altfell

Biciclete furate

Recommended Posts

Si mai avea si alte particularitati ...vad ca nu imi poate spune nimeni daca e de 20 sau 16 asa ca o sa bag un fir maine.

Dar nu cred că poliția o să ți-o dea dacă nu dovedești cumva achiziția (eventual modificările aduse).

Ai vazut tu personal sau doar citezi din anunt ?

@Pandy : am poza,descriere in amanunt si plangere inregistrata

Nu pot să-ți urez decât succes. Poate dai peste cineva care înțelege când începi să-i descri piesele și nu e încuiat.

Anunt pentru un prieten:

I-a fost furat un:

Active Fire DH - Rosie

lipseste discul de frana pe fata, chiar daca mecanismul ii

Imagine postată

din timisoara din fata locului de munca, nu au parcare pazita...

Detalii de contact:

alex@vancu.ro

0755053654

Din pacate am intrat si eu in "clubul select" al celor carora li s-a furat bicicleta.

S-a furat din Targu Mures (zona Poli 2), in data de 2 mai 2012 bicicleta din imagine : post-1148-0-20603500-1336049564_thumb.jpg

- cadru UMF Hardy 4 : seria P7CD83030BR

- furca Rock Shox Dart 2 - gri deschis

- pedalier negru

- ghidon negru

- portbagaj negru (montat cu un sistem "home made")

- aparatori de noroi negre

Daca o vedeti pe undeva anuntati Politia sau pe mine la 0740-031980 (sau pe mess albuemil@yahoo )

P.S. s-a furat dintr-o cladire cu interfon, de la etajul 4 legata de balustrada cu un lant cu sufa de otel si inele de metal (taiata probabil cu un cleste industrial), in intervalul orar 9:30-11:00, cum au zis si politistii : probabil a fost filata de ceva vreme.

Din pacate in zona nu este nici o camera de filmare indreptata catre cladirea unde lucrez (de unde s-a furat).

Salut!

Ieri dimineata s-a furat din Baia Mare, zona Spital TBC, un mtb MERIDA MATTS 20, model de dama, marime 16, culoare rosu cu alb. Ca semn distinctiv, are in spatele seii o mizgalitura cu rosu, un nr 10.

Daca o vedeti undeva, va rog sa ma anuntati la nr 0743-008554. Multumesc!

P.S. pentru admini, va rog sa postati aceste randuri si intr-un topic dedicat furturilor de bici, nu l-am gasit pe forum. merci!

Imagine postată

E foarte posibil ca s-a discutat deja ideea..dar 20 de pagini sunt cam multi de citit.

Deci...ma gandeam daca are vreo folosinta sa fac niste fituici bine sigilate, cu datele mele (nume, cnp, adresa, etc) si sa le ascund in diferitele parti ale bicicletei (in tija de sa, ghidon)? Ajuta la ceva acest "truc" cand trebuie dovedit ca imi apartine bicicleta? Ma refer in situatiile in care bicla a fost furata, apoi regasita si nu am nici o acta oficiala despre ea. Se poate considera aceasta fituica ca dovada? Ma rog, oricum o sa fac asta, eram doar curios daca stiti cumva cazuri in care a fost de folos pentru cineva.

S-a discutat, Unii ziceau că au avut succes când au scos bileţelul din tija de şa şi i-au spus poliţistului ce scrie pe el.

Au fost clar cazuri când a folosit. De stricat n-are ce să strice. Vezi să-l bagi şi într-o pungă pentru că în acele locuri mai pătrunde apa.

Altă idee este să ai poze cu bicicleta în diverse locaţii, în care să se vadă şi să poată fi identificată clar, eventual să le porţi la tine pe telefon.

Şi încă una (care s-ar putea chiar să descurajeze hoţii): poţi grava cu laser numărul tău de telefon pe cadru şi diverse piese, la loc vizibil. Se foloseşte cu succes metoda pentru automobile şi diverse componente ale acestora (parbriz, oglinzi etc.) Singura problemă e că va fi mai greu de revândut ulterior bicicleta sau piesele ei (la automobile se gravează numărul maşinii deci nu e neapărat o problemă).

pt cumparatorii de SH,ma gandesc ca o modalitate ar fi ca vanzatorul sa faca o declaratie (la notar,cu stampila,pt a fi perfect legala) pe proprie raspundere ,cum ca bicicleta nu e furata.(pt biclele care nu au acte).

