pac

Ture pentru clujeni

Recommended Posts

La vara vreau sa ajung in catunul Dobrin

Unde e catunul Dobrin, pe creasta intre Varful Buturii si Cercul Dobrinului ? Caci nu apare pe harta, harta de pe Alpinet nu e buna la nimic (singurul lucru util e altitudinea), si acum am vazut ca este si biserica pe acolo. O fi asta ?

Unde e catunul Dobrin, pe creasta intre Varful Buturii si Cercul Dobrinului ? Caci nu apare pe harta, harta de pe Alpinet nu e buna la nimic (singurul lucru util e altitudinea), si acum am vazut ca este si biserica pe acolo. O fi asta ?

Sal.

Daca ai cumva instalat Google Earth poti sa vezi pozitia pe harta daca dai click pe http://muntiicarpati.org/bin/poteci/googleearth.php?lng=ro&id=23411

in alpinet.org. Pe mine m-a ajutat mult sa aflu coordonatele in google earth pentru ca apoi le-am "montat" in GPS si am putut sa ma dirijez putin prin zona.

suntem un grup de 4,5 cu cursiere si facem ture prin weekend prin zone am poze dar nu stiu sa le postez:) incerc totusi o poza de sambata de la tura cluj-bontida -caianu vama cluj- super faina vremea si prieteni cu cursierele

adresa de contact bandytanko pentru cei ce doresc sa vina la drumetii,mai am poze de 2,3 saptamani de la turda,tarnita, sau belish dar no is vechi si nu vreau sa umplu situl dar poate imi fac si eu cont la picassa si le salvez acolo:) va astept la drum

Stie siceva cum se ajunge la Cascada Garbau?

Eu am mers pe drumul de langa paraul Garbau pana cand drumul intra in padure si coboara inapoi langa parau. Acolo paraul se desparte in doua paraiase cam la fel de mari. De la confluenta am urcat pe albia paraiasului din vest vreo 2 km pana am dat de cascada. Sunt si niste drumuri in stanga si in dreapta paraiasului, un pic mai departe de el, dar cand am fost pe ele am ratat cascada.

O poza din tura de ieri. Restul aici.

Pana la urma am gasit catunul Dobrin.

Imagine postată

• Upvote 1

Portiunea dintre valea Hasdatei si Valea Ariesului este superba, merita mers. Drumul este de piatra sau pamant, dar OK (nu se lipeste prea tare). Am atasat si imagini.

Despre Dobrin: se afla sub varful Dumitreasa, se pot gasi coordonatele pe Alpinet (Latitudine: 46.58642, Longitudine: 23.19116, Altitudine: 1555) si se pot vizualiza pe http://www.gpsvisualizer.com/ sau pe o harta calibrata.

Vreme buna!

Va invit sa vizionati niste poze facute d emine

Excelente poze. Cum cari tunul pe bicicleta? Eu inca nu am reusit sa-mi pun trepiedul intr-un mod care sa nu ma enerveze... Iulian

Pana la urma am gasit catunul Dobrin.

Imi cer scuze - nu am observat intrebarea ta decat ieri. Inca nu ma descurc cu rularea paginilor si adesea "sar" unele mesaje... :cry: cum a fost al tau...

Inca nu ma ajuns acolo. E (pentru mine) o tura de doua zile si nu am avut anul acesta doua zile la rand libere, cu vreme (relativ) buna. Nu stiu cum reusesti tu. Din ce vad eu, nu mai exista weekend-uri libere full time. Te invidiez, si cred ca nu sunt singurul. :D

harta de pe Alpinet nu e buna la nimic (singurul lucru util e altitudinea)

Si eu am avut necazuri cu hartile alea, la un moment dat "a trebuit" sa dau explicatii, dupa o afirmatie asemenatoare cu a ta. In buna masura explicatia este ca Alpinet e un grup non-profit, sau "de voluntari", iar legea copyrightului nu iarta. Daca vrei harti de la ei, intra de pe Alpinet pe lincul IIC (Invitatie in Carpati). Hartile sunt bune, dar nu sunt oferite sistematic (vezi explicatia de mai sus). Eu am renuntat la hartile Alpinet (pentru mine DIMAP rules), folosesc insa intensiv coordonatele GPS oferite de ei. Ai posibilitatea (daca esti autentificat si ceri admin-ului permisiunea) chiar sa uploadezi track-uri facute de tine, pentru ca traseul facut de tine sa poata fi urmat si de alti cicloturisti. Desigur, tre sa ai GPS pentru asta. :roll: Ar fi o chestie misto, pentru ca (la fel ca mine) multi urasc caile batatorite. E mai palpitant sa descoperi/ redescoperi trasee stiute doar de localnici. Din pacate Alpinet acopera doar zona montana. Pentru dealurile din jurul Clujului am o colectie frumoasa de track-uri, dar nu am cum sa le ofer celorlalti. :oops: Sper ca i-am dat o idee buna admin-ul www.cicism.ro si ca nu am ofensat pe nimeni?...

azi am fost 6 insi cu cursiere pana la laguna albastra pe traseul cluj-gilau dumbrava paniceni aghires-garbau cluj, unele locuri nu au fost pentru cursiere dar ce sa faci viata e frumoasa cand faci pana:) bandytanko cine mai e interesat de ieshiri cu cursiera

azi am fost 6 insi cu cursiere pana la laguna albastra

Poza cu bicicleta in spate si picioarele in noroi mi-a placut. :-P Am MTB si patesc la fel, poate singura solutie ar fi inlocuirea furcilor cu un singur pilier (adica numai pe o parte, nu pe ambele); cel putin pe fata exista astfel de furci. Si ar mai fi alegerea unui cadru cu un spatiu mai mare intre furca si roata. Dar nimic nu inlocuieste curatarea cu degetele si caratul pe umar...

