altfell

Biciclete furate

Recommended Posts

Azi dimineata la ora 09.00 cand m-am uitat la bicicleta pe care o tineam pe scara (stau la et.9) era , iar la 10 cand am vrut sa ies din casa bicicleta nu mai era mi-au furato....sunt f afectat

cand te gandesti ca in alte orase prin lumea asta stau sute de bicle legate pe strada noaptea...

sa nu dramatizam. Nu romanii au inventat furtul de biciclete. Nici macar nu l-am dus la extrem/perfectiune.

In Paris mi s-a parut ca e elita. Vedeai bicle fara roti, sau daca omu era naiv si o lega de roata vedeai doar roata si bicla nema. Se furau sei.. lumea mergea cu saua in mana. Si daca erai chiar metodic si iti legai si bicla si rotile si luai si saua, iti indoiau rotile sau pur si simplu iti macelareau bicla ca sa aiba dup-aia clientela :D Am inchiriat niste bicle infecte de am mers pana la Versailles si am stat tot timpu cu inima stransa la gandul ca biclele n-or sa mai fie unde le-am lasat cand am vrut sa vizitam palatul. Asa ca stati voi linstiti ca pe aici e lejer. Nu avem inca destule biciclete.

(zise stan patitu)

Si mie mi-au furat o bicicleta legata de pe hol de la et. 7. (Asta suna ca la AA - Alcolicii Anonimi)

In schimb, ce vreau sa zic este ca un mic topic de prezentare cu poze a bicicletei care a fost furata se poate dovedi util. A fost un caz, inainte sa apara Ciclism.ro, pe mybike, cu o bicicleta Altrix furata. A venit unul sa o cumpere, a zis ca da o tura cu ea si nu s-a mai intors. Dupa ceva vreme bicicleta a aparut de vanzare pe net, cineva a recunoscut-o, l-a anuntat pe pagubit care a sunat la politie si a organizat un flagrant. Hotul a fost prins si i s-a intocmit dosar penal :mrgreen:. Nu stiu mai departe ce s-a intamplat.

Altii, cu biciclete mai "cunoscute" pe la ateliere, au fost sunati ca bicicleta lor a venit la reparat, a fost chemata politia si noul "proprietar" si de asemenea s-a rezolvat (de obicei era nevinovat, o luase din targ, dar a ramas si fara bicicleta si cu banii dati).

Deci pe scurt eu zic ca cine are poze cu bicla furata sa le puna pe forum, ca merita.

http://www.ciclism.ro/forums/%5BIMG%5Dhttp://i252.photobucket.com/albums/hh32/mirceacosminionescu/10012007021.jpg%5B/IMG%5Drevin si eu cu furtul a doua biciclete,un Ideal si Panasonic.acum vreo 5-6 uni,politia s-a dat la fund si eu inca ma mai uit pe strada dupa ele...poate le vedeti,va rog sa ma anuntati si pe mine.

Imagine postată

http://%5BIMG%5Dhttp://i252.photobucket.com/albums/hh32/mirceacosminionescu/10012007021.jpg%5B/IMG%5D

S-a furat un mountain bike KOONGA din Timisoara, din fata caminului studentesc 9C in noaptea de 26.05.2009. Am sa atasez si poze.

In cazul in care il vedeti sunati va rog la politie si un bip la numarul de telefon si sun inapoi 0726445846

http://img35.imageshack.us/img35/4451/1lateral1.jpg

http://img16.imageshack.us/my.php?image=4sus.jpg

http://img23.imageshack.us/my.php?image=3fata.jpg

http://img7.imageshack.us/my.php?image=2lateral2.jpg

http://img43.imageshack.us/my.php?image=7cadrualloy7005.jpg

de fiecare data cand aud de o bicicleta furata mi se rupe sufletul.imi pare nespus de rau.este greu sa o mai recuperezi dar iti tin toti pumnii.

Si na ca am patit-o si eu. Trek-ul meu 7100 n-a reusit inca sa implineasca un an, si a fost furat chiar din firma luna trecuta. Am fost la Politie, dar degeaba. Drept urmare, m-am dus frumusel si m-am apucat de scoala de soferi pt categoria A, ca B-ul il am deja. Mai am de dat examenul si gata. Numai ca nu-mi iau inca motocicleta, ca prietena mea are nevoie de ceva munca de convingere, asa ca luna asta o sa-mi iau din nou un trek, de data asta unul mai bun, mi-am facut "ucenicia" pe 7100. Nu intreb pe nimeni daca a auzit / a vazut ceva, ca stiu ca sansele sunt minime.

Si na ca am patit-o si eu. Trek-ul meu 7100 n-a reusit inca sa implineasca un an, si a fost furat chiar din firma luna trecuta. Am fost la Politie, dar degeaba. Drept urmare, m-am dus frumusel si m-am apucat de scoala de soferi pt categoria A, ca B-ul il am deja. Mai am de dat examenul si gata. Numai ca nu-mi iau inca motocicleta, ca prietena mea are nevoie de ceva munca de convingere, asa ca luna asta o sa-mi iau din nou un trek, de data asta unul mai bun, mi-am facut "ucenicia" pe 7100. Nu intreb pe nimeni daca a auzit / a vazut ceva, ca stiu ca sansele sunt minime.

suferim alaturi de tine...totusi,pune o poza,poate o zarim prin oras./..

N-am ce poza sa pun, ca nu era particularizata in niciun fel. Un Trek 7100 standard, stoc, negru.

