pac

Ture pentru clujeni

Recommended Posts

Dupa Max si Mircea PF am fost si eu azi pe prima urcare a maratonului Maros. Am mers pe creasta de la manastire pana la Balta, am coborat prin Vidreni.

Filmuletul de azi:

• Upvote 2

Gura Rastii - Manastirea Muntele Rece - Gura Bisericii ("Austria") - Rasca - Dolesti - Otelesti - Racatau azi:

• Upvote 1

Am fost vineri in Faget, pe banda rosie si am observat un nou marcaj - punct portocaliu (rosu). Stie careva de unde vine si unde merge? Eu am mers pe el de mai jos de pietrele rotunde pana la intersectia drumului Sf Ion cu drumul Salicei unde se suprapune peste banda rosie si banda albastra.Traseul parea marcat doar pentru coborare.

De asemenea am fost placut surprins sa descopar un traseu amenajat ptr downhill in padure.

Am fost vineri in Faget, pe banda rosie si am observat un nou marcaj - punct portocaliu (rosu). Stie careva de unde vine si unde merge?

vezi postul 1358

• Upvote 2

Ah , nu am fost in faget de imediat 2 sezoane . mi dor :( Mai mult umblam prin hoya pe traseul iesirea la capat de Grigorescu , sus pe str:Doanth , sus pe deal si in varf am mers pana la stalpurile de inalta tensiune , de unde se coboara pana jos in Baciu . Foarte frumoasa zona , dar cum e vremea asta minunata , nu am apucat sa am duc sezonul asta :(

Ah , nu am fost in faget de imediat 2 sezoane . mi dor :( Mai mult umblam prin hoya pe traseul iesirea la capat de Grigorescu , sus pe str:Doanth , sus pe deal si in varf am mers pana la stalpurile de inalta tensiune , de unde se coboara pana jos in Baciu . Foarte frumoasa zona , dar cum e vremea asta minunata , nu am apucat sa am duc sezonul asta :(

pai si ce astepti? oricum de vremea asta nu scapam nici in zilele urmatoare, iar cu un pic de noroi tura poate deveni mai interesanta... :bici-4:
  • Upvote 2

Plimbare prin Faget pe dunga rosie si ploaie: surprinzator de placut mai ales ca la un moment dat ploua cu soare; aderenta destul de buna pe paraiasele ce curgeau pe carare (cauciucuri MK2, 2,2 pe spate Maxxis High Roller, 2,1 pe fata); de evitat drumul din poiana Pater si in amonte din cauza noroiului argilos care se lipeste vartos de roti (se poate ocoli prin iarba, respectiv, padure); daca nu va sperie un pic de udatura si noroi, incercati; atentie totusi la sleaurile noroioase care fac rotile sa valseze si nu exagerati cu viteza; mie mi-a placut!

Imagine postată

• Upvote 3

Eu mai astept un pic :) sa se usuce pe jos. Pe umezeala asta nu ai unde sa te asezi sa bagi o bere rece , dupa ce ajungi in varf .

Ieri am vrut sa merg cu bikerman pe Vf Silha prin Chicera Negrului, dar n-am mai avut timp sa urcam pe varf, ca ne prindea intunericu'. Am facut 56 km, din care 14 pe asfalt, in 11 ore.

Ruta a devenit Marisel - Chicera Negrului - Langa Vf Petreasa - Valea Broscaru - Valea Racataului - Marisel. In intersectia din padure de langa Chicera Negrului aveam 3 variante, am luat-o prima data pe primul drum gresit si ne-am intors dupa vreo 300 m, apoi pe al doilea gresit si iar ne-am intors dupa vreo 300 m. Cel corect era al treilea, ultima varianta ramasa (cel din stanga).

Filmulet:

Poze: link

• Upvote 3

Am fost si eu astazi in faget .Era sa imi scuip plamanii , dar am ajuns sus intreg. Erau multi ciclisti , partea nasoala e ca, drumul de anul trecut s-a cam distrus multumita jupanurilor cu jeepuri .

...pentru doamnele si domnisoarele pe care le-am vazut sambata, duminica si azi prin oras si mai ales prin Faget si Hoia; domnii presupun ca s-au ornat cu beri reci, deci lor, sa le fie de bine!

Imagine postată

...pentru doamnele si domnisoarele pe care le-am vazut sambata, duminica si azi prin oras si mai ales prin Faget si Hoia; domnii presupun ca s-au ornat cu beri reci, deci lor, sa le fie de bine!

... ma refeream la cele (cei) pe biciclete, evident.

