pac

Ture pentru clujeni

Recommended Posts

Alt drum in afara de E60 pana in Gilau exista? Ma gandesc la un drum aproximativ de aceeasi lungime.

Este , prin capat la Grigorescu , in capat la str. Donath , si merge pana in Gilau , offroad .

@@Trancer

...sau prin spatele Polusului, printre blocurile din Florești și apoi pe drum de câmp până în Gilău.

• Upvote 1

Multam . Pe jos ma duc cu prietena pana la lacuri (la care'om ajunge) ca bicicletele nu's la cj. Am facut azi o plimbare de 20 km dus intors pe mai aproape. Ma mai uit  pe harta sa vad un traseu - cred ca pe partea cu polus.

Nu mă lasă editorul să ataşez un fişier kmz cu un posibil traseu prin spatele Polusului  aşa că o să ţi-l trimit pe mail (dacă ai, n-am verificat în profilul tău).

Dacă vreți să vedeți câteva imagini din capătul dinspre Casele Micești ai văii Văraticelor (care duce la lacul Micești) dați clic AICI:

IMAG2433_zps88f488b6.jpg?t=1403283226

Salutare.

Deoarece vremea nu m-a lasat sa ajung pe Vf. Bihor, cum mi-am propus in acest concediu, m-am orientat spre alt virf si anume Vf. Vladeasa. As vrea sa fac acest traseu: https://maps.google.ro/maps?saddr=Transvladeasa&daddr=Transvladeasa+to:Unknown+road+to:Unknown+road+to:Unknown+road+to:Unknown+road+to:DC121&hl=en&sll=46.709736,22.890015&sspn=0.166203,0.338173&geocode=FT2AyQIdhtBbAQ%3BFc7GyQIdkUhcAQ%3BFQuYyQIdFaxcAQ%3BFenhyAIdOStdAQ%3BFQGvyAIdhlNdAQ%3BFWwOyAIdLmNeAQ%3BFcRXyAId5XVfAQ&t=p&mra=luc&z=12

As merge cu masina pina in Belis si de acolo, dus-intors, as avea de facut vreo 90 km si se pare ca vreo +800 m diferenta de nivel.
Stiti careva daca acest traseu e practicabil cu bicicleta ? Sau daca aveti sugestii mai bune legate de traseu, dar fara a mari mult distanta totala, va rog sa imi ziceti. In limita a 100 km ma simt confortabil pe biciceta.

Salutare,

Sunt proaspătul posesor al unei bijuterii de cursiera. Pana acum am pedalat doar mtb și am zis s la dau o șansă și cursierelor având în vedere ca mai mult ma dau pe sosea; pentru offroad prefer motorul de hard enduro...

As fi foarte recunoscător dacă as afla.de la voi care sunt cele mai reușite ture de șosea pentru cursiere, având în vedere sunt mai pretențioase când vine vorba de gropi. Deci, dragi clujeni, pe unde va dati cu cursierele voastre?

Poate vă interesează, poate nu: 30 km spre sudul Clujului: pe dungă roșie de la intersecția cu drumul Sf. Ion- Casele Micești- până la ieșirea din pădure unde se abandonează dunga roșie și se coboară în Vâlcele- Vâlcele- Sărădiș- centura de sud-est- colonia Borhanci; alte câteva imagini AICI:

IMAG2545_zpsfe21b2c7.jpg?t=1403936986

• Upvote 1

Salutare,

Sunt proaspătul posesor al unei bijuterii de cursiera. Pana acum am pedalat doar mtb și am zis s la dau o șansă și cursierelor având în vedere ca mai mult ma dau pe sosea; pentru offroad prefer motorul de hard enduro...

As fi foarte recunoscător dacă as afla.de la voi care sunt cele mai reușite ture de șosea pentru cursiere, având în vedere sunt mai pretențioase când vine vorba de gropi. Deci, dragi clujeni, pe unde va dati cu cursierele voastre?

