pac

Ture pentru clujeni

Recommended Posts

O poza din tura de azi: Racatau (675 m) - Joseni - Maguri (1280 m) - Lacul Racatau (1000 m) - Marisel (1225 m) - Soarecu - Racatau. 27 km in 4 ore. Pana in Racatau cu masina. Restul: aici.

DSCN5163.JPG

• Upvote 1

O poza din tura de azi: Somesu Rece (425 m) - Vanta - Manastirea Muntele Rece (1125 m) si inapoi. 26 km in 4 ore, incluzand repararea unei pene si asteptatul sa se sature cainii veniti de la oi de latrat. Pana in Somesu Rece cu masina. Restul: aici.

DSCN5204.JPG

• Upvote 1

O poza din tura de azi: Uzina (520 m) - Valea Barlogului - Paltinei - Culmea Paltinei (1100 m) si inapoi. 13 km in 2 ore jumate. Pana in Uzina cu masina. Dupa Paltinei am impins bicicleta cam 500 m. Restul: aici.

DSCN5254.JPG

• Upvote 1

O poza din tura de azi: Muntele Rece (900 m) - Rasca - Ghiuri (1260 m) - Saua Testiesu-Tartova - Gura Bisericii. 14 km in 2 ore jumate. Pana la capatul asfaltului din Muntele Rece cu masina. Restul: aici.

DSCN5314.JPG

• Upvote 1

Am reusit si azi sa ma ratacesc, desi acum m-am uitat pe harta (de 100 de trasee de bicicleta) destul. Tura a fost: Uzina (520 m) - Arsuri - spre Vf Batrana, doar pana la 1000 m, 10 km. Pana in Uzina cu masina. Pe la 1000 m am dat de cainii de la oi, din cauza carora n-am mai urcat pe varf. Poze: link.

DSCN5357.JPG

Mi-a revenit optimismul cand am vazut ca si Mircea PF aproape s-a ratacit cam in aceleasi locuri: link.  :))

• Upvote 1

@@csuporj

:))   Dacă nu te mai şi rătăceşti din când în când parcă n-are farmec; aşa şi amintirile sunt mai interesante.

Mulţumesc fiindcă m-ai pomenit, sunt mândru că un cicloturist ca tine face trimiteri către mine.

• Upvote 1

O poza din tura de azi: Coada Lacului Gilau (420 m) - Somesu Cald - Pape (980 m) - Dealul Cetatii. 20 km in 2 ore jumate. Pana la Coada Lacului Gilau cu masina. Restul: aici.

DSCN5378.JPG

• Upvote 1

Nu se mai zice ratacire , se zice explorarea unor noi locuri , miercuri am explorat si eu cateva locuri bucurandu-ma de soare

• Upvote 1

O poza din tura de azi, inca o incercare spre Vf Batrana, conform proverbului "omul lenes munceste de doua ori": Uzina (520 m) - Arsuri - Varful la est de Batrana (1170 m) si inapoi. 10 km in 2 ore si 45 minute. Pana in Uzina cu masina. Invatand minte data trecuta, acum n-am mai luat-o pe drumul care parea mai usor.

Am urcat in Arsuri pe drumul care o ia la dreapta inainte serpentinele de sub barajul de pe Valea Barlogului. Am impins bicicleta mai mult de jumatatea drumului dintre intersectie si Arsuri. Pe varianta cealalta, pe drumul principal, nu se impinge aproape deloc.

Din Arsuri am mers o bucata pe drumul care urca usor, apoi pe la mijlocul pasunii am luat-o drept in sus, pe unde duce si traseul de pe harta biciclistilor. Intre Arsuri si Vf Batrana am impins bicicleta pe mai mult de 80% din traseu. E foarte abrupt, estimez 25%, dar la coborare e practicabil in totalitate pe bicicleta.

Am urcat doar pe varful cel mai estic, cel cu belvedere spre est. Pe Batrana n-am mai urcat, ca se auzea latrat dinspre Dudaie.

Restul: aici.

DSCN5477.JPG

• Upvote 2

O poza din tura de azi: Uzina Marisel (575 m) - Lapustesti (1070 m) - Rasca (965 m) si inapoi. 29 km in 3 ore. Pana in Uzina Marisel cu masina. Restul: aici.

DSCN5495.JPG

• Upvote 1

O poza din tura de azi: Statiunea Muntele Baisorii (1375 m) - Muntele Mare (pana la 1775 m). 20 km in 3 ore. Pana in statiune cu masina. Restul: aici.

DSCN5564.JPG

• Upvote 2

Dacă mai ține vremea frumoasă și o luați spre Gilău iar o dată ajunși la autostradă o luați la stânga pe sub al doilea ei viaduct, veți vedea la un moment dat un drum la dreapta  ce urcă abrupt prin pădure; mergând pe el până ce drumul iese pe culme și la răscruce o luați la stânga, veți coborî în Stolna și veți avea parte de o tură frumoasă, scurtă și abordabilă pe care am încercat să o surprind în câteva imagini AICI

3d29841d-3940-4e2a-b10f-ece279b4a219_zps

ps: csuporj, scuze pentru întrerupere  :))

Edited by Traveller
corectat cf. indicatiei autorului
  • Upvote 3

Si noi am fost pe portiunea aia frumoasa de traseu , dar in sens invers , urcat din Gilau si facut stanga spre intersectia ce duce la Stolna si coborat sub autostrada . superbe imagini de toamna

• Upvote 1

ps: csuporj, scuze pentru întrerupere  :))

Mai trebuie cate o intrerupere, ca daca nu ma satur de postat.

