pac

Ture pentru clujeni

Recommended Posts

Vine cineva maine la Maguri - Vf Gaureasa - Vf Muntisoru - Steaua - Crucea lui Avram Iancu, 145 km, 65% asfalt, 1800 m diferenta de nivel, 14 ore (adica pe valea Somesului Rece pana in Cheile Somesului Rece, apoi pe creasta dintre Somesul Rece si Racatau de la Maguri pana la izvorul Racataului, apoi pe valea Racataului in jos pana in dreptul Mariselului, si de la Marisel acasa pe asfalt) ? Ne intalnim la 7 sub podul din capatul Manasturului.

Am modificat si scurtat tura cu vreo 25 km fiindca ne-am ratacit dupa Vf Gaureasa si am ajuns in valea Somesului Rece. Nu am mai urcat inapoi, ca era prea tarziu sa ajungem la Steaua, ocolind noroaiele destul de mari din creasta.

O poza din tura. Restul aici.

Imagine postată

O tura frumoasa de la Cluj la Valea Draganului prin Tara Calatei pe ruta:Cluj-Capusu Mic-Bedeciu-Ardeova-Manastireni-Valeni-Calata-Sancraiu-Alunisu-Sacuieu-Tranisu-Valea Draganului; distanta: 79,71 km; timp efectiv de pedalat: 6 ore; timp total cu popasuri, poze, adapostirea de 2 ploi zdravene, rezolvarea unei pene: 9 ore si 40 minute (pana la pensiunea Giurgiuman de pe valea Draganului). Imagini de pe traseu, cu starea drumurilor, superbele biserici din Tara Calatei si franturi de peisaj, aici: (cu parerea de rau ca din cauza ploii nu am facut poze mai multe si mai bune)

O tura frumoasa de la Cluj la Valea Draganului prin Tara Calatei pe ruta:Cluj-Capusu Mic-Bedeciu-Ardeova-Manastireni-Valeni-Calata-Sancraiu-Alunisu-Sacuieu-Tranisu-Valea Draganului; distanta: 79,71 km; timp efectiv de pedalat: 6 ore; timp total cu popasuri, poze, adapostirea de 2 ploi zdravene, rezolvarea unei pene: 9 ore si 40 minute (pana la pensiunea Giurgiuman de pe valea Draganului). Imagini de pe traseu, cu starea drumurilor, superbele biserici din Tara Calatei si franturi de peisaj, aici: (cu parerea de rau ca din cauza ploii nu am facut poze mai multe si mai bune)

Cateva imagini cu imprejurimile locului unde am poposit pe Valea Draganului, pensiunea Giurgiuman a carei gazde sunt deosebit de primitoare, le puteti vedea aici:

Edited by mongoose

Cateva imagini cu imprejurimile locului unde am poposit pe Valea Draganului, pensiunea Giurgiuman a carei gazde sunt deosebit de primitoare, le puteti vedea aici:

Edited by mongoose

Vreau sa o fac o excursie Cluj - Aiud si inapoi (dus intors cam 140 -150 km) si intreb pe cei care au fost daca au avut ceva probleme deoarece am auzit ca pe feleac sunt zone cu o singura banda in care de abia circula masinile d-apai sa ma intre si o bicicleta. poate cineva sa confirme?

Din cate stiu o sa fie vreo 5 km de urcat daca nu insel. sa ma corecteze cineva daca gresesc.

Vreau sa o fac o excursie Cluj - Aiud si inapoi (dus intors cam 140 -150 km) si intreb pe cei care au fost daca au avut ceva probleme deoarece am auzit ca pe feleac sunt zone cu o singura banda in care de abia circula masinile d-apai sa ma intre si o bicicleta. poate cineva sa confirme?

Din cate stiu o sa fie vreo 5 km de urcat daca nu insel. sa ma corecteze cineva daca gresesc.

