altfell

Biciclete furate

Recommended Posts

Asa cum ai atras atentia cand ti-ai cumparat-o, tot asa atragi atentia si pe unde o urmaresti. Nu e nici o garantie ca hotul nu citeste si el acest forum.

Sunt de acord cu voi. Dar ce alternative am? Politia? Nfw. Asta e, v-as da cu placere o bere daca e s-o recuperez. V-am pupat! :)

daca o vad, anunt. ca e o bicla care sare in ochi de la distanta...

un sfat, sa mearga in  urmatoarele weekenduri in talcioc in tarlungeni, sau la roman la targ...

941604_661355087213971_1751389401_n.jpg

Furată pe 20.05.2013, ora 14:30, din campusul FMVB, de sub camerele de supraveghere. Bicicleta era asigurată în rastelul de biciclete din fața clinicii. Este posibil ca făptașul, un individ de etnie romă, să fie din zona Eroilor sau Pța George Coșbuc. În curând voi posta și imagini cu el în acțiune.

În caz că o vedeți apelați nr tel 072 362 52 97.

Bicicleta era asigurată în rastel CU CE? Cu cablul ăla prins pe cadru în poză?

• Upvote 2

Nu stiu,am gasit-o pe facebook la un prieten (care a gasit-o la altul) si m-am gandit sa o pun si aici,poate il ajuta cineva.

Imi pare rau pentru posesor si sper sa o gaseasca... insa eu aveam impresia ca topicul asta e pentru comunitate? Adica aici posteaza un membru al forumului cand i se intampla nenorocirea, nu ca incercam sa facem o baza de date cu toate anunturile de bicicletele furate de pe facebook?

Mai e un forum romanesc unde jumatate din postari sunt anunturi de biciclete furate si un sfert intrebari "ce bicicleta sa-mi iau dintre aceste doua oferte SH de provenienta dubioasa" ...

+ la ce a zis Puter. Ala nu e antifurt, cel mult elastic de par.

• Upvote 2

Daca nu l-am pus unde trebuie atunci rog un moderator sa-l stearga.Ma gandeam ca putem sa-l ajutam pe saracul om dar daca nu se poate...

cemi place de unii dintre voi... atata timp cat a fost legata, si nu un elastic de par, tot furt se numeste...nu toti au bani de Ulock-uri scumpe...

• Upvote 5

mumus: ai inteles tot. Felicitari.

si va mirati dece 80% dintre furturi incep cu "in rastelul de la facultate"

• Upvote 1

@-) Mno bun, deci dacă n-o leg cu nimic (căs uom dă bună credință) și dispare, cum se cheamă? 

Eu inteleg ca procentul celor patiti fata de cei nepatiti este considerabil mai mic, dintre userii ciclism.ro. Ceilalti (patitii) sunt mai prosti ca nu stiu sa le lege sau sa doarma cu bicicletele in pat. Eu am recuperat 80% din biciclete, iykwim. Dar tot nu mi-au placut unele abordari pe aici, care parca sunt incarcate de o rautate gratuita. Luati pietrele...

Nu cred ca e vorba de rautate. Cel mult de o ironie tragi-comica la adresa dozei de naivitate (din pacate prea mare la unii colegi biciclisti), cu consecintele nefaste cunoscute.

Poti sa fii convins ca oamenii regreta cand vad asta, pe de alta parte, mai ales in orasele mari, nu folosesti pentru naveta in/pe langa oras bicicleta scumpa de ture (fie MTB ori cursiera). Daca nu ai alta, recomandarea mea sincera este sa mergi la servici pe jos sau cu transportul public, decat sa lasi frumusete de bicicleta la indemana hotilor. Legata ori nu, e irelevant - poate doar antifurturile de top sa reziste mai mult unui hot de meserie...

Iar in legatura cu tinerea bicicletei pe scara blocului, legata sau nu... din nou imi pare rau - este invitatie deschisa la furt. Desi spunem asta pe toate tonurile, lumea continua sa le tina acolo, iar apoi sa se planga. Nu va mai bazati pe lant/parcare pazita/camere de luat vederi atat de mult. Daca poti s-o iei in birou cu tine, ia-o. Daca nu... revin la sfatul din prima fraza. Eu parcurg cei 6 km la/de la servici cu pejosul si/sau cu metroul, nu simt ca pierd nimic din experienta biciclistica. Ba chiar consum mai multe calorii (daca va preocupa aspectul asta). Cu bicla compensez in weekenduri...cand am timp.

Bafta si stati cu bicicletele langa voi!

• Upvote 5

Voi cred ca ati vazut cam multe stiri la teveu. Rautate/neintelegere/bla bla bla. Voua daca va zice cineva "bai, termina cu prostia asta" tu zici "da ma, stiu ca e prostie, dar nu mai folosi cuvinte rele"

Nu nene, oamenii sunt in general naivi. Merg pe impresia ca lor nu li se poate intampla. Asa ca trebuie sa adopti un ton mai agresiv sa le explici sa nu mai faca tampenii. Mie mi se pare incredibil ca toate furturile incep la fel. Si toate au la baza niste glume de lant. 

