Sign in to follow this  
ovidiu

Intalnire CICLISM.RO - Transfagarasan 27-29 Iunie 2008

Recommended Posts

mesaj ludic.....................

Bre Krupp ,ia (co)rupete mata de motoreta si ia bicla ,ca sa te (co)rup apoi la la o bericioaica.(Am auzit eu ca vrei sa vii sa dai cu fum pe deal,dar stai band ca nu sunt inca tantari la scartisoara :roll:)

Asa......deci:cine aduce berea si cine micii?

o alta intrebare: care credeti ca este vestimentatia necesara urcarii pe trans pe 28 (asta daca nu ploua)?

colanti lungi si tricou? trebuie si maneca lunga? sau chiar mai mult?

S-ar putea sa fie destul de racoare, de aceea e bine ca toti sa aiba si haine groase.

La urcare o sa vreti sa aruncati tot de pe voi... pe coborare insa e posibil sa fie probleme mari cu frigul

Unde vom pune corturile? La jumatea drumului dintre Cartisoara si Vama Cucului? Adica pe aici?

Imagine postată

Locurile alea au devenit asa . Campare cu plata ,ca sa favorizeze incredibil de multele pensiuni aparute peste noapte , ca ciupercile dupa ploaie . Cel putin cei care vor cazare , au de unde alege !

(Off-topic)

E o aberaţie să ceri taxă de campare fără să oferi condiţii.

Poţi să scrii simplu: campare interzisă.

Si anul trecut erau acolo tablitele alea "Campare cu Plata". Am dormit 2 nopti acolo fara sa vina cineva sa ceara vreo taxa. Poate daca suntem multi se renteaza sa vina sa colecteze taxa. De altfel si la Balea Lac e teoretic campare cu plata. Si acolo am dormit 4 nopti si nu a venit nimeni sa colecteze taxa.

pai trebuia sa lasati banii acolo la langa pom :D

Ca să ceri taxă trebuie să ai o formă de organizare, un statut oarecare şi nişte autorizaţii. Nu poţi să oferi cazare fără să ai o budă, un coş de gunoi, un paznic etc. Să pui o hârtie pe copac şi să scrii camping... aş plânge dar mă bufneşte râsul.

Nu contest deloc dreptul de a-mi interzice să campez pe terenul tău. Perfect normal.

Dar dacă-mi dai voie s-o fac şi-mi iei bani, asta e activitate comercială.

Scuze că am fost off-topic, nu mai insist pe tema asta.

Perfect adevarat ce zice Lulu! abia astept sa ma cert cu aia!:mrgreen:

Tsisak, daca prietena vine cu bicla cum faceti cu urcatul? Sau sunteti amandoi la acelasi nivel? sau o sa stai tu dupa ea? (ca nu cred ca o sa strigi tu sa mearga ea mai incet:) )

Salut, scuze ca raspund asa tarziu, am tot dezbatut subiectul si pana de curand nici eu nu ma gandisem ce inseamna urcarea la Balea... dar mergem impreuna pe bicicleta, ne mai oprim, le mai impingem cand obosim... ma bazez oarecum si ca vor fi multi, cu tot felul de biciclete mai mult sau mai putin trasnet si in forma mai mult sau mai putin buna si toata lumea isi va gasi tovarasi de drum la ritmul potrivit.

Urmatoarele intrebari:

a. loc pentru 1 cort/2 persoane trebuie rezervat pana la urma? tre sa ma "inscriu" la basso?

b. cine pleaca din sibiu pe bicicleta catre cartisoara vineri, la ce ora si la ce traseu s-a gandit? respectiv, stiti daca se poate ocoli pe undeva DN1, sa nu te incurci cu traficul ala nebun?

b+. maporama imi propune pe o portiune cam 20% o scurtatura de la Vestem la Avrig direct. aveti cunostinte cum se poate creste aceasta proportie? :mrgreen:

'nteles! intre timp am mai dezbatut subiectul cu prietena si am convenit ca ea sa conduca masina.

Apropo de camparea cu plata, am fost la vulcanii noroiosi si la paclele mari era o bariera pe soseaua de acces unde se percepea o taxa de 6 lei de persoana de parca erau paclele lor... Am lasat masina acolo si am dat putin ocol urcand pe deal de-a dreptul fara sa mai platim nimic.

