altfell

Biciclete furate

Recommended Posts

Bravo tie ca ti-ai recuperat-o, dar trebuia sa curga si un pic de sange, vorba lu' Axe... >:)

• Upvote 1

Asta a fost tot? Pai si cum ramane cu hotul si cu samsarii de biciclete furate?

Poate ar trebui sa le platim fiecare o taxa de protectie ca sa stam linistiti.

Trebuia sa ii iei bicicleta de sub nas. Nu sa o platesti...zic doar asa.

• Upvote 1

aveti dreptate, trebuia putina varsare de sange! e a doua bicla ce mi-a fost furata, pt prima am anuntat politia, pt asta mi-a fost sila de toata procedura... daca faceam plangere la politie, aveam mare tupeu si incercam sa merg pana la capat. tipul ce detinea bicla (un angajat "amarat" de la PrimaTV) sustinea ca fratisu a luat-o din Vitan. am pus cata presiune am putut pe el, i-am explicat ca acum sunt legi puternice cum ca trebuie sa cumperi cu acte o bicla, cum ca politia e pe urmele lor, si ca situatia e serioasa. atat am putut sa fac pe moment. poate o sa-l contactez din nou si sa mergem impreuna in Vitan si sa prindem hotul...

Adică respectivul o luase din Vitan şi deja o revindea? E chiar aşa naşpa bicicleta?

• Upvote 2

Vroiam doar să zic că mi se pare cusută cu aţă albă povestea. E mai probabil ca respectivul să fi fost în cîrdăşie cu hoţul decît că s-a apucat să revîndă o bicicletă bună imediat după ce-a cumpărat-o din Vitan. Din păcate astea-s doar supoziţii şi nu prea ai ce-i face. Atîta vreme cît nu l-ai văzut cînd a furat-o şi a trecut un interval de timp plauzibil pentru povestea lui, n-ai cum dovedi că nu-i aşa. După cum n-ai cum dovedi nici că-i a ta, uneori. Sînt doi oameni cu cîte-o poveste.

e clar ca am gresit! daca faceam plangere la politie, alta era situatia... si daca faceam asta mergeam pana la capat, adica eforturi in a-l gasi pe hot. asa eu doar l-am amenintat cu asta, ca sa coopereze, si-apoi mi-am luat bicla inapoi pe o suma mica de bani... data viitoare, sper ca nu va exista totusi, voi face plangere la police...

salut baieti.

am ramas si eu cu buza umflata...

s-a furat din cismigiu:

inima mea si

cursiera carbon alba

customized by PAZZAZ

cardu+furca HPB carbon - masura 52

angrenaj RacingT 3 placi: 30-42-52

2 roti Veloce cu Mavic CXP22 pe 36 spite.

cauciucuri schwalbe blizzard

9 pinioane 13-23 - campagnolo veloce

lant C9 -campagnolo

schimbator placi: campagnolo RacingT

schimbator pinioane: campagnolo Record/RacingT

Ergopower campagnolo Record BBSystem… 9 pinioane

Frane: campagnolo Chorus

Pedale Look - generatie >2005

ghidon Modolo pipa carbon Trigon / aluminiu.

tija sa neagra aluminiu, sa alba cu rosu pe margini

poze cu detalii bicicleta: http://iashido.com/stuff/furata/

post-1630-0-37685400-1316981965_thumb.jpg

salut baieti.

am ramas si eu cu buza umflata...

s-a furat din cismigiu:

inima mea si

cursiera carbon alba

customized by PAZZAZ

cardu+furca HPB carbon - masura 52

angrenaj RacingT 3 placi: 30-42-52

2 roti Veloce cu Mavic CXP22 pe 36 spite.

cauciucuri schwalbe blizzard

9 pinioane 13-23 - campagnolo veloce

lant C9 -campagnolo

schimbator placi: campagnolo RacingT

schimbator pinioane: campagnolo Record/RacingT

Ergopower campagnolo Record BBSystem… 9 pinioane

Frane: campagnolo Chorus

Pedale Look - generatie >2005

ghidon Modolo pipa carbon Trigon / aluminiu.

tija sa neagra aluminiu, sa alba cu rosu pe margini

poze cu detalii bicicleta: http://iashido.com/stuff/furata/

Stiu ca l-ai vazut pe hot de aproape. Te rog sa-i faci aici portretul ( fizic si comportamental ).

