pac

Ture pentru clujeni

Recommended Posts

http://www.gpsies.com/mapUser.do;jsessionid=EC16CA8BD4A2502F15146E599BF28B28?username=ihopulele

Deoarece mi-am atins cota maxima de atasamente, le-am sters pe toate - prin urmare ele nu se mai gasesc pe forum, ci numai la adresa de mai sus. Afisarea track-urilor propusa de www.gpsies.com mi se pare foarte judicioasa - cei care doresc sa faca o tura intr-o anumita zona au poze, track-ul in ce format doresc, o reprezentare grafica pe harta/teren/OSM, cu profil cu tot... Este ceea ce-mi doream de mult sa fac, pentru zona Cluj. Din fericire, nu mai este nevoie, s-a gandit altcineva.

http://www.gpsies.com/mapUser.do;jsessionid=EC16CA8BD4A2502F15146E599BF28B28?username=ihopulele

Deoarece mi-am atins cota maxima de atasamente, le-am sters pe toate - prin urmare ele nu se mai gasesc pe forum, ci numai la adresa de mai sus. Afisarea track-urilor propusa de www.gpsies.com mi se pare foarte judicioasa - cei care doresc sa faca o tura intr-o anumita zona au poze, track-ul in ce format doresc, o reprezentare grafica pe harta/teren/OSM, cu profil cu tot... Este ceea ce-mi doream de mult sa fac, pentru zona Cluj. Din fericire, nu mai este nevoie, s-a gandit altcineva.

Foarte bun site-ul si track-urile de asemenea.

Multumesc

Prima zapada deasemenea ne-a facut pe pac (Iustin) si pe mine curiosi si am mers pana pe Peana. O poza mai jos, restul aici.

Imagine postatăImagine postată

A trebuit sa testez noua achizitie - ceea ce s-a si intamplat, mai ales cand a trebuit scoasa dintr-un sant de 60 de cm in care a alunecat fara voia mea... :oops: Oricum, pe asa zapada mi-e teama sa merg, la varsta mea, cu bicicleta. Dar zona e superba - am urcat pe valea Somesului Cald. La Marisel viscolea, iar zapada avea vreo 30 de cm. Cainele meu Sasa (sasha) a fost fericit, probabil, de vreme ce s-a apucat sa faca tunele pe sub ea. Sau poate e urmarea faptului ca anul asta a cam stat acasa... Dupa ce un numar neprecizat de oameni draguti de la deszapeziri mi-au scos masina din sant am mers mai departe pe la Belis-Calata-Valeni-Manastireni-Rasca-Capus. Zona foarte buna de cicloturism - relief colinar de pana la 1000 m, privelisti, tezaur etnografic transilvanean, tot ce-ti poti dori de la o tura... Pozele sunt (si mai pun cateva) pe Picasa, track-ul il gasiti ca de obicei la gpsies. Am atasat doar poza partenerului meu patruped, pe care nu l-ati cunoscut pana acum.

Sunteti o gasca de ciclisti pe cinste in Cluj.

Tot timpul faceti ture extraordinare si ne delectati cu poze si articole placute si interesante.

... dar Apusenii sunt o comoara pentru cicloturismul european... Mi-e insa teama ca vom strica aceasta comoara inainte ca reteaua de poteci/ track-uri/ trasee sa fie completa... Defrisari, constructii, vehicule motorizate, etc., vor schimba complet zona. Este o fereastra ingusta de oportunitate de care generatia noastra se poate bucura. Veniti, deci... ;-)

Spaima tuturor cainilor masculi (vor sa-l ucida pe loc, daca se poate) si golgeter la toate catelele cat de cat apte... acum intelegeti chestia cu masculii... Iar eu trebuie sa-l scot din incurcaturi... Poza e facuta la Marisel, la Crucea lui Avram Iancu.

Csuporj, frumoase poze! Tsisak lafel!

Banuiesc ca folositi un aparat "point and shoot" puteti sa-mi spuneti ce marca? Cate megapixels? Eu am un Canon Powershot dar nu prea sant multumit. Prietena are un Sony Cybershot si face (adica facea) poze mult mai bune dar din pacate s-a stricat usita de la baterie.

Ihopulele, fain K9! Pune-l sa traga o saniuta mica. Sant facuti pentru asta.

