pac

Ture pentru clujeni

Recommended Posts

Tură pe 2 Someșuri cu urcare pe Someșul Cald și revenire pe Someșul Rece:

- traseu: Florești-Gilău-Someșul Rece-Someșul Cald-Tarnița-Mărișel-Crucea Iancului-cătunul Dobruș-Măguri-Măguri Răcătău-Gura Râștii-Gilău-Luna de Sus-Florești-Cluj

- 129 km parcurși de mine în cca 9 h și 30' cu tot cu pauze și derivația la resortul de ski/DH Mărișel (5 km dus-întors de la drumul principal)

- altitudine maximă 1399 m, diferență de nivel 1694 m (gps telefon)

- coborârea de la Crucea Iancului la Dobruș este cu multă piatră spartă ca și cea de la Măguri la Măguri Răcătău (asta are ceva mai puțină), deci zgâlțâitoare bine

- urcările nu sunt o problemă 

- izvoare: înainte de Uzina Mărișel, Dobruș, Uzina

- între Dobruș și Măguri veți da peste multe tufe pline cu zmeură aromată și afine

- despre peisajele de pe drum, aici: https://photos.google.com/share/AF1QipM-jMLxgzZaOei7LBUuLTyku0vATw7gMFrl1hromcbWgbK9f1FoYLm1Jk8PaO3YDQ?key=dlBEcjVIS1h4cy01bWx1d3dQdl9ZdmRybE9jU3VB

- traseul, aici: https://www.wikiloc.com/mountain-biking-trails/crucea-iancului-dobrus-81045214

S5Dfluw.jpg

• Upvote 1
  • Like 2

On 12.08.2021 at 19:55, Mircea PF said:

Drumul în lucru de care am făcut io vorbire nu iese în Sălicea ci face (probabil) legătura între Vălișoara și drumul Filea-Petrești. Ca să ajungi de pe el în Sălicea trebuie s-o cotești pe un drum de care prin pădure.

Asa e, am vorbit, de data asta direct, cu sursa mea din Valisoara, si am aflat ca drumul care se asfalteaza nu urca la Salicea ci iese pe sub autostrada la drumul Lita-Turda, in zona intersectiei cu Filea. Eu am pomenit aici  cu ani in urma de iesirea/varianta aia. Spre deosebire de tine eu, venind dinspre autostrada, am ocolit atunci  padurea spre stanga si am iesit in culme (unde acum e o pista de aterizare) pe unde iese drumul direct/pieptis din Valisora, apoi am continuat spre stanga, pe culme (sper ca se mai poate), pana la capat, la drumul care merge pe "creasta" pana la VIVO (cel de care ziceam anul trecut ca are panouri cu "accesul interzis" in mica portiune impadurita).

On 15.08.2021 at 13:49, Mircea PF said:

Tură pe 2 Someșuri cu urcare pe Someșul Cald și revenire pe Someșul Rece:

Fara sa stiu (pana azi) de tura/postarea ta, am mers luni tot incolo, cu intentii asemanatoare (eu as fi mers pe Drumul Generalului), dar am facut cale intoarsa, dupa 2h si 37min, la vreo 2-3 km inainte de Marisel, pt.ca ieseam complet in soare ... plus ca inca nu sunt (re)obisnuit cu ture peste 60 km. Din pacate se pare ca trebuie sa trec la reclinata (recumbent). Nu mai suport saua si pozitia (ma doare in zona cefei, desi am inaltat ghidonul si am si dropper pt.coborari).

In alta ordine de idei, traficul intre Gilau si Cluj e groaznic, chiar si lunea, cu coloane lungi la semafoare si giratorii. In zona cu 4 benzi (in Floresti) e cel mai rau. O duba a trecut la o palma de mine ... Atunci mi-am adus aminte ca asa se intampla daca mergi cinstit, fix pe margine. Dupa aia am mers la 25-45 cm de margine si n-am mai avut probleme. Apropo, soferii nu prea lasa loc pt.biciclete cand stau in coloane. Te obliga sa mergi pe placile alea puse peste canal, sau pe trotuar ... Tu/voi cum faceti?