S-a furat azi din parcarea de biciclete a mallului Polus din Cluj bicicleta userului someone-else, un KTM CALIBER 45, portocaliu; daca-l vedeti pe undeva va rog sunati la 0727075166 sau 0754768983 (Mircea) ori 112; va multumesc!

Imagine postată

Si tu parchezi un DH de 2-3000e in fata Polus Cluj ? :)

Auoleuuu, nasol, stiu bicicleta, ne-am mai intalnit noi prin cartierul Gheorgheni, mai demult. O sa fiu cu ochii in patru. Totusi, cu ce si-a legat bicicleta?

@h3xor

nu-i bicicleta lui.

... Totusi, cu ce si-a legat bicicleta?

... cu un lant antifurt normal; era legata cu (de) a mea dar Focusul meu l-au lasat (nu le-o fi placut culoarea!)

Asta chiar ii obraznicie, sa o fure din parcare de la Polus. Ma asteptam sa nu atace hotii in locuri publice, mai ales ca de obicei mai sunt ceva paznici prin zona si ca e plin de lume pe-acolo (oameni care intra/ies, taximetristi care asteapta comenzi).

Teoretic ar trebui sa fie si ceva supraveghere video in zona parcarii (nu stiu daca neaparat in locurile pentru legat biciclete). Ai incercat sa discuti cu cineva de la firma de care "se ocupa" de paza? Poate au ceva inregistrari video. Ma indoiesc ca hotul a fost atat de abil incat sa evite orice camera de supraveghere din momentul in care a luat-o pana a iesit din parcare.

Asta daca chiar exista camere, dar din cate stiu ar trebui sa fie ceva.

... cu un lant antifurt normal;

Of duamne!

Măh băieți, voi nu prea citiți topicul aista... :(

Un lanț antifurt normal e o glumă proastă. Ca dovadă...

Dar sunt optimist. O asemenea biclă e cam greu de "plasat" de către 'oți. Nu e ceva "la grămadă"

În jurul meu, am auzit În nenumărate dăţi la prieteni, colegi, cazuri asemănătoare celor descrise În aceste pagini ale topicului. Nu am trecut niciodată prin aşa ceva (sincer nici nu-mi doresc), nu mi-a fost furată niciuna din bicicletele pe care le-am avut, dar, pe zi ce trece mă Încearcă bănuiala ca o voi păţi! La felul În care Îmi las nesupravegheată bicicleta actuală, la Încrederea că mie nu mi se poate Întămpla, de astăzi promit că-mi revizuiesc atitudinea. Prea mult timp am crezut că generaţiile tinere vor schimba mentalităţi, se vor ''europeniza" atrăgând şi antrenând În noua mentalitate (sinceritate, dreptul proprietăţii private, respect) pe cei din jurul lor. Ştiu, nu ajută cu nimic, dar sincer sunt alături de fiecare păgubit, iar cu preţul "pierderilor" voastre, eu mi-am Învăţat lecţia.

Teoretic ar trebui sa fie si ceva supraveghere video in zona parcarii (nu stiu daca neaparat in locurile pentru legat biciclete). Ai incercat sa discuti cu cineva de la firma de care "se ocupa" de paza? Poate au ceva inregistrari video. Ma indoiesc ca hotul a fost atat de abil incat sa evite orice camera de supraveghere din momentul in care a luat-o pana a iesit din parcare.

Asta daca chiar exista camere, dar din cate stiu ar trebui sa fie ceva.

Paza de la Polus e o gluma proasta. Paznicul din zona respectiva (un mos de +/-90 ani) mi-a spus candid ca el se plimba prin zona, si ca nu poate pazi el totul; oricum, se grabea la meci. Iar camere de filmat exista, dar nu la intrarea 1 (cica); iar cele care exista sunt indreptate spre parcarea de masini, spre cucuruz, soare, si orice altceva inafara de parcarile de biciclete. Oricum, seful pazei de acolo a spus ca se vor uita peste inregistrari daca vor avea timp - acum erau ocupati (cu meciul, probabil). Dar a fost politicos si mi-a urat o zi buna.