Unde e laguna asta? Eu nu am gasit-o inca. :shock:

azi am fost 6 insi cu cursiere pana la laguna albastra

Poza cu bicicleta in spate si picioarele in noroi mi-a placut. :-P Am MTB si patesc la fel, poate singura solutie ar fi inlocuirea furcilor cu un singur pilier (adica numai pe o parte, nu pe ambele); cel putin pe fata exista astfel de furci. Si ar mai fi alegerea unui cadru cu un spatiu mai mare intre furca si roata. Dar nimic nu inlocuieste curatarea cu degetele si caratul pe umar...

Unde e laguna asta? Eu nu am gasit-o inca. :shock:

laguna albastra e in aghires , e de fapt o fosta balastiera care s-a umplut cu apa si are o culoare foarte frumoasa evident albastra

laguna albastra e in aghires

... unguresc foarte frumos si curat, Inuc. Ti-l recomand cu caldura. Din pacate eu nu vorbesc limba, dar mi-ar fi placut sa vb un pic cu oamenii din zona. E un coltisor unde s-a pastrat un pic traditia sateasca. Atata ca nu e asfalt deloc, doar drum de piatra sau pamant.

Nu am GPS, dar din cate am vazut hartile facute pentru GPS (Harta Romaniei si Harta Transilvaniei pentru MapSource) sunt cu mult sub nivelul hartii de hartie Muntii Gilaului si Muntele Mare.

In Catunul Dobrin se poate ajunge in 10-11 ore pe Valea Negrutei. E nevoie de 2 zile doar daca vrei sa cutreieri muntii din jurul lui.

O poza din tura de sambata, Cluj - Valea Calului - crucea galbena - Varful Piatra Grosilor (1756 m) - Valea Ierii, 152 km, 16 ore (8:15 - 00:15). Restul aici.

Imagine postată

• Upvote 1

banuiesc ca deja majoritatea celor care se dau pe bita au fost pe aici si nu e nimic deosebit. totusi am pus cateva poze care mi s-au parut deosebite...

o tura din cluj pana la lacul de la micesti, doi oameni 3 pene, o camera facuta zob in tura de sambata. si o tura din cluj-cheile baciului-padurea hoia o tura mai mult de bronz in ziua de duminica.

vad ca lumea mai organizeaza ture mai ales prin week end-uri, de asemenea am intalnit destul de multi biciclisti pe drum spre micesti si in general de fiecare data cand urc catre salicea. daca vreunul dintre voi mai aveti nevoie de companioni, zic ca ar fi okay sa mai postati pe forum , poate se mai inscriu baieti... bine inteles nimic de reprosat lui jeno care pune tot timpul...

bafta

Of, asa ciuda mi-e ca luna asta nu am timp de ture!!! Doar cand ii vad pe biciclisti prin oras, imi sare inima din piept. Recuperez in iunie! Ne vedem la ture.

Daca prognoza de vineri va fi buna pentru sambata si duminica, vom merge pe Vladeasa in tura de 2 zile. Daca se prevede vreme buna doar pentru una din zile mergem in tura de 1 zi pe Varful Balomireasa, cu urcare pe Valea Somesului Rece, coborare pe Valea Soimului. Vine cineva?

o tura din cluj pana la lacul de la micesti, doi oameni 3 pene, o camera facuta zob in tura de sambata

Ce Dumnezeu faceti cu bicicletele? Merg des pe acolo si am avut doua pene in 12 luni... Si nu-mi tratez bicla ca pe o domnisoara...

Nu am GPS... In Catunul Dobrin se poate ajunge in 10-11 ore

Draga Jeno,

Despre GPS - asa este, eu le folosesc in paralel. Dar daca te ratacesti intr-un labirint de drumuri, sau te prinde noapte in padure, numai GPS-ul te scoate la liman. Cum am patit cand am confundat valea Racataului cu valea Dombrusului (si nu aveam GPS), sau acu sambata cand am traversat padurea Feleac pe banda rosie noaptea...

De catunul Dobrin vorbeam dus-intors. Pentru mine e de 2 zile, desi poate... :mrgreen: Eu m-as duce pe creasta, de la Manastirea M.Rece...

Cu Vladeasa... s-ar putea sa vin cu tine. Aveam un proiect sa merg cu trenul pana la Bologa, si de acolo inapoi prin munti... Mergi cu trenul sau full-bycicle? Eu planuiam o Nicula pe weekend...

Iulian

Draga Jeno,

Despre GPS - asa este, eu le folosesc in paralel. Dar daca te ratacesti intr-un labirint de drumuri, sau te prinde noapte in padure, numai GPS-ul te scoate la liman. Cum am patit cand am confundat valea Racataului cu valea Dombrusului (si nu aveam GPS), sau acu sambata cand am traversat padurea Feleac pe banda rosie noaptea...

Ce GPS folosesti?