28 minutes ago, MirceaDP said:

In alta ordine de idei, traficul intre Gilau si Cluj e groaznic, chiar si lunea, cu coloane lungi la semafoare si giratorii. In zona cu 4 benzi (in Floresti) e cel mai rau. O duba a trecut la o palma de mine ... Atunci mi-am adus aminte ca asa se intampla daca mergi cinstit, fix pe margine. Dupa aia am mers la 25-45 cm de margine si n-am mai avut probleme. Apropo, soferii nu prea lasa loc pt.biciclete cand stau in coloane. Te obliga sa mergi pe placile alea puse peste canal, sau pe trotuar ... Tu/voi cum faceti?

Așa este, șoferii la semafoare se lățesc pe tot carosabilul și nu ai loc de trecut decât pe dale sau pe trotuar dar, dacă nu te grăbești, nu văd nici un motiv să i depășești dacă stau la stop.  

Uneori pentru a evita Floreștiul merg pe ocolitoarea nord până la/de la baraj iar înapoi de la ieșirea din Gilău o iau la dreapta prin Luna de Sus ca să mai evit un pic DN1.

Din Gilău se poate ocoli DN1 la sud pe un drum de pământ/ulterior cărare pe lângă o fermă puturoasă,  pe sub autostradă, apoi din Luna de Sus iarăși pe un drum de pământ care ajunge în Florești între blocuri și de acolo pe deasupra unității militare se iese la Vivo:

https://www.wikiloc.com/mountain-biking-trails/ocolire-dn-gilau-cluj-81349548

Io n am mai fost demult pe acolo din cauza mizeriei de pe drum și a câinilor care hălăduiesc prin zonă (cel puțin așa era ultima dată când am trecut).

• Thanks 1

Dând roată pe dealurile Clujului:

• traseu: colonia Borhanci-Gheorghieni-Aiton-tunelul Boju-Cojocna-Apahida-Valea Caldă-Fânațe-Valea Chintăului-Cluj
  • 72 km inclusiv prin oraș, parcurși de mine în 6 ore și jumătate cu pauze cu tot
  • altitudine maximă 681m, diferență de nivel 999m (gps telefon)
  • din Aiton pe drumuri de pământ sau iarbă (cu un scurt intermezzo pe asfalt la Apahida)
  • tură recomandată când nu e foarte cald și de preferat mai înnorat, fiind în plin soare
  • nu sunt izvoare pe drum deci aprovizionați-vă cu apă!
  • doar 2 urcări mai solicitante, în colonia Borhanci și la intrarea în Cojocna dar sunt scurte
  • pe Valea Caldă io am vrut să evit o turmă de oi ce stătea în drum (care de fapt era și mică și fără câini) și am urcat pe deal dar acolo am dat de alta cu câini cu tot
  • de urcat la glimee (spectaculoase valuri de pământ) pe un drum la dreapta către capătul așezării Fânațe; sub glimee este o urmă de drum care se pierde în verdeață și desișuri, așa că lăsați undeva bicicletele și urcați pe ele fără, că i mai ușor (io am luat un spin în roată acolo)
  • dacă vreți să mergeți pe urmele mele, nu întotdeauna drumul cel mai umblat este și cel de urmat
  • de liniște, lanuri de floarea soarelui, peisaje vaste vă puteți bucura din plin https://photos.google.com/share/AF1QipMAZZZqt4288-yNS55g-CNtt7ZRVCEujDUW2p65scwPz-3oAbHlfbjUr2jzJWnJPA?key=cndRaDV4V2xXVFRCRWVKaFpqUGFaOERmRkpTcGJn
  • traseul, aici: https://www.wikiloc.com/mountain-biking-trails/dealurile-clujului-81785682

wiuiFvJ.jpg

• Upvote 2
  • Like 3

In 3-5 Septembrie ajung în Cluj. Dacă e cineva disponibil pentru o tură, 25-30km/h media finală, orientativ o tură de 70-120km distanță, și ar fi un loc, aș fi interesat. Mulțumesc! 

