Shimano vs. Sram  

78 members have voted

1. 1. Shimano vs. Sram

Recommended Posts

Multam de raspuns!

De avantajele grip-urilor fata de triggere m-am dumerit citind review-uri si observandu-le in actiune pe YouTube. Nu eram insa sigur de aderenta mainii pe ele :)

Acu' mai ramane sa fac poze la trigger-ele XTR si sa le scot in bazar :D

Eu zic exact ce zice florin83, nici o problema nu exista in ceea ce priveste aderenta. Totusi, e placut sa ai cabluri si camasi bune, sa se roteasca usor - cele de calitate au nevoie de o forta oricum sa faca click si sa schimbe exact atat cat este nevoie ca sa nu schimbi din greseala.

Ca sa nu schimbi prea multe sa te coste, pune grip-uri SRAM Attack cu XTR-ul - exact cum am si eu. Gripuri Attack au pe stoc la KeroBike in Bucuresti, dar cred ca ti le aduce orice magazin care tine SRAM.

Din pacate inca nu prea au aparut grip-uri pentru 10 viteze, mi-as dori sa trec pe 2x10 dar nu sunt dispus sa renunt la grip-uri. Am testat la Sibiu la maraton un bike Scott cu 10 pinioane si triggere si mi-am adus aminte ce oribil e, de la click-urile nebune unul dupa altul ca sa schimbi niste viteze pana la lantul care si la bicicleta aia de test tot freca de deraiorul fata in pozitiile extreme. Pot sa le ergonomizeze, sa le intoarca, sa le roteasca, sa le poleiasca cu aur, triggerele nu sunt si nu vor fi NICIODATA eficiente, comode si rapide ca niste grip-uri.

Gripuri pt 2x10 chiar ar fi ceva de vis :)

Ma gandesc ca odata cu trecerea la grip-uri SRAM sa trec definitiv la "concurenta". Am auzit numai pareri bune despre SRAM si cred ca aceasta ar fi cea mai buna ocazie si varianta: trigger-e si derailleur SRAM cu 1:1 :)

Din pacate inca nu prea au aparut grip-uri pentru 10 viteze, mi-as dori sa trec pe 2x10 dar nu sunt dispus sa renunt la grip-uri. Am testat la Sibiu la maraton un bike Scott cu 10 pinioane si triggere si mi-am adus aminte ce oribil e, de la click-urile nebune unul dupa altul ca sa schimbi niste viteze pana la lantul care si la bicicleta aia de test tot freca de deraiorul fata in pozitiile extreme. Pot sa le ergonomizeze, sa le intoarca, sa le roteasca, sa le poleiasca cu aur, triggerele nu sunt si nu vor fi NICIODATA eficiente, comode si rapide ca niste grip-uri.

Ce legatura au gripurile sau triggers cu frecatul lantului de deraiorul fata? Orice ai avea pe ghidon pozitia lantului e tot aia, nu poti da vina pe triggers pentru un lant in diagonala.

Eu nu sunt fan triggers, dar sunt multumit de ele: pot sa schimb cate 1-2-3 pinioane in jos (mici spre mari) dintr-o singura apasare, iar in sus doar cate unul, dar imi e arhisuficient - nu accelerez niciodata atat de tare incat sa ma tina in loc. Nu am avut ocazia niciodata sa incerc gripuri foarte bune, dar cu cele Shimano am avut ceva dificultati - sunt comode, nimic de zis, dar stiu 2 oameni care au probleme in a le folosi, sunt prea tari pentru ei si abia pot schimba cate un pinion odata, in nici un caz mai mult de unul.

Asa ca daca ma uit la eficienta si rapiditate nu vad un avantaj la gripuri, la comoditate au +1, la siguranta au -1: cred ca exista riscul sa schimbi mai mult sau mai putin decat doresti si acest risc e mai mare decat la triggers.

Cu grip-urile si un deraior bun poti schimba TOATE vitezele deodata si pe fata si pe spate in 1/4 de secunda fara nici o problema, este un avantaj foarte mare in concursuri, mai ales in cele de XCO unde coborarile abrupte si pantele abrupte de cativa zeci de m se succed unele dupa altele. Cat despre cele de la Shimano, nu poti compara un grip de 15 ron cu unul de 250 RON, si alea de la Shimano cu siguranta nu erau legate la un XTR.