Salut, 

Ar fi cateva ture care se pot face in jurul Clujului, dar in general, cand te abati de la soselele principale, vei intalni portiuni de drum mai rau. Din punctul meu de vedere majoritatea drumurilor secundare sunt abordabile*, desi sunt portiuni care iti incearca rabdarea. 

Am facut cateva trasee pe bikemap, altele decat cele evidente (dus-intors pe drumurile principale)

1. O tura pe centura de est, pana la mijlocul acesteia. 

Calitatea drumului: asfalt bun si foarte bun pe 90% din traseu, doar in oras vei intalni portiuni cu probleme.

Dificultate: mica/medie

Trafic: (inca) destul de redus.

http://www.bikemap.net/en/route/2674476-tura-pe-centurascurta/#gsc.tab=0

2. Tura care include toata soseaua de centura, coboara in Valcele ->Feleacul->Cluj.

Calitatea drumului: In afara de Calea Turzii, care cu putin noroc va fi asfaltata anul acesta, asfaltul este foarte bun.

Dificultate: Sesizabil mai mare decat in cazul turei anterioare. Dupa intersectia cu str. Borhanciului, rampa se accentueaza, urcarea devenind destul de dificila.

Trafic: pe soseaua de centura destul de redus, in rest specific drumurilor principale

http://www.bikemap.net/en/route/2674488-tura-pe-centura-lunga/#gsc.tab=0

3.Cluj-Vistea-Capusu Mare-Cluj. O clasica pentru "soselarii" clujeni si nu numai. Include drum european+centura de vest. 

Calitatea drumului: Personal consider aceasta tura practicabila* daca e parcursa in sens antiorar; din Vistea pana in varful urcarii drumul e din dale de beton peste care a fost turnat asfalt -> s-au format santuri transversale pe drum, dar nu pun probleme mari la urcare. Coborarea pana in Capusu Mare e in stare mai buna, desi destul de denivelat. In rest asfalt bun, de drum european.

Dificultate: Medie. Urcarea nu e abrupta, nici foarte lunga, iar umbra copacilor de pe urcare e binevenita in zilele calduroase

Trafic: De preferat planificata a.i. sa se evite orele de varf la traversarea Florestiului si a Gilaului (regula generala pentru orice tura care presupune traversarea acestor localitati). In weekend centura e putin circulata, in timpul saptamanii sunt destul de multe tiruri.

http://www.bikemap.net/en/route/2674501-cluj-vistea-capus-cluj/#/z12/46.79394,23.39521/terrain

4. Cluj-Turda-Petrestii de Jos-Salicea-Cluj. Contine drumuri principale aglomerate, catarari, segmente fara asfalt, drumuri aproape pustii in stare buna.

Calitatea drumului: pe segmentul Cluj-Turda asfaltul este foarte bun. Odata parasit drumul principal, vei intalni pana in Petrestii de Jos asfalt foarte bun, asfalt cu gropi si drum de pietris. Drumul de pietris nu are mai mult de 3-400 m lungime, deci cu un pic de atentie si prudenta e abordabil cu cursiera. Din Petrestii de de Jos pana la intersectia cu drumul ce urca spre Ciurila, asfaltul e decent, cu cateva gropi de diferite dimensiuni (de la crapaturi in asfalt, la gropi pe toata latimea drumului). Dat fiind traficul aproape inexistent pe aceasta portiune, ocolirea lor nu e o problema; ai tot drumul pentru tine. Facand dreapta pe sub autostrada, vei fi intampinat de asfalt aproape perfect pana in Cluj.

