altfell

Biciclete furate

Recommended Posts

Saptamana trecuta, la vreo 2 zile dupa primele furturi, individul a revenit la fata locului in recunoastere, ocazie cau care a fost retinut si predat politiei.

Astazi am discutat si eu cu cel care se ocupa de caz.

Baiatul (din poza) a fost intr-adevar prins la sediul HP (multumiri colegilor care au impartit poza pe la firma de paza) in urma cu o saptamana.

In aceeasi zi eu m-am dus cu un martor care a surprins momentul furtului si a lasat o declaratie acolo.

Acum o "scurta" descriere:

- recidivist, cu condamnari pentru furt calificat, agresiune, talharie (vorbim de un om din liga profesionista, deci)

- cand a fost prins si-a sunat avocatul

- a primit mandat de arestare (astazi) dar continua sa sustina ca era bicicleta lui (cu toate ca nu cunoaste nici marca nici cat a costat)

Se pare chiar ca una din biciclete a fost recuperata.

Deci s-a recuperat o bicla. Foarte tare dar s-ar putea sa nu fie de la individul asta.

Mie, agentul mi-a spus ca e "cu facultate" deci cam slabe sanse sa spuna ceva asa ca nu prea crede ca va spune unde e bicla. In ceea ce priveste daune echivalente: proces, parte civila, si o sa astept sa-mi dea cate 50 de lei (sau mai degraba sa-si gaseasca un serviciu din care sa mi-i plateasca). Deci o sa ii cumpar o bicla lu fi-miu sau nepota-miu cand o sa am toti banii.

Unui baiat de 12 ani, ruda cu mine ia fost furata bicicleta din piata la Veresti.

Dupa cateva zile hotul a venit la plimbare cu bicicleta respectiva, chiar in Veresti.

A fost reperat chiar de tatal pagubitului, prins si dat pe mana politiei.

A scapat destul de ieftin ca era putin dus cu capul. Va dati seama, sa furi o bicla dintr-un loc, si sa te plimbi cu ea tot pe acolo...=:)

Ce-i nasol e ca a cam stricat bicicleta si acum am eu de lucru.

Va dati seama, sa furi o bicla dintr-un loc, si sa te plimbi cu ea tot pe acolo...:)

ca-n bancurile de la radio erevan :))

Eu am fost plecata din tara, inainte sa plec am printat niste poze din care se vedea destul de clar moaca aluia...adica eu l-as recunoaste pe strada dupa ele. Maine sun la politie, nu ma astept sa o recuperez, dar macar sa vad ca se face ceva in directia asta, poate scapa celelalte biciclete parcate in bloc. Si sunt destule :D

Si eu ma ingrozesc cand citesc pe aici. Si cand ma gandesc ca am nu 1 ci 2 bicle pe care le tin pe holul blocului, la et 4, chiar in fata usii apartamentului, legate amandoua de balustrada cu un amarat de antifurt din ala mai subtire. Cred ca ar trebui sa ma gandesc la alt loc de depozitare.

Tocmai am primit un mail de la o veche prietena in care imi povestea cum ,la ora 8 dimineata,intr-un bloc cu interfon la etajul 9 din 10 in zona Miciurin,a iesit sa duca gunoiul si a dat peste unul care se chinuia de zor sa-i desfaca lacatul de la antifurt ,bicicleta fiind un DHS nou, legata pe holul blocului.

A inceput sa tipe si respectivul a luat-o la goana pe scari ,in jos.Ar fi fost a doua bicicleta in vreo 2 luni,prima i-a disparut de la munca.

Nu considerati ca daca sunt va lasati bicicletele legate pe scari inchise(interfon,cheie) le mai si gasiti.Am spus-o si o s-o mai spun : lacatul este pentru oameni cinstiti!

Eu am avut o intamplare ciudata acum ceva timp, in zona Mihalache (zona unde locuiesc de altfel). Tocmai ce-mi cumparasem Orbea si ma dadeam cu ea. La un semafor am fost asaltat de 3 indivizi care au inceput cu comentarii de genu: asta nu e bicicleta lu' X ? Ba da. De unde o ai ? Ia stai ca-l sunam pe X ca e bicicleta lui, o recunoaste dupa manete.

