pac

Ture pentru clujeni

Recommended Posts

Vine cineva maine la Marisel, urcare pe asfalt, coborare pe Dealul Porcului? Ne intalnim sub podul din capatul Manasturului la 10:00.

O tura frumoasa: postul de control din Feleac - turnul TV - Aiton (pe creasta dealului, drum de pamant) - Boju - Pata (pe drumul de pamant); de aici mai putin frumos, pe drum pietruit si asfalt, pina acasa...

Poze din tura de ieri, Marisel - Dealul Boului (1400 m) - Dealul Porcului, 119 km:

Imagine postată

Imagine postată

Restul aici.

O poza din tura de azi:

Imagine postată

Restul aici.

Maine daca e vreme buna mergem in tura Cluj - Manastirea Muntele Rece - Varful Buturii (1552 m) - Valea Dumitresei, 12 ore, pana la manastire cu astia. Vine cineva?

Ce bine ca am gasit acest thread, o sa-l urmaresc si cand am posibilitatea voi fi prezent si eu la ture. Am fost la CM din ianuarie incoace, peste 1 saptamana voi fi plecat. Haideti in 22 aprilie la marsul pentru Ziua Pamantului!

Zic pe aceasta cale salut! lui pac, ne-am vazut la politia nr. 2 pe 21 decembrie dupa CM din februarie.

te salut si eu! ma bucur sa vad pe forum cunoscuti! (valabila si reciproca).

in lunile ce urmeaza sper sa imi incropesc un mtb si apoi voi participa si la tureledrumetiile care nu au loc pe sosea.

incet, incet, poate se formeaza o gasca capabila sa se intruneasca in weekend macar, pentru o tura.

dupa cum spunea si @tsisak, marti la 18:30, sala sporturilor este punctul de plecare pentru biciclistii clujeni in tura de ziua pamantului, sunteti asteptati in numar cat mai mare!

te salut si eu! ma bucur sa vad pe forum cunoscuti! (valabila si reciproca).

in lunile ce urmeaza sper sa imi incropesc un mtb si apoi voi participa si la tureledrumetiile care nu au loc pe sosea.

incet, incet, poate se formeaza o gasca capabila sa se intruneasca in weekend macar, pentru o tura.

dupa cum spunea si @tsisak, marti la 18:30, sala sporturilor este punctul de plecare pentru biciclistii clujeni in tura de ziua pamantului, sunteti asteptati in numar cat mai mare!

Sa stii ca acum aproape 2 ani, cand m-am orientat spre a circula cu bita prin oras, am inceput cu semicursiera, pe urma am fost prin padure cu MTB imprumutat, pe urma am incercat cu semicursa prin hoia si pana la urma au fost 2 pasi, care m-au determinat sa schimb pe MTB. Nu am regretat nici o clipa!

Primul a fost cand urcand pe str. republicii, roata aia subtire s-a impotmolit in rigolele alea care sunt din 30 in 30 m, cu gratar super lat. Si pe urma o data cand am vrut sa mergem dincolo de gheorgheni, dar dupa 100 m catre borhanci, a trebuit sa abanonez cu semicursa.

Realitatea e, ca starea drumurilor de la noi si daca vrei sa eviti taranii burtosi band bergenbier din PET pe capota loganului, te cam impinge pe drumuri forestiere si zone laturalnice.

O poza din tura de ieri, Cluj - Valea Bradetului - Varful Testiesu (1240 m) - Varsarea Paraului Bisericii in Rasca Mare. Dupa masa a plouat, asa ca am lasat Valea Dumitresei pe altadata.

Imagine postată

Restul aici.

Vine cineva maine in Racatau - Maguri - Dealul Boului (1400 m) - Marisel?

Sa stii ca acum aproape 2 ani, cand m-am orientat spre a circula cu bita prin oras, am inceput cu semicursiera, pe urma am fost prin padure cu MTB imprumutat, pe urma am incercat cu semicursa prin hoia si pana la urma au fost 2 pasi, care m-au determinat sa schimb pe MTB. Nu am regretat nici o clipa!