Dificultate: medie spre mare; tura contine cateva catarari destul de solicitante (Feleacul, Turda-Petresti, Salicea si Ciurila)

Trafic: Intens pe Cluj-Turda, aproape inexistent din Turda pana in Salicea, redus pe Salicea-Cluj. Pe bucata fara asfalt dintre Turda si Petresti vei intalni soferi care fie nu gasesc Cheile Turzii, fie nu stiu pe unde se intra cu masina in ele si vor cere indicatii.

http://www.bikemap.net/en/route/2674836-cluj-turda-petrestii-de-jos-salicea-cluj/#gsc.tab=0

5. Cluj-baraj Tarnita-Cluj. Mare parte pe E60, trafic intens. Ajungi intr-o zona frumoasa deci merita sa induri E60-ul vreme de 30km

Calitatea drumului: Bun si foarte bun, dupa parasirea soselei principale calitatea asfaltului are de suferit(valabil pentru majoritatea drumurilor din judet).

Dificultate: medie. Urcarea la baraj este marca acestei ture, pana acolo vei intalni totusi cateva urcari scurte.

Trafic: Intens in weekend-uri pe segmentul Gilau-Tarnita; sunt foarte multi oameni care merg/vin de la cabanele din zona, cativa destul de ostili.

http://www.bikemap.net/en/route/2674859-tarnita/#gsc.tab=0

6. Cluj-Dangau Mare-Cluj. O tura la munte cu o catarare pe masura. Pana in Capusul Mare nimic spectaculos, 22 km pe E60. Drumul urca apoi prin padure, umbra copacilor fiind o binecuvantare in zilele de vara. Prima parte a urcarii e mai dificila, dar de la jumatate incolo se „indulceste” putin.Tura se poate continua pana in Belis. Locuri frumoase care merita vazute si revazute.

Calitatea drumului: Foarte buna pe tot parcursul

Dificultate: Ridicata. Urcare din Capusu Mare pana in Dangau are 10 km si prezinta pe alocuri rampe de pana la 15%. Ca orice tura, se poate face incet si pe treaba buna chiar si cu mai putina pregatire.

Trafic: Tipic pe E60, redus pe Capus-Dangau

http://www.bikemap.net/en/route/2674879-dangau-mare/#gsc.tab=0

7. Sf. Ion-Faget-Salicea-Cluj. Tura de dupa-masa, scurta si intensa.

Calitatea drumului: pe prima portiune, pana dupa acul de par, asfaltul nu e tocmai grozav. Gropile si denivelarile se pot evita, totusi. Dupa acest punct, asfaltul este bun.

Dificultate: Medie. Urcarea e destul de sustinuta, dar nu foarte lunga.

Trafic: Redus.

http://www.bikemap.net/en/route/2674886-sf-ion-salicea/#gsc.tab=0

8. Cluj-Mociu-Cluj. Aceasta tura ofera peisaje si relief destul de variate; de la drumuri principale si plat la urcari sustinute odata ce faci dreapta in Apahida. Drumul traverseaza cateva sate frumoase si linistite.

Calitatea drumului: buna pana in Apahida, dupa aceea asfaltul este destul de rugos, insa fara gropi sau denivelari.

Dificultate: Medie

Trafic: tipic pe drumul principal, destul de redus in rest. Recomand atentie sporita, drumul fiind ingust.

http://www.bikemap.net/en/route/2674899-mociu/#gsc.tab=0

9. Cluj-Zimbor-Huedin-Cluj. O tura mai lunga, de weekend sau zi libera, faina de facut in grup.

Calitatea drumului: buna si foarte buna. Din Zimbor pana in Huedin vei intalni calitatea specifica drumurilor secundare.

Dificultate: Ridicata. Este o tura lunga care are cateva urcari demne de luat in seama, fiind recomandata celor cu o oarecare experienta.

Trafic: tipic pe E-uri, pe Zimbor-Huedin foarte redus.

http://www.bikemap.net/en/route/2674919-cj-huedin-zimbor/#gsc.tab=0

*practicabil(a)/abordabil(a) – tineti cont de doza de subiectivism aferenta unei astfel de aprecieri

Din pacate judetul Cluj nu are o infrastructura grozava, drumurile secundare fiind lasate de izbeliste, sau asfaltate prost. Acestea sunt cateva trasee pe care eu le parcurg regulat de ceva vreme cu cursiera/cyclocross-ul.

