pac

Ture pentru clujeni

Recommended Posts

Tură numai bună de făcut când nu e cald la Cheile Turului (sau Tureni):

2Wr3FGH.jpg

• Like 4

Completare la tura descrisă anterior: în afară de peisajele faine cu dealuri şi munţi, pe drum puteţi vedea :

• în Gheorghieni biserica romano-catolică (1570)
  • în Aiton mai mulţi tumuli vizibili chiar de pe şosea
  • prin Ceanu Mic trecea drumul roman dar nu este nici un indicator pe unde ar fi acesta 
  • în Tureni este o frumoasă biserică reformată, una dintre cele mai vechi din zona Turda
  • în Ciurila este o bisericuţă de lemn
  • între Ciurila şi Sălicea este Domeniul Regilor unde, când o fi iarăşi voie, vă puteţi destinde spre sfârşitul turei la centrul spa

Plimbaţi-vă prin poiana Pater până mai puteţi să vă bucuraţi de natură că se pun bazele viitorului cartier sau poate a şoselei-ocolitoare sud!

vj71Ouy.jpg

Încerc să resuscitez acest topic aflat probabil în izolare covidiană cu o tură nerecomandată celor întregi la minte:

daFbEdT.jpg

• Upvote 1
  • Like 5

Tură spre nordul Clujului numai bună pentru cursiere cu asfalt ok în întregime:

- traseu: Cluj-Chinteni-Deușu-Băbuțiu-Șoimeni-Vultureni-Ciumăfaia-Borșa-Giula-Satu Lung-Pădureni-Cluj

- cca 67 km la care eu am adăugat 18 km până la sătucul Dorna prin Așchileu Mare

- timpul înregistrat de mine: 5h și 50 minute (cu abaterea la Dorna cu tot și pauze de pozat și vizitat biserica din Așchileu )

- altitudine maximă 610 m, diferență de nivel cca 400 m

- o singură urcare mai solicitantă, în sensul că este lungă, după Satul Lung până în Pădureni

- de văzut pe drum în afară de peisajele vaste din vârful dealurilor: lișițele de pe lacul Chinteni, biserica de lemn din Așchileu Mare, biserica reformată de sec XVI din Ciumăfaia (o mică abatere la dreapta, se vede din drum dar eu am omis-o), palatul Banffy din Borșa, glimeele din Valea Fânațelor

- traseul este evident nu trebuie evidențiat pe hartă

-imagini de pe drum, aici: https://photos.google.com/share/AF1QipMTRRPCOx8OYsuzf_Qwbojq30JpOyuP0XvFYPBUz1vi1dRegN6NQl3Pwqk8eblZuQ?key=Q0VseWU2alB5V0tkUVRhWDFTOUotSFVKWlduTFFR

HqeGTOV.jpg

• Upvote 2
  • Like 2

Tură numa bună de Florii:

• traseu: Cluj-colonia Făget-Sălicea-Ciurila-Filea de Jos-Filea de Sus-Săcel- Băișoara-Moara de Pădure-Valea Ierii-pasul Prislop-mănăstirea Muntele Rece- Gura Râștii-Gilău-intersecția cu drumul spre Luna de Sus-malul Someșului-baraj Florești-ocolitoarea nord-Cluj
  • 96 km (și prin oraș) parcurși de mine în 7 ore și jumătate (cu asistență electrică pe urcări)
  • altitudine maximă 1138 m, diferență de nivel 1475 m
  • urcare mai solicitantă de la monumentul eroilor din Valea Ierii în pasul Prislop dar când eram tânăr (acum 2 ani) am urcat-o fără electrică deci nu-i chiar așa de speriat
  • majoritate asfalt dar și macadam pe urcarea din Valea Ierii până în valea Râșca Mare 
  • io m-am întors pe taluzul Someșului de la intersecția DN1 cu drumul spre Luna de Sus ca să nu înghit gazele mașinilor; în schimb mi-am zgâriat privirea cu gunoaiele care tronează din abundență până la baraj
  • cam ce-i de văzut pe drum, aici: https://photos.google.com/share/AF1QipM4yF1Ea8N-rsFqjwF083CqFm92CXfzNjdgWhOleChuixpgHL1Adc1wnHZwZI9gwQ?key=eW9GU1h6TDE5bVlwRnF6N2Q5anNKdWNyYjJXdnJn
  • traseul, aici: https://www.wikiloc.com/wikiloc/spatialArtifacts.do

LeU75uC.jpg

• Upvote 1
  • Like 4

Tradiționala tură de 1 mai (care anul ăsta a fost în 3 mai din cauza vremii), varianta pe asfalt :