On 8/31/2021 at 3:07 PM, Mookyama said:

In 3-5 Septembrie ajung în Cluj. Dacă e cineva disponibil pentru o tură, 25-30km/h media finală, orientativ o tură de 70-120km distanță, și ar fi un loc, aș fi interesat. Mulțumesc! 

Io media asta nu o ating nici cu bicicleta în tren. :)

• Like 1
  • Haha 1

Apăi e tură de șosea 😁

Recomandați vreun traseu? Parcă nu aș merge singur. Dacă nu se bagă nimeni sâmbătă sau duminică până în prânz, nu aș mai lua bicla cu mine. 

2 hours ago, Mookyama said:

Apăi e tură de șosea 😁

Recomandați vreun traseu? Parcă nu aș merge singur. Dacă nu se bagă nimeni sâmbătă sau duminică până în prânz, nu aș mai lua bicla cu mine. 

• Cluj-Florești-Gilău-Căpușu Mare-Agârbiciu-Dângău Mare-Mărcești-Râșca-Valea Fericirii-Beliș-Fântânele-Crucea Iancului-Mărișel-coada lacului Tarnița-Someșul Cald-Gilău-Luna de Sus-Florești Cluj
  • numai asfalt, cca 130 km
  • io merg sâmbătă pe traseul ăsta până la Râșca dar de acolo o iau la stânga spre Lăpuștești pe macadam că i prea mult asfalt
  • oricum nici cu electrica nu ating 25/30 km/h media deci mă bag, regret

Pe traseul ala oricum o medie de 25 km/h e doar "pentru cei puternici" chiar si cu o bicicleta de sosea, se aduna lejer 1500m de diferenta de nivel, iar prin destule locuri asfaltul e(ra) departe de a fi perfect. Iar urcarea aia de la Râșca e nasoala, eu mai degraba as face traseul in sens invers. Sigur, pentru masochisti exista si Drumul Generalului, cu pante de 16% pe primii km.

Deci să îl fac invers?

Dacă direcția indicată de @Mircea PF e bună, nu am probleme cu urcarea. Dacă e ceva, nu mi-e rușine de push bike. Important este să fie bun asfaltul. 

Dacă e cum zice @majikstone, și putem merge în 2, mi-e ok și o medie ceva mai lejeră, nu am nimic de obiectat :) 

On 9/3/2021 at 7:11 PM, Mookyama said:

Deci să îl fac invers?

Dacă direcția indicată de @Mircea PF e bună, nu am probleme cu urcarea. Dacă e ceva, nu mi-e rușine de push bike. Important este să fie bun asfaltul. 

Dacă e cum zice @majikstone, și putem merge în 2, mi-e ok și o medie ceva mai lejeră, nu am nimic de obiectat :) 

Cu părere de rău doar acuma pot răspunde mesajului:

• Majikstone are dreptate, invers e mai ușor
  • urcarea din Râșca este într-adevăr neplăcută, de aceea eu o cotesc pe Valea Fericirii unde sunt și acolo vreo 3 urcări de 12% dar alea măcar sunt scurte
  • asfaltul este bun acuma în zonă
  • da, varianta de traseu cu urcare pe Someșul Rece până în Măguri Răcătău și apoi pe drumul Generalului (nu-i chiar așa de grea urcarea, dacă io o fac fără electrică, cei tineri sigur o pot face)  până în Mărișel iar de acolo întoarcere pe valea Leșului și de-a lungul salbei de lacuri de pe Someșul Cald, e mai scurtă dar la fel de frumoasă
  • io prefer să merg singur că-s mai bătrân, merg mai încet și mă opresc des, cică să fac poze dar de fapt ca să mi revin
  • Like 2