Edited by R.Anton

... ihopulele, fain K9! Pune-l sa traga o saniuta mica. Sant facuti pentru asta.

Ma trage pe mine, 100 kg - la deal este bine, la vale un pic periculos, pentru ca nu am 4x4 ca el. E de ajuns. De exemplu duminica pe Vladeasa.

Si eu am un Powershot si sunt f multumit pt ca are si fct manuale si 4 acumulatori. Al tau de ce nu-ti place?

Wow! Super poze!

Da, am un Powershot 410, cam distorsioneaza (effect de butoi). Si mai are o problema cand am contrast mare (zone cu umbra si zone cu soare), nu am asa claritate, parca culorile sant un pic sterse.

Am fost anul trecut la Cluj 3 saptamani daca stiam de forumul asta i-mi aduceam bicla!!! Am fost la Rimetea si la Plaiesti, sa tot pedalezi. Dar intre Cluj si Campia, pe sosea, mi s-a parut foarte aglomerat.

Edited by R.Anton

foarte adevarat ce spunea un coleg mai sus. Apusenii sunt o comoara. Dar pe zi ce trece se distruge. Eu am facut 2 ture anul acesta acolo : una pe bicla si una cu prietena la pas. A fost atat de superb incat craciunul tot acolo il petrec ( fara bicla dar cu prietena :)).

Si e foarte departe de casa mea dar merita cele 8-9 ore pe masina pana acolo.

Si sunt sigur ca la anul in vara voi revedea pe bicla acele zone . Asa ca baietii din Cluj sunt niste fericiti ! Incercati sa aparati ce este acolo !! Poate reusiti ceva

PS frumos cainele sa iti traiasca .

PS2 poza lui csuporj este prea frumoasa . as vrea daca se poate versiunea la rezolutia maxima . Lasa-mi un msg pe privata daca poti sa ma ajuti cu ea.

Stima

@R.Anton

Aparatul meu de fotografiat e destul de slab, ies pozele doar cand e soare. E un Panasonic DMC-LS2.

@Shaka

Fac pozele doar la 1 megapixel (din 19 iun 2008), nu le am la rezolutie mai mare decat pe Picasa.

Edited by csuporj

@R. Anton

Daca te-ai uitat doar la albumul cu zapada sau la ultimele albume in general, pozele de acolo sunt facute cu telefon Nokia 6234, 2 megap, fara autofocus ;)

Printre albumele mai vechi majoritatea sunt facute cu Canon Powershot A50. Am mai avut Sony F717, caruia insa i s-a stricat senzorul si l-am vandut. Altfel bineinteles ca era cel mai performant. Canonul deasemenea acum incepe sa aiba aceleasi simptome cu senzorul.

Apropo de aparate foto, are Olympus o serie facuta pt cei care duc o viata mai sportiva, cica rezista la caderi de la 1,5 m inaltime pe orice suprafata, si la scufundari de pana la 3 m.

Ca si calitati foto nu pot sa ma exprim, dar am vazut un review in care erau cuvinte de lauda despre calitatea imaginii.

Cred ca asa ceva ar fi potrivit pt iesiri, si in plus merge sa faci si poze cand faci snorkeling, vara ;)

Ma intereseaza! Stii care e modelul? Ne arati un link?

Seria de aparate mju, care au in denumire SW - initialele de la Shockproof si Waterproof

1.

http://www.olympus.co.uk/consumer/29_digital_camera_mju_850_sw_18595.htm

Asta tine la socuri de la 1,5 m si 3 m adancime

2.

http://www.olympus.co.uk/consumer/29_digital_camera_mju__mju___1030_sw_18625.htm

Cu surpindere observ ca baietii de la Olympus au facut progrese, asta tine la socuri de la 2 m si pana la 10 m adancime!

Si mai e si Crush proof la 100 kg!

3.

http://www.olympus.co.uk/consumer/29_digital_camera_mju__mju___1050_sw_19825.htm

Ca variante mai ieftine, prin Metro sau alte magazine de gen, am mai vazut modelul Olympus mju 790, cam la 600 de lei.

Sau, acelasi aparat, la linkul urmator:

http://www.f64.ro/det.php?id=410&pid=6981