• Upvote 1

Voi cred ca ati vazut cam multe stiri la teveu. Rautate/neintelegere/bla bla bla. Voua daca va zice cineva "bai, termina cu prostia asta" tu zici "da ma, stiu ca e prostie, dar nu mai folosi cuvinte rele"

Nu nene, oamenii sunt in general naivi. Merg pe impresia ca lor nu li se poate intampla. Asa ca trebuie sa adopti un ton mai agresiv sa le explici sa nu mai faca tampenii. Mie mi se pare incredibil ca toate furturile incep la fel. Si toate au la baza niste glume de lant. 

Bis.

Plus povestea aia care o auzim mereu, iar şi iar: nu mă lasă nevasta s-o bag în casă, nu am loc în apartament, etc.

• Upvote 1

^^ Daa, asta cu lipsa locului e de baza. Nu inteleg cat de hoarder tre' sa fii ca sa nu ai undeva in locul in care locuiesti un spatiu liber de aprox. 2 x 1 m, unde sa-ti depozitezi o chestie care se presupune ca e destul de importanta pt. tine. Eu stau intr-o garsoniera, am 3 biciclete mari si late, si n-am simtit nici un moment ca am ramas fara spatiu vital.

Mno.

Io mi-am luat bicla in 2008 cand fenomenul era inca la inceput (nu putem compara nr. bicicistilor din perioada respectiva cu ce e acum. La fel la nr. magazinelor de biciclete si a ofertei) Si nu erau nici atatea informatii privind furturile (pe forumuri, retele de socializare)

Bicla era un Neuzer Mistral, a fost vreo 7-800 lei (c-atât mi-am permis).

Cu toate astea mi-am luat un U-lock Trelock de vreo 270 de lei! Și tot stateam cu inima stransa uneori...

Nu tre' sa fii mega priceput ca sa-ti dai seama ca lanturile alea sunt niste glume.

later edit: @aristotel :))

noi avem 3 , pe hol. Din care 2 sunt orășence. Grase și frumoase. Abia te strecori pe langa ele...

Acu cateva zile am iesit toata familia, le-am coborat cu liftul și eu m-am intors ca uitasem ceva.

Cand am intrat in casa am avut un soc. Ce casa mare aveam și nu știam .. :)) :))

• Upvote 3

eu mi-am luat apt cu 3 camere cu una dintre ele dedicata special copiilor. Cum d-aia chiraitori nu-s, intelegeti voi

• Upvote 1

Ce mă interesează pe mine e să pot stabili o cauzalitate între condițiile depozitării și reușita furtului. A fost legată sau nu. Cu ce a fost legată. De ce a fost legată. Cât timp a stat nesupravegheată și în ce moment al zilei. A existat paznic sau cameră video, sau trafic pietonal în apropiere. Mai erau și alte bicle, sau nu. Etc. etc. etc. Din asta putem trage niște învățăminte practice pentru reducerea riscului de furt: nu legați bicla cu elastic de păr, nu legați bicla de stâlpișori de parcare, nu lăsați bicla pe holul blocului o lună de zile, etc.

Altfel, din toate anunțurile astea, poate doar cineva care bate târgurile și atelierele mai dosnice să aibă vreo șansă reală să vadă bicla. La mers pe sute sau mii de kilometri de străzi dintr-un oraș mare, șansele să vezi o biclă suficient de mult timp și de aproape cât să-ți dai seama că seamănă cu vreuna furată sunt miiiiiici de tot.

Îmi pare sincer rău pentru naivitatea celor ce-și cumpără bicle și nu și le protejează ca lumea. Nu atât pentru că au prea mare încredere în oameni, ci fiindcă nu-și fac un calcul financiar foarte simplu. Dacă tot te-ai zgârmat în portofel să-ți iei bicicletă, oare ce e mai ieftin în viitor - să mai dai 200ish de lei pe un U-lock extrem, sau să mai dai 500 sau 1300 sau 2500 sau cât e ca să-ți iei încă o biclă când prima e furată?

Ca să trag o paralelă: la tine acasă, după ce-ți iei plasmă de un metru în living, laptop de gamer pentru tine, tabletă fițoasă la copchil, aparat foto mișto pentru nievastă când se duce-n concediu... nu-i așa că-ți pui și problema să schimbi ușa apartamentului, aia comunistă din placaj subțire care se deschide dacă strănuți spre ea, cu una metalică și închideri în 5 puncte? Și dacă asta ți se pare logic, de ce n-ai aplica aceeași logică și la bicicletă - proprietatea se protejează investind în mijloace de asigurare rezistente și, implicit, mai scumpe?

Azi am văzut în parcare la Dedeman 4 bicle legate cu șufă de-aia trasă-n plastic. Nu erau cine știe ce bicle, da' cum să nu-ți pui problema că duci un sistem antifurt ieftin în imediata proximitate a unui depozit cu scule care îl pot tăia? Cineva plictisit ar fi putut cumpăra în magazin un clește din ăla cu cioc de papagal și cu brațe de un metru, cu el ar fi tăiat cablurile, și ar fi vândut biclele două străzi mai încolo încât să-și scoată banii de clește și de două beri la pet pentru osteneală. Sau să returneze cleștele la casă în 5 minute după cumpărarea lui.

• Upvote 1

mumus: ai inteles tot. Felicitari.

si va mirati dece 80% dintre furturi incep cu "in rastelul de la facultate"

stai jos, 2... de fapt, nu meriti nici macar 2...