In fine, pot spune ca am avut BULAN pentru ca au trecut niste buni amici si m-au vazut. Postura lor (oameni de 1.90 si ~100kg) le-a cam taiat avantul.

P.S: nu credeam ca se poate si asa ceva, dar traim in RO

Pana la urma o sa trebuiasca sa umblam inarmati. Si uite asa se va ajunge ca in America.

Pe langa off topic si biciclete furate sunt curios cum se simt romanasii nostri posesori de astfel de biciclete 'cumparate' din afara...

Sal,

anul trecut si eu am avut surpriza sa nu imi gasesc bicicleta unde era "parcata"..

"ma intorc de la munca seara dupa ora 1700, leg bicicleta de balustrada pe palierul etajului la care locuiesc.. si intru in casa, si imi vad de ale mele.. "casnice": mancare.. ordine prin camera.. pe la ora 1900 incepe furtuna, impreauna cu ai mei parinti stam pe balcon si urmarim ploaia.. care nu dureaza mai mult de 30min.. la ora 2030 ai mei parinti isi iau locul la TV, urma telenovela lor.. eu pe la calc mai scriu un mail ceva.. dupa prima pauza publicitara tata iese sa arunce gunoiul, si vine si ma intreaba " Bicicleta unde ai pus-o" raspund "legata de balustrada" zice" Nu-i" si uite cum am ramas eu fara bicicleta!"

Surpriza placuta a fost a doua zi.. trecand prin fata magazinului Obor imi zaresc bicicleta legata de gard si pusa la vanzare de "rromi" (natia minoritara) .. imediat sun la 112 sa reclam furtu si sa trimita un echipaj sa recuperam bunul, dupa 10minute soseste un echipaj din zona. Mergem impreuna cu "vanzatorul" (asa zisul) bicicletei la sectie. Binenteles ca nu a primit nici o amenda "vanzatorul" din lipsa de probe, iar eu abia dupa 2 sapt. imi recuperez bicla..

de ce ?? pt. ca in timpul asta s-a desfasurat ancheta de cautare a hotului, si cum hotul nu se prezenta la sectie de buna voie, si pentru a imi recupera bunul furat am fost nevoit sa declar ca bicicleta a fost furata de un membru al familiei. Nu m-a mai interesat nimik pt. ca eu mi-am recuperat bicla!!

Dar acum dupa un an de zile, trec iar prin fata magazinului Obor si observa o alta bicicleta legata de gard. (in locul unde "rromii" vand telefoane "furate").

Deci cei care aveti o bicicleta furata (in special cei din zona Colentina) faceti un drum pe la Obor si verificati sa nu fie a voastra, nu va puneti baza in Politia Romana, ca ei se ocupa doar de hotii de gaini.

Bicicleta este un TREK negru/gri-inchis, cu suspensie pe fata, din pacate doar atatea detalii am putut distinge.

@patriot: ce culoare avea bicla? era cursiera sau mtb?

Bicicleta este un TREK negru/gri-inchis, cu suspensie pe fata, din pacate doar atatea detalii am putut distinge.

Cred ca acum ai inteles.

am dat si eu azi o tura prin obor si vitan, am observat o alta bicla care probabil este furata - un dhs gri metalizat cu albastru la pretul de 200 de lei (in zona terasei unde se servesc mici). oferita spre vanzare de vreo 5 cocalari, unul mai burtos decat altul...

O intamplare patita de un prieten.

Textul e scris in stilul lui mai jucaus, deci nu are sens sa stau sa corectez. Oricum se va intelege OK. S-a intamplat ieri.

