pac

Ture pentru clujeni

Recommended Posts

Salut. Mai poti alege Cluj - Turda - Mihai Viteazu - Rimetea, cu mentiunea ca in weekendul cu 1 mai se lucra la iesire din Turda spre Mihai Viteazul, la pod mai exact si ca asfaltul  e asa si asa, dupa intersectia cu Buru, unde faci stanga, pana la limita cu Judetul Alba. 

Mersi de raspunsuri. Nu-i musai pe la Cheile Turzii, cautam cea mai directa varianta si - pe harta cel putin - se vede o legatura Petrestii de Jos-Cheia. Acuma vad ca de fapt prin Iara e mai direct traseul.

Dar atunci am alta dilema: urc in Faget-cobor la Ciurila, acolo fac dreapta, apoi stanga catre Lita-Sacel-Baisoara-Iara etc. Ati fost recent de sub pasarela de autostrada la dreapta? Stiu ca de la un moment dat drumul e impracticabil pe cursiera pana la Savadisla, dar oare ajung pana la bifurcatia cu Lita? Altfel nu-mi ramane decat Floresti-Luna-Vlaha-Savadisla-Lita. 

Mersi de raspunsuri. Nu-i musai pe la Cheile Turzii, cautam cea mai directa varianta si - pe harta cel putin - se vede o legatura Petrestii de Jos-Cheia. Acuma vad ca de fapt prin Iara e mai direct traseul.

Dar atunci am alta dilema: urc in Faget-cobor la Ciurila, acolo fac dreapta, apoi stanga catre Lita-Sacel-Baisoara-Iara etc. Ati fost recent de sub pasarela de autostrada la dreapta? Stiu ca de la un moment dat drumul e impracticabil pe cursiera pana la Savadisla, dar oare ajung pana la bifurcatia cu Lita? Altfel nu-mi ramane decat Floresti-Luna-Vlaha-Savadisla-Lita. 

Drumul ala de sub autostrada pana la bifurcatia cu Lita e neasfaltat, la fel cum e si sectorul prin Cheia - Mihai Viteazu. Cel mai bine e Cluj-Floresti-Luna de Sus-Baisoara-Iara-Buru-Aiud.

@@tsisak Confirm ce spune @@majikstone mai ales ca e vorba de cursiera.

Aveam in plan duminica un Cluj-Aiud si retur dar vremea nu pare a ma ajuta. Pe de alta parte vreau sa il fac in regim cvasi-aerob asa incat s-ar putea sa dureze.

Tură la nord de Cluj, pe ploaie:

• Chinteni-Deușu-Băbuțiu-Șoimeni-Fodora-Așchileu Mare-Dorna-Fodora și retur
  • 70 km, asfalt (plin de gropi de la Chinteni), drum de pământ (cu porțiuni de pietriș mărunt ca balast înainte de Dorna) pe bucla Așchileu-Dorna-Fodora; timp, aproape 5 ore cu pauze de pozat și vizitat biserica
  • remarcabilă biserica de lemn din Așchileu Mare
  • peisaje frumoase cu dealurile Clujului
  • alte imagini de pe drum AICI

c4ff6e8b-7df8-4af0-8796-ae1974b76438_zps

• Upvote 3

Tura de azi: Gura Rastii - Manastirea Muntele Rece, si plimbat pe drumuri secundare pe platou, 37 km in 5 ore jumate. Poze: link.

DSCN9570.JPG

• Upvote 3

@@VladE46

Mulțumim, Vlad, pentru informație.

Am trecut mai demult prin Vechea dar nu am văzut-o, probabil am mers pe alt drum; o voi avea în vedere fiindcă e într-adevăr remarcabilă.

Cred că i se vede turla în imaginea mea cu oile.

@MirceaPF, da da, aia e. E pe un deal, daca ajungi in Vechea(zisa si Buda, printre sateni), intreaba de biserica de lemn, e pe o ulita secundara a satului, insa asfalatata.

Frumoase ture, apropo :) de cand sunt membru, tot urmaresc topic-ul si l-am citit pe tot. Abia astept sa am si eu timp liber sa postez poze si trasee parcurse

• Upvote 1

Stie cineva unde sunt salcami si papadii inflorite(daca au mai ramas) in jurul orasului ?