• Upvote 1

acu doua zile, 9 persoane, am dat intalnire la Cora si plecat pana in Maguri-Racatau

Imagine postată

Imagine postată

facut oprire la Cabana Ionel (asa am inteles ca-i zice) unde am stat cateva ore

Imagine postată

la un popas, niste caprite, ne urmareau de undeva de sus

Imagine postată

total 96 km dus-intors de la mine de acasa, 2 halbe de bere baute la Fabrica de Bere si mult somn pentru a-mi recupera puterile ptu a doua zi...

• Upvote 2

Filmulet din tura de azi pe creasta dintre Somesuri, din Somesu Rece pana in Marisel, cu coborare prin Capu Coastei:

De la casele din Capu Coastei am vrut sa coboram spre uzina electrica, am incercat 3 drumuri de caruta/carari, toate s-au infundat. Am coborat pana la urma pe cararea din creasta.

• Upvote 2

Sambata am iesit sa testam noua bicicleta Cannondale moto pe "Austria", via dj 107N, ce urca la manastirea Muntele Rece dinspre valea Somesului, evident, Rece; daca nu v-am agasat destul cu postarile mele si veti dori sa mergeti pe acolo, puteti sa va faceti o idee cam cum e pe drum, apasand AICI:

Imagine postată

• Upvote 2

Sambata am iesit sa testam noua bicicleta Cannondale moto pe "Austria", via dj 107N, ce urca la manastirea Muntele Rece dinspre valea Somesului, evident, Rece; daca nu v-am agasat destul cu postarile mele si veti dori sa mergeti pe acolo, puteti sa va faceti o idee cam cum e pe drum, apasand AICI:

Mirciule, zau daca te inteleg. Pe caldura aia cu full-face si cu bita aia ma mir ca ai ajuns pina sus. Cite kilograme are Cannondale-ul asta, ca-i facut pentru dat in jos nu in sus? Iti place sa te chinui?

Plus ca mai ai si cauciucuri de 2.4, Mountain King.

• Upvote 1

Mirciule, zau daca te inteleg. Pe caldura aia cu full-face si cu bita aia ma mir ca ai ajuns pina sus. Cite kilograme are Cannondale-ul asta, ca-i facut pentru dat in jos nu in sus? Iti place sa te chinui?

Plus ca mai ai si cauciucuri de 2.4, Mountain King.

Sa le luam pe rand:

• acela cu full-face si Cannondale era fiul meu, nu io si a urcat vioi, pe bicicleta pana sus; lui oricum ii plac numai biciclete grele si full-face-uri fiindca se antreneaza pentru moto
  • eu sunt ala cu Focusul si ti s-a parut ca am full-face fiindca mi-am lasat barba :)
  • Cannondale are vreo 14 kg; e din ceva aliaj cu carbon (cred, nu ma pricep) si-i facut pentru free-ride; fiului meu chiar nu-i prea place ca e prea usoara :)
  • evident ca-mi place sa ma chinui, doara sunt roman
  • daca ai avut impresia ca m-am plans de conditiile vitrege ale turei, autoironia mea a fost gresit inteleasa; prefer sa-mi dau duhul pe munte decat sa zac relaxat la televizor
Mi-a facut placere ca ne-ai salutat pe Somesul Rece in sus; numai bine, Max si spor la biciclit!

Partea cea mai tare este ca mi-ai mai spus odata ca fiul tau e cel cu alea grele. Dar postasem si am zis s-o las asa ca sa mai povestim. Ca doar ce am apucat sa te salut din masina.

Salut. Stie cineva daca proaspata asfaltare minunata de pe sectorul Salicea - Ciurila se continua si de la Ciurila pana la autostrada? Daca ati facut vreo tura pana la Cheile Turzii de curand, poate stiti ceva.

Teoretic, bucata aceea trebuia sa o refaca Bechtel. In 2011 parca a intrat in proiectul de reabilitare al CJ, care din cate am auzit, este acum compromis. Sper sa ma insel...

Pai acum cica se pune in aplicare partea a 2a din proiectul ala de reabilitare. Reasfaltarea Salicea-Ciurila din el face parte. Atat doar ca n-am nici cea mai vaga idee daca asfaltul continua si dincolo de Ciurila, catre autostrada. Dar probabil ca in vreo saptamana o sa aflu pe pielea mea.

Desi rolul acestui topic presupun ca este sa se anunte/organizeze ture, io va bombardez cu imagini din ture gata facute si acelea nu prea indepartate, asa ca daca va agasez dati-mi un feedback. Sambata, de pilda, am tras o fuga pana la Cheile Turzii, pe dunga rosie; pe drum ne-au depasit (la viteza noastra, absolut normal) 3 baieti veseli care mergeau in aceesi directie si pe care i-am reintalnit in Tureni; daca (mai) sunteti nerabdatori sa va delectati cu imagini de pe drum, apasati AICI:

Imagine postată

• Upvote 5