Faza cu deraiorul fata este ca la grip-uri (cel putin la cele de la X7 incolo) ai mai multe pozitii, nu doar 3, astfel ca in pozitiile extreme (de exemplu la foaia 2 cu pinioanele de capat) nu ai nici o problema, dai un click mai incolo deraiorul. Practic, cu triggere, e foarte greu sa reglezi sa nu iti frece lantul pe aceste pozitii si, chiar daca iti iese, cand se umple de noroi s-a terminat.

Mai e si faza cu greutatea, sunt mult mai usoare decat trigger-ele. Si aspectul bicicletei e mai curat. Doua amanunte care pot sau nu sa conteze, depinde de om. La mine, sincer, nu conteaza.

Cam asta ar fi povestea, pe scurt. Ideea e ca dintre cei ce au incercat, stiu doar 2-3 care nu le-au placut, restul au ramas cu grip-urile pe creier. Eu am luat prima data contactul cu niste grip-uri bune in Germania, cand am inchiriat un MTB pentru cateva zile. Pe vremea aia faceam in cap apologia trigger-elor SRAM care mi se pareau mult superioare celor Shimano. Dupa 3 zile cu grip-uri mi-a trecut si, cum m-am intors in tara, am pus un anunt la bazar si m-am facut cu un set de SRAM Rocket.

Evident, pana la urma e doar o opinie, fiecare face cum ii place. Eu raman pe grip-uri, doar dual-control nu am incercat dar m-as mira sa imi placa mai mult. Dar pana incerc, nu ma pronunt.

Eu zic exact ce zice florin83, nici o problema nu exista in ceea ce priveste aderenta. Totusi, e placut sa ai cabluri si camasi bune, sa se roteasca usor - cele de calitate au nevoie de o forta oricum sa faca click si sa schimbe exact atat cat este nevoie ca sa nu schimbi din greseala.

Ca sa nu schimbi prea multe sa te coste, pune grip-uri SRAM Attack cu XTR-ul - exact cum am si eu. Gripuri Attack au pe stoc la KeroBike in Bucuresti, dar cred ca ti le aduce orice magazin care tine SRAM.

De ce sa astepti 2x10 cand poti avea 2x9 ACUM? Arzi de nerabdare sa mergi cu un lant mai subtire care se uzeaza mult mai usor?

• Upvote 1

Nu am avut ocazia niciodata sa incerc gripuri foarte bune, dar cu cele Shimano am avut ceva dificultati - sunt comode, nimic de zis, dar stiu 2 oameni care au probleme in a le folosi, sunt prea tari pentru ei si abia pot schimba cate un pinion odata, in nici un caz mai mult de unul.

Te referi la Revoshift-uri? Alea sunt niste mizerii pe langa cele de la Sram (chiar si pe langa X.3)

La X0 se schimba foarte usor cate un pinion.

Hmm, pentru pinionul de 36? Nu ma cred asa de zmeu sa zic ca ma descurc fara... Si nici nu vad o combinatie sa las foaia de 22, hai macar de 24 pe fata, tot trebuie sa treci la un 28. Asa, din scaun de la birou, am momente in care zic ca deh, ma descurc si cu 34, dar tare mi-e ca la prima urcare mai serioasa o sa ma lovesc de crunta realitate... Bine, as putea sa incerc, ca nu costa mult pana la urma sa iti pui doua foi si sa vezi cum te simti. Din ce am vazut ca se pune, eu as merge pe 26/39, probabil trebuie foi de cursiera pentru a face modificarea.

Cu grip-uri nu poţi schimba în timp ce frânezi.

Şi, ţinând cont că mergi tot timpul cu mâna pe ele, sunt şanse mai mari să schimbi viteza din greşeală.

Cu grip-uri nu poţi schimba în timp ce frânezi.

Şi, ţinând cont că mergi tot timpul cu mâna pe ele, sunt şanse mai mari să schimbi viteza din greşeală.

Oricum te intalnesti foarte rar cu o situatie in care trebuie sa schimbi si sa franezi,ar fi ceva de genul drop si apoi urcare perete. Si oricum ca sa schimbi trebuie sa dai si la pedale,pui frana si dai la pedale,nu schimbam dinainte ? nici triggerul nu iti ofera avanatajul asta in totalitate,ramai cu 2 degete sa strangi ghidonul,ceea ce e naspa. Inainte sa apara XX trigger,grip-ul facea legea printre riderii de nivel mondial utilizatori de sram,tocmai d-asta ca permite schimbarea in situatii grele si nu se strica.

