pac

Ture pentru clujeni

Recommended Posts

Când vremea-i incertă și gerul (Bobotezei de pildă) e de +8 grade, puteți trage de coadă lacul Tarnița (chiar și cu cursiere - recomandare pentru @Sherlock):

https://photos.google.com/share/AF1QipNsfpOV6PoPEna7iAhYuBQkY_VKq8WMKl9Ry3GKaY8sOysPefWfZUkk5-vNfPlTbg?key=N3lLLTBwd0pjMk5IR0VaRTZ3S1U1NmVuZlAtbC13

wVhmF93r7D9JMHhI6-lV15T0_JArNcaJmkzzYnxAaYMfZrfzvMwfKwFCv9B17ijJBSF_tSHMDzMqzmY7iZ5q7DacFcF0zZZ1oCwy0Ew4n3oDJ9pmAfLWaGyddEGbMWcjS3seIvMDlA9S4ZLLfh3KoYMqgoMipiSDsBjarQPhEYP4N8iwlZrAu9JqSZgLedbm3WjYPb_bcibn2FvU6jE982JWYzQgjfvB1A2g-AB5RQe0OmyMQqwVRaMYYabP0W73c-QIe6o3vIEold5aFx-JU59xVCv_UvaSH51RXRqHmW-nF8YwJLgQl7GYjb4Eb1fPmrOLzUBmfvRKvXs5PzkEIO3aBxpW62nnEjF9KuqAAv_2_23Qn6HqHGDhfUsmxHmwz2c91JdpujpnHxusXEnDPo1Z6d-qtnHFduVK6LkfOrDeGf-AIBbpIHXJFj-ApvzvbLgqQEaH7npsHc1hapambgc5bLlltD6OOlm3oHqnkR5X0vachiQbMarC8_ZtgVY6lCjkLa_ZECWbFMg0_7g5jo3OtLwc314VVi8hqpwfP1go--i6hTu4aRIckdYU-J6r6TB3fUxlQIIaYDNl14RLjxEuDYrrN-Lh5kikNRqS3sPlwJ9t1ZphaVuSNM8UR0Wg8Rm1Q_ifNbxrUalC6Uh6jyCFSCk7OMbo1A=w1178-h769-no

• Upvote 3
  • Like 2

@Sherlock e la Cluj de a lipsit azi de la tură? :)

@Mircea PF, multumesc de recomandare, e trecut pe lista. Cred ca e mult mai dragut cu MTB-ul, din pozele facute de dumneavoastra, asa arata. :) Sa se mai incalzeasca putin, ca merge o tura si pe la Cluj. 

@paulrad draga, depinde cand, cum. De exemplu, s-ar putea sa fiu prin Bucuresti weekendul viitor :)) Ce-i drept, da, am fost absent, dar poate ajung la timp pentru urmatorul Grand Fondo. :) 

6 hours ago, Sherlock said:

@Mircea PF, multumesc de recomandare, e trecut pe lista. Cred ca e mult mai dragut cu MTB-ul, din pozele facute de dumneavoastra, asa arata. :) Sa se mai incalzeasca putin, ca merge o tura si pe la Cluj. 

E numai asfalt așa că merge și cu cursiera (mai puțin scurta porțiune de coborâre la apă). 

PS: noi bicicliștii utilizăm apelativul camaraderesc ”tu”, ”dumneavoastră” e pentru ceilalți.

Superbe turele și fotografiile! Mulțumim Mircea!

12 hours ago, 8Ball said:

Superbe turele și fotografiile! Mulțumim Mircea!

Mulțumesc, 8Ball, pentru aprecieri ! 

