine din afara UE (cruzbike).

Eu am luat-o din "Anglea", dar peste tot sunt firme cu microbuze, care merg la adrese si culeg colete pe care le aduc in tara si le pun la curier. Intereseaza-te de ele si treaba e rezolvata. Eu am scos transportul la 200lei!

• Thanks 1

Nu cumva asta e exemplarul dar la care ai pus alti butuci de roata cu frana pe disc?

GT4KNBt.jpg

Adevarat, fix asta e Maricica mea :D Am refacut traseul lantului care era total gresit si multe altele

Deci acum pot sa-ti urez si 'lant intins' :)
Cam asta se reprosa modelului, traseul lantului.

Iti recomand sa pui pe lista furca fara suspensie si roata fata de 26. Eu nu m-am mai intors la 20 pe fata decat impreuna cu 20 pe spate.

Auzi, Maricica ...
Pe celelalte cum le-a chemat?

Asa este, cu furca fixa si roata de 26, traseul ar fi fost mai natural, dar si amortizorul ala, ofera liniste... 

Problema la rotile de 20", daca e cea cu pinioanele, atat pe fata cat si pe spate, este ca ai nevoie de placa de 70T, iar ca placa medie, una de cursiera de aprox 50T.

Avantajul unor roti atat de mici, este insa centrul de greutate jos si duritatea...! Deh, nimic nu e perfect.

Zilele astea promit ca fac un filmulet, cu traseul lantului catre spate la roata motrica, printr-o furca de 20" cu suspensie(la bicicleta din poza de mai sus}

Traseu mai curat nu cred ca e posibil!? :)

Matematica din capulmeu: tubul prin care lantul  angreneaza roata ar trebuie sa aiba 0 frecari. Tubul prin care lantul se intoarce... no one cares about that.

Insa practica bate teoria cateodata.

Pe partea de sus, tuburile se pun cu traseu drept si prinderea lor de cadru sa fie mobila. Adica pe un snur, arici, chinga etc., sa se poata deplasa stg-dr si sus-jos, la schimbarea vitezelor.

Salutare! Urmaresc de ceva timp discutiile "din umbra" si cred ca veni vremea sa pun si eu o poza cu tzoacla mea dupa doua sezoane de pedalat. Este Olandeza si ceva mai veche dar isi face treaba si ma simt foarte bine pe ea. 

https://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=503199720519

https://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=503199724648

• Confused 1

S-ar putea să nu fie publice pozele.

Dacă-s ale tale, normal că merg. :)

Ca să le vază și alții trebuie să dai share.

Ultima pe care ai postat-o se vede.

Frumoasa, am mers si eu cu ghidon sub scaun dar imi plece mai mult deasupra! :D

Eu merg cu orice fel de ghidon. Nu vad mari diferente. O folosesc cu placere la ture de o zi cu doua bagaje mici si pot sa spun e cea mai relaxanta bicicleta pe care am pedalat. Nu ma doare nimic dupa o zi in "sa" si este mult peste asteptarile mele din toate punctele de vedere. Un singur minus are, este mai greu de mers in oras unde sunt semafore dar in rest doar plusuri.

Cam la ce greutate ajunge Maricica? daca nu deranjez. 

Nu deranjezi dar nu am cantarit-o. E ceva rezonabil, aluminiu cu scaun carbon

Dupa ochi 11-12 kg iar a mea tot dupa ochi de la 15 in sus. Si hai sa incerc si cu un video ca tot m am apucat de ele🤯

2 hours ago, Axe said:

Uite aici rampe :)))))

antrenezi haita la 50m? :)