Poliţia l-a prins şi l-a arestat pe individul care fura biciclete din centrul Clujului. Am vorbit ieri cu o prietenă care lucrează la magazinul de ceaiuri Demmer de lângă Cinema Victoria, căreia i-au luat ploiţiştii declaraţie ca să aibă martori. Poliţiştii au spus că au găsit la individ acasă în jur de 30 de biciclete furate pe care le-au dus la Secţia 1, însa atâta timp cât păgubiţii nu fac plângere, Poliţia nu le poate returna. Dacă vi s-a furat cumva bicileta din centrul Clujului mergeţi la Secţia 1 (str. Decebal nr. 26) şi faceţi o plângere, poate v-o găsiţi printre cele furate.

Vă rog sa retrimiteţi acest mesaj tuturor celor cărora ştiţi că li s-a furat bicicleta în Cluj. Mulţumesc.

Am primit acest mail si l-am trimis postat pe forum.

mi s-a furat cursiera din zona lipscani, bucuresti, azi-noapte pe la ora 1-2. Era asigurata cu un lantz antifurt. Era galbena, avea cadru de aluminiu cu sectiune romboidala si stickere pe care scria shimano aero dynamics. Era echipata cu ergopowere campa veloce 10 speed, schimbator spate xenon, roti mavic cu butuci shimano ultegra. A fost cumparata in toamna trecuta de la shifonier (id ady_super_cool) din constanta. Fata de configuratia initiala au fost schimbate pedalele cu unele normale longus, lantul, saua, si ciclocomputer-ul (are montat soclu de ciclocomp. longus)

cateva poze de detaliu de la achizitionare:

Imagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postată

cea galbena:

Imagine postată

Salut!

Azi sunt proaspatul fost posesor al bicicletei din poze.S-a furat in Timisoara din fata Fac de C-tii.Daca cumva ceva,va rog anuntati Politia.

Va multumesc.

Imi pare foarte rau pentru pierderile suferite de cei care au postat aici. Chiar daca n-am patit asa ceva, mi se pare groaznic chiar si numai gandul sa-mi dispara bicicleta.

Ca sa fie, totusi, si o invatatura pentru ceilalti membri forumisti, propun ca cei care trec prin neplacuta experienta a unui furt sa ofere in anuntul lor si cateva detalii despre modul in care fusese asigurata bicicleta in momentul disparitiei. Cred ca, in timp, se va putea face aici o statistica a celor mai deficitare metode de legare.

Sper ca nu supar pe nimeni cu propunerea mea. Ma gandesc doar ca experienta celor patiti poate fi de folos tuturor, ajutand pe viitor la stavilirea acestor furturi.

O buna metoda ar fi un sarpe veninos sa-l pun pe bicicleta, sa se incolaceasca si sa vad cum o mai fura. Problema e ca nu suport serpii.

au turcii leac pentru hoti.

Astazi intre orele 16-17 mi s-a furat bicla din parcarea firmei. Don't ask...(pazita, cu camere de supraveghere etc).

Zona: b-dul Dimitrie Pompeiu (deci Tei, Pipera)

Bicla: Trek 3700 alb-rosu.

Semne distinctive:

- cate doua catadioptrii pe roti, portocalii,

- lumina de semnalizare spate rosie prinsa de sa

- pompa de mana neagra prinsa pe cadru

- suport de bidon de aluminiu prins de cadru

Cred ca astea sunt cele mai semnificative (daca nu le-o fi dat jos...). Bajetul e unu mai negricios cam pe la 1.80 (imbracat in trening alb atunci cand a luat-o).

Stiu ca oamenii se mai uita pe la biciclisti cand trec pe langa ei si poate va sare in ochi si asa ceva (cei de la politie mi-au spus ca-s sanse slabe sa o gasesc)

Orice informatie este bine-venita --> Dan, 0766735635

Multumesc.

poza (de magazin dar nu sunt schimbari majore):

Imagine postată

Edited by dagniel
adaugat poza de pe site

mi se rupe sufletul cînd văd posturi de genul ăsta. îmi pare foarte rău. sper să o găseşti. să mergi pe la tîrguri zilele astea. multă baftă =))

eu doar am fost la un pas si slava cerului ca nu am patit-o. am fost anul trecut la montrek sa imi cumpar niste ochelari si in 5 min "omu" s-a apucat de treaba. a luat un patent si muncea de zor la antifurt.

am avut noroc ca am iesit sa vad cum sunt ochelarii la lumina solara.

auziti raspuns pe el. "scuza-ma frate, nu am stiut ca e bicicleta ta"

Cu ce fel de lant a fost legata? Zici ca l-ai vazut: cat timp i-a luat sa o fure?

socoteala e ca nu a avut timp sa o fure ca l-am vazut. a operat timp de 5-10 min. nu stiu exact. e un antifurt cu cifru, lung de 2 m. e mai vechi el de vreo 3-4 ani. am vrut sa mai iau unul dar nu mai gasesc.

Guest am44

eu doar am fost la un pas si slava cerului ca nu am patit-o. am fost anul trecut la montrek sa imi cumpar niste ochelari si in 5 min "omu" s-a apucat de treaba. a luat un patent si muncea de zor la antifurt.

am avut noroc ca am iesit sa vad cum sunt ochelarii la lumina solara.

auziti raspuns pe el. "scuza-ma frate, nu am stiut ca e bicicleta ta"

si, nu i-ai spart fatza imediat, fara prea multe vorbe ??? (am pus special tz, sa se inteleaga)