altfell

Biciclete furate

Recommended Posts

Guys.. imi pare rau ca tre sa apelez la aceasta varianta.. dar m-am trezit de dimineata ca mi-au furat bicla de pe scara. Am deschis acest topic, pt ca din ce am vazut nu exista altul asemanator pe aici.

Deci.. aici se pot declara furturile. Lumea mai merge prin targ si e posibil sa le vada pe cele disparute pe acolo. Sau pur si simplu pe strada. Poate cu putin noroc se poate recupera bicla.

In cazul de fata este vorba de un Altrix Nelson, galben, modelul standard care se vinde la coltei sau crangasi... chestii schimbate: cauciucuri slick si o sa neagra cu galben Airy. Locul faptei: Rahova (nu radeti), Bucuresti. So, pls, daca o vedeti dati-mi si mie un telefon: 0727 047 255.

Foarte probabil nu o sa se intample nimic. Dar cine stie.. cu umpic de solidaritate, poate-mi recuperez mandra.

pe aici s-a mai discutat de furturi. Locul in care bicicleta se fura cel mai des este de pe scara blocului unde este lasata peste noapte "legata". Cred ca in mod obisnuit vad acum primavara vreo 3-4 altrix nelsonuri pe zi in trafic, asa ca varianta sa dai jos biciclistii de pe sea in trafic, pica.

Cine le fura nu e de regula biciclist, ci hot specializat in "diverse". E posibil insa sa fi fost si mina unui "baietas de cartier". Astia or sa cedeze tentatiei si s-ar putea sa greseasca si sa incerce sa o vinda repede in tirg asa ca mergi duminica sau simbata ... si cauta pe net pe toate anunturile. Trebuie reclamat la politie, chiar daca nu se va intimpla nimic. Poate totusi organizezi un flagrant.

Mersi de sfat.

Am reclamat la politie, evident, dar nu-mi pun prea multe sperante. Asta e.. o sa-mi iau o cursiera ca tot vroiam asta. Dar pe moment inca mai sper sa o gasesc, din considerente emotionale mai mult.

Deci cam asa arata, numai ca i-am pus cauciuri slick..

Imagine postată

Va trebui sa gasesc o solutie mai sofisticata.Ascund in cadru un dispozitiv mic de detectare prin satelit, si daca mi-e furata bicicleta, organizez un flagrant intr-o locatie fixa, si le sparg ochii la nenorocitii care au indraznit sa fure bicla.

Dar cea mai sigura metoda ramane sa o tii in casa.

Un prieten care locuia la etajul 4 si isi cumparase o Kona de 20 de milioane, si ii era atat de frica sa nu-i fure bicicleta incat o tinea in casa si cara 15 kilograme pe scari de cateva ori pe zi.

Astea cu dispozitivele miracol sunt cel mult subiect de bascalie.

Fiti organizati cind mergeti cu bicicleta, cind alegeti traseul. Asta e cea mai buna paza si costa cel mai putin: energie, timp, bani, nervi. Aveti in vedere unde o parcati, cum o legati, fie si pentru citeva secunde daca intrati sa luati o apa intr-un mini-market.

Da, bicicleta se tine in casa ... ce e de ris sa urci 4 etaje cu ea? Asa faceam si eu cind locuiam la 4/4, as fi urcat-o si la 10/10 pentru ca in lift nu ar fi intrat iar pliabila cu roti de 20" nu ma intereseaza.

Furtul bicicletei este un risc asumat. Nimeni nu e invulnerabil oricit de experimentat ar fi.

Va trebui sa gasesc o solutie mai sofisticata.Ascund in cadru un dispozitiv mic de detectare prin satelit, si ...

... daca ai noroc te suna baietii de la FBI, MI5, BKA, Mossad, Ex-KGB etc.

P.S. Daca e posibil incearca sa realizezi "detectorul prin satelit" mai ieftin decit un DHS. ;-)

Bine, acum ma gandeam ca ar putea fi o solutie mai ieftina decat cadrul asta Supercross S7 Scandium PRO ultralight de 1.1 Kg

Pentru BMX, desigur, singura treaba e ca face cam 950$, dar imi place ideea ca pot cara mai usor pe scara cu un cadru de-asta, si pot chiar sa o iau in metrou pe sus, si sa cobor la Aviatorilor sa dau o fuga rapida in Herastrau.

Cadre de-astea sunt foarte rare:

http://cgi.ebay.com/Frame-Supercross-S7-Scandium-Pro-BMX-Lightest-Race-20-5_W0QQitemZ260166539211QQihZ016QQcategoryZ98082QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1638Q2em118Q2el1247#ebayphotohosting

EDIT:Mai e si un model de 2.2 KG la 265$ :D

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230233244813&ssPageName=MERC_VI_RSCC_Pr4_PcY_BIN_Stores_IT&refitem=260166539211&itemcount=4&refwidgetloc=active_view_item&usedrule1=StoreCatToStoreCat&refwidgettype=cross_promot_widget&_trksid=p284.m184&_trkparms=algo%3DDR%26its%3DS%252BI%252BSS%26itu%3DISS%252BUCI%252BSI%26otn%3D4

...

