altfell

Biciclete furate

Recommended Posts

auziti raspuns pe el. "scuza-ma frate, nu am stiut ca e bicicleta ta"

Cat tupeu frate...

Trebuia sa iei antifurtu si sa ii dai pana ti se bloca antebratul si dupa aia sa chemi si politia si nu cred ca mai fura biciclete in viata lui..

destl de delicata chestia. strada era pustie ei erau doi, mai maricei ca dimensiuni decat mine. dar eram in stare sa ii bat la cat de nervos eram. dar m-am multumit cu bicicleta teafara. :D

scuza-ma frate, nu am stiut ca e bicicleta ta

Dupa ce-i spargeai fata ,ii ziceai si tu foarte relaxat "scuza-ma frate, nu am stiut ca e mutra ta" !

doi ... mai mari ca tine = ti-o luai aproape sigur si iti furau pe urma si bicla. Ai avut noroc/inspiratie/etc.

Astazi intre orele 16-17 mi s-a furat bicla din parcarea firmei. Don't ask...(pazita, cu camere de supraveghere etc).

Zona: b-dul Dimitrie Pompeiu (deci Tei, Pipera)

Bicla: Trek 3700 alb-rosu.

Cred ca astea sunt cele mai semnificative (daca nu le-o fi dat jos...). Bajetul e unu mai negricios cam pe la 1.80 (imbracat in trening alb atunci cand a luat-o).

Salut, pe 02 iulie 2009 au fost furate 2 biciclete din aceeasi zona Bd Dimitrie Pompei, iar pe 03 iulie 2009 a disparut si bicicleta mea - parcata in subsolul cladirii HP, deci in aceeasi zi cu a ta, cred ca pe la aceeasi ora.

Mai jos poze cu bicicleta mea (furca rosie insa, cauciucuri de sosea si carcasa schimbator dreapta sparta) si instantanee cu flagrantul. Daca il vedeti stiti ce aveti de facut.

Felicitari pentru poze. Politia face ceva? Parcarea subterana nu era pazita?

Ramane de vazut ce face politia (intre timp eu voi fi mai practic si ma veti vedea curand la rubrica de "Cumparari biciclete"). parcarea e monitorizata (de unde si pozele) si.... pazita....un fel de...paza, cert e ca exista destule intrari (iesiri) si ca sistemul nu functioneaza...ca la noi.

In cazuri de genul asta trebuie vb cu cei care pazesc si au acces la camere sa poti viziona, tu sau politia cam tot ce s-a inregistrat in ultimele saptamani.

Poate jegosul lucreaza sau sta prin zona, cu siguranta trebuie sa mai apara pe cameresi poate aflii ceva care te poate ajuta. As sugera sa te uiti si tu pe imagini ptc am convigerea si certitudinea ca politia romana daca nu doarme in dubita langa un sant, doarme doarme intinsa pe masa prin inspectorate.

Sper sa o recuperezi si sa ai ocazia sa-l pocnesti zdravan pe scarba aia cu trening alb.

Preventiv eu o sa imi iau 3-4 antifurturi in cazul in care vrea sa mi-o fure macar sa se chinuie cat mai mult si ca volum de munca si ca timp. Mi-am strecurat un biletel pe teava de la sa cu numele si datele de contact, in cazul in care o vinde as putea sa am noroc ca cel care o cumpara sa o verifice cap coada si sa dea si peste hartie.

Oricum legati-o strans si nu economisiti bani pe antifurt!!

Sa citim cat mai putine mesaje de genul asta si sa auzim de bine!..( stiti la ce m-am referit.. :- ..! )

Azi, intre orele 11 si 18, mi-au furat o bicicleta pliabila Dahon Matrix 2008. Din scara unui bloc cu interfon din strada Argentina, din spatele Guvernului. Era legata de scara, la parter, cu un antifurt cu cheie.