Tură foarte faină, cu multe drumuri înierbate:

• traseu: Cluj-Sălicea-Domeniul Regilor-Lita-Liteni-cetatea Liteni-mănăstirea Muntele Rece-Gura Râștii-Someșul Rece-Luna de Sus-Cluj
  • 92 km (inclusiv prin oraș) parcurși de mine (cu asistență electrică pe urcări) în cca 8 ore cu pauze cu tot
  • altitudine maximă 1130m, diferență de nivel 1456m
  • tură recomandată celor antrenați fiind cu probleme de orientare pe zona mediană și cu multe urcări, unele destul de abrupte (între cetatea Lita și mănăstirea Muntele Rece)
  • sunt urcări chiar de 20% așa că este recomandabilă parcurgerea traseului în sens invers
  • problemele de orientare derivă din faptul că se întâlnesc pe traseu multe ramificații de câte 3 drumuri care par a fi la fel de circulate (sau nu) și cel puțin 2 dintre ele par a merge în aceeași direcție dar nu se întâmplă așa
  • eu am avut încărcat în telefon traseul de pe Munții Noștri (excelent suport!) dar s-a întâmlat să moară gps-ul într-o vale, să o iau greșit și să mă întorc sau să găsesc alternative
  • pentru a scurtcircuita traseul spre Lita am luat-o pe la Domeniul Regilor și am coborât la casele din vale dar acolo nu am reușit să trec valea fiind mult mâl; prin urmare am urcat în dealul Ciurilei de unde am vâzut că se poate trece valea pe un pod situat în fața fermei situată în stânga față de baza coborârii de la resort
  • pe vremuri traseul între mănăstire și cetatea Lita era marcat cu cruce roșie dar acuma apare foarte rar ( io am văzut-o doar de 3 ori)
  • se pot vizita pe traseu ruinele cetății Lita (Liteni) aflate într-un sit spectaculos
  • izvoare nu sunt până la coborârea spre Gura Râștii ; izvorul de la mănăstire încă nu funcționează dar e monumental (preferam țeava aia cu apă rece și bună de pe vremuri!)
  • peisaje foarte faine pe drum iar senzația pedalării pe drumuri înierbate este deosebită
  • imagini de pe traseu, aici: https://photos.google.com/share/AF1QipOTvd_sF_k8Ro-ufp9KOnMQzQGtxhDyk2_RboPgJ3Gquw3NxfYdyLp-lDi7jpcnDg?key=RzJ4Y29UNER0bkJjczk4cVRWTkRKRmMyenJJRmdn
  • traseul, aici: https://www.wikiloc.com/mountain-biking-trails/cetatea-lita-manastirea-muntele-rece-83583247

JcTLdK1.jpg

• Upvote 2
  • Like 1
  • Thanks 2

Deşi constat că lumea de pe aici nu mai este interesată io mai pun un post cu o tură până la un cătun în care n-am mai fost.

• traseu: Cluj-Gilău-Măguri Răcătău-valea Negruţei-cătunul La Tău-Dobrin-valea Calului-Cerc-Caps-Valea Ierii-Băişoara-Săcel-Filea de Sus-Filea de Jos- Ciurila-Sălicea-Cluj
  • 120 km (inclusiv prin oraş) parcurşi de mine în 9 ore cu pauze cu tot (cu asistenţă electrică pe urcări), inclusiv cca 1/2 oră pierdută căutând prin iarbă casca ce mi-a picat din ureche la ieşirea din Sălicea
  • 1633 m altitudine maximă, 1830 m diferenţă de nivel (gps telefon)
  • urcarea pe valea Negruţei nu este dificilă ci doar lungă în schimb de la cătunul La Tău până spre coamă se urcă destul de abrupt dar nu prea mult
  • izvoare am văzut doar în Măguri Răcătău, în cătunul de sub Dobrin (dar se ia la dreapta chiar înainte de a intra în acest cătun) şi în Sălicea
  • din cătunul La Tău se urcă pe drumul înierbat până ce acesta dă în drumul forestier ce duce la stânga în cătunul Dobrin
  • foarte pitoresc cătunul La Tău
  • coborârea (rapidă) pe valea Calului este destul de zgâlţâitoare din cauza pietrişului presărat pe drum
  • imagini de pe traseu, aici:  https://photos.google.com/share/AF1QipPst90lI04C4D_FRp1sIdEjJdcHRn0f75Qeu7duTOQUVEhgSXUSBbyE6oILNhRMvw?key=VVJQbkNoQ2ItZkZSc1JKTEkxZHpKWEs2VHF4QjRR
  • traseul, aici: https://www.wikiloc.com/mountain-biking-trails/la-tau-84025762