Urmatoarele intrebari:

a. loc pentru 1 cort/2 persoane trebuie rezervat pana la urma? tre sa ma "inscriu" la basso?

b. cine pleaca din sibiu pe bicicleta catre cartisoara vineri, la ce ora si la ce traseu s-a gandit? respectiv, stiti daca se poate ocoli pe undeva DN1, sa nu te incurci cu traficul ala nebun?

b+. maporama imi propune pe o portiune cam 20% o scurtatura de la Vestem la Avrig direct. aveti cunostinte cum se poate creste aceasta proportie? :mrgreen:

1. Nu trebuie sa te inscri la basso. La cort sta fiecare cum poate.

2. Noi ne gandeam sa plecam cu bicicletele de la Sibiu dar am renuntat. Dupa tura vrem sa venim la Sibiu, sa facem un dus si pe urma sa revenim pentru dezmat.

3.Nu ai alternative pt drumul Sibiu - Cartisoara. Doar DN1. O poti lua pe offroad dar e complicat, o sa fie umezeala dimineata (poate si ceata pentru ca este aproape raul Olt).

moaaamaaa! unde ma spal dupa urcare??

L.E.

a! e bine in rau. ma frec cu doi pesti si iasca si o sa am pielea ca de bebelus!

Pai in rau. La Cartisoara.

Din Cartisoara pana la Cabana Balea Lac sunt cam 30 km cu panta medie de 6% (parca... ).

Se recomanda motor diesel :mrgreen: cu adaos de bere rece.

Motorul meu merge mai bine cu vin. Berea e mai buna pentru intretinere:mrgreen: Cred ca mai mult de 1 litru nu o sa consume la 30km.

Eu am fost pe 1 dec 2007 de la cartisoara la balea cascada cu bicicleta si a fost super, a meritat 8-), si ma incanta ideea sa merg si eu cu cativa prieteni de la munca la sfarsitu' lunii.

Apropo aviz celor care au cursiere- la coborare drumul este cam peticit cativa kilometri la poale aproape de cartisoara, sunt sanse de pene, colegu meu a facut 2 in cateva curbe (roata prea subtire).

Nu cred ca am inteles bine ce se va face , poate are cineva rabdare sa mai spuna odata :

Oare asa se va intimpla ?

Se pleaca din Buc cu trenul vineri dimineata pina la Sibiu , dupa care pe 2 roti pina la Cirtisoara unde dormim vineri seara . Simbata urcam pe Trans pina sus ( oare cit de sus ? drumul e numai sosea sau e si offroad ?) si probabil coborim inapoi pina in Cirtisoara unde se intimpla si petrecerea , afara sper. Duminica dimineata adica pe la 11:00 inapoi la Sibiu si trenul pina la Buc.

Banuiesc ca se vor intimpla si alte variante : cu masina sau numai cu bicla sau urcat din Sud spre Nord, ...

Vineri seara se petrece vreo ''bere'' ceva ? Sus , ne intilnim cu totii in vre-un loc in acelasi timp ? sau fiecare cu fiecare ? sau e sus spectacolul ?

Vreau si io sa merg dar nu am cu cine ( sper sa ma alatur vreunui grup )

vin cu un MTB bunicel ,dorm la vreo Pensiune sau in cort, pe Trans niciodata dar am fost Buc-Brasov de 2 ori pe sosea si nu sint vre-un vitezan , adica la cimpie cam 25 medie si urc destul de bine zic eu , am 65kg, am bagat vreo 2 ani enduro

rog sfaturi , poate vineri in park

So....

Fiecare vine cum poate. Intalnirea este sambata dimineata la ora 11 la iesirea din Cartisoara.

Intalnirea este organizata pentru a face ruta Cartisoara-Balea Cascada-Balea Lac.

Cei care vor sa faca o schema pe partea cealalta vor avea probabil de infruntat doi metrii de zapada (cel putin la ora actuala soseaua nu este curatata pe versantul sudic.

In principiu ne vedem sus dar nu o sa putem sta mai mult de o ora sau doua. Cei care urca bine vor ajunge cu doua ore inaintea celor care vin agale.

Daca lumea este de acord putem face o regrupare la cascada si inca o regrupare pe platou, la stana.

Bairamul e sambata seara pe pajiste intre Cartisoara si Vama Cucului.

Traseul este 100% sosea.