krazyeone

Cu ce sa ung telescoapele furcii?

Recommended Posts

Salut

Nu gasesc pe nicaieri cu ce ar trebui sa ung telescoapele furcii

Nu vreau ceva scump doar ceva sa isi faca treaba si sa nu atace garnituri etc

Multumesc

Si io folosesc acelasi produs, la fiecare iesire curat bratele furcii, dau cu niste solutie dinasta dupa care sterg excesul. Se pune praf insa garniturile (simeringurile) reusesc sa racleze mizeria foarte usor. Ajuns acasa curat tijele.

Merge foarte bine si cu ulei. Poti folosi atat ulei de lant dar sa fie ceva mai subtire. Eu personal pun putin ulei pe o carpa si ung bratele furcii, dupa care apas pe furca de cateva ori ca sa se lubrifieze si apoi sterg uleiul in exces. Daca pui uleiul pe o carpa eviti sa iti cada pe placutele de frana. Sansele sunt destul de mici ca treaba asta sa se intample dar un prieten de-al meu a patit-o si a trebuit sa schimbe saboti foarte putin folositi. Dezavantajul cu uleiul de lant este ca atrage praful si trebuie sa cureti bratele si garniturile de praf cam dupa fiecare iesire si sa repeti operatiunea.

Ce furcă?

Eu nu am obiceiul ung braţele la furci, ci simeringurile. Pe exterior îi destul de simplu, iar ca să ung pe interior trag la o parte arculeţele de pe simeringuri şi cu o scobitoare le dezlipesc de pe furcă şi bag uloi de suspensii (de care folosesc şi în furcă.)

Asta în special dacă folosesc destul de rar furca respectivă şi mai mult în ideea să nu crape simeringurile.

Dacă folosesc des furca, prefer să-i fac service complet.

Ce furcă?

Eu nu am obiceiul ung braţele la furci, ci simeringurile. Pe exterior îi destul de simplu, iar ca să ung pe interior trag la o parte arculeţele de pe simeringuri şi cu o scobitoare le dezlipesc de pe furcă şi bag uloi de suspensii (de care folosesc şi în furcă.)

Asta în special dacă folosesc destul de rar furca respectivă şi mai mult în ideea să nu crape simeringurile.

Dacă folosesc des furca, prefer să-i fac service complet.

Reba SL

Nu stiu sa fac service :( si oricum nu am pompa de aer

Poţi să o desfaci ca să ajungi la simeringuri fără să fie nevoie să te atingi de aer.

Ai nevoie de o cheie fixă de 10, un imbus de 5 şi de un ciocan de gumă.

Toată distracţia te "costă" vreo 50ml de ulei pt. suspensii 15WT şi nişte alcool isopropilic.