cristilion

Critical Mass Riding Craiova

Recommended Posts

26.08.2011 este ziua in care a avut loc prima Masa Critica din Craiova, aceasta fiind de altfel o reusita, participarea fiind extrem de numeroasa si totul desfasurandu-se cu calm si voie buna. Ii multumim prietenului Mihaim3003 care a venit sa imortalizeze momentul impreuna cu colegii de la TVR Craiova.

Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată

"26.08.2011 este ziua in care a avut loc prima Masa Critica din Craiova, aceasta fiind de altfel o reusita, participarea fiind extrem de numeroasa si totul desfasurandu-se cu calm si voie buna. Ii multumim prietenului Mihaim3003 care a venit sa imortalizeze momentul impreuna cu colegii de la TVR Craiova."

Pentru orasul nostru a fost chear ceva interesant... sper sa fie mai multi la urmatoarea intalnire si sa mergem mai incent pentru ca in zona centrului multi obosisera deja. SANATATE!

ma bucur ca acest eveniment a avut loc si ca marea majoritate a ciclistilor craioveni a participat activ,pedalind.cei care nu au dat la pedale au ajutat si ei cum au putut :).concluzia este una singura:sintem multi,sintem uniti.daca un astfel de eveniment a fost in stare sa ne scoata din case si sa pedalam umar la umar fara sa ne cunoastem,e clar ca pe viitor iubitorii acestui frumos sport vor avea un cuvint greu de spus in hotaririle consiliului local sau ale primariei referitoare la piste,amenzi aberante etc..sensibilizarea factorilor locali o putem face prin perseverenta si unitatea de care am dat dovada ieri.si,de asemenea, prin mass media locala.nu cred ca ar strica un mic comunicat catre ziarele locale cu citeva zile inainte de eveniment.

@ciclistii de sosea:daca iesiti la ture mai usoare pe rocada ma indatorez cu bere,sa stropim evenimentul!sint bucuros ca v-am cunoscut!

Nu ma asteptam sincer sa iasa asa de multi. Bravo pentru toti pasionatii care au venit cu mic cu mare (am remarcat un biciclist care avea pe-un scaun o pustoaica de cel mult 3-4 ani, si pe veteranul nea Radu). S-a mers intr-adevar cam tare, eu cu fie-mea am intarziat 10 minute la Parc si am ajuns plutonul din urma abia pe la Kaufland (adica am avut contact vizual, lipindu-ma de fapt abia la regruparea de pe B-dul Decebal). Am recunoscut de la distanta si doua trei persoane de la CCT, din care se remarca un tricou bleu-magenta Lampre... :)

Orice s-ar face in mizeria asta de oras nu se va putea ajunge niciodata la un nivel de civilizatie… acceptabil. Lumea nu vrea sa-si depasasca conditia, nu vrea sa se cizeleze sau sa avanseze intr-un fel sau altul. In Craiova si nu numai, ignoranta si intoleranta sunt la ordinea zilei… Iar daca tot suntem destui care vor o schimbare (nu numai in domeniul rutier-biciclete) atunci hai sa nu ne mai complacem in aceasta comoda resemnare si sa punem osul la treaba si sa PROTESTAM.

Critical Mass este o chestie super… dar nu indeajuns ca sa sensibilizeze pe cineva. Asta este doar asa ca sa ne mai amagim si noi cu ceva.

Orice se poate face atata timp cat oamenii sunt uniti.

PS: Bravo pt. participarea destul de numeroasa. Eu am fost plecat din oras din pacate.....

• Upvote 1

@ciclistii de sosea:daca iesiti la ture mai usoare pe rocada ma indatorez cu bere,sa stropim evenimentul!sint bucuros ca v-am cunoscut!

In fiecare marti si joi, noi iesim la tura de centura, intalnirea fiind la 19-19.10 la podul de la Electro, nu toti care iesim avand acelasi nivel de pregatire, regruparea facandu-se la fantana de la Isalnita, dupa ce coboram de pe pasarela. Deci, oricine doreste sa vina cu noi, este binevenit, indiferent de ce bicicleta are. Mihai, noi cred ca ar trebui sa dam berea :) , si ma refer aici la toti ciclistii craioveni, avand in vedere ce ai facut tu pentru noi venind cu Televiziunea Romana. Respect!

Am recunoscut de la distanta si doua trei persoane de la CCT, din care se remarca un tricou bleu-magenta Lampre... :)

Perfidus, imi pare rau ca nu am apucat sa ne cunoastem personal, dar data viitoare cu siguranta o s-o facem. Te asteptam la o centura cu noi :) .

saluatare view this

Un inceput bun, mediatizat mai mult decat speram. Ne vedem pe 30 septembrie la o noua plimbare "cetateneasca".

astazi a intrat si pe TVR INFO la jurnal....de sambata pana azi dimineata a intrat la totate buletinele se stiri....

Un inceput bun, mediatizat mai mult decat speram. Ne vedem pe 30 septembrie la o noua plimbare "cetateneasca".

"Craiova: Plimbare cu bicicletele de 1 mai 2013

startul se dă pe 1 mai 2013, la ora 14:00, în fața Primăriei. Traseul este: Primărie: -> str. Popa Șapcă -> Carol I, Str. Ion Maiorescu -> Str. Madona Dudu -> Câmpia Islaz -> blv. Știrbei Vodă –> Parcul Tineretului –> blv. Știrbei Vodă –> blv. 1 Mai –> Parcul Romanescu /Velodrom –> Calea Unirii –> Str. Alexandru Macedonski –> Str. Arieș –> Str. Eugen Carada –> Str. Mihail Kogalniceanu –> Str. Theodor Aman –> Primărie "

O sa vin doar pentru a vedea cati biciclisti mai sunt prin Craiova… restul e o cauza pierduta si fiecare trebuie sa se descurce cum poate.