Bicicleta e gri inchis, ca in poza de mai jos:

http://www.chainreactioncycles.com/Images/Models/Original/24395.jpg

Nu cred ca-s prea multe din astea prin Bucuresti ... Daca vedeti vreuna care se potriveste, va rog dati-mi un telefon la 0726-272.229.

Semi-offtopic: De ce Duoamne sfinte nu indoiti Dahonurile alea sa le bagati in casa / la locul de munca / in mall ? Pentru asta sunt facute ! :o3

I-au sutit si unui amic de-al meu una d'aia mica, in aceleasi circumstante. Ce-i drept, omu' are creieru' prea prajit ca sa faca asta, dar macar altii mai intregi... :P

Edited by E-1

imi pare nespus de rau. totusi, eu nu inteleg altceva. cum e sa dai o caruta de bani pe o bicla si sa o tii legata pe scara blocului sau sa o lasi pe mai stiu eu pe unde in timpul zilei, nesupravegheata. sigur te-a "okit" inainte de a o fura.

si eu am un dahon si cand merg la birou il bag in lift si il duc pana la et 8, desi portarii de la intrare se uita crucis cand ma vad cu el .

ma ingrozesc cand citesc topicul asta.... ar mai ramane sa intre in casa si sa iti ia bicicleta... doamne...

imi pare nespus de rau. totusi, eu nu inteleg altceva. cum e sa dai o caruta de bani pe o bicla si sa o tii legata pe scara blocului sau sa o lasi pe mai stiu eu pe unde in timpul zilei, nesupravegheata. sigur te-a "okit" inainte de a o fura.

si eu am un dahon si cand merg la birou il bag in lift si il duc pana la et 8, desi portarii de la intrare se uita crucis cand ma vad cu el .

Presupun ca din inconstienta.

Nu am crezut ca mi-o fura cineva, la doi pasi de guvern, intr-un bloc de oameni linistiti (multi batrani). Au interfon, cateodata sta si un portar pe-acolo...

Si nu merg zilnic in blocul ala, cam odata la vreo doua saptamani. M-am gandit ca nu am un tipar cand leg bicicleta, deci ca sunt sanse mici sa ma pandeasca cineva si sa mi-o fure.

In cazuri de genul asta trebuie vb cu cei care pazesc si au acces la camere sa poti viziona, tu sau politia cam tot ce s-a inregistrat in ultimele saptamani.

De vizionat oricine are dreptul dar de luat si folosit inregistrarea nu! Trebuie o cerre de la Politie speciala catre firma de securitate ca sa ii puna la dispozitie inregistrarea video.

Poate jegosul lucreaza sau sta prin zona, cu siguranta trebuie sa mai apara pe cameresi poate aflii ceva care te poate ajuta. As sugera sa te uiti si tu pe imagini ptc am convigerea si certitudinea ca politia romana daca nu doarme in dubita langa un sant, doarme doarme intinsa pe masa prin inspectorate.

Imaginea cu hotul pusa de minieu seamana izbitor cu descrierea hotului meu. CU atat mai mult cu cat e aceeasi zona (o statie de tramvai distanta cred). Daca o sa mi se dea voie ca la vizionare sa fac o captura de ecran cu moaca lui o sa pun si eu aici poza. Macar alea de la mine cica sunt color...:D

In alta ordine de idei tinand cont ca au fost 5 furturi in aceeasi zona si facute cu un tupeu si o nonsalanta iesite din comun (la mine ala a stat de a fumat o tigara de fata cu paznicul si a si desfacut-o de fata cu el fara nici o greata) cred ca o sa mai vina pe-acolo. Asa ca daca aveti colegi/rpieteni prietene biciclisti care isi leaga bicicletele p-acolo (ma refer la zona de birouri Pipera) e bine sa ii sfatuiti sa fie cu bagare de seama si daca si-o lasa afara sa vorbeasca cu paza de chestia asta ca sa fie mai atenti cine se plimba prin parcarea firmei si mai ales cu ce iese de-acolo.

