Shimano vs. Sram  

78 members have voted

1. 1. Shimano vs. Sram

Recommended Posts

Ce alegeti si de ce?

astept(am) cu nerabdare opinii

(acest pool va fi deschis timp de 3 saptamani)

SHIMANO. Am mers ani buni cu bicle cu care acum cand ma vad in poze ma pufneste rasu'. Binenteles ca si clasa SHIMANO cu care era ekipata era haioasa. Mai jos de Alivio, mai jos de acera, un fel de schimbatoare underground... niciodata n-am avut nici un fel de probleme si acum bicla cu care am ajuns la Sibiu din Iasi are aceleasi schimbatoare iar cand o mai scot nostalgic la strada functioneaza fara probleme. Si credeti-ma ca nu sunt genu care sa aiba grija de scule...

POVESTE: Anul trecut am incarcat bicla mea si a unui prieten intr-o remorca. Dobitoc fiind, am zis ca nu mai are sens sa le leg si vreo 50km(cam o ora) bicla mea a facut salturi de jumate de metru(nu exagerez) cu XT-ul spate peste un cadru de otel. Cand mi-am dat seama era prea tarziu. Schimbatoru meu arata si acum ca dupa bombardament dar functioneaza ca in prima zi. La noroi am observat ca SHIMANO merge mai greu dar e destul de precis...

Asa ca votez cu Shimano din nostalgie (SRAM inca nu am incercat) dar e clar ca la SHIMANO eu n-am avut niciodata ce sa-i reprosez.

la faza cu noriul, da, ai dreptate, sramam vazut ca nu merge asa cum ar trebui pe noroi, sau mai bine zis, shimano merge mai bine decat sram pe noroi .... cat de lanturile sram am intelesc ca sunt slabe foc .. oricum am observat pe prorpia-mi piele ca trnasmisia shimano chiar e mai precisa decar sram ...

cine o ales sram ne poate zice si noua de ce a facut-o?

chiar nu ii reprosez nimic, dar sunt curios de ce prefera sram

Hai ca m-am bagat si eu, mai ales ca se pare ca si eu am o tzoagla veche asemanatoare cea a lui andrei ("mai jos de Alivio, mai jos de acera ..." si as adauga "mai jos de altus") care nu prea a avut parte de nu stiu ce intretinere, dar care merge "impecabil" si astazi. Dupa ce dau jos stratul de noroi si mizerii de pe el, luceste ca in prima zi. Nici un pic de rugina, ca ma si mir din ce ii facut, la "clasa" lui.

Pe bike-ul nou tot shimano am, o idee mai bun, si imi place feelingul. Sper sa tina si asta cel putin cat a tinut cel vechi.

Ca sa imi demonstrez subiectivismul: nu am incercat sram. Am vazut pe la altii (de fapt, la unul singur), parea ca merge bine, dar din motive de "nu vreau sa schimb ceea ce cunosc" prefer tot shimano-ul. Probabil si fiindca e mai popular, cel putin pe aici.

Un plus pt SRAM il consider Vbrake-urile AVID care mi se par deasupra celor de la SHIMANO pe care le-am probat eu.

Un plus pt SRAM il consider Vbrake-urile AVID care mi se par deasupra celor de la SHIMANO pe care le-am probat eu.

andrei, uite aici e vb de SRAM nu de Avid, Sram a cumparat avid, truvativ si rockshox... dar noi vb de sram, asa ca daca te-ai referi la v-urile sram si manetle care se faceau 'pe vremuri' ii ok, Avid ii cu totul alta mancare de peste

k... man dar AVID & Truvativ e varianta oferita de SRAM ca alternativa la Shimano deci dupa parea mea marcile sunt complementare pt SRAM. Daca excluzi Tr&Av discutia se poarta doar pe deraioare, lanturi, shiftere si pinioane.

Umbla vorba cum ca astia de la SRAM fac treburi foarte rezistente, sa nu aducem in discutie varful de lance pentru road bikes.

Aruncati o privire:

www.bike24.com/1.php?content=8;product=7609;group=12;page=1;ID=59d3cd3c8f57d7efb15b15bf63a916ca

...si acum sa auzim pareri:D

Nu pot sa iti zic nimic, pentru ca nu stiu.

Citeste ceva reviewri pe net poate gasesti. Si pe mine m-a intrigat diferenta de pret:eek:

si daca ar fi ceea ce nu cred ca e posibil tot nu las cumpara mai rapid mas duce pe shimy sau pe campa, au careva Sram sa ne zica pareri si etc ?

si este de doua ori mai performant sramu atunci sau nu?

Exist vreo legatura intre pret si performanta ?!?
  • Upvote 1

n-am avut ocazia sa incerc SRAM,am pendulat in gama shimano,aici de bine de rau gasesti produse pentru toate buzunarele,evident,cat dai atata face,daca te tine iei lucruri supermisto:),plus ca daca esti in gaura de bani gasesti ceva ce-ti trebuie repede si ieftin,sa-ti faci treaba.

asa ca,shimano,pentru tot omu';)

Edited by dyno

Pentru mtb am renuntat la shimano in favoarea sram.Ce ma facut sa renunt?

Pai slaba indexare la schimbatorul spate.Indiferent cat de bine curatam cablul ,si indulceam bucla de la schimbator (am pus si camasi de la nokon),nu reuseam sa fac o tura mai mare ca incepeau problemele la schimbarea pinioanelor(.Mici intarzieri la schimbare ,care in timp devin enervante.Sram in schimb nu sufera de problema asta ,si este mult mai tolerant.Precizia in schimbare este data de raportul 1:1 intre maneta si schimbator.Si pe offroad conteaza.

Pentru mtb am renuntat la shimano in favoarea sram.Ce ma facut sa renunt?

Pai slaba indexare la schimbatorul spate.Indiferent cat de bine curatam cablul ,si indulceam bucla de la schimbator (am pus si camasi de la nokon),nu reuseam sa fac o tura mai mare ca incepeau problemele la schimbarea pinioanelor(.Mici intarzieri la schimbare ,care in timp devin enervante.Sram in schimb nu sufera de problema asta ,si este mult mai tolerant.Precizia in schimbare este data de raportul 1:1 intre maneta si schimbator.Si pe offroad conteaza.

shimano. vorba lu' dyno: cat dai atata face, da' macar arata bine....

cu toate ca sram face v-uri mai bune:D

shimano. vorba lu' dyno: cat dai atata face, da' macar arata bine....

cu toate ca sram face v-uri mai bune:D

Eu ma refeream doar la schimbatoare si mai ales la cel din spate .In rest nu exista mari diferente.Fiecare cum il lasa inima.

Eu ma refeream doar la schimbatoare si mai ales la cel din spate .In rest nu exista mari diferente.Fiecare cum il lasa inima.

Eu ma refeream doar la schimbatoare si mai ales la cel din spate.

ma facusi curios. ce ai avut inainte de la shimano si ce ai acum de la sram?

Eu ma refeream doar la schimbatoare si mai ales la cel din spate.

ma facusi curios. ce ai avut inainte de la shimano si ce ai acum de la sram?

de shimano xt, xtr

de la sram x.9, x.0

Imi place mie sa le exploatez la maxim,sa vad unde sunt limitate.

Iar ca parere proprie sram se descurca mai bine pe offroad (praf ,noroi etc) decat suratele de la shimano unde clicul trebuie sa fie ceva mai energic ptr a face schimbarea.:)