Legat de antifurturi, aveti dreptate intr-o oarecare masura (asta a fost taiat cu unealta speciala); insa eu sincer nu sunt convins ca altceva (un U-Bar sau whatever) e mult mai eficient - la o adica si la ala se poate un lock-pick atata timp cat hotul vrea neaparat sa ti-o fure. Dar daca voi mai avea vreodata bani sa-mi cumpar vreo bicicleta scumpa, probabil ca voi incerca ceva sisteme mai serioase (eventual chiar un GPS tracker).

@h3x0r: Am incercat sa-l tin tot timpul langa mine, dar e cam greu la urcat pe scari, si ma incomodeaza noaptea in pat.

Dar sunt optimist. O asemenea biclă e cam greu de "plasat" de către 'oți. Nu e ceva "la grămadă"

putin mai greu a zice; la pretul potrivit, plasezi cam orice oricui. depinde cat de repede vrea s-o dea.

. Dar daca voi mai avea vreodata bani sa-mi cumpar vreo bicicleta scumpa, probabil ca voi incerca ceva sisteme mai serioase (eventual chiar un GPS tracker).

@h3x0r: Am incercat sa-l tin tot timpul langa mine, dar e cam greu la urcat pe scari, si ma incomodeaza noaptea in pat.

era in jocurile astea online cu navete spatiale vorba aia ca 'dont fly what you cant afford to lose'; ce h3xor vrea sa zica e ca se recomanda daca se poate ca pana-n polux sa te duci si tu cu un tohan ruginit, la care in caz ca se fura, impactul emotional si financiar e mai mic.

Nu stiu ce sa zic man, eu am un XC in care am bagat suma mentionata. Nu-l pot lasa niciunde in afara de casa, si afara doar pe ea. Daca mi se fura, nu am bani de altul, e simplu.

A o tine noaptea in pat nu ma incomodeaza, pe cat m-ar incomoda sa n-o mai am. Cu alte cuvine trebuie asumate niste lucruri si intelese.

Eu si nici cei care au mai postat aici, n-o ard cu bicla de concurs, la agrement in parc/terasa sau la munca. Regula de aur. N-am troaca de oras de 4 mil, ma duc fara bicicleta si gata.

Am văzut în nişte replici mai sus nişte "aşteptări" apropo de ce-ar trebui să facă hoţii, inclusiv să nu existe... care sunt de-a dreptul naive.

Bicicletele se fură. Oriunde în lume, oricând.

Sunt lucruri care pot fi făcute care scad şansele. Dar niciodată la zero. Şi orice compromis unde înclinaţi spre confortul propriu îl creşte şi pe al hoţului.

@Tudorss, acum abia am văzut replica de mai sus... nu e chiar aşa de complicat, nu trebuie neapărat să gravezi numărul propriu de telefon, poţi cumpăra o cartelă şi să-i menţii valabilitatea cu câţiva euro. La o eventuală revânzare incluzi la pachet şi cartela cu numărul gravat şi gata.

Corectaţi-mă dacă greşesc dar eu zic că numărul ăsta amplasat pe cadru (într-un loc care să nu fie simplu/normal de acoperit cu colante), pe jante şi eventual pe braţul pedalier drept ar diminua mult valoarea de revânzare clandestină a bicicletei. Sau să suplimentezi mesajul gravat cu "furat de la 07xxxxxx".

Tot la capitolul ăsta de idei, am auzit de oameni care-şi scriu obscenităţi cu marker permanent pe şaua Brooks... valoarea de revânzare sau chiar de refolosire scăzând drastic. :)

Dar, cum spuneam mai sus, dacă nu eşti dispus să faci aceste lucruri pentru a nu-ţi afecta şansele de revânzare sau din considerente estetice... e implicit avantaj şi pentru hoţ.