pac

Ture pentru clujeni

Recommended Posts

Ah, as fi venit si eu, dar duminica ma duc la ultima etapa de cluju' pedaleaza :(.

Maine nu pot eu, oricum o sa anunt aici cand mai ies ca e bine sa fim mai multi la ture din astea mai lungi, mai schimbi o vorba, o trena bici-3.gif

Fara indoiala ca cea mai buna ruta spre Belis e cea prin Dangau.Asfalt bun si trafic redus.

Asta e o reclama la harta "100 de excursii cu bicicleta în zona Clujului"? Daca nu, e timpul sa o cumperi, nu de alta dar sa poti cobora de pe deal daca tot l-ai urcat.

Era o simpla intrebare.La cat s-a povestit aici despre harta chiar eu lipseam cu reclama...mda. Pe harta ''100 de excursii.....'' apar 2 variante(traseu 87 si 93)..de aia am intrebat...ma interesa care coborare e mai recomandata din punct de vedere al dumului...Oricum am ales varianta 87 care are ceva denivelari.

Cu intenția de a vă convinge că și prin jurul Clujului merită să ieșiți la plimbare îmi susțin afirmația cu câteva imagini  AICI:

v39l.jpg

• Upvote 1

Întrebarea ta este legitimă și din păcate nu am fost (încă) pe acolo ca să-ți pot răspunde dar sper să o facă alții mai umblați în locul meu; pentru bicicliștii care vor să depășească faza de plimbat prin centru sau parc (fără a fi înțeles greșit că acțiunile respective ar fi de ironizat)  harta respectivă este mai mult decât bine venită.

Dupa cum am spus mai sus..am coborat sambata spre Moara de Padure pe varianta 87 care prezinta ceva denivelari si mai ales pante destul de mari...

• Upvote 1

Ii indicat ca incepatorii sa mearga mai intai in parcuri, dupa care urmatoarea nivel ar fi Fagetul, dupa care poalele muntilor Gilaului si dupa aceea muntii de peste 1200m. Nu de alta dar sa obisnuieasca cu terenul, sa-i intre in sange comportarea bicicletei, sa-si insuseasca mersul pe bicicleta pe teren accidentat. Astfel nu la calitatea drumului se va concentra ci la peisaj, la andrenalina, de a cunoaste locuri noi, de a simtii pe piele cum sunt variatiile de vreme in diferite zone. Daca iti place sa te dai pe bita nu te deranjeaza calitatea drumului, nu plangi de vremea "rea", ca trebuie sa cari bita in anumite portiuni ci aceste lucruri vor deveni o provocare.

• Upvote 2

@@bodeaci

Scuze, nu am citit cu atenția cuvenită postul tău. Oricum informațiile tale despre traseul 87 sunt utile.

Ii indicat ca incepatorii sa mearga mai intai in parcuri, dupa care urmatoarea nivel ar fi Fagetul, dupa care poalele muntilor Gilaului si dupa aceea muntii de peste 1200m. Nu de alta dar sa obisnuieasca cu terenul, sa-i intre in sange comportarea bicicletei, sa-si insuseasca mersul pe bicicleta pe teren accidentat. Astfel nu la calitatea drumului se va concentra ci la peisaj, la andrenalina, de a cunoaste locuri noi, de a simtii pe piele cum sunt variatiile de vreme in diferite zone. Daca iti place sa te dai pe bita nu te deranjeaza calitatea drumului, nu plangi de vremea "rea", ca trebuie sa cari bita in anumite portiuni ci aceste lucruri vor deveni o provocare.

Se pare ca s-a creat prea multa agitatie din cauza unei simple intrebari...Am crezut ca forumul e pentru discutii libere si informative.Consider subiectul incheiat.

Se pare ca s-a creat prea multa agitatie din cauza unei simple intrebari...Am crezut ca forumul e pentru discutii libere si informative.Consider subiectul incheiat.

Intrebarea simpla suna asa: "De pe Muntele Bocului..ce ruta recomandati sa ajung in Baisoara(sat)?" Daca te refereai la rutele de pe harta "100 de excursii cu bicicleta in zona Clujului" trebuia sa mentionezi (acolo cred ca apar vreo 2 trasee) dar daca te referi ca si ruta orice drum off-road/ asfalt/ poteca atunci sunt n+1 rute. Daca nu cunosti zona nu e indicat sa te aventuriezi de unul singur pe nici una (am intalnit turma de oi pe valea muntele Filii in padure cu cainii aferente). Iar starea drumurilor se modifica de la an la an si in functie de vreme.

Nu era o simpla intrebare. Iar cum ai relatat, nici nu prea ti-a placut varianta spre Moara de Padure (drum cu pante mari si cu denivelari) din care am dedus ca inca nu esti obisnuit cu astfel drumuri/ ture.

Mai stiti ceva zone cu trasee ce parcurg cat mai mult paduri de brad? Preferabil putin umblate. In afara de zona prezentata de newton.

Mi-e dor de brazi si de miros de rasina :)

Mai stiti ceva zone cu trasee ce parcurg cat mai mult paduri de brad? Preferabil putin umblate. In afara de zona prezentata de newton.

Mi-e dor de brazi si de miros de rasina :)

Alegi de pe harta orice drum la peste 1200 m. Sau vale ingusta la peste 900 m. De exemplu Valea Somesului Rece din Racatau in sus.