Când e noroi prin păduri puteți toci gumele de mtb pe asfalt 99,9 % (ăla 0,1% e drumul de la capătul satului până la intrarea în chei) :

• Cluj- Luna de Jos- Vlaha- Săvădisla- Lita- Crăiești- Petreștii de Jos- Crăiești- Ciurila- Sălicea- Cluj
  • cca 85 km
  • io am făcut aproape 7 ore, pe aripile vântului încolo și frânat de vânt încoace
  • numai bun pentru cursiere

KEDuNCgKucONEOMWJobKEkXk1T_CfqbAo5CvERxzer1bOB8LZKQ-Azyukmur8kgOIbYb2Z00Z8wV47QS0Ww1-vLEmny8_9oHM0SbUTGRY8zKpkR251qaRIdUPykiJMeU7vxacXBkotlKssi5nq-l36QJW5GvOeMJf0oiErs6SAJNQOlf_Wo_qyfDjjUCMo6JTD09Z3cqKjaSIuRdnQ-2SSeOayoJL9nWNYk-C2KsrvZT4CHZklhonm3JJVtlMM0RI2sE_aut51SifUNYWfuI1r97SxVL8SbL-Y7vsS6pbSWWUGU3osYKs7gK73b72RK6Dwa-5UcxFkgQAMELcz3C4C9ONW_67UcLpmn3SvC9uLvvp8oElw_vbbZGuc3TCpoHjy6irxHoEGS6uuGmdrFHXqBOTJxTQbkGzqlmDEY3i-wV23lq_Ce35TgNVDjLsfFHj1LL_u-DQLeJax4DuRr7wrtpJi6k0xThdnF11Eq6okO_QMEdJn1Fn82bpBc50OjApT7jso4ICS5XQxgbBiwx7DDc7K8pdXBX70wZ2YaTGRpCjaFr3O8xxkARDSz_cpkdSC4gZ_jxydlJR8c4xzliZbImoDdQ5Ytd0cB9lFI_pYV9umJM_tQMBk17bRoWIzXVGZbEPR0mCzRrlsP6Ema7cu0qHSRQ0_gImw=w1095-h769-no

Imagini de pe drum acolo: https://photos.google.com/share/AF1QipO7A98rktmQHDV0N5EJ_jPV3iHMleAHM9ycKOTQOja7Ad5yRLUJOYqDvGN3xfQvmw?key=aXBDbFM4X2RRcGozZnRZSXcyNUxyLVBsREVLOHF3

• Upvote 5
  • Thanks 1

Faina tura, iar cei aproape 700 metri nu arata deloc rau! Niste poze ar ajuta nitel ca sa adulmecam mai bine zona :P Mno, stai ca abia acum observ ca e ruta programata.

Ce zone sau trasee cu asflat bun sunt in zona Clujului, cu urcari mai pronuntate, cum e cea de mai sus a lui @iacobdoc, poate usor mai lungi, pana in 100km, si care sa nu sa implice (nu neaparat) deplasarea cu o masina sau cu trenul pana la punctul de plecare?

LE. @Mircea PF admirabil pe unde mergi cu mtbul respectiv. M-am uitat la ultimele 2 linkuri cu poze, ai curaj mare sa mergi iarna pe toate coclaurile respective :) Din ce observ probabil chiar si singur.

• Upvote 4
  • Like 1

24 minutes ago, Mookyama said:

Faina tura, iar cei aproape 700 metri nu arata deloc rau! Niste poze ar ajuta nitel ca sa adulmecam mai bine zona :P Mno, stai ca abia acum observ ca e ruta programata.

Ce zone sau trasee cu asflat bun sunt in zona Clujului, cu urcari mai pronuntate, cum e cea de mai sus a lui @iacobdoc, poate usor mai lungi, pana in 100km, si care sa nu sa implice (nu neaparat) deplasarea cu o masina sau cu trenul pana la punctul de plecare?

LE. @Mircea PF admirabil pe unde mergi cu mtbul respectiv. M-am uitat la ultimele 2 linkuri cu poze, ai curaj mare sa mergi iarna pe toate coclaurile respective :) Din ce observ probabil chiar si singur.

• Upvote 1
  • Haha 3

PS pentru tura de 130 km: urcarea la Crucea Iancului nu este asfaltată.

@iacobdoc parca erai cumva pregatit pentru intrebarea respectiva ;)) 

@Mircea PF ca bine spui! Da' pai e destul de periculos de unul singur, mai ales iarna.  Daca esti bun, se poate un link la harta Strava, daca ai intamplator? Ce distanta ar fi neasfaltata, se poate merge cu cursiera? 130km e numa bun, daca e si ceva de mancare pe drum, e perfect. Din ce vad in clipul lui Gheorghita asfaltul e struna :)

Filmuletul l-am facut sa ma uit la el 45 de minute cat stau pe trainer dupa care am vrut sa il impartasesc cu prietenii.