Primul a fost cand urcand pe str. republicii, roata aia subtire s-a impotmolit in rigolele alea care sunt din 30 in 30 m, cu gratar super lat. Si pe urma o data cand am vrut sa mergem dincolo de gheorgheni, dar dupa 100 m catre borhanci, a trebuit sa abanonez cu semicursa.

Realitatea e, ca starea drumurilor de la noi si daca vrei sa eviti taranii burtosi band bergenbier din PET pe capota loganului, te cam impinge pe drumuri forestiere si zone laturalnice.

nu e vorba ca nu ma descurc cu cursiera, vreau sa incerc si altceva. vara trecuta daca ti-as spune pe ce drumuri prin apuseni am umblat cu cursiera nu m-ai crede ;) sunt prea multe de vazut si off the beaten track, fapt pt care un mtb e necesar.

nu mai merg prin oras de ceva vreme cu cursiera (nu am de gand sa renunt la ea in favoarea mtb-ului), dar tot la roti subtiri am ramas. grilajele respective intr-adevar necesita o tehnica mai speciala;)

Vine cineva maine in Racatau - Maguri - Dealul Boului (1400 m) - Marisel?

In timpul saptamanii mi-ar placea niste plimbari de seara, cam 18-19 pana la 21-22. Ma rog, chiar pana la 22 am fost numai in toiul verii cand de-abia se-nsearaza la ora aia. Dar avem frontale.

La ture de o zi intreaga nu pot participa luni-vineri decat in cazuri cu totul exceptionale, gen 1 mai. Sau 1 decembrie sa zicem :mrgreen:

Si mai raman sfarsiturile de saptamana in cat ma priveste. Drum bun, in orice caz, csuporj!

O poza din tura de ieri, Cluj - Valea Somesului Rece - Langa Gaureasa - Valea Racataului - Dealul Boului (1400 m) - Marisel:

Imagine postată

Restul aici.

you're the man!! :rolleyes:

numai ture frumoase ai pus aici...

Vine cineva duminica in Defileul Somesului Cald (aval de barajul Fantanele) ?

Si pentru ca iarasi nu am fost nicaieri cu bicicleta, pun o poza dintr-o tura cu autobuzul la Vidolm:

Imagine postată

Am amanat tura planuita pe sambata pe Varful Buturii pe marti.

O poza din excursia de vineri-duminica la Garda (cu masina si plimbare cu bicicletele pe Valea Ordancusei si la Ghetarul Scarisoara):

Imagine postată

O tura de 65, nu prea grea. Intoarcerea de la Apahida pe malul stang al Somesului, pe unde se face varianta (se iese la CUG).

Am amanat tura planuita pe sambata pe Varful Buturii pe marti.

O poza din excursia de vineri-duminica la Garda (cu masina si plimbare cu bicicletele pe Valea Ordancusei si la Ghetarul Scarisoara):

Impresionante peisaje!

am inteles ca un biciclist din cluj a fost strivit de un castan rupt de furtuna. ce stiti despre asta?

am inteles ca un biciclist din cluj a fost strivit de un castan rupt de furtuna. ce stiti despre asta?

Nu stiu nimic.

Vine cineva sambata in tura Cluj - Baisoara - Varful Agris (1476 m) - Frasinet ?

Iarasi pun poza din tura cu autobuzul (fara bicicleta).

Imagine postată

Piatra Secuiului

La Saradis se lucreaza la varianta - daca a plouat recent, este noroi semnificativ... Poiana de langa Rediu este superba, dar cu stane si caini. Intoarcerea pe sosea, nimic deosebit.

Vine cineva luni pe Varful Dumitreasa (1638 m) cu urcare prin Valea Negrutei si coborare prin Valea Irisoarei ?

O poza din tura de ieri, restul aici.

Imagine postată

Vine cineva luni pe Varful Dumitreasa (1638 m) cu urcare prin Valea Negrutei si coborare prin Valea Irisoarei ?

Ati fost cumva catre Somesul Rece sambata, urcand la lacuri pe la 13,30? Jeno, tu erai cu casca full-face? :mrgreen: