pac

Ture pentru clujeni

Recommended Posts

Chiar daca nu ma simt agasat, voi lasa un feedback. Eu urmaresc toate turele pe care le faceti si savurez de fiecare data pozele care surprind foarte bine peisajele si de asemenea comentariile aferente. Asa ca tot ce pot sa zic este spor la pedalat si keep 'em coming!

• Upvote 2

Chiar daca nu ma simt agasat, voi lasa un feedback. Eu urmaresc toate turele pe care le faceti si savurez de fiecare data pozele care surprind foarte bine peisajele si de asemenea comentariile aferente. Asa ca tot ce pot sa zic este spor la pedalat si keep 'em coming!

Multumesc pentru feedback; uneori este bine sa te retragi inainte de a ti se sugera acest lucru (cand deja nu mai esti dorit).

• Upvote 1

Cer ajutorul cursieristilor de pe acest topic.As dori parerea despre o bicicleta gasita in piata de la a la z si eventual daca vreunul dintre voi ar putea sa vina la fata locului sa imi dea o parere pertinenta despre ea.Multumesc.

Salutare ciclistilor clujeni!

Eu si cu pretenul de pedala Stefan,rapsohigh83 aici pe forum, efectuam o tura de 3 zile, Oradea- Bucuresti si ieri am finalizat prima zi, Oradea - Cluj. Din cauza oboselii acumulate pe tren plus traseu,dar mai ales datorita frumusetii acestui oras, am cazut de comun acord sa mai zabovim o zi aici si am fi mai mult decat incantati sa ne intalnim si cu alti colegi de pedala clujeni cu care sa putem socializa,sa stam la un suc sau la un pahar de vorba. O sa las numarul meu de telefon aici deoarece nu o sa mai pot verifica de prea multe ori topicul din ratiuni de baterie.

0745766368 Andrei

Va doresc o zi buna in continuare !

Nu stiu daca au avut si altii norocul meu, ieri in Faget, pe drumul care face legatura intre calea Fagetului/sf. Ion si marcajul rosu, printre case (strada Nicolae Margineanu), era lasat liber un St. Bernard (sau ceva ruda cu dansul, categoria talie mai degraba de vitel..). Eu veneam dinspre padure in viteza si nu l-am observat decat cand eram foarte aproape de el (e prima curba la dreapta cum coboram). S-a luat dupa mine cu inca doua piticanii, cred ca mi-a agatat roata spate (nu m-am uitat dar am fost incetinit si am niste urme interesante pe janta), relativ in acelasi timp una dintre javrele mici mi s-a bagat sub roata fata, rezultatul e ca am zburat, casca sparta dar fara alte daune serioase - nimic rupt doar raschetat pielea pe umar, brat si picior. Nu stiu cum m-am desprins din spd sau daca m-am desprins, din fericire nu am fost muscat. Proprietarul dupa ce zburasem a cam plecat. In fine, ii voi depune plangere la sectia 6 pentru ca a lasat cainele agresiv liber din lesa - lesa care o avea in mana... Nu se rezolva mare lucru cu plangerea, sper sa il tina macar in lesa de acum, oricum la recidiva conform legii ii va fi luat cainele.

Mentionez ca in aceeasi zi, cu cateva minute inainte, respectivul caine ranise un caine al unor locuitori din zona - un brac german muscat de piept.. SI conform proprietarilor bracului, posesorul jivinei agresive este destul de recalcitrant - a sarit sa o bata pe posesoarea bracului.

In fine, ca idee, daca aveti probleme cu mai susmentionatul, dati un pm pentru detalii pt plangere.

• Upvote 3

Nu mai pot edita - a fost chemata politia sa constate dar evident trebuie facuta plangere la sectie si asa mai departe.

• Upvote 2

Si eu am avut probleme cu cei trei caini (vitelul "St. Bernard" si cele 2 javre mai mici) in acceasi zona in urma cu o saptamana, la coborare pe banda rosie la aproximativ 100 de m de la iesirea din padure, dupa ce am trecut peste parau. La mine situatia a fost un pic diferita, pentru ca alergam, nu eram cu bicicleta. Dulaul mare a sarit spre mine si cand m-am oprit din alergat s-a potolit (in acelasi timp, un om dintr-o curte de pe partea dreapta - probabil proprietarul - a urlat la caini). Problema a fost una din javrele alea mici, care a sarit sa ma muste de gamba piciorului drept.

Din fericire nu m-a muscat, iar de javrele am scapat cu o pietricica.

• Upvote 1

Hm, vineri noaptea pe la 1 am coborat pe acolo, sa nu merg pe asfalt si sa-mi incerc frontala. Se pare ca am fost norocos ca era doar o javra mica in drum. Daca era si ala mare poate o beleam singur.

Toamna tarziu (in noiembrie) am fost muscat dintre unul din cei doi caini mici, un fel de julitura, destul ca se primesc setul de injectie prescrisa in aceste cazuri. Proprietarul nu era acasa, dar dupa o saptamana (lucram in timpul saptamanii si se intuneca devreme, nu am urcat in intuneric) cand am facut o vizita era liniste bocna. La toamna parca l-am vazut dar intr-o alta curte, decat unde initial iesise, cred ca el iese din curtea vecinului. Oricummai sunt si alte zone cu caini: in afara de cainii ce stau la intrarea si iesirea satului Salicea mai sunt si cele de langa Vf. Peana, unde e stana. Pacat. Oricum nu e bine sa ai de a face cu cainii cand esti singur. Daca cainii s-au apropiat de roata din spate e bine sa blocati putin roata din spate si sa incetiniti f. putin. O alta metoda e sa-i dati biscuiti.:P

Ii mai adaug pe vagabonzii (pardon cu siguranta sunt adoptati de niste oameni de bine) care stau cum intri in baza Unirea si urci pe varianta usoara, prin stanga, la limita blocurilor. Hai sa zic ca aia ma motiveaza sa urc pieptis pe linia rosie - antrenament bun.

