Axe

Constructie bicicleta reclinata : poze, proiecte, modele, idei

Recommended Posts

Cam extrem dar interessant. Sincer as incerca si eu vreo doua trei runde😰 , doar sa vad cum e? Sa manince si gura lor😬ceva🍗

Acu trei saptamani intr-o tura in apropiere de Gheorgheni pe un drum laturalnic plin de gropi mi s-a rupt cadrul bicicletei. Din pacate nu s-a mai putut repara/suda pentru ca a ruginit din interior,. asa ca am fost nevoit sa trec urgent la treaba. De ceva timp am avut puse deoparte niste tevi de inox, din care, mi-am si confectionat noua tzoagla, care, cu siguranta nu va avea aceasi soarta cu cea mancata de rugina.

Am reusit deja sa pedalez 700 km cu ea, e cu mult mai rapida ca cealalta, . 

Una peste alta, multumit de cum a iesit ,e o placere biciclitul cu ea. 

https://kepkuldes.com/image/b45Bnj

https://kepkuldes.com/image/b4vMqe

https://kepkuldes.com/image/b4vNFt

• Upvote 3
  • Thanks 1

A iesit foarte frumoasa, dar grija mare, am vrut si eu sa fac din inox, am mers la o fabrica in apropiere si un inginer mi-a spus sa ma potolesc pt ca e mai moale si mai casant decat aluminiul sau otelul.

în urmă cu 12 ore, Axe said:

e mai moale si mai casant

Moale și casant parcă nu sună sună bine/ok împreună.

în urmă cu 20 ore, lbordi said:

mi-am si confectionat noua tzoagla

Felicitări!

Oau, în 3 săptămâni i-ai făcut cadrul, ai asamblat-o și ai și făcut 700 de km cu ea. Tare de tot.

23 hours ago, MirceaDP said:

Moale și casant parcă nu sună sună bine/ok împreună.

Felicitări!

Oau, în 3 săptămâni i-ai făcut cadrul, ai asamblat-o și ai și făcut 700 de km cu ea. Tare de tot.

Mi-ai luat-o-nainte cu moale si casant. Nici mie nu-mi suna bine. 

Cred ca poti compara materiale, tevi in cazul acesta daca au acelasi diametru, si grosimea peretelui la fel.

Ce am constatat in timpul prelucrarii: materialul este greu de aschiat, casant in nici un caz nu e. Am indoit, am indreptat bucati taiate din teava. 

Da,  trei saptaman, duminica vor fi patru. Pe 30 august s-a rupt, in patru zile am facut cadrul, vineri asamblat, sambata 5 sept primul test 126km, pe 6, 86km si asa mai departe se poate vedea pe Strava.

E drept ca nu era la forma finala, acel triunghi din spatele scaunului, si acel element de rigidizare pe dupa head tube, l-am facut pe 14.  

thumbnail?appId=YMailNorrinLaunch

Am vazut ca nu se mai pot accesa pozele puse la prima postare.  Astea vin de pe FB, sigur nu vor disparea  :)

thumbnail?appId=YMailNorrin

thumbnail?appId=YMailNorrin

Foarte reusit cadrul si foarte interesant. Cu asemenea talent merita sa investesti intr un material de calitate si sa construiesti ceva mai special. Eu unul asa as face dar din pacate nu ma pricep. 

Nu vrei sa mi faci si mie un cadru?😜...ca am si eu ceva idei doar ca sunt ceva mai ciudate

Eh, na belea, a aparut un om curajos!!! :D Astia sunt rari, deci fa-i omului cadrul :))

On 9/25/2020 at 6:26 PM, speed79 said:

Foarte reusit cadrul si foarte interesant. Cu asemenea talent merita sa investesti intr un material de calitate si sa construiesti ceva mai special. Eu unul asa as face dar din pacate nu ma pricep. 

Nu vrei sa mi faci si mie un cadru?😜...ca am si eu ceva idei doar ca sunt ceva mai ciudate

Da într-adevār reusit. Cred cā acest material este potrivit pentru mine, nu as investi în materiale pentru cā ar mai trebui sā lucrez la estetica sudurilor, eventual acolo ar trebui sā investesc, în aparaturā.

Talentul poate e în proiectare, dar sā nu-mi cearā nimeni schite/desene pentru cā nu am obiceiul sā fac.🙂

Dacā mā utilez poate fi vorba sí de fācut cadru

On 29.09.2020 at 18:27, lbordi said:

acolo ar trebui sā investesc, în aparaturā.

Cam ce sumă?

On 29.09.2020 at 18:27, lbordi said:

Dacā mā utilez poate fi vorba sí de fācut cadru

Poate sunt și eu interesat. E vorba de ideea mea de reclinată cu pedalare liniară despre care ți-am scris cu ceva ani în urmă. Pt.prima variantă, bazată pe o MTB de damă, nu e nevoie de finețe, deci o poți face cu ce ai, prilej cu care ai putea câștiga o parte din banii de aparatură nouă ...

Cred ca e cu dormitor!? :)

https://www.facebook.com/photo?fbid=3032266703661691&set=pcb.2919196871685488