pac

Ture pentru clujeni

Recommended Posts

Ce bine o fi sa n-ai nici o grija,sa te poti plimba zilnic...

Ii fain, numai ca dupa un timp ti se termina banii...

Poze din tura de azi, Cluj - peninsula de dupa Plaja 2 Tarnita - malul nordic de la Coada Lacului, pana in dreptul peninsulei:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Restul aici.

Vine cineva maine pe malul nordic al Lacului Tarnita, de la baraj la dreapta?

Poze de ieri, Cluj - Tarnita - Piatra lui Lucaci:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Restul aici.

Vine cineva azi la Plopi, urcare pe la gura vaii Rasca Mare, coborare prin Finisel? Ne intalnim la podul din capatul Clujului spre Oradea, la ora 10.

csuporj, vad ca ai spor la ture! :) Felicitari!

super pozele de pe Piatra lui Lucaci, eu ma uitam mereu la ea de peste lac, am amintiri foarte placute de pe plaja 2, pe cand nu era inca ticsita cu cabane, ci cu corturi...

Banuiesc c-ati luat-o la barajul mare in dreapta, ati urcat pe valea aia cu paraul si la un moment dat ati facut stanga peste el. cum a fost de acolo traseul, e drum practicabil? Din poze e mai greu de zis.

Banuiesc c-ati luat-o la barajul mare in dreapta, ati urcat pe valea aia cu paraul si la un moment dat ati facut stanga peste el. cum a fost de acolo traseul, e drum practicabil? Din poze e mai greu de zis.

Da, am urcat pe valea aia cu paraul, pana cand in stanga apare un drum peste parau. Drumul e un drum fals, facut sa ajunga muncitorii care fac minibaraje, cu betonul, in parau. Insa continua cu o poteca/drum neumblat. Am urcat pe poteca, apoi drept in sus pe deal printre copaci pana la un drum lat de 1,5 metri, plin de crengi la inceput. Am impins bicicletele de la parau aproape pana sus in creasta. In creasta ne-am intalnit cu un drum mai bun. Drumul asta merge pana in capatul crestei. Acolo am legat bicicletele si am coborat pana la Piatra lui Lucaci.

La intoarcere am mers pe drumul de creasta pana in creasta din partea cealalta a paraului, apoi am coborat pe poteca de pe harta in drumul de langa parau. In jos a trebuit sa impingem numai vreo 50 de metri.

Poze din tura de azi, Manastur - banda rosie - Varful Peana (832 m) - Varful Magura - Dealul Plesu Ciurilei - Dealul Plesu - banda rosie - banda galbena - Manastur:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Restul aici.

Frumos rau, man...frumos rau...bravo!!

in a doua poza parca ai coborat din ceruri! :cool:

Cel din poza e bikerman, eu sunt asta.

Vine cineva maine la Marisel (urcare pe asfalt, coborare pe Dealul Porcului) sau pe Varful Blidarului (urcare din Somesul Rece, coborare la Pape)?

Poze din tura de alaltaieri, Cluj - Somesul Rece - Varful Cetatii - Varful Blidarului - Coada Lacului Somesul Cald:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Restul aici.

Poze din tura de ieri, Manastur - Valea Garbaului - Langa Prunis - Varful Peana (832 m) - crucea rosie - Izvorul Sfantul Ion - banda rosie - Manastur:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Restul aici.

• Upvote 1

Poze din tura de azi, Valea Garbaului - Salicea - Dealul Garbaului:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Restul aici.

Vine cineva maine in Valea Bosor - Tauti - Recea - Cetatea Fetei sau sambata in Partea de nord a Mariselului - Dealul Porcului?

imi faci ciuda cu pozele astea! chiar sunt multe de vazut in jurul clujului, pana sa vad pozele puse de tine, nu stiam ce frumuseti exista in zona.

daca as avea un mtb as iesi si eu cu cea mai mare placere.

iti urez spor la pedalat! ;))

Poze din tura de ieri, Cluj - Floresti - Tauti - Dealul Poienitei - Valea Garbaului, 20 km, 2 biciclete, 5 pene (3 instant, 2 vazute numai azi):

Imagine postată

Imagine postată

Restul aici.