De la pensiunea Giurgiuman de pe Valea Draganului pana la cascada Moara Dracului de langa cantonul Ciripa sunt (dus-intors) 79,71 km; timp efectiv de pedalare + catararea perpedes ( destul de solicitanta) pe ultimii 3 km pana la cascada : 6 ore; timp total, cu pauze de masa, fotografii, mancat zmeura si admirat cascada: 8 ore si 30 minute. Traseul de la cantonul Ciripa la cascada pe cruce albastra figureaza pe harta ca abandonat dar marcajele sunt destul de vizibile; atentie: imediat dupa ce drumul forestier face o curba ac de par la stanga, pe dreapta incepe urcusul abrupt prin padure spre cascada! Imagini de pe traseu, aici:

De la pensiunea Giurgiuman de pe Valea Draganului pana la cascada Moara Dracului de langa cantonul Ciripa sunt (dus-intors) 79,71 km; timp efectiv de pedalare + catararea perpedes ( destul de solicitanta) pe ultimii 3 km pana la cascada : 6 ore; timp total, cu pauze de masa, fotografii, mancat zmeura si admirat cascada: 8 ore si 30 minute. Traseul de la cantonul Ciripa la cascada pe cruce albastra figureaza pe harta ca abandonat dar marcajele sunt destul de vizibile; atentie: imediat dupa ce drumul forestier face o curba ac de par la stanga, pe dreapta incepe urcusul abrupt prin padure spre cascada! Imagini de pe traseu, aici:

Mongoose, bucata de la 3 km dupa Bologa, prin Tranisu-Visag si pana la Cabana Vladeasa am parcurs-o pe jos in 15 august. Am campat sub Pietrele Albe, impreuna cu DBCooper si prietenul lui, Florin de pe acest forum (complet prin coincidenta). Pozele noastre sunt aici Picasa Web Albums - tsisak12 - 2009 08 15 Vl...

In octombrie o sa vreau sa mai fac o tura cu bicicleta in zona, cu plecare din Bologa si vizitarea cetatii, ceea ce n-am facut acum. Traversarea catre Valea Draganului pare o idee foarte buna si la fel sa mergem la Moara Dracului. Iata la ce sunt bune asemenea topicuri ^:)^

Mongoose, bucata de la 3 km dupa Bologa, prin Tranisu-Visag si pana la Cabana Vladeasa am parcurs-o pe jos in 15 august. Am campat sub Pietrele Albe, impreuna cu DBCooper si prietenul lui, Florin de pe acest forum (complet prin coincidenta). Pozele noastre sunt aici Picasa Web Albums - tsisak12 - 2009 08 15 Vl...

In octombrie o sa vreau sa mai fac o tura cu bicicleta in zona, cu plecare din Bologa si vizitarea cetatii, ceea ce n-am facut acum. Traversarea catre Valea Draganului pare o idee foarte buna si la fel sa mergem la Moara Dracului. Iata la ce sunt bune asemenea topicuri ^:)^

Faine locuri, faine poze! Am fost si eu pe jos pana la cabana Vladeasa in tinerete.

Din pacate cetatea Bologa este o ruina napadita de vegetatie dar merita urcusul pana la ea pentru pitorescul locului si fiorul istoriei.

Faine locuri, faine poze! Am fost si eu pe jos pana la cabana Vladeasa in tinerete.

Din pacate cetatea Bologa este o ruina napadita de vegetatie dar merita urcusul pana la ea pentru pitorescul locului si fiorul istoriei.

Adevarul e ca nu a fost o idee prea inspirata sa atacam Vladeasa din directia Tranisu. Daca nu ne conducea un localnic din Visag pana la Cabana prin padure pe traseu nemarcat, mergeam multe ore pe niste serpentine anoste prin praf. Shame on us ca nu ne-am facut o poza de grup, era haios nenea :)

Mai buna e varianta din Rogojel, inainte de Sacuieu la dreapta pe banda albastra, care e practicabila si pe bicicleta, DBCooper pe acolo au urcat. Si mai tin minte un acces pe harta, dar n-o am in fata s-o pot descrie. De la Cabana pana pe varf oricum trebuie s-o impingi cel putin 1/3 din cei 3-4 km.

@offtopic

Cu bagaj mare (cort) fara sa impingi cred ca se poate urca la Cabana Vladeasa doar pe drumul de masini pe la Dealul Caprareasa. Vezi harta aici. Drumul Cabana Vladeasa - Pietrele Albe pe banda albastra e si el practicabil cu bagaj mare, fara impins.

