Shimano vs. Sram  

78 members have voted

1. 1. Shimano vs. Sram

Recommended Posts

de shimano xt, xtr

de la sram x.9, x.0

Imi place mie sa le exploatez la maxim,sa vad unde sunt limitate.

Iar ca parere proprie sram se descurca mai bine pe offroad (praf ,noroi etc) decat suratele de la shimano unde clicul trebuie sa fie ceva mai energic ptr a face schimbarea.:D

am mers si voi merge in continuare pe shimano. Sunt multumit, in ideea in care acum ma dau cu varful gamei (xt, xtr). Cred ca au castigat si de urma popularitatii marcii. Oricum Sram nu am incercat deloc, deci nu blamez.

Apropo la un din bite am setul Shimano Altus20 (cred ca are vreo 15-20 de ani) merge ca in prima zi si arata si bine:)

am mers si voi merge in continuare pe shimano. Sunt multumit, in ideea in care acum ma dau cu varful gamei (xt, xtr). Cred ca au castigat si de urma popularitatii marcii. Oricum Sram nu am incercat deloc, deci nu blamez.

Apropo la un din bite am setul Shimano Altus20 (cred ca are vreo 15-20 de ani) merge ca in prima zi si arata si bine:)

Ia cauta tu pretul la Shimano xtr modelul shadow.E scump rau

Ia cauta tu pretul la Shimano xtr modelul shadow.E scump rau

scuze de offtopic, da' maneta sram cu schimbator shimano pe spate :confused:... merg bine? se inteleg?

Edited by maus
Te scuz -ai un raspuns la tehnic.

scuze de offtopic, da' maneta sram cu schimbator shimano pe spate :confused:... merg bine? se inteleg?

Sram attak sunt facute cu ratia 2:1 special ptr imperecherea cu shimano.:cool:

Sram attak sunt facute cu ratia 2:1

daca tot m-ai starnit, care e faza cu ratia? aveam impresia ca sram nu merge pe schimbatoare shimano din cauza ca au ratie 1:1...

sram trage mai putin cablu,ceea ce e un lucru bun ca sunt sanse mai mici sa ti se umple camasile cu jeg. 1:1 adica se misca sch atat ca trage maneta 1:2 adica sch se misca la jumate din cat trage maneta.

:rolleyes: Sram trage mai mult cablu.1:1Adica la 1mm de cursa a manetei schimbatorul se misca tot 1mm.

La shimano: 2:1 inseamna la 1 mm de cursa a manetei schimbatorul se misca 2mm.

Ptr ca sram sa gandit si la cei care vor gripshift (celelalte nu ma intereseaza pe mine personal) pe 9 randuri au scos seria attack care se pupa doar cu schimbatoarele shimano.

Am mers in ultimele zile cu bicicleta unui prieten echipata cu shiftere Sram X-7 si schimbator spate SX5 si pot sa zic ca merge mai bine decat Xt-ul meu RD-760 cu shiftere Deore.

Amicul care mi-a lasat bicicleta nu prea are grija de ea. Nu a mai reglat ceva la ea de un an si ceva. Ale mele sunt reglate de o saptamana.

Si asa vroiam sa schimb shifterele si schimbatoarele cu Xt...cred ca pana la urma o sa aleg Sram X-9 sau X-7.

Singurul lucru care nu imi place la shifterele de la Sram e ca trebuie sa apesti pe ambele manete pe sub ghidon. :(

Am mers in ultimele zile cu bicicleta unui prieten echipata cu shiftere Sram X-7 si schimbator spate SX5 si pot sa zic ca merge mai bine decat Xt-ul meu RD-760 cu shiftere Deore.

Amicul care mi-a lasat bicicleta nu prea are grija de ea. Nu a mai reglat ceva la ea de un an si ceva. Ale mele sunt reglate de o saptamana.

Si asa vroiam sa schimb shifterele si schimbatoarele cu Xt...cred ca pana la urma o sa aleg Sram X-9 sau X-7.

Singurul lucru care nu imi place la shifterele de la Sram e ca trebuie sa apesti pe ambele manete pe sub ghidon. :(

am pe spate un schimbator sram x.5 si maneta sram sx4 care isi fac treaba foarte bine.

ca pret e undeva pe la nivelul unui deore.

Pai tot spilul este sa apesi manetele de Sram cu un singur deget. La Shimano pana sa treaca pe dual release trebuia sa iei degetul de pe frana daca vroiai sa schimbi viteza.

sram am avut gripshit pe un cannondale,muream de nervi,sau si defectat,nu-s bune de fel,nici nu vreau sa aud de ele.rapid fire shimano xt sau lx cel putin si e de vis

Am schimbator SRAM Sx4 cu deraior spate Sx4. N-au gretzuri nici pe ploaie, nici pe noroi, nici pe seceta. :)/