Azi n-am mai fost la Marisel. Maine daca e vreme buna mergem in Cheile Lapustesti. Ne intalnim la 9 (ora de vara) la podul din capatul Manasturului.

Draga Jeno,

Am gasit si eu multe drumuri bune de ciclism in zona. Recent am fost pe creasta dealului intre catunul Valea Calda (intre CUG si Apahida) si Padureni - priveliste, drum de pamant, dar uscat, traseu scurt (aprox 30 km).

Sau creasta dealului Feleac, intre Casele Micesti si Deleni (aproape de intrarea in cheile Turzii) - creasta, drum de pamant.

Sau colonia Borhanci - Gheorgheni - Tureni - Valea Micusului - Faget - Cluj; coasta/ vale, drum de piatra/ pamant.

Imi caut un tovaras, de aceea am intrat pe site. Mai ales pentru turele de vara, cand innoptez pe traseu. Singur e cam periculos. Nu ca in doi e mult mai sigur. La vara vreau sa ajung in catunul Dobrin, sa traversez Vladeasa si sa fac poate o tura de Padis.

Voi urmari turele tale si poate vin la una din ele sa ne cunoastem.:rolleyes:

Vreme buna si timp liber (simultan)!

Oricine e binevenit. E bine sa ne strangem o gasca si cand nu vine unul in tura, vine celalat. Zi numai cand vrei sa vii sau posteaza aici daca mergi undeva.

Poze din tura de ieri, Cluj - Tarnita - Lapustesti (1075 m) - Rasca - Dangau - Capusu Mare:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Restul aici.

Poze din tura de azi, Cluj - Cetatea Fetei - Recea (759 m) - Creasta Ursilor - Dealul Big - Floresti:

Imagine postată

Imagine postată

Restul aici.

Vine cineva maine pe dealurile Salistei?

Poze din tura de azi, Soimeni - Deusu - Salistea Noua:

Imagine postată

Imagine postată

Restul aici.

Vine cineva maine la Pata - Boju - Cojocna?

Tura de ieri s-a amanat pe azi.

Vine cineva maine la Matesti - Otelesti (8 ore, descriere partiala aici)? Ne intalnim la ora 10 sub podul din capatul Manasturului.

Imagine postată

pun si eu niste poze din periplul meu cluj-turda, de vineri si sambata. am fost singur si nu am anuntat tura din pricina faptului ca am stat in turda cateva ore cu diverse treburi in ambele zile, dar week-endurile ce urmeaza voi mai merge, iar de data asta cine vrea sa vina e binevenit.

pozele mele cu betoane nu prea se compara cu peisajele din pozele lui @csuporj care vad ca e foarte activ pe plan biciclistic si alimenteaza topicul cu panorame superbe.

pe dealul feleac, caii s-a oprit la poza

Imagine postată

jumatate din feleac, buburuza s-a carat gratuit pe ciclocomputerul meu si in varf i-am facut si o poza :) (singura poza din tura de sambata)

Imagine postată

cluj vazut de pe deal

Imagine postată

in turda am facut o vizita si la cercul de karting de la clubul copiilor in care eram activ si participam regulat la curse pana acum cam 2 ani :D

Imagine postată

in cluj ploua cand am ajuns eu in turda, deci erau sanse mari sa ma prinda si pe mine la intoarcere ploaia, ceea ce s-a si intamplat

Imagine postată

pana acasa au alternat zonele de ploaie/asfalt ud/asfalt uscat.

Imagine postată

cam atat deocamdata, sambata viitoare voi iesi din nou, nu neaparat pe traseul cluj-turda. Daca exista doritori, vom stabili de comun acord ruta.

spor la pedalat sa aveti :)