6Azkgit.jpg

Edited by Traveller
  • Upvote 4
  • Like 2

în urmă cu 5 ore, Mircea PF said:

Deşi constat că lumea de pe aici nu mai este interesată

Ba suntem. Eu am fost cam ocupat, dar urmăresc ce scrii, chiar cu interes. Am fost, de ex., cu ani în urmă, între releul de lângă Liteni și cel de lângă Plopi, și aș mai merge. La fel și în zona Dobrin. Eu am ajuns acolo pe creastă, dinspre Plopi, și am coborât prin Valea Ierii, probabil pe unde ai coborât tu acum. Asta a fost când se asfalta drumul Cluj-Gilău ... Aș urca și eu pe valea Negruței, dar probabil că nu anul ăsta. Mi-am terminat concediul, iar de acum, dacă mai ies, probabil că ies pe dealurile din apropiere. Am explorat deja traseul cruce albastră dinspre Mânăștur spre Sălicea și mi-a plăcut. Am mai tras și o tură "contratimp" la Tarnița și, în ciuda traficului, vârstei și poziției mai ridicate (am ridicat de câțiva ani ghidonul pt. a evita durerile la ceafă), am făcut 58 minute de sub podul N până în dreptul plajei 1, timp pe care îl făceam acu' 8-35 de ani ... Încă ceva, era să renunț definitiv la MTB (și să trec la recumbent) datorită problemelor cauzate de șa (dureri + osteofit în zona unde osul pelvian atinge șaua - 3 sau 4c în desen). Asta pe lângă problemele cu ceafa ... Am zis să mai dau totuși o șansă biței mele (nu e exact aia, dar cam așa arată și a mea) și să schimb șaua veche cu una nouă, cu arcuri:

895020_1.jpg

Am primit-o luni. Acum mai trebuie să o instalez și testez, dar nu prea am timp.

Unul din motivele pentru care nu vreau să renunț la MTB e că îmi plac foarte foarte mult noile mele manșoane.

Ture faine îți/vă doresc!

1 hour ago, MirceaDP said:

dureri + osteofit în zona unde osul pelvian atinge șaua - 3 sau 4c în desen)

3 (protuberanța ischiadică), poate. Și sunt rare, de-abia am găsit un studiu - desen C, aici: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4288267/

4c nu prea are cum, că nu vine în contact cu șaua.

Mergi și fă un DEXA, pentru densitatea osoasă.

Și ca să revenim la oile noastre, ne interesează traseele turelor pentru clujeni, chiar dacă nu suntem clujeni.

Că odată și odată tot dăm pe acolo.

• Upvote 1

Vă mulțumesc pentru feedback și spor la pedalat tuturor!

On 9/17/2021 at 12:38 PM, Mircea PF said:

Deşi constat că lumea de pe aici nu mai este interesată

Sa stii ca suntem foarte interesati, iti urmarim toate postarile si cu aceasta ocazie iti si multumim pt ca ne dai atatea detalii si informatii cu privire la turele pe care le faci. Multumim pt harti, imagini si pt fatul ca ne dai idei pt ture noi, prin locuri de care eu personal nici nu stiam.