O poza din tura de azi: Balcesti - Dealu Botii. 26 km in 2 ore si 45 minute, 100% asfalt nou. Pana in Balcesti cu masina. Restul: aici.

DSCN5602.JPG

• Upvote 2

@@csuporj

Mai trebuie cate o intrerupere, ca daca nu ma satur de postat.

Să nu faci asta! Keep walking!

Să-l las pe Jeno să mai respire: plimbarea din astă seară până la Peana, cu câteva impresii foto AICI

IMG_0906_zps8dc47f9a.jpg?t=1415645009

• Upvote 2

Băi ce uamini. 

Noi aicea la șes, în sud, în Câmpia Română, în Bărăgan, regățenii (accentuez prin această "enumerare", asta dacă nu v-ați prins) avem ceață.
Și ceva burniță... 

• Upvote 1

@@MaC®

Noi aci la podiș, cam în centru, lângă Apuseni, albaștrii (colorez dacă nu v-ați prins) avem și noi ceață. Dar culorile toamnei sunt tot alea ca peste tot...

Bucurați-vă de ele și nu dați vina pe vreme!

• Upvote 1

O poza din tura de azi: Manasturu Romanesc (750 m) - Fonogea - Rasca de Sus - Belis (1130 m) - Statiunea Fantanele (990 m) - Dealu Negru - Fonogea - Valea Fericirii - Rasca. 38 km in 3 ore jumate. Pana in Manasturu Romanesc cu masina. La dus am mers doar pe asfalt, la intoarcere intre satul Dealu Negru si Fonogea, pe 2 km, nu era asfalt, in rest am mers doar pe asfalt. Restul: aici.

DSCN5677.JPG

• Upvote 1

O poza din tura de azi, cea mai scurta tura de pana acum: Somesu Cald (460 m) - Manastirea Somesu Cald - Dealul Cetatii (pana la 720 m) - poteca care coboara spre nord din Vf Cetatii. 6 km in o ora si un sfert. Pana in Somesu Cald cu masina.

La urcare am impins bicicleta vreo 150 m intre manastire si stalpul de inalta tensiune. In rest am urcat pe bicicleta (cu sub 4 km/h pana la manastire).

La coborare a trebuit sa ma dau jos de vreo 10 ori pentru vreo 3 m, plus la sfarsit pentru vreo 100 m. Poteca e de genul primei parti a crucii albastre care coboara de pe Peana, dar cu obstacole.

DSCN5699.JPG

• Upvote 1

O poza din tura de azi: Moara de Padure (577 m) - Muntele Sacelului - Coltu Ilii (1188 m) - Frasinet (bucla traseului 86 de pe harta biciclistilor). 17 km in 2 ore jumate. Pana in Moara de Padure cu masina.

Am mers in intregime pe bicicleta. La urcare, de la parasirea paraului Huzii, cu 4-5 km/h.

La coborare la prima casa erau 2 caini, care au latrat, dar n-au venit la drum. La a doua casa insa drumul trece fix langa casa, asa ca cei 3 caini de acolo au venit langa mine si au atacat cainele care a venit cu mine de jos de la asfalt. Noroc cu cei doi copii de la casa, care au stapanit cei 3 caini. De la a doua casa in jos e o portiune abrupta foarte faina pana la parau, aproape de limita de practicabilitate pe bicicleta.

DSCN5724.JPG

• Upvote 1

O poza din tura de azi: Muntele Baisorii sat (1040 m) - Valea Iertii - Statiunea Muntele Baisorii - Sesu Cald - Buscat (pana la 1670 m) - Gera. 19 km in 3 ore jumate. Pana in satul Muntele Baisorii cu masina.

Intre statiune si Sesu Cald am mers pe crucea rosie. La urcare am impins vreo 150 m pe partea mai abrupta a crucii rosii. Din Sesu Cald am mers cam pe curba de nivel pana la vest de Buscat si am urcat pe drumul de acolo. Am impins vreo 30 m bicicleta intre Sesu Cald si Buscat.

Din Buscat am coborat pana la baza telescaunului, la crucea rosie, pe traseul de downhill. A trebuit sa ma dau jos de vreo 10 ori de pe bicicleta: la saritorile de lemn care n-au chicken line, la curbele in care trebuie sa mergi in "perete" ca jos e plin de pietre, si in partile abrupte mai jos de drumul principal spre Sesu Cald.

Coborarea din statiune prin Gera are portiuni abrupte aproape de limita practicabilitatii cu bicicleta, dar se poate cobora integral pe bicicleta. Nu recomand in sens invers, ca ar fi destul de mult de impins.

DSCN5754.JPG

• Upvote 1

O poza din tura de azi: Racatau - valea Somesului Rece pana la confluenta cu Irisoara. 27 km in 2 ore si 45 minute. Pana in Racatau cu masina. De la incalzirea globala jumatate din apa din bidon s-a facut bulgare de gheata. Restul: aici.

DSCN5903.JPG

• Upvote 3

Io v-am tot spus: nu vă luați după vremea urâtă din oraș! Uitați-vă AICI ce minunății erau azi la Casele Micești și Peana:

IMG_1129_zps2df40280.jpg?t=1417283268

• Upvote 5

Da, superb! La noi ploua si inca e cald.