Multe dintre ele nu sunt chiar ideale pentru cursiera, dar personal nu as cara mtb-ul dupa mine pentru cateva portiuni cu gorpi/denivelari/fara asfalt. Cu presiune corespunzatoare in roti (6-7bar) nu am stricat roti sau cauciucuri, desi nu o data m-am trezit cu cursiera pe drumuri de bolovani/pamant in incercarea de a gasi noi drumuri de dat (nu sunt incluse in lista de mai sus).

Eu incerc pe cat posibil sa nu ma intorc pe acelasi drum pe care plec, dar daca acesta nu e un criteriu ar mai fi cateva ture care pot fi adaugate.

• Upvote 1

Ca si o completare, mai sunt si:

Cluj-Gilau-Somesul Rece-Maguri Racatau (pana unde tine asfaltul). Traseu bun de rulaj cu fals plat.

Cluj-Luna-Vlaha-Baisoara. Drum peticit pe portiunea Luna-Lita si urcare lunga si sustinuta din Baisoara sat la statiune.

Cluj-Luna-Vlaha-Buru. De la Lita la Buru asfalt foarte bun. De la Buru intersectie se poate lungi tura fie in stanga spre Rimetea-Coltesti-Cheile Aiudului pe o sosea perfecta usor valonata. Fie din Buru se face dreapta spre Campeni insa soseaua e mai proasta si ceva mai valonata.

Salutare.

Deoarece vremea nu m-a lasat sa ajung pe Vf. Bihor, cum mi-am propus in acest concediu, m-am orientat spre alt virf si anume Vf. Vladeasa. As vrea sa fac acest traseu: https://maps.google.ro/maps?saddr=Transvladeasa&daddr=Transvladeasa+to:Unknown+road+to:Unknown+road+to:Unknown+road+to:Unknown+road+to:DC121&hl=en&sll=46.709736,22.890015&sspn=0.166203,0.338173&geocode=FT2AyQIdhtBbAQ%3BFc7GyQIdkUhcAQ%3BFQuYyQIdFaxcAQ%3BFenhyAIdOStdAQ%3BFQGvyAIdhlNdAQ%3BFWwOyAIdLmNeAQ%3BFcRXyAId5XVfAQ&t=p&mra=luc&z=12

As merge cu masina pina in Belis si de acolo, dus-intors, as avea de facut vreo 90 km si se pare ca vreo +800 m diferenta de nivel.

Stiti careva daca acest traseu e practicabil cu bicicleta ? Sau daca aveti sugestii mai bune legate de traseu, dar fara a mari mult distanta totala, va rog sa imi ziceti. In limita a 100 km ma simt confortabil pe biciceta.

Salut, interesant ca e accesibil cu masina (dupa google) dar cu bita nu (ori nu sunt date). Pe langa lacul Belis drumul asfaltat intr-un loc merge drept inainte iar dupa ce ai urcat/ ai lasat satul Rachitele drumul (cred, nu am fost pe acolo) o fi ceva drum forestier (posibil drum accidentat in unele locuri, dar merita parcursa). Aici ai ceva descriere despre drumul care coboara de la cabana. Daca inca nu l-ai parcurs as fi interesat de tura daca e open. :)

Ar fi cineva interesat de traseul acesta pe duminica ori in urmatoarele sfarsit de saptamana (o zi, sambata sau duminica) cand vremea e buna?

As fi interesat daca e intr-un weekend ce urmeaza. Am observat ca plecare e departe de Cluj. Pina acolo iti duci bicicleta cu masina ?

Cu trenul am merge pana in Poieni si de acolo venim in Cluj prin Padis - Maguri. Nu e exclus sa ne prinda noaptea, depinde de vreme si altele. Din pacate pe maine se anunta ploi, inca nu stiu sa ma duc sau nu pentru ca nu prea este timp si de ploaie.