Sau nu un traseu asa hardcore, dunga rosie din capat de la trolee din Manastur, care te duce pana in cheile turzii si inapoi. in mare parte mergi prin zona nepopulata.

@@calin c

94mi.jpg  17vz.jpg

Pape-muntele Ijar (traseu 67 pe harta bicicliștilor)     Șoarecu (jos, valea Răcătău) (pe traseu 66)

k9lf.jpg  n63y.jpg  893j.jpg

între Arsuri și Dodești (pe traseu 63)                             valea Negruței (pe traseu 69)                     între Dobrin și Bușești (pe traseu 69)

mbtw.jpg  f0x2.jpg  7ij5.jpg

între Otelești și Ghiuri (pe traseu 69)    valea Dolești (pe traseu 62)                                      defileul Someșului Rece (pe traseu 75)

jg4g.jpg  v9me.jpg

urcarea la Măguri (pe traseu 16)                               Coasta Urșilor (pe traseu 43)                  și mai sunt și altele...

• Upvote 3

In muntii Gilaului in mare parte s-a facut loc pentru noua generatie de brazi, daca reusesc sa iasa singure din pamant. Era padure de brazi si in Floresti, deasupra la cartierul Terra dar din pacate casele de acolo au incalzire pe lemn, asa ca a disparut brazii, unde te simteai ca si la statiunea Baisoara. Uitate prin jurul Clujului, mai sunt ici-colo padure de brazi.

Sau nu un traseu asa hardcore, dunga rosie din capat de la trolee din Manastur, care te duce pana in cheile turzii si inapoi. in mare parte mergi prin zona nepopulata.

Sunt de vreo lună și eu prin Cluj, și întâmplător, tocmai acest traseu l-am făcut azi. (Mai făcusem ceva trasee scurte prin Făget, Hoia, și o tură până în Mărișel).

Ei bine, astăzi am fost până la Cheile Turzii, prin Făget, foarte frumos. Dar am făcut greșala fatală de a nu avea GPS la mine (vechiul telefon mă lăsase și în prezent aștept sosirea altuia), și de a lua decizia de a "scurta drumul" prin Turda, și de a mă întoarce pe E81. În realitate traseul s-a lungit (nu cu mult) dar problema a fost ceața de o tai cu cuțitul. Nu doresc altui biciclist o asemenea pățanie, se pare că puțini șoferi știu despre limita legală de 50 km/h în astfel de condiții, și au câteva lacune mari în materie de fizică (rigid body dynamics). Fie asta sau SUNT NIȘTE CRIMINALI PSIHOPAȚI. Rezultatul : a trebuit să vin vreo 30 km în afara părții carosabile. Ei bine poate că totuși a fost și greșala mea. Dar m-am lecuit. Nu mai calc prin zonă, singurele variantă de trasee rămân cea spre Someșul Rece/Mărișel/Măguri/Beliș etc.

Vă las cu câteva poze : https://picasaweb.google.com/100778408053144101164/November22013?authkey=Gv1sRgCInQkcLuzZ_0ngE .

PS. Mulțumesc pe această cale celor care au umplut thread-ul cu trasee.

• Upvote 3

Ca sa simti rasina de la brazi trebuie sa mergi in padure, intr-o padure "virgina" preferabil si nu pe marginea padurii cum e pe la valea somesului rece sau in alte locuri. Nu pe drum macadam si pe poteca. Dar oricum daca urci mai mult ori dai de padure de brazi neumblat ori de taiat, in ambele se simte rasina.

Sunt de vreo lună și eu prin Cluj, și întâmplător, tocmai acest traseu l-am făcut azi. (Mai făcusem ceva trasee scurte prin Făget, Hoia, și o tură până în Mărișel).

Ei bine, astăzi am fost până la Cheile Turzii, prin Făget, foarte frumos. Dar am făcut greșala fatală de a nu avea GPS la mine (vechiul telefon mă lăsase și în prezent aștept sosirea altuia), și de a lua decizia de a "scurta drumul" prin Turda, și de a mă întoarce pe E81. În realitate traseul s-a lungit (nu cu mult) dar problema a fost ceața de o tai cu cuțitul. Nu doresc altui biciclist o asemenea pățanie, se pare că puțini șoferi știu despre limita legală de 50 km/h în astfel de condiții, și au câteva lacune mari în materie de fizică (rigid body dynamics). Fie asta sau SUNT NIȘTE CRIMINALI PSIHOPAȚI. Rezultatul : a trebuit să vin vreo 30 km în afara părții carosabile. Ei bine poate că totuși a fost și greșala mea. Dar m-am lecuit. Nu mai calc prin zonă, singurele variantă de trasee rămân cea spre Someșul Rece/Mărișel/Măguri/Beliș etc.

Vă las cu câteva poze : https://picasaweb.google.com/100778408053144101164/November22013?authkey=Gv1sRgCInQkcLuzZ_0ngE .

PS. Mulțumesc pe această cale celor care au umplut thread-ul cu trasee.

O varianta sigura de mers/intors pe sosea la Cheile Turzii este pe ruta Cluj - depou troleibuze Manastur - Padurea Faget - Salicea - Ciurila - trecut pe sub autostrada - Petrestii de Sus - Cheile Turzii. Trafic putin, asfalt bun, catarari interesante.

• Upvote 1