"azi erea sa-mi ciordeasca bicicleta.

trecand agale prin Tineretului ca s'ajung pe motoare la o aniveersare de nastere, ma trezesc c'un brat pe post de bariera in fatza.

ma ridic, bun ghiozdanu'n fatza, cum e frumos la astfel de "salut" si intreb "ce-ati patit ba?" pe cei trei indivizi care se indreptau spre bicicleta mea ramasa cu doi pasi in fatza.

ma intorc si eu spre bicicleta si simt nejte ceva ud pe fatza. in 2 secunde mi-am dat seama ca era spray piperat [pam pam]

ma reped la bicicleta, o iau eroic de cadru si incep sa invart cu ea, la care aia incep si urla "baaa.....vede baaaa"

si am inceput si eu cu "da ba, vad ca nu-s chior", dupa care au fugit.

m-am cocosat de durere, da' am sunat rapid la 112.

dupa ce ies eu frumos la sincai ca sa ma intalnesc cu politia si salvarea [pentru ca cu un ochi nu mai vedeam deloc si toata fatza ma ardea], aflu ca pe salvare nu se este nimic calmant impotriva atacului cu spray paralizant, asa ca ma ambaleaza rapid si ma duce la oftalmologie, bicicleta mea ramanand cu stimabilul domn politist, care a fost de treaba si mi-a dus-o la sectia 14.

dupa ce m-au dus cu nino-nino la oftalmologie si m-au spalat pe ochi cu chestii si mi-au pus un bandaj la un ochi [:pirate:] m-am intors la sectia 14 ,unde l-am asteptat pe un nenea comisar de la criminalistica [ce misto suna, nu? am fost cu tipii de la criminalistica...super tari si tipii, de altfel.]

dupa ce le-am zis ce mi s-a intamplat, domnii au zis ca sa merg cu ei sa vada si ei locul incidentului.

ne suiram in masina [masina care arata a civil, dar cu statie si sirena...de aia gen undercover asa...a se nota] si plecaram spre Tineretului. Intram in parc pe sus, pe la Brancoveanu, si dupa ce intram in parc, in fatza unei terase un nenea patronului se pune in fatza masinii si incepe sa dea cu suturi si pumni in capota si deschide usa din dreapta soferului cu un "ce cautati voi in parc ba" foarte indignat.

domnul meu comisar iese frumos la el si ii cere sa se identifice, dupa ce el insusi s-a identificat. nea' patronu' e smecher si ii zice ca el nu vrea sa se identifice si ca nu crede ca e politist. domn' comisar ii arata identificarea si insigna [ca'n filme asa, foarte misto] si ala tot nu vrea sa se identifice si incepe sa injure, mai chemand in ajutor pe un alt nene, mai gras. vazand acestea, dom' comisar a chemat intariri prin statie, ceea ce mi s-a parut misto. au venit echipaje, cu scandal, cu caini, cu mandate...si totul s-a terminat cu mine la sectie dand cu subsemnatul in vreo 2 declaratii

acuma mi-a pastrat nenea comisar nr de telefon, deoarece sunt martor la incidentu' cu nea' patronu.

and I say Romania, is my country..."

Este incredibil!

Ce e mai nasol ca asta ar fi fost talharie! Nu e de ajuns ca-ti ia bicicleta dar daca esti prin preajma iti mai da si una in cap!

Pt unii pur si simplu nu exista nici lege, nici cea mai mica urma de moralitate. Eu cred ca sunt urmasii directi ai oamenilor din pesteri. Si auzim tot mai des de asemenea grozavii. Din pacate.

Din păcate aici trăim, şi cum spunea cineva, asta ne ocupă tot timpul.

Am mai auzit de astfel de întâmplări, dar nu le-am crezut până nu am fost, şi eu, "luat la întrebări" prin Tineretului. De multe ori cu bicicleta (anul trecut in special), alteori perpedes sau cu rolele. Mereu se găsesc zmei care să facă figuri. Ţin minte, prin primăvară, cum a dat puţin căldura am ieşit la plimbare prin parc. Îmi vedeam de treaba mea, cand am fost "interogat" de 2 croncănitori in legatură cu diverse. S-a lasat cu omor, poliţie si declaraţii. Din principiu nu dau primul, dar nu pune mana pe mine ca te frigi..

Dupa multe declaraţii la secţie mi s-a recomandat să evit pentru o perioadă parcul în cauză ... asta daca nu vreau şi mai multe probleme.

în tineretului ????? :-bd

Nu fi mirata, ca tot acolo am fost si eu talharit si mi s-a furat telefonul acum multi ani cand eram mai mic.

Cativa ani dupa revolutie, parcul Tineretului era un loc unde se intamplau multe nenorociri de genul asta, in ultimii 10 ani s-au mai atenuat.