Oricum am incercat am dat de o limita de 15 minute, asa ca l-am redimensionat dar nu mi-am gasit timp sa il incarc.

Pana azi.

• Upvote 1

13 hours ago, Mookyama said:

@Mircea PF ca bine spui! Da' pai e destul de periculos de unul singur, mai ales iarna.  Daca esti bun, se poate un link la harta Strava, daca ai intamplator? Ce distanta ar fi neasfaltata, se poate merge cu cursiera? 130km e numa bun, daca e si ceva de mancare pe drum, e perfect. Din ce vad in clipul lui Gheorghita asfaltul e struna :)

• îmi pare rău, nu folosesc Strava dar pe un mail pot trimite traseul pe Google Earth
  • cca 2 km neasfaltați (se vede starea drumului într-una dintre pozele atașate); eu apreciez că se poate merge și cu cursiera chiar dacă mergi pe lângă ea cei 2 km (merită restul drumului)
  • mâncare se găsește în așezările de pe drum; restaurantul de la lacul Fântânele era închis anul trecut dar se poate mânca la pensiunea Popasul Iancului din Mărișel de pildă (cam la jumătatea drumului)
  • clipul lui @iacobdoc nu este de pe traseul de 130 km ci de pe cel din postarea mea la Cheile Turzii

@iacobdoc te-am motivat, trebuie sa bem o bere pe tura aceea ;)) 

@Mircea PF mersi tare fain pentru detalii si explicatii. Chiar mai bine decat pe Strava :D Oricum ar fi, acei 2 km par sa fie o bucurie de peisaj!

• Upvote 1

43 minutes ago, Mookyama said:

@Mircea PF mersi tare fain pentru detalii si explicatii. Chiar mai bine decat pe Strava :D Oricum ar fi, acei 2 km par sa fie o bucurie de peisaj!

Cu plăcere, @Mookyama.

Ai dreptate, cei 2 km sunt printr-o pădure de brazi faină.

Am uitat să-ti precizez traseul (n-ai nevoie de Strava sau gps că e semnalizat bine pe parcurs): Cluj- Gilău- Căpușu Mare- Agârbiciu- Dângău Mare- Râșca-  Valea Fericirii- Dealul Negru- Beliș- barajul Fântânele- Crucea Iancului- Mărișel- Tarnița- Gilău- Cluj.

• Upvote 1
  • Like 1

@Mircea PF Nu am mai fost cam de multisor pe bucatica ce coboara de la Marisel (de la intersectia cu drumul spre Crucea Iancului) la drumul ce vine de la Belis catre Poiana Horea. Care e starea drumului ca ultima oara era omor din culpa.

2 hours ago, iacobdoc said:

@Mircea PF Nu am mai fost cam de multisor pe bucatica ce coboara de la Marisel (de la intersectia cu drumul spre Crucea Iancului) la drumul ce vine de la Belis catre Poiana Horea. Care e starea drumului ca ultima oara era omor din culpa.

Cam tot aia dar nu e chiar așa impracticabil (mai ales în sens invers când oricum mergi încet); au pus ceva piatră spartă în ideea asfaltării probabil dar au uitat să treacă la faza finală.

3McltfKZIvuIYl4gWiW3eP25a44TtAExqrzXZSTSmQ4u_6bYbAskQkWZIXewbmMMHz9RnJ9kE1noqkDWAFi_x42l9Gl7NDw0YH34fvk4mhV2X4FO-nPfyJCFUgqK0czWjVuO3xsGrdKYN_y-bfED6C9IDEdd1nhxqkvge-bZK3ozEj0q90-u5Re6tbxIUYUyRuCx-BUy3yYJcWUEeTjK7dm-xKHHZGVicEwj2Bd1pBpQ9AwpSqCSU-ELnr5D3SBN8CU0hKn5FGUGq_hCws0FlmGUJOofaRPEqH0vJsR7kMCAb9k3reEEWCezU4NBBOJaUkWZ_Swu52nCH4_GXtnlcP3yeh23QbpWFvGOKltdI14yKr-O5Tpq5Ts_FdLUXsFYSyPyVNdZCAdpI_FC6CqAmFaJS4MG06axZ-Xu5aEVOCL4HCIoZk-8_jip1n-r21hR7lAoZ9S532MEVX6lXfogfcxdc4VklL_4U8mhE_TaImla01XuCPHtJWCR88K8TXp4lwLt50CDLxtxn-kjmv2QOyXeBNTCF7yGExRejecSCSa6w1nLq8HZusQfAcSi78_-IEmgWYEoxMauVjhnlgqheNzuWdTQfhkfSkEB6WR0NjxQdV9mIuVj-IcQ2ecfqPBLpWRt1P_Zj1i70pUW3plw3wsD8YkmyMT5lA=w1049-h769-no