Si ca tot zic de asta (stiu ca ma lungesc..scuze). In poza de pe camera, minieu, tipul ala iese din parcare cu 2(doua) biciclete de coarne. Acum, paznicul care l-a vazut (si sigur l-a vazut cineva) oare nu a gasit nimic suspect la un nene care se plimba cu doua biciclete.....simultan? DOaaaamne...:D

Edited by dagniel
p-acolo adica Pipera

Salut, pe 02 iulie 2009 au fost furate 2 biciclete din aceeasi zona Bd Dimitrie Pompei, iar pe 03 iulie 2009 a disparut si bicicleta mea - parcata in subsolul cladirii HP, deci in aceeasi zi cu a ta, cred ca pe la aceeasi ora.

Mai jos poze cu bicicleta mea (furca rosie insa, cauciucuri de sosea si carcasa schimbator dreapta sparta) si instantanee cu flagrantul. Daca il vedeti stiti ce aveti de facut.

E acelasi hot, cred eu. Oricum seamana tare de tot:

Imagine postată

Bine v-am gasit! Imi pare rau ca primul meu post pe forum peste aici, dar asa s-a nimerit sa fie :(

Imi iubesc mult bicicleta, am avut santier in casa si am tinut-o cateva zile legata de balustrada cu un antifurt. In bloc sunt multe firme, multe biciclete legate toata ziua, supraveghere video si am sperat ca n-o sa se intample nimic. Dar m-am inselat, evident :)

Sambata dimineata am vrut sa ies cu ea la plimbare si am descoperit ca nu mai era acolo. Am fost la politie cu inregistrarea, maine le duc si niste poze printate, poate poate. A fost furata dintr-un bloc de pe Panduri.

Bicicleta mea e foarte usor de depistat, e o vechitura asa ca ma indoiesc ca se mai gasesc foarte multe la fel. Am luat-o acum 6 ani din Carrefour, are cadru rosu gros de otel de dama (e foarte grea) pe care scrie mare cu alb Lambert, portbagaj negru, coarne drepte negre, pedale de metal argintii, schimbatoare Shimano...am schimbat tot pe ea in afara de cadru si roti. Poze cu intamplarea:

[ATTACH]8241[/ATTACH] [ATTACH]8242[/ATTACH] [ATTACH]8243[/ATTACH] [ATTACH]8244[/ATTACH] [ATTACH]8245[/ATTACH] [ATTACH]8246[/ATTACH] [ATTACH]8247[/ATTACH] [ATTACH]8248[/ATTACH]

Daca printr-o minune afla cineva ceva, pot fi gasita la 0722 687 646. Si sper sa isi dea seama si altii ca mine ca da, li se poate intampla lor :(

nu le mai lasati legate pe scara blocului, indiferent de cate interfoane aveti la intrare si de cate camere de vedere sunt!!!

in blocul meu este instalat interfon cu camera la intrare, si tot au intrat hoti care au fortat geamuri si au batut pe la usi unde stau batrani, desi e un bloc foarte curat si intr-o zona linistita. majoritatea (dintre aceia care au interfon cu camera) nu se uita sau nu intreaba cine e... pur si simplu deschid oricui, fara sa le pese ca pot lasa drum liber infractorilor.

Spunea cineva mai sus ca oricine are dreptul sa vada imaginile de pe camerele de supraveghere. Nu este adevarat, proprietarul nu este obligat sa-ti arate nimic tie ca persoana fizica, decat daca vrea el. In aceste cazuri cel mai bine merge cu vorba frumuoasa si nu neaparat la proprietar ci chiar la angajatii care au acces la imagini. E bine sa incercati sa faceti rost de imagini cat mai repede dupa evenimentul neplacut pt ca in multe cazuri sistemele de inregistrare stocheaza imaginile pt un termen destul de scurt chiar daca legea spune altceva.