Justin simai ales Pac - multumesc frumos pentru trasee, sunt vreo trei pe care le-as trece in agenda in perioada urmatoare, fiind din Floresti, drumul spre Baisoara, Dangau si Muntele Rece (sau Maguri Racatau) chiar imi fac cu ochiul. Mai am eu unul in minte, dar nu stiu exact ce presupune ca si conditie fizica, fiind totusi la inceput cu cursiera si anume Gilau - Somesul Rece - Marisel - Belis - Huedin - Floresti. Aici imi e putin teama si de mersul pe E60...

Tura de sâmbătă: Aghireș (până acolo cu mașina)-valea Nadășului-Nadășu-castelul Kos Karoly-Nadășu-Izvorul Crișului-Bedeciu-defileul Căpușului-Gilău-Luna (pe lângă DN)-ocolitoarea de pe malurile Someșului-Cluj.

2014-07-05125026_zpsbf7a9f35.jpg?t=14045

Câteva considerații despre traseu:

• distanța de la ieșirea din Aghireș până la capătul străzii Donath: 64 km
  • drumuri de pământ, iarbă, macadam, pietruite, asfalt (n-am stat să calculez proporțiile)
  • drum ciclabil 100% cu urcușuri abordabile pe bicicletă
  • timp: cca 8h cu tot cu ocolit belți, pauze de umbră, urcușuri în soare, foit prin curtea castelului, ocolit turmă de oi dormind în drum, mâncat înghețată la Bedeciu, mâncat din rucsac la vadul Căpușului, admirat peisaje și făcut poze, ocolit DN-ul, etc...
  • nu am văzut izvoare pe drum așa că mai bine să aveți apă (sau ce beți voi) mai ales că peste jumătate din drum este în plin soare
  • atenție: castelul Kos (Varjuvar) este situat langă stația de cale ferată Stana nu în localitatea Stana! 
  • valea Nadășului frumoasă și sălbatică, biserici splendide, castelul Kos merită văzut, peisaje vaste de pe culmile dealurilor, defileul Căpușului ușor de străbătut printr-un adevărat tunel de verdeață
  • alte imagini de pe drum AICI
  • Upvote 3

Mersi @@schuffie , intradevar este o zona foarte frumoasa si merita vizitata.

Luni am facut si eu o tura pana in Belis cu masina si de acolo in jurul lacului pe traseul acesta  :

http://www.bikemap.net/en/route/2702318-belis-poina-horii-smida-rachitele-belis/#gsc.tab=0

Poze puteti vedea in link: https://picasaweb.google.com/113090292365506005764/TuraInJurulLaculuiBelis

foto-6797.jpg

• Upvote 3

Foarte faina ideea. Ai cumva traseul pus pe gps? Mi-ar fi de ajutor ca sa nu tot bajbai pe acolo

Eu doar pe bikemaps am traseul, si nu mi-a fost de ajutor deoarece nu era semnal la telefon , poate te ajuta colegii mai experimentati in ale tehnologie cum poti downloada sau face rost de traseu . Is vreo 3, 4 intersectii unde am intrebat trecatori de indicatii ca nu eram 100 % siguri dar in rest cam sunt indicatoare , in Giurcuta spre Smida , in Smida spre Rachitele , si in Rachitele spre Dealul Botii o iei pe drumul poaspat asfaltat , in drepta cu cobori in Rachitele , nu este indicator , dar ii singurul lateral asfaltat . 

pentru a inregistra traseul nu iti trebuie semnal GSM, e suficient cel GPS si nu cred sa fie probleme acolo. Na sa stii ca ma apuc sa caut unul, foarte buna ideea de a face turul lacului. Cam cati km ai pedalat?

70 km aproximativ ,cam 60% asfalt, nu am luato dinDoda Pilii pe traseul off-road spre dealul Botii , desi eram cat pe ce. spor la pedalalt si cat mai multe ture .