Sanatate maxima si sa auzim cu bine.

Atenție celor ce și-au planificat o ieșire cu bicicleta week end-ul viitor, sunt drumuri închise temporar din cauza Raliului Clujului:

Z7mIClY.png

• Thanks 2

Tură pe la câteva bisericuțe de lemn din nordul Clujului, preconizată scurtă și lungită în teren, atras de drumuri laterale:

• traseu: Cluj-Popești-Corușu-Sumurducu-Sânpaul-Șardu-Nădășelu-Gârbău-dealu Pietrii-Straja-Căpușu Mare-motelul Millenium-valea Agârbiciului-Someșul Cald-Luna de Sus-barajul Florești-Cluj
  • 87 km (inclusiv prin oraș) parcurși de mine în cca 7 ore și 1/2 cu tot cu pauze
  • 667 m altitudine maximă, 918 m diferență de nivel
  • nu sunt izvoare pe drum
  • am întâlnit 2 turme de oi care erau exact în drum dar una avea doar 2 cățeluși pașnici și un cioban fain de 2/2 iar la cealaltă, de pe malul lacului de acumulare Florești, câinii au fost liniștitți de cioban; alte animale întâlnite pe drum: o căprioară care n-a vrut să stea la poză și un fazan care mi-a zburătăcit freza
  • drumuri cu de toate: asfalt (cu trafic mare pe DN Zalău-Cluj dar cu bandă laterală îngustă numai bună pentru bicicliști), pământ, macadam, iarbă
  • urcări abordabile și o coborâre extremă spre valea Agârbiciului cu pantă foarte mare și instabilă (fiindcă am ratat drumul mai ușor la dreapta - nu se prea vede fiind înierbat)
  • în curba ac de păr aproape de vârful dealului Pietrii (în pădurea Nemeșilor) am luat-o la dreapta prin pădure pe traseul Károly Kós (nu-i marcat) până la bifurcația spre Straja
  • aproape de Sumurducu, pe drumul de pământ, sunt 2-3 băltoace din dungă în dungă dar se pot ocoli pe margine cu ceva echilibristică și ramuri în ochi
  • pe traseul Károly Kós sunt de asemenea câteva porțiuni cu belți și noroaie care trebuie ocolite prin desișul din pădure (dacă nu vreți să vă ungeți pentru reumatismul de la glezne)
  • coborârea de la motelul Millenium se înfige într-o fermă ce trebuie ocolită prin stânga (nu intrați în curte fiindcă are câini foarte răi !) 
  • de văzut pe traseu bisericuțe pitorești în Sumurducu, Sânpaul, Șardu, Straja și conacul  Lészai în Nădășelu
  • peisaje foarte faine de pe drumurile înierbate
  • imagini de pe traseu, aici: https://photos.google.com/share/AF1QipNiKWxqcK-K_eu5fzsum7pIgLq_HxTYR33lwOxkNv8zWG7xLBO3ORV_uMwARimMsw?key=amt3Ui0tSGxZdXhkQUYxRkVOV3RiZmx5UXhQN3F3
  • traseul, aici:  https://www.wikiloc.com/mountain-biking-trails/corusu-nadaselu-millenium-somesul-cald-84756510ZOasGZO.jpg
  • Upvote 3
  • Like 3
  • Thanks 1

O tură pe dealurile din sudul Clujului, recomandabilă când soarele este mai potolit fiind mult timp expusă razelor:

• traseu: pădurea Făget-Casele Micești-Săliște-Pruniș-Pădureni-Agriș-Iara-Surduc-Măgura Ierii-Livada-Petreștii de Jos-Tureni-Micești-lacul Micești-Râtu Penii-colonia Făget-Cluj
  • 103 km (inclusiv prin oraș) parcurși de mine în cca 10 ore dar timpul este irelevant fiindcă am avut de rezolvat 2 pene pe drum (culmea, ambele pe asfalt!)
  • altitudine maximă 855m, diferență de nivel 1673m (gps telefon)
  • asfalt, macadam, drum de țară, drum înierbat
  • am văzut un singur izvor pe drum la Măgura Ierii așa că aprovizionați-vă cu apă, traseul fiind mult în soare o să aveți nevoie!
  • este o stână lângă drum chiar în vârful dealului după ieșirea din Măgura Ierii dar io am avut noroc fiindcă dulăii au fost ocupați cu altceva când am trecut (ulterior am văzut de departe că s-au repezit vreo 5 la o mașină ce a trecut pe acolo); în general în zonă veți întâlni turme de oi 
  • urcările nu sunt o problemă
  • de văzut bisericuțe faine de lemn în Săliște, Pădureni, Surduc, Măgura Ierii, Livada; pe cea din Pădureni am ratat-o luând-o la stânga pe varianta (care acuma se asfaltează) ce ocolește satul
  • în Iara sunt și 3 conace (Teleki, Beldi, Kemény) dar irelevante pentru gustul meu arhitectural
  • peisaje faine cu munții și depresiunea Iara, sate pitorești ascunse de lume
  • imagini de pe traseu, aici: https://photos.google.com/share/AF1QipNoRd07Cm_Nf4RFttV_1ISVfuw18bAh8WsEmvccM2cAd5FYLnpp0AswbS62Hf9KLg?key=ZEgwQjYwNkgteUpQSEhheHF5WTZSQXZUV21ILUlR
  • traseul, aici: https://www.wikiloc.com/mountain-biking-trails/agris-magura-salicii-85484574

bzcC50t.jpg

• Upvote 2
  • Like 2

Porțiunile Iara - Agriș - Plaiuri și Măgura Ierii - Livada - Petreștii de Jos sunt asfaltate?

24 minutes ago, Traveller said:

Porțiunile Iara - Agriș - Plaiuri și Măgura Ierii - Livada - Petreștii de Jos sunt asfaltate?

Iara-Agriş: da.

valea Ierii- Măgura Ierii-Livada: nu.

Livada-Petreştii de Jos: da.

O tură până în ”satul de piatră” Chidea, o așezare care merită vizitată.

• traseu: Cluj-Valea Chintăului-Pădureni-Satu Lung-Borșa-abatere la stânga la Ciumăfaia-retur- la dreapta la Chidea-retur-Vultureni-Șoimeni-Băbuțiu-Deușu-Chinteni-Cluj
  • 79 km parcurși de mine în 6 ore cu pauze cu tot
  • altitudine maximă 615 m, diferență de nivel 782 m
  • doar 2 urcări, fără probleme la Pădureni și la Deușu
  • 95% asfalt, mai puțin drumul de Chidea care e macadam (nu merge cu cursiere că e presărat cu pietriș)
  • obiective pe drum: ruinele reședinței nobiliare din Satu Lung, castelul Banffy din Borșa (nu puteți intra decât dacă aveți internare de la psihiatru), biserica din Ciumăfaia, satul Chidea, abruptul stâncos de la Șoimeni
  • în Deușu vă puteți abate 1 km la Vechea (sat lipit de Deușu) ca să admirați biserica de lemn de acolo
  • satul Chidea este foarte fain cu casele din piatră și 5 biserici dintre care una din lemn
  • imagini de pe traseu, aici: https://photos.google.com/share/AF1QipNGIeD_vqy_Zu0OX_nRVmXT544im8J0e_bPnVDbhPVgWNvQrOQlSL3Z9LhxT5Uxug?key=UmZtS3J1Q3d1WWk0aHJwb0kyNDNISDRqTGtfdlZR
  • traseul https://www.wikiloc.com/mountain-biking-trails/chidea-85928756R0s0BBm.jpg
  • Upvote 2
  • Like 2
  • Thanks 1