Cat despre schimbat accidental,nici vorba,au un joc mic si oricum nu stai cu toata mana pe el. o singura data am schimbat din greseala,la bunny hop unde stiti cum se trage de ghidon.

Altele ar fi dezavantajele,nu se pot folosi prea bine fara manusa,si daca ai pus mana in noroi trebuie sa te stergi,altfel cel de foi cam aluneca.

Si doar i-am spus lui maus... dar el nimic... batman batman

Eu ce sa zic ... ;)

Daca oamenii nu stiu sa plece urechea la cei mai cu experienta e problema lor.Cum la fel de adevarat este ca eu cand schimb vitezele nu franez(de ce as frana ? cand eu de fapt vreau sa merg mai repede.. :D ).Iar de schimbat acidental... ma abtin ptr ca inca nu mi sa intamplat ,dar sa zicem ca teoretic e posibil.Dar, doar teoretic. :blink:

E mai greu sa schimbi accidental, avand in vedere ca priza pe ghidon o faci cu degetele 3-5 (atat timp cat n-ai fost membru Yakuza si n-ai comis nicio fapta dezonoranta :P )

Am testat si eu o bicla cu grip-uri Sram X9 si dea tunci am ramas cu gandul la ele.

Sunt foarte precise, comfortabile, usoare si simple. Grip-urile de la Shimano nici nu merita amintite, sunt sub orice critica, oricum nu se fac decat pana la 8 viteze.

Dar totusi as prefera manetele dual control de la Shimano. Pur si simplu imi plac...

Oricum te intalnesti foarte rar cu o situatie in care trebuie sa schimbi si sa franezi,

Cam de fiecare dată când frânezi după aceea schimbi viteza, nu? De ce îi rău să schimbi viteza în timp ce frânezi?

Nu schimbi în forţă, deci nu forţezi mecanismele şi după ce te opreşti din frânat poţi imediat să începi să pedalezi "în forţă" deoarece vei avea raportul optim.

Un exemplu pro: Când frânezi până la oprire şi după aceea încerci să pleci de pe loc cu lanţu' pe foaia mare-pinion mic.

Si oricum ca sa schimbi trebuie sa dai si la pedale,pui frana si dai la pedale,nu schimbam dinainte ?

Poţi să schimbi şi dinainte şi după.

Ceea ce spuneam eu îi că cu gripuri nu poţi frâna şi schimba vitezele în acelaşi timp. Dar nu am spus că-i obligatoriu să faci asta dacă ai trigger-uri.

nici triggerul nu iti ofera avanatajul asta in totalitate,ramai cu 2 degete sa strangi ghidonul,ceea ce e naspa.

3. Cu degetul mare schimb, cu arătătorul frânez şi cu restul de 3 ţin ghidonul.

Inainte sa apara XX trigger,grip-ul facea legea printre riderii de nivel mondial utilizatori de sram,

Probabil există argumente bune dece erau folosite de "riderii de nivel mondial" la XC dar la fel probabil există argumente la fel de bune de ce la alte discipline sunt folosite trigger-ele.

tocmai d-asta ca permite schimbarea in situatii grele si nu se strica.

Păi în situaţii grele îi mai bun trigger-ul (cum punctezi mai jos)

Altele ar fi dezavantajele,nu se pot folosi prea bine fara manusa,si daca ai pus mana in noroi trebuie sa te stergi,altfel cel de foi cam aluneca.

Dar ai dreptate, sunt bomb-proof se strică destul de greu.

Mai sunt şi "genunchi-friendly" adică nu doare aşa de tare când dai cu piciorul.

Cat despre schimbat accidental,nici vorba,au un joc mic si oricum nu stai cu toata mana pe el. o singura data am schimbat din greseala,la bunny hop unde stiti cum se trage de ghidon.

Înseamnă că doar 1 dată ai dat bunny-hop. :P

Eu unu prefer Shimano. Am pe bicicleta de 8 ani si nu au cedat din cauza uzurii nici franele(manetele) nici schimbatoarele(inclusiv manetele). Modelele noi nu stiu cat de bune sunt in timp (Shimano sau SRAM).