• traseu: Cluj-Florești-Gilău-Căpușu Mare-Agârbiciu-Dângău Mare-Dângău Mic-Mărcești-Râșca-Valea Fericirii-Beliș-Fântânele-Crucea Iancului-Mărișel-coada lacului Tarnița-Someșul Cald-Gilău-Luna de Sus-Florești Cluj
  • 131 km (inclusiv prin oraș) parcurși de mine în cca 10 ore cu pauze cu tot și asistență electrică pe urcări
  • altitudine maximă 1357 m, diferență de nivel 1853 m
  • tură bună și pentru cursiere cu asfalt ok pe tot parcursul
  • recomandabilă pentru cei antrenați din cauza lungimii și a câtorva urcări de 16% 
  • de văzut pe parcurs https://photos.google.com/share/AF1QipPZ59IkC6ARKg7HExHWjuTsrdZfJQqZbf-1UkiMFhF7g3r0YDq6K6o4gQxMccTWNQ?key=SHRXSjZJY0VxUGwxY1lFSjhvQTBwNEhHVnYyLWRR
  • traseul este evident nu trebuie detaliat pe hartă

9HHLFh7.jpg

• Upvote 2
  • Like 1

Salutare, e cineva pe aici și poate să îmi spună dacă există o metodă de teleportare din Cj la Gilău cu cursieră cu tot? gen autobuz :) Aș vrea să fac Drumul Generalului săptămâna asta, dar n-aș vrea să fac Cj - Gilău :)) 

15 minutes ago, paulrad said:

Salutare, e cineva pe aici și poate să îmi spună dacă există o metodă de teleportare din Cj la Gilău cu cursieră cu tot? gen autobuz :) Aș vrea să fac Drumul Generalului săptămâna asta, dar n-aș vrea să fac Cj - Gilău :)) 

http://ctpcj.ro/index.php/ro/orare-linii/linii-metropolitane/linia-m51

• Thanks 1

Tură de şosea, bună primăvara când soarele care te bate în cap nu-i aşa tare, până la rezervaţia naturală Stufărişurile de la Sic.

• traseu: Cluj-Apahida-Corpadea-Gădălin-pe lângă Vişea-Coasta-Sic-retur- pe lângă Vişea- lângă Gădălin tot înainte-Jucu de Sus-Apahida-Cluj
  • cca 90 km, parcurşi de mine în 7 ore cu pauze cu tot
  • din Coasta se poate trage o fugă de 4 km la Tăuşeni pentru vizitarea ansamblului monumental  "De-semne spre cer pentru ploaie și curcubeu", sculpturi inedite într-un peisaj fain
  • tură bună pentru cursiere fiind asfalt aproape în întregime; aproape deoarece înainte şi prin Corpadea asfaltul este acum decopertat (se pregăteşte asfaltarea) iar în Gădălin sunt porţiuni cu asfaltul degradat complet cu gropi şi macadam prăfuit
  • altitudine maximă 419 m, diferenţă de nivel 785 m
  • 4 urcări semnificative : la ieşirea din Apahida, înainte de Corpadea, înainte de Coasta şi înainte de Jucu de Sus dar cu pante acceptabile (fiind cu un pas în pensie am mai cuplat modul Eco pe urcări ca să compensez greutatea bicicletei :) dar se poate urca şi fără asistenţă) 
  • în Sic recomand şi urcarea la biserica reformată, o splendoare de clădire de cult care merită vizitată
  • o menţiune specială pentru sicani a căror localitate ar putea fi un exemplu pentru cum ar trebui gospodărită România
  •  ce puteţi vedea pe traseu în câteva imagini aici: https://photos.google.com/share/AF1QipP8OuB9dcWB5WVBBmV99U7nGfpx3i-EqEyGHPxrhExfKhImUU92stwqvvD9EKNHnQ?key=SE9sa056YUdlSExyb21KOUM5ZVBkaU10YnNKN3FR
  • traseul este evident nu trebuie urmărit pe GPS

HXtbk97.jpg

• Upvote 1
  • Like 4
  • Thanks 1

Tură faină de după masă până pe dealul Suceagului (Bator):

P30n2MH.jpg

• Upvote 1
  • Like 3

Dacă o luați pe drumul Soporului, în colonia Sopor la numărul 20 veți da peste gospodăria faină a domnului Gheorghe Căpușan unde sub genericul ”Poarta de su' Feleac” puteți admira o colecție impresionantă de trovanți și un muzeu (privat) al tradiției românești. Intrarea e gratis, merită!

Întoarcerea în oraș o puteți face peste dealul Soporului pe drumuri înierbate cu priveliști largi spre Feleac și valea Someșului.

Rke9MUo.jpg 

• Like 2
  • Thanks 2

Tură numai bună înainte de cină.

• Upvote 1
  • Like 1

Poza adăugată în post nu este vizibilă :)

4 hours ago, paulrad said:

Poza adăugată în post nu este vizibilă :)

wEjIF1i.jpg

No, amu se vede?

1 hour ago, Mircea PF said:

No, amu se vede?

Amu da! Oricum am văzut-o că am intrat pe link, mai mult comentasem să văd dacă merge că încercasem să postez ceva pe alt topic și dădea eroare :))