Shimano vs. Sram  

78 members have voted

1. 1. Shimano vs. Sram

Recommended Posts

Sram Apex e la acelasi nivel cu 105? Va ca pe bike24.de Apex e considerabil mai scump decat 105.

E discutabil. Unii spun ca rivalul e echivalentul lui 105 altii nu. Sram'ul are mai putine game decar shimano 4 vs 6 daca nu ma insel deci o mapare 1:1 e cam comlicata. Uite aici mai multe detalii http://forums.roadbikereview.com/components-wrenching/sram-rival-equivalent-105-a-281868.html

shimano fara discuti.

Am zis ca fac o treaba daca trec de la deore la x9.

In 6 luni x9 schimba mai prost a deore.

in 6 luni multe chestii se pot schimba la o bicicleta... sigur e vina schimbatoarelor? daca nu si-au facut joc in pivoti, atunci nu ai ce sa le reprosezi, e vina mecanicului... lanturi/pinioane neschimbate la timp, cabluri/camasi murdare, ureche miscata etc.

• Upvote 2

Din ce am citit pe net, cei care au fost pro Sram, au facut niste recenzii foarte bine argumentate si detaliate, fara a se declara fanii acestui brand. Cei anti Sram, au fost mai degraba din categoria e proaste/e naspa/Shimano rulz asa ca mie imi e destul de clar pana aici pe mana cui as merge...

Din ce am mai citit eu pe net, singurul dezavantaj major al Apexului e faptul ca pedalierul flexeaza destul de vizibil. Eu am pedalier Rival (urmatorul in gama) compact si sunt destul de greu, nici urma de flexat la el, dar e drept ca Apex nu beneficiaza de tehnologia OCT (Open Core Technology), adica brate goale pe interior si dintr-un aliaj mult mai rigid.

Aparent diferenta majora de pret dintre groupset-uri vine din manetele dual-control, care la Shimano 105 costa 155e perechea, iar la SRAM Apex costa 230e perechea (sursa bike-components.de).