Apoi pe cei vreo 10 care sunt plimbati de niste alti oameni de bine in zona traseului XCO...

Apoi peste 5-10 ani o sa fie un parc cu intrarea interzisa pt bite si patrupede si cazul e rezolvat.

fowler : bine ai facut ca ai depus reclamatie , din pacate foarte putini sunt cei care fac ca tine .

bikerman : bine subliniat , pai chiar asa era preconizat intr-un proiect al primariei si tare ma tem ca nu scapam pana la urma

Eu am tot timpul la mine un spray micut cu piper , e din acela care nu disperzeaza ci actioneaza ca un pistol cu apa , foarte eficace si cu raza mare de actiune (5-6 m), in plus poate fi folosit indiferent de cum bate vantul . Din pacate testat si functioneaza incredibil de bine . Imi pare rau de cainele care trebuie sa sufere pt. vreo 10 min. dar nu ai ce face cand stapanul e iresponsabil .

Salut. Stie cineva daca proaspata asfaltare minunata de pe sectorul Salicea - Ciurila se continua si de la Ciurila pana la autostrada? Daca ati facut vreo tura pana la Cheile Turzii de curand, poate stiti ceva.

ii asfalt pana jos pe unde se trece pe sub autostrada, la lacurile de la Ciurila

Da, am apucat sa merg intre timp si am fost placut surprins de asfaltul bun care se continua pana jos. In schimb e tot mai praf drumul mai departe, spre Petresti.

Rosesti - Lapustesti - Dealul Cioanca - Fantanele - Marisel - Dealul Porcului azi. 58 km, jumate asfalt, in 8 ore.

Imagine postată

Restul pozelor aici: link

• Upvote 3

Savadisla - Valea Fenesului - Plopi - Saua dintre Vf Testiesu si Vf Tartova, azi. 33 km in 4 ore.

Imagine postată

• Upvote 2

Sacuieu - Valea Ordangusei - Rogojel - banda albastra - Cabana Vladeasa - Vf Vladeasa - Cabana Vladeasa - banda albastra - Rogojel - Valea Alunisului, azi. 33 km in 6 ore.

Imagine postată

Am impins bicicleta din Rogojel pana la 1700 m. Banda albastra dintre Rogojel si Cabana Vladeasa, si drumul de deasupra cabanei e pietros si abrupt, asa ca in sus poti doar sa impingi. Banda albastra dintre cabana si Rogojel e insa interesanta in jos, e mai usoara decat drumul/cararea de deasupra cabanei. Daca vreti sa urcati pana la cabana fara sa impingeti, mergeti pe drumul auto din Dealul Caprareasa sau pe cel din Rogojel - Dealul Chicera Orzascilor. De la cabana pana la 1700 m nu e varianta la impins.

• Upvote 3

Pentru cine crede ca poate opri taierile ilegale de padure (articol din 2011): link

Eu mai bine ma abtin, decat sa fie dupa aia batut cine trece singur cu bicicleta pe acolo.

• Upvote 1

O tura de acum o luna: Uzina - urcare Pape - Marisel - Crucea iancului - Valea Racataului - Valea Somesului Rece

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 3

Faina tura si peisajele deosebite. In Apuseni pana si pe cele mai circulate trasee mereu gasesti cadre noi.

Daca ar fi sa spun ceva pe scurt despre tura de duminica as spune asa: praf, canicula, noroi, gheata, frig, canicula, zapuseala, epuizare. Poze si detalii despre tura :

album public.
  • Upvote 3

Rogojel si Frasinet azi.

Imagine postată

Adica Scrind - Valea Aniselului - Rogojel - Dealul de la sud de Gura Alunisului - Scrind - Dealul la nord de Gura Cetatii - Dosu Racadului - Valea Cetatii, 38 km in 6 ore jumate.

Valea Aniselului e plictisitoare: drumul e pietros, paraul si padurea sunt urate. Coborarea din Rogojel pe deal, inspre Gura Alunisului, s-a transformat in carare de la intrarea in padure. A trebuit sa ma dau jos de vreo 10 ori pentru cativa metri, in rest am putut merge pe bicicleta. Urcarea spre Frasinet are portiuni de impins, dar nu multe.

• Upvote 1

Salutare,

Va prezint o tura mixta (asfalt + offroad) facuta acum vreo 2 saptamani pe la: Aghires - Leghia - Dumbrava - Paniceni - Defileul Capusului - Agarbici - Valea Agarbiciului - Somesul Cald - Gilau - CJ.

Am remarcat un traseu nou, lejer si frumusel (*pentru mine) care nu apare pe harta cu 100 de excursii. Este vorba despre Agarbiciu - Valea Agarbiciului - cu iesire spre Somesul Cald zona "ultimele km de la Maratonul Maros".

Poze AICI!

• Upvote 1

...Va prezint o tura mixta (asfalt + offroad) facuta acum vreo 2 saptamani...

Faina tura! Am ochit si io trenul acela de 7:55 dar din pacate insotitorul meu e lenes si nu se scoala la ora aia in weekend; am o rugaminte la tine, pentru cei care nu stiu limba maghiara (printre care ma numar si eu), poti sa pui comentariile si/in romana (cu google translate uneori apar intelesuri bizare)? Eu urmaresc comentariile aferente pozelor deoarece ele releva pe langa informatii si starea de spirit a calatorului.

• Upvote 1