In cazurile in care aveti imagini cat de cat clare cu hotii faceti presiuni mai mari la politie eventual anuntati si presa daca vedeti ca politia nu se misca ( ca in cele mai multe cazuri)

Acum cateva luni a fost un caz din asta cu un scuter furat, omul stand la etajul 1 isi montase mai multe camere de supraveghere indreptate catre scuterul parcat in fata scarii. S-a dus cu imaginile la politie in care se vedeau clar infractorii , politistii i-au spus ca nu prea au ce sa-i faca ca nu-i pot recunoaste din imagini bla bla. Proprietarul vazand ca politia nu-si face datoria a apelat la un ziar si in urma valurilor create au gasit rapid si scuterul si hotii.

Unii politisti sunt dea dreptul nesimtiti , unui prieten caruia i s-a furat scuterul din fata portii i s-a spus de catre politisti ca o sa-l amendeze pt neglijenta , ca ar fi trebuit sa-l bage in curte nu sa-l lase pe strada, si pt ca sunt ei amabili o sa-l ierte de amenda daca renunta la plangere. Omul cum nu prea are habar de legislatie si temandu-se de amenda a renuntat pana la urma la plangere.

Referitor la dispozitivele de legat fiti foarte atenti ce cumparati, unele sunt extrem de proaste. Am avut si eu unul deasta din comert care parea foarte solid avand sufa protejata de solzi metalici. Intr-o zi s-a stricat incuietoarea si a ramas inchis. In mai putin de 5 minute l-am taiat cu ajutorul unui patent de marime medie. Sufa din interiorul solzilor era extrem de subtire, cam cat 2-3 sufe de frana de bicla.

Exista pe youtube un filmulet in care sunt testate antifurturi de motocicleta la care producatorii garanteaza ca rezista cam 5 min la orice fel de fortare.In urma testelor nici unul nu a rezistat mai mult de un minut , majoritatea cedand in primele 10-20sec iar scula folosita era un cleste mare gura de lup .

Ideea e sa aveti un antifurt cat mai solid pentru ca sculele de taiat costa destul de mult si nu orice boschetar isi permite, dara daca antifurtul se poate taia usor cu un patent sau un cleste relativ ieftin situatia se schimba. In cazul bicicletelor scumpe antifurturile nu mai sunt o solutie.

Bluebunny, sa imi zici daca te-au ajutat pozele la politie. Din cate stiu eu toate camerele de supravegheat au o rezolutie foarte proasta, si nu prea ajuta deloc la identificarea hotilor. Iar politia romana nu stiu daca are vre-un mecanism de "clarificare" a pozelor, cum vedem in filmele americane http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif Eu stateam pe Stirbei Voda, in bloc cu velvet si intr-o dimineata, la etajul 4 (in fata apartamentului) dormeau vre-o 3-4 pe scara blocului.... Daca vedeau vre-o bicicleta pe acolo cred ca nu aveau ganduri prea curate in legatura cu ea.

fratilor la mine au vrut sa fure tomberoanele blocului din ghena (intamplator usa era deschisa la ghena) si voi mai aveti pretentii sa gasiti bicicletele lasate pe scari?;)))))))))

Saptamana trecuta, la vreo 2 zile dupa primele furturi, individul a revenit la fata locului in recunoastere, ocazie cau care a fost retinut si predat politiei. Se pare chiar ca una din biciclete a fost recuperata.

Din cate stiu eu toate camerele de supravegheat au o rezolutie foarte proasta, si nu prea ajuta deloc la identificarea hotilor.

Nu stii bine. Depinde de lentila camerei si de cat de bine este reglata (zoom si focus, de regula, marea majoritate fiind dotate cu auto-iris si stiind sa isi faca singurele balansul de alb). Am lucrat ceva vreme in domeniu si stiu cu ce se mananca. Partea proasta este ca majoritatea clientilor se orienteaza catre echipamente ieftine care, intr-adevar, nu au randament. Echipamentele de calitate mai buna costa dar ofera si un plus de siguranta.

offtopic:

focus

:P

ontopic: bine că l-au reţinut. păcat că au recuperat doar o bicicletă ;)

eu zic ca era mai bine sa fie recuperat initial de niste baieti. si dupa dus la politie "nene nustu. asa l-am gasit bumbacit"