Btw eu am in gand o tura pe jos in 2-4 aprilie cu urcare pe la Piatra Banisorului.

Daca vrei sa ajungi la Aiud, te sfatuiesc sa eviti DN. Sunt 2 trasee pe care poti sa mergi:

Cluj - > Faget -> Salicea -> Ciurila si de aici 1. Savadisla -> Baisoara -> Buru -> Rimetea -> Aiud sau 2. Petrestii de jos -> Petrestii de sus -> Buru -> Rimetea -> Aiud

Chiar pe DN am vrut sa merg :) Chiar atat de rea e zona? Oricum , multumesc pentru sugestii.:)

Cu bicicleta ultima data am fost anul trecut in aprilie pe E60 intre Cluj si Turda. Se putea merge (mult mai lejer decat pe Cluj - Apahida, care e dezastru), dar e destul de stresant. Din cate-mi amintesc portiunile cu o singura banda dintre Feleacu si Cluj sunt in jos, si pe acolo mergi cu viteza masinilor. Mai e o bucata de vreo 300 m intre Valcele si Feleacu in sus, aia e cam singura cu probleme. Daca vrei sa mergi fara stres dar mai incet si pe asfalt mai prost, mergi pe unde a zis newton. Eu zic ca sectorul E60 Cluj - Turda e mai putin periculos decat Cluj - Gilau, dar totusi e bine de evitat.

Cluj - Gilau nu mi s-a parut stresant sau periculos, am fost acum 1 saptamana pana la Tarnita, poate un pic la inceput chiar la iesire din cj. Am circulat chiar la margine iar prin Floresti parca ai si banda de biciclete. Desigur am mers de dimineata si m-am reintors pe la 3 deci am prins si trafic light si trafic mediu. Nu m-am simtit intimidat cu nimic ba din contra :P

Daca zici ca Cluj - Turda ii mai lejer ca Cluj - Gilau atunci e boierie!

As merge si pe traseul ala spus de newton dar nu reusesc sa-mi invat GPS-ul (garmin xt) sa retina ruta exportata din Google Earth plus ca pierd timp ( n-as vrea sa fac nici 6 ore) Zona e pitoreasca din ce poze vad pe Google Earth si ar merita. Sa vad :)

Spre Aiud si eu te-as sfatui sa mergi pe unde a zis Newton. E mai placut, ai ce sa admiri. Daca vrei un traseu mai scurt poti sa urmezi traseul din link pina aproape de Buru: http://gpsies.com/map.do?fileId=gylzimnqubkrxopx. Il faci download in format gpx si-l pui pe GPS si urmezi calea. Este un traseu total off-road pina aproape de Buru.

Vine cineva duminica in una din astea ?

• Dodesti - Vf Batrana - Vidreni, 80 km, 1200 m diferenta de nivel, 70% asfalt, 9 ore
  • Somesu Cald - Capusu Mic -Bedeciu - Valea Rascai - Coada Lacului Tarnita, 110 km, 800 m diferenta de nivel, 40% asfalt, 11 ore
  • Racatau - Dealul Arsuri - Pape - pe unde coboara traseul lung al maratonului - Uzina, 85 km, 900 m diferenta de nivel, 70% asfalt, 8 ore

Spre Aiud si eu te-as sfatui sa mergi pe unde a zis Newton. E mai placut, ai ce sa admiri. Daca vrei un traseu mai scurt poti sa urmezi traseul din link pina aproape de Buru: http://gpsies.com/map.do?fileId=gylzimnqubkrxopx. Il faci download in format gpx si-l pui pe GPS si urmezi calea. Este un traseu total off-road pina aproape de Buru.

Nu imi incarca acel GPX , am mai incercat.sta si se blocheaza la import rute. in fine , o sa-l folosesc in mod manual :-bd

La prima sau o doua ma inscriu- Vf Batrana sau Coada lacului

Nu imi incarca acel GPX , am mai incercat.sta si se blocheaza la import rute. in fine , o sa-l folosesc in mod manual :)

Ca idee, incearca sa-ti incarci waypoint-uri de pe traseu si le urmezi pe harta GPS.