Am trigger-e sau cum le zice si pot schimba in sus(pinion mai mare) cate 2 viteze pe spate si inapoi cate una pe spate, pe fata doar cate o viteza.

Nu am avut nici o problema la schimbarea vitezelor cand franam. Sincer la chestia asta sa ai gripuri mi se pare dezavantaj.

Toate sunt din seria Shimano 100. Imagine postată

Sa nu uit, pe spate deraiorul schimba perfect pe toate vitezele.

Am avut Shimano XT/XTR si am trecut la Sram X.0 cu gripuri. Chit ca mai concurez si asa, m-am obisnuit foarte repede cu ele si dezavantajul ca nu poti schimba cand franezi mi se pare... infirm. De ce? pentru ca la XC faci o recunoastere a traseului si implicit daca trebuie sa schimbi vitzele le schimbi inainte... Iar la marathoane de cate ori v-ati intalnit cu situatia asta? sa schimbi vitezele cand franezi.

Cei care nu au folosit ganditi-va logic putin la ceea ce am zis eu si apoi sa vedem contra argumentele.

Gripurile X.0 sunt cu 50 de grame mai usoare decat triggerele XTR, sunt mai simple si implicit mai usor de intretinut si mai greu de distrus.

Shimano in ultimul timp si-a stricat destul de tare reputatia fiindca produsele nu mai sunt asa rezistente cum erau odata si multi dintre noi le stiam. Acela a fost un motiv pentru care am trecut la Sram si nu regret. Nici nu voi trece inapoi la Shimano, cel putin nu prea curand.

AM vazut si ceva commenturi legate de Sram Red si Dura Ace ... Redul e cu 2 clase peste Dura Ace ! Din cat m-am dat eu cu cursiera la teste si asa... Di2 ii fain dar totusi prefer ceva mecanic decat electronic. + de asta REd ii mai usor decat DA.

Oricum, fiecare are dreptul de a alege ce vrea si ce ii place, cert e ca daca schimb X.0-urile, vor fi cu xx-uri :))

subscriu si eu ca nu prea ai cum sa schimbi accidetal...am x0 si ele au un joc facut de un arc si asa te fersete de vreun soc accidental

Eu am schimbat accidental o singura data cu grip-urile X0, atunci cand am vazut o groapa mare in ultima clipa si am tras brusc de ghidon sa ridic roata fata. Schimbatorul de foi a facut un singur click, deci nimic serios :)

Aseara mi-au ajuns grip-urile X0 dar nu le-am montat inca. Ce imi pare ciudat la ele e ca sunt destul de late si cred ca vor ocupa mult spatiu pe ghidon, astfel incat pozitia manetei de frana va fi altfel decat cum eram obisnuit. Si nu stiu daca voi mai avea loc si pt coarne.

Voi cum ati rezolvat situatia asta?

Nu inteleg care e problema, ele inlocuiesc o parte din grip-ul de pe ghidon, din care tai o bucata egala cu lungimea lor. De ce ar fi o problema cu locul de coarne? De fapt, ele cred ca vin cu un grip mai scurt in pachet, il poti pune pe ala. Daca tot ansamblul grip-shifter si grip e mai lat decat aveai tu grip-ul initial, pur si simplu taie o bucata din grip-ul care a venit in pachet cu shifterele sau daca iti place mai mult, taie din cel care-l ai acum.

N-as prea fi vrut sa scurtez mansoanele in ideea ca poate nu ma obisnuiesc cu ele si revin la triggere. O sa iau alte mansoane pe care sa le scurtez in cazul asta. Setul a venit doar cu manete si cablu, fara mansoane. Oricum, mersi de sfat

Vezi ca exista si mansoane gata scurte, de grip-shiftere. Am vazut unele de vanzare la Surmont. Cred ca am si eu acasa unele in plus pe care nu le folosesc, dar vad ca esti din Sibiu si e cam complicat sa ti le trimit. Eu mi-am pus unele din alea din spuma pe care le-am taiat, mi se par mai comode decat cele de cauciuc.

Cred ca am si eu acasa unele in plus pe care nu le folosesc, dar vad ca esti din Sibiu si e cam complicat sa ti le trimit.

Eh, nu-i nevoie,gasesc eu ceva, mersi mult de intentie :)