Te rog sa povestesti si cum s-au petrecut lucrurile ( excrocheria ) ca sa stie si baietii si sa se fereasca.

CC

dragi colegi de bicicleala,eu tot nu inteleg,de ce naiba sa lasi bicla afara/pe balcon/in spatele blocului,si sa n-o iei in casa-mai ales cand vb de bitze scumpe.Frate,se fura mobre,cu alarma,husa,ditai lanturile..dar biclele...eu am 2 si pe ambele le tin in casa.

eu unul daca l-as prinde pe unul la "caii" mei,l-as incinge de m-ar tine minte toata viata...

• Upvote 1

dragi colegi de bicicleala,eu tot nu inteleg,de ce naiba sa lasi bicla afara/pe balcon/in spatele blocului,si sa n-o iei in casa-mai ales cand vb de bitze scumpe.Frate,se fura mobre,cu alarma,husa,ditai lanturile..dar biclele...eu am 2 si pe ambele le tin in casa.

eu unul daca l-as prinde pe unul la "caii" mei,l-as incinge de m-ar tine minte toata viata...

Nu, asa cum am scris mai sus, Iashido a fost victima unei inselaciuni ( abuz de incredere cum zice politia).

Individul ( excrocul ) a pretins ca vrea sa cumpere bicicleta si a cerut sa faca o tura de proba cu ea.

Parea serios si cu comportament de om educat.

A lasat drept garantie acte, un celular si cheile de la masina cu care ( aparent ) venise din provincie si a disparut.

Evident, ulterior, garantiile s-au dovedit a fi false.

Iashido a facut plingere la politie si sper sa dea mai multe detalii pe acest forum.

CC

Actele (de identitate, de conducere etc.) nu pot fi lăsate garanție - nu e legal să vi se ceară niciunde chestia asta, deși se practică pe ideea că nimeni nu vrea bătaia de cap să le declare nule și să umble după reînnoire la autorități. Dar când pui în balanță durerea de cap cu preschimbarea actelor (chiar și originale, nu a unor falsuri) vs. o biclă de ț mii de euro...

Cel mai bine faci vânzarea cu un contract de vânzare-cumpărare prin care stabilești toate drepturile și obligațiile. Faci o descriere detaliată a tuturor componentelor, atașezi și fotografii, enumeri toate defectele și zgârieturile etc. În contract poți să specifici dacă ești dispus să oferi vreo garanție timp de ț zile, sau returnarea bicicletei în aceleași condiții în ț zile (eventual cu o taxă de timp pierdut). Cu asta, tu îți capeți garantat banii și omul are timp să facă teste, iar riscurile sunt limitate în timp.

Dacă ești deștept, poți defini în contract clauze cu titlu executoriu. Dacă anumite condiții sunt îndeplinite când una din părți nu se achită de vreo obligație, e suficient ca poliția să te asiste la rezolvarea situației conform clauzelor, fără a mai trece prin instanță.

Proba înainte de vânzare implică multe riscuri: dacă ți-o fură, dacă ți-o strică? Așa ceva nu o faci decât la o persoană pe care o cunoști anterior și căreia îi poți acorda prezumpția de onestitate și risc redus. Altfel... rămâi cu buza umflată.

Îmi pare rău să văd toate țepele astea că se întâmplă, însă mă doare și să văd că ar putea fi prevenite dacă treaba s-ar face în mod legal. Ne grăbim să dăm cu piciorul la niște prerogative doar fiindcă ne e frică sau lene să completăm niște acte. E păcat că trebuie să învățăm dând cu capul.

• Upvote 1

A lasat drept garantie acte, un celular si cheile de la masina cu care ( aparent ) venise din provincie si a disparut.

Vax albina. Se lasa garantie suma de bani cu care se vine la cumparare, asta si dovedeste ca exista interes real. "Vizionari" se fac la bunurile imobile.

• Upvote 2

Vax albina. Se lasa garantie suma de bani cu care se vine la cumparare, asta si dovedeste ca exista interes real. "Vizionari" se fac la bunurile imobile.

Total de acord

Virginelor! Imagine postată

Voi nu v-ați luat nicio țeapă pînă acum... da' nici una, nici una, în 20 sau 25 sau 30 de ani...