Un prieten care locuia la etajul 4 si isi cumparase o Kona de 20 de milioane, si ii era atat de frica sa nu-i fure bicicleta incat o tinea in casa si cara 15 kilograme pe scari de cateva ori pe zi.

Interesant, eu am luat acum o saptamana o mtb Kona 1600 ron, cu tot cu noile anvelope si alte mici adaugiri = 1800 ron, tot in casa o tin, NU CONCEP s-o las afara din casa, pe scara, chiar si legata cu sapte cabluri. Stau la etajul 5, si o car foarte frumos in brate 5 etaje pe scari (nu intra in lift), in fiecare zi, pt ca merg cu ea la servici. Este un pic incomod mersul pe scari cu bicicleta in spate, dar eu vad asta ca pe un exercitiu fizic in plus, nu ca pe ceva de nesuportat.

voi va plangeti ca, carati 10kg pe scari dar eu cu MTB FB(pe care mi l'au furat) care avea 25kg:oops: il urcam de 2ori pe zi 3 etaje eu ce efort fizic mai faceam??:))

E sport national ... ;-)

Interesant, eu am luat acum o saptamana o mtb Kona 1600 ron, cu tot cu noile anvelope si alte mici adaugiri = 1800 ron, tot in casa o tin, NU CONCEP s-o las afara din casa, pe scara, chiar si legata cu sapte cabluri. Stau la etajul 5, si o car foarte frumos in brate 5 etaje pe scari (nu intra in lift), in fiecare zi, pt ca merg cu ea la servici. Este un pic incomod mersul pe scari cu bicicleta in spate, dar eu vad asta ca pe un exercitiu fizic in plus, nu ca pe ceva de nesuportat.

Bine, acum ar exista 2 solutii ceva mai comode:

1.Iti iei o bicicleta plianta (am vazut una la 400 RON pe undeva pe net), si asa incape in lift

Uite ceva cam asa:

Imagine postată

2.Garaj sau boxa bine inchisa sau cu alarma :)

Apropo, eu nu nu am lift, doar bloc cu 4 etaje (ultimul etaj stau :)) ).

Dar ferice de vecinul care sta la parter, la cativa metri de usa de intrare in scara, el se bucura din plin de bicicleta ;-)

Apropo de lift, am 2 biciclete si ambele intra in lift. Acum ii adevarat ca cadrele is destul de mici si ghidoanele destul de joase.

Imagine postată

Imagine postată

Iti iei o bicicleta plianta ...

Eleganta :

Imagine postată

Imagine postată

(Source Egon Rahe)

Sau sportiva :

Imagine postată

Imagine postată

(Source Dahon)

Aia ultima e Dahon Matrix MKII, faza nasoala e ca face doar 800 de euro, dar cu banii aia poti sa-ti iei vreo 7 bucati de XDF2001-V: :roll:

Imagine postată

...Stau la etajul 5, si o car foarte frumos in brate 5 etaje pe scari (nu intra in lift),...

Imagine postată

Se fura de oriunde, eu o aveam legata la ghena si incuiata cu cheia. Au spart usa si au taiat lantul. Bine k era un mtb luat pe 100 lei asa k sa-l stric. Asta pe care o am acum o duc in casa.

problema cu casa,e cand ai prea multe,desi pentru mine nu exista prea multe,dar nu mai ai loc...sau nu mai au restul familiei loc de ele...:mrgreen:

O parte dintre membrii familiei ar putea să mai stea (cu rândul) pe scară, în câte o noapte, că pe ei nu cred că-i fură cineva... Aşa s-ar manifesta o autentică iubire de biclă.

SI MIE MI-A FURAT BICICLETA acum cateva zile

am lasat-o 4 zile legata de un mic balconas situat in spatele blocului.i-am sous cuiva care avea geamul langa bicla sa se uite mereu,dar cand am venit ,la 2 noaptea,bicla era la locil ei

dimineata ,cand m-am trezit am vrut sa plec undeva,NU MAI ERA BICLA MEA

ERA UN MTB VOPSIT IN MAI MULTE CULORI,CU PETE,ASA ERA DIN FABRICA

AM MERS LA POLITIE SI AM ANUNTAT SI A FOST FURATA IN ZONA SPLAIUL UNIRII. bicla mergea bine si arata destul de ingrijita.

SE POATE RECUNOASTE USOR DUPA FRaNELE SPATE VOPSITE ROSU:cry:

DACA VEDETI CEVA ASEMANATOR DA-TI UN EMAIL LA the_doctor_vale_46@yahoo.com..

OFER RECOMPENSA

Inainte aveam un MTB si intr-o zi m-am gandit sa merg si eu cu liftul. De incaput a incaput, dar nu prea mai reuseam sa o mai scot din lift. Am schimbat-o fiindca transpiram mai mult cand o caram pe scari decat cand mergeam pe bicicleta.

mie mi-au furat bicicleta si am gasit-o cu rotile facute praf....macar restul a fost intrega si am scapat decat cu alte roti