Stie cineva unde sunt salcami si papadii inflorite(daca au mai ramas) in jurul orasului ?

Împreună sau separat? :))

Păpădii sunt cam peste tot (de pildă prin Hoia), salcâmii mi-au scăpat.

Pt salcami, incearca la Salicea, cum ajungi sus in deal, faci dreapta si cobori spre padure. Am fost acum 2 ani la strans de soc, si daca bine-mi amintesc, erau si salcami.

• Upvote 1

Din curiozitate, care este motivatia intrebarii? Pt apicultura?

Prin hoia mai ajung . In salicea nu prea ajung ca prietena nu are bicicleta inca. Anu trecut in vremea asta am fost pe jos pana la lacul Somesul cald .  Motivatia- pentru (că) dulceata , poze , culoare , miros - diferite de cele din oras.

• Upvote 2

A facut cineva drumul Cluj-Marisel? Cam cum se prezinta situatia? 

Am auzit ca e foarte faina zona, dar mi-ar fi un pic frica pe DN pana la Gilau. De-acolo, Google Maps imi zice ca as putea lua un drum neasfaltat, pe creasta dealului, dar nu stiu cat de mult mi-ar creste timpul de calatorie si cat de dificil e.

@@StefanL

Vezi postul meu de mai sus, 2172.

DN-ul se poate ocoli prin spatele Polusului, apoi prin Florești unde urmezi drumurile dintre blocuri, cât mai apropiate de pădure, vei ieși pe un drum de câmp, apoi prin Luna de Sus, pe sub autostradă și prin spatele și ulterior prin fața fermelor de lângă pădurea ce flanchează Gilăul la sud și vei ieși în drumul de Someșuri (poți urmări pe Google Earth traseul); evident că durata deplasării crește și nu e indicat de parcurs când plouă sau după ploi (noroaie!).

Tura de azi: Gura Rastii (500 m) - Valea Rasca Mare - Dobrin (1550 m) - Valea Negrutei, 47 km in 5 ore jumate. Poze: link.

DSCN9722.JPG

• Upvote 3

Salcâmi sunt grămadă pe marginea drumului pe la Corpadea (de la Apahida la dreapta spre Reghin).

Tura de sâmbătă, la rezervația naturală de la Sic; câteva repere pentru cei interesați:

• traseu: Apahida-Corpadea-Gădălin-Vișea-Coasta-Sic și retur
  • 86 km cu tot cu cei 22 km (dus-intors) prin Cluj
  • timp: 7h:30' cu pauze de poze, masă, adăpostit de ploaie, așteptat în Cluj circa 25' să iasă ”fantomele” în stradă
  • starea drumului: asfalt foarte bun până la Corpadea (drum foarte de circulat!), cu gropi normale pentru Ro după aia și destul de distrus pe alocuri între intersecția cu relația Jucu și Coasta
  • drum în soare, luați-vă șepcuțe, în căști vă fierbe creierul (dar dacă aveți norocul să ploaie vă răcoriți!)
  • impresionant stufărișul de la Sic, panorame vaste din vârful dealului dintre Vișea și Coasta
  • din Coasta la dreapta 4 km se poate vizita ansamblul monumental de la Tăușeni; merită!
  • câteva imagini de pe drum, AICI:

IMG_3484_zpsders64j5.jpg?t=1432366513

• Upvote 2

Tură de ieri:

Cluj - Apahida - Mociu - Cămăraşu - Ţaga - Fizeşu Gherlii - Gherla - Cluj.

140 km în vre-o 5 ore, cu o pauză luuungă la km 105 la bunică-mea la masă.

Foarte plăcut, pe căldură şi cu miros de salcâm şi soc. Trafic decent.

DJ 109 de la Cămăraşu la Fizeşu Gherlii este într-o stare dezastruoasă, trebuie mers cu grijă mare şi ochii la asfalt. Multe zone nu mai au asfalt, doar pietriş.

• Upvote 1

Stie cineva cum e drumul pana la Padis? si care  e cea mai recomandata ruta? ma gandesc sa merg cu masina pana acolo si abia apoi bicicleala.