Ați tăbărât pe bietu' om care a făcut o greșeală și are o durere acum.

Hai să privim lucrurile mai detașat – ca pe Discovery - Real Hustle (nu ni s-a înâmplat nouă, uf! trăznetu' a lovit alături, deci hai deci să căpătăm experiență): escrocii din asta trăiesc, asta e meseria lor... și dacă o fac bine e lesne să le cazi în plasă.

Putem ajuta altcumva omu'? În afară de a-l apostrofa și a-l trage de urechi? Poate vedem pe vreun site bicla, sau poate o vedem prin vreun târg, poate ne spune vreun amic de vreun "chilipir" etc.

Sunt convins că asta a fost o lecție de viață pt. el.

@iashido

dacă cumva tranzacția s-a desfășurat pe saitu ăla plin de cocalari și hoți (palida replică a ebay) ai putea contacta - prin intermediul poliției- administratorii... ai mai avea o oarecare șansă dacă șarlatanu' are cont acolo (IP, alea-alea)

• Upvote 1

"Anecdotic (sau nu), patru dintre aceştia (din Franţa şi Anglia) au ajuns la Roşia Montană după ce au parcurs 4.000 de kilometri pe bicicletă. În prima noapte după sosire, nişte „binevoitori” le-au tăiat lacătele cu care şi le asiguraseră şi le-au furat bicicletele."

Imagine postată

Articol

dacă cumva tranzacția s-a desfășurat pe saitu ăla plin de cocalari și hoți (palida replică a ebay) ai putea contacta - prin intermediul poliției- administratorii... ai mai avea o oarecare șansă dacă șarlatanu' are cont acolo (IP, alea-alea)

Nu ştiu cum mai e în ziua de azi dar acum cîţiva ani cînd unui cunoscut i se furaseră nişte echipamente sportive destul de voluminoase poliţia nu a făcut nimic constructiv. Au acceptat reclamaţia, evident, dar chestiile astea cu site-uri pe Internet îi cam eludează. Tot singur şi-a rezolvat, a pîndit pe okazii şi alte site-uri vreo 6 luni ca maniacul, pînă la urmă au ieşit la vînzare şi abia atunci a catadicsit poliţia să-l ajute, dar cu un flagrant, nu te gîndi la SF-uri gen urmărit IP-ul.

Sînt convins că există prin poliţie vreun departament care se pricepe şi la de-astea, dar e foarte mic şi subnutrit. Treburile astea trebuie făcute la nivel profesionist generalizat, ori poliţiştii noştri uneori n-au nici bani de uniforme, ce să mai vorbim de pregătire şi dotare pentru criminalitate informatică.

"Anecdotic (sau nu), patru dintre aceştia (din Franţa şi Anglia) au ajuns la Roşia Montană după ce au parcurs 4.000 de kilometri pe bicicletă. În prima noapte după sosire, nişte „binevoitori” le-au tăiat lacătele cu care şi le asiguraseră şi le-au furat bicicletele."

Eh, aşa învaţă cum e viaţa în Estul Sălbatic.

salutare oameni buni. am si eu o mare problema astazi in jurul orei 10 mi s-a furat bicicleta. descriere

magellan draco portocaliu

furca ruck socks dart 3 culoare gri

schimbator spate deore negru

angrenaj alivio octalinc cauciucuri maxxis hollyroller

manete frana avid

schimbatoare avid parca

spd

sa negru wtb

butuc fata novatec portocaliu spite negre capace portocalii

butuc spate novatec negru spite albe capace albe

frana fata disc avid

frana spate v brake

am marea rugaminte la voi cine o vede sa de-a un tel la 0726314180 cristian poa

post-8544-0-00939500-1317896080_thumb.jpg

Salut. Duminica am fost calcat de hoti care mi-au spart garajul. Chiar au spart un perete din placi armate si printre altele au furat bicicleta abia terminata a sotiei. Daca o vedeti va rog sa ma sunati la 0722131940.

Acum are sa pe care scrie rich si schimatorul spate este shimano Sora. Protectia de la angrenaj a fost scoasa. Rotile sunt albe si sunt de tipul "Well" si au cauciucuri schimbate si anume "vittoria rubino"

Imagine postată

Uploaded with ImageShack.us