• Sad 1

Fantastic, asa a ajuns sa arate drumul ala? Bine ca nu-s decat 1-2 km...

Pentru iubitori "sporturilor de iarna".

Va rog sa remarcati ca mi-am pus cauciucurile de iarna.

• Upvote 4

Ideea unei ture de sărbătoare (din toate punctele de vedere):

• Cluj-Gilău-Someșu Rece-Uzina-Pape-muntele Ijar-Dâmbul Crucii-drumul Generalului-Măguri Răcătău-Uzina-Gilău-Cluj
  • cca 90 km parcurși de noi în 10 h 
  • altitudine maximă 1242m/ urcare pe verticală 1187m
  • urcarea dificilă la Pape (dar se poate împinge că nu vă vede mai nimeni)
  • coborâre de zdrobit pietre la rinichi (bilă) pe General
  • se poate face și după ce a plouat o zi și o noapte înainte
  • izvor la o casă în Uzina
  • 2 puncte faine de belvedere spre lacul Tarnița:
    • unul în Pape (la ieșire spre Ijar), sub liniile de înaltă tensiune
    • al 2-lea, după ce se iese din pădure (după troiță)  se coboară un pic apoi se întoarce la dreapta pe un drum înierbat și se urcă pe el până în apropierea intrării acestuia în pădure; se lasă bicicletele acolo și se coboară perpedes panta ușor înspre dreapta - veți vedea lacul
  • de sus : perspective largi spre valea Someșului Rece și valea Someșului Cald
  • starea drumului și alte detalii în imaginile de AICI: https://photos.google.com/share/AF1QipM175cVbb89KVGBGmz7NYw8WslSRIaxTizn6rlJP0575TWTN3c2fdUu_5sLZSWrmg?key=OU5jOXJtaWc5MlhtbWpXYUhHVzhYUnNwT2x5anZn

EBBvw0gO08k-Xj3veCEAGcLeNhHI9mgVpZCNKiozNUP1-MSt0YUcZ0vP-iV-jicMCjWtQKh2M-rW1LokA8dlKRSXTxqkSQATwBbJ0LILK_II79fhApUIrHrkh3p1X3jvruWaG5yholwktMQPrKBiqAO27doajeV09wkvEMPdz85WzKo_3-tlCRuH4jl9KcNeO8Q_4KUI9YJYK7ag-N9LVYf1bgLFFSsFzUE_INiveB0bPqRdNa19FCwGWi9WOdYJLgnmRjSvVpdq_fJKlm6YmUNpztfWJXNB16Pr_XDxlMwioFQlG53LZUEdUeTC3XdxbcShXLf8Zq81GYuhWoetkMz9G9mREf7OOj_grpiB1Hpln47QYIBcnxKfPLRi1Dnmg8vvW0uX2sZOixQgebz7kgRqB1ridfegxlCQolTTk3HAlyJcLabJXKF8EtRY0AV8z9EOETcImYBHdnn3K_n4raEByhPl0hq5x6dg2wtoCeUof6flSrqp_lDbZSD-KHQxbmh_YDcUKLlWJ_5sp9cTQKyMniLT84r8ilXHAc_q-zyUlW8PuZbJ-X9jpYx4003UNpog-unsA1uNmdY2r949Q1SBwt71RFxl-YqfD4tO1Fy7bw0E7VTy2RoHcBwDTB1UouNu0SO3SxvJSJBgHs6gZ3AWGs-DtD2_eA=w